Samo ne računajte na državu, koja ne može ni kamate na kredite otplaiti. Ista ta država koja guši građane visokim cijenama i brojnim porezima. Ako si sposoban, posluj, ako nisi – izvoli u stečaj.
Bas tako, da… ali meni se cini da bi i ovo moglo lose zavrsiti. Da je ta firma toliko dobra i sve, kako ta da nema nikakvog postenog investitora? Mislim da je jendo nama na TVu dano, a realnost je drugo. Njihova proudktivnost je nikakva, tehnologija vjerojatno zaostaje, a vlasnik nece kupiti dug i dubioze.
Kad god sam osjetio potrebu komentirati i komentirao napise o Petrokemiji dd iz Kutine radio sam to vrlo kritički prema stanju u društvu i načinu upravljanja istim,ali i istovremeno uvijek afirmativno kao poslovnom subjektu.
I danas imam potrebu učiniti to isto.
Činjenica je da je društvo u 2012. ostvarilo ukupni gubitak u poslovanju u iznosu od 178 milijuna kuna. Istina je da je društvo u 2013 poslovalo u uvjetima povećane cijene prirodnog plina, kao što je i istina da je ostvarena viša prosječna prodajna cijena gnojiva u odnosu na 2011.
Iako se navedeni gubitak praktički stavlja u kontekst visoke cijene plina, kao i manje prodaje gnojiva i određene promjene u strukturi prodaje,dublja analiza poslovanja društva to uvelike negira.
Analiza kaže da je izostala proizvodnja od cca 100.000 tona gnojiva zbog postremontih neuspjelih startova i kvarova kao a sve u sferi subjektivnih faktora utjecaja. Gruba analiza također pokazuje da je po istoj osnovi učinjen dodatni trošak od preko 50 milijuna kuna, a po osnovi kontinuirane energetske neučinkovitosti dodatnih troškova na nivou od minimum 70 milijuna kuna.Zaključak je očit; društvo u 2012 nije smjelo ostvariti gubitak. Gubitak je prije svega rezultat lošeg upravljanja društvom u gotovo svim sferama njegove djelatnosti i potpuna je odgovornost Uprave društva. logična posljedica je smjena uprave društva, pitam se zašto samo triju članova uprave (kad se zna da su oni ipak drugi) a ne i predsjednika uprave čija odgovornost je stožerna. I kad je to već tako kako je moguće da isti ljudi pokušavaju dogovoriti dokapitalizaciju društva, kad rezultati pokazuju da neznaju voditi tvrtku i da nemaju viziju, ja bih rekao da u dobroj mjeri neznaju ni sa čime raspolažu.
Da bi se društvo dokapitaliziralo treba odrediti; gdje unutar društva, kako i u kojem smjeru ? To sigurno nije proizvodnja čađe i proizvodnja gline, a upitno je dali je to luka šibenik u svojoj osnovnoj namjeri.
A za sve to nužno je suštinsko restrukturiranje društva, izvlačenje i prodaja ili dekompozicija dotrajalog i nepotrebnog te kratkoročna i dugoročna strategija ostalog perspektivnog.
A proizvodnja gnojiva je još uvijek, kako u baznim proizvodima tako i u proizvodnji gnojiva software-ski dobra, hardware je tu i tamo zastario , ali sve u svemu dobrom modernizacijom može ponovo zauzeti sam vrh svjetskih tehnologija u toj djelatnosti. Naravno investiranje u poboljšanje ukupne energetske učinkovitosti, sa novim isplatljivijim izvorima energije osim novih djelatnosti direktno, indirektno se značajno poboljšava ienergetska učinkovitost tvornice gnojiva.
O mogućoj diverzifikaciji djelatnosti u užem i širem okruženju, a na osnovi raspoloživih resursa društava, krajnje je vrijeme pokrenuti procese.
Tvornica gnojiva je dobra tvornica, tvornica u koju treba i isplati se ulagati, tvornica koja jednako prihvaća i strateški ali i čisti tržišni značaj. Prije dokapitalizacije obavezno treba ići restrukturiranje, izljuščivanje svega što nije u funkciji proizvodnje gnojiva, a investicijski zahvati kroz modernizaciju, novu i novu izgradnju.
Dokapitalizacija isključivo prema dsefiniranim projektima poznatog učinka, isključivo u funkciji stvaranja nove vrijednosti i zapošljavanja.
Izbor partnera u dokapitaalizaciju nije nebitan i treba biti pomno odabran.
Pri tome treba jasno izreći da svaka dokapitalizacija bitno utječe na vlasničku strukturu,i konačno shvatiti da svaki investitor želi dobit, želi oplemeniti svoj uloženi kapital.
U takovoj situaciji besmisleni su i vrlo štetni svi dosadašnji populistički istupi i komentari, političke floskule i bedastoće.
Posebno opasan je izostanak bilo kakove odgovornosti za pojedinačne i ukupne rezultate uprave i NO!
Dokapitalizacija kroz fondove – DA, domaće investitore – DA, zaposlene i ostale građane Hrvatske po bilo kojem modelu – DA, strane investiore čija osnovna i dodatna dijelatnost nije proizvodnja gnojiva – DA, ali kroz EBDR upitno i vrlo oprezno!?