Obnovljivi izvori energije i državni interes? Tko uistinu predstavlja državni interes? Tko ako ne oni na vlasti! Kako se izmjenjuju na vlasti tako se izmjenjuju državni interesi obnovljivih izvora energije!!!
Iako smo se obvezali Europskoj zajednici, a prije svega samima sebi, mi te obveze interpretiramo kako se kome hoće. Dapače, skrivamo se iza državnih interesa! Može li taj apstraktum „državni interes“ vječno pokrivati i sakrivati legitimne privatne interese?????
Upravo kroz prizmu obnovljivih izvora energije može se vidjeti kakova je poduzetnička i investicijska klima u Hrvatskoj.
Najprije vam je to bila borba oko koncesija. Pošto se nije imalo novaca onda su se te koncesije nudile u prodaju po basnoslovnim iznosima. Kada je ta muzika završila započele su se investicije bez dostatnih financijskih sredstava ili bez „zatvorene financijske konstrukcije“ kako se to kaže u investicijskim krugovima. Ti avanturistički investitori, investiraju sva svoja sredstva i sredstva svoje rodbine i prijatelja, te postaju laki plijen spekulativnih ulagača i spekulativnih kreditora.
Ti spekulativni investitori i spekulativni kreditori, uglavnom neznalice o obnovljivim izvorima energije, blokiraju bilo kakav napredak i tajkuniziraju taj sektor. I sada smo u slijepoj ulici iz koje nas samo jedan jaki „investicijski bager“ i “čistač tržišta”može izvesti!!!! Možda su upravo o tome razgovarali Merkel i Orešković?
Puno kandidata za Remetinečku školu, knežijski smjer!
A baš se Pašalić našao javiti na tu temu, tko o čemu ku… o poštenju.
Stvarno su besramni, baš odvratno
A baš se Pašalić našao javiti na tu temu, tko o čemu ku… o poštenju.
Stvarno su besramni, baš odvratno
vi niste nikada gledali u filmu, kako se k…e svađaju za teritorij na kojem će raditi?
Priča o obnovljivim izvorima energije ima svoje lice i naličje.U suštini, Pašalić je u pravu i trebalo je voditi računa o drvnom sektoru(industriji) u Hrvatskoj.Obzirom da je ta drvna industrija u lošem gospodarskom i financijskom stanju istoj je trebalo više vremena da se uključi u ovu profitabilnu priču (naravno zahvaljujući poticajima koje svi mi plaćamo kao potrošači električne energije) ulaganja u kogeneracijska postrojenja.
Po meni, bolje je imati više postrojenja od 1 MWE ili 3 MWE umjesto 5 ili više MWe iako su ta veća postrojenja rentabilnija za ulaganje jer im cijena sa svakim dodatnim MWe proporcionalno pada.
Ono što meni smeta je upravo taj špekulativni kapital a posebice inozemni.
Pitam se, zbog čega država nije na vrijeme upoznala,informirala,uputila,naučila ili usmjerila npr. mirovinske fondove da investiraju svoj financijski kapital u obnovljive izvore energije kao što su npr. vjektroelektrane ili kogeneracije na biomasu ? U sustavu poticaja koji su bili na snazi do kraja 2015. ulaganje u OIE je prilično sigurno i profitabilno nakon što si sklopio ugovor sa Hrote. Molim vas, koja druga ulaganja daju povrat sredstava u 4-5 godina kao što je to slučaj sa OIE?
Ovako, nebrigom ili neznanjem onih koji su donedavno obnašali vlast u državi, mi hrvatski potrošači električne energije plaćamo poticaje stranim ulagačima tj. dajemo značajan doprinos jačanju inozemnih financijskih grupacija.
Evo nasao se ogledni primjerak postenja i stovatelja zakona i propisa.
her flick, za one mladje…
odi dvoprezimeni tamo odakle si dosao i tamo radi isto ovo sto ovdje stalno radis.