Pad interesa za dionicama IGH (objavljeno 31.03.2006.)

Naslovnica Forum Komentari članaka Pad interesa za dionicama IGH (objavljeno 31.03.2006.)

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Već duže vrijeme je uočiljivo veliko (usudio bih se špekulirati i reći privatno) zanimanje gospodina Gatare za dionice IGH iako one na tržištu već mjesecima zbog neinformiranja javnosti (držanja javnosti u mraku) od strane IGH-a ne pobuđuju neko posebno zanimanje ulagača. Kako drugačije objasniti prijašnje senzacionalističke naslove “IGH udvostručio…” i sl.. , dok sada naslov pri lošoj ili sporadičnoj likvidnosti tj. dogoročnoj stagnaciji cijene na oko +/- 2.900 kn kaže: “Pad interesa” kao da se radi o nekvom posebnom događaju, a tržište se pri tome zapravo bavi svime i svačime, samo ne IGH-om koji je uglavnom u sjeni. Sve ostaje isto (s povremenim odstupanjima) kao i proteklih mjeseci pa mi to i nije neka vijest koju bi trebalo stavljati u naslov članka. Trentuačno se čeka objava godišnjih izvješća pa će onda biti pravih vijesti za objavu uz vjerojatno pojačani promet i promjene kretanja cijene. Ako je ovo pak bio pokušaj novinarskog utjecaja na cijenu, onda konstatiram da je, s obzirom da trenutačni promet od ukupno 12 komada – i ostao pokušaj. [smiley1] Čujemo se nakon objave rezultata…

Tržište je u iščekivanju rezultata velikog broja dionica, pa optuživati novinare ili urednika zbog naslova o konkretnoj dionici nema velikog smisla. IGH je jedna od likvidnijih dionica pa je stoga vrlo zanimljiva novinarima i svaka promjena u trgovanju jest vijest za poslovne novine. Inače, danas je trgovanje sa IGH ovako završilo:

IGH-R-A 2.825,00 3.100,00 3.100,00 3.015,12 3.000,00 3.099,99 2482 7.483.501,16 +6,53%

Igor Prstec, web urednik

Baš sam si mislio da ćete uskočiti s podacima. Čudim se jer očito niste dobro čitali što sam napisao, a to je da je dionica IGH-a više ili manje “spavala” puno mjeseci i ostala zapostavljena u odnosu na mnoge druge i najavio sam značajni porast prometa i cijene nakon objave rezultata.

Pa, recite Vi meni, kad ste već naveli podatke, je li preko 7 milijuna prometa na 31.03. (dan objave članka!) i porast cijene od preko 6% po Vama “pad interesa za dionicama IGH”??!! Kakav bi tek promet bio da “postoji interes”!

S obzirom da je gospodin Gatara, pretpostavljam, dobro upućen u pravo stanje stvari i da je danas bio zadnji dan za predaju godišnjeg financijskog izvješća čiji su rezultati doveli (i dovest će još više) do ovako naglog uspona, smatram manipulacijom prema neupućenima i manje upućenima koji su možda ponukani upravo ovakvim člankom (zanimljivo, baš na dan predaje rezultata!) i prodali svoje dionice za npr. prijepodnevnih 2.825 kuna umijesto poslijepodnevnih 3.100 kn. O tome što će se nakon javne objave rezultata vjerojatno dogoditi s cijenom, da ne govorimo…

Dovoljno dugo sam imatelj dionica IGH-a da neke stvari mogu procijeniti i malo pratim članke gospodina Gatare pa sam stekao dojam da je njegovo izvješće “prilagođeno”. U kojoj je funkcija ta “prilagodba”, to pitajte njega, Igore.

U svakom slučaju. Mali dioničari očito uvijek izvuku deblji kraj…objavljivanje takvog naslova na dan objave rezultata nije ok. Dugo se čekalo i dočekalo pozitivne rezultate…pišite o tome sljedeći tjedan…

New Report

Close