OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Da ali Ht nije tu bio glavni dionicar da odlucuje kome ce se prodat H1, drugo u AZTN-ovu rjesenju su navedene koje su ponude bile za H1 i sve su bile poprilicno lose, ponuda od optime je bila realno bolja od svih, zasto Vip nije u tom trentuku dao bolju ponudu nego tek je pokusao podebljat kad je sve bilo gotovo?

Ignore : renči

Rekao bi jedan moj poznanik, nazovi pa ih pitaj. Očito je da neki ovdje prikupljaju informacije jer nisu imali pojma sto se oko Optime i u sektoru dogadja. I sve bi bilo ok da nisu došli pametovati. Kao da ovdje ne postoje dobro upućeni dionicari i ljudi iz branše.

Dobri poznavatelji prilika sjećaju se da je AZTN produljio razdoblje odlučivanja kod donošenja posljednje odluke u produljenja upravljanja HT-a nad Optimom. Za nekoliko tjedana. E pa produljio ga je jel jer Vipnet navodno bio dao ponudu da preuzme Optimu i izkonsolidira s njome H-1. Medjutim, agencija je donijela odluku da se ipak povjeri daljnje upravljanje HT-u do prodaje društva odnosno 2020. godine. Jer je to podržao i ključni dionicar Zaba. Medjutim, upravo iz razloga da se dalje ne oteže sa tom koncentracijom, Agencija je naložila da se u definiranim vremenskim rokovima Optima mora prodati, a ako se ne proda da automatski u 2021. godini prestaje upravaljanje HT-a nad Optimom i da svaki od dionicara tada može prodati svoje dionice slobodno od bilo kakvih dotadašnjih sporazuma, ugovora i preuzetih prava i obevza.

Vipnet sigurno ne bi platio Optimu manje od Metroneta koji je placen 310 milijuna kuna ili B neta koji je placen 525 milijuna kuna. H-1 je bilo bankrotirano društvo i tu je H-1 se podmetnuo da društvo ne završi u stečaju, i da naplati trazbine koje su bile najveće prema njemu, CROSU i HPB. Pripajanje H-1 je koštalo Optimu 53 milijuna kuna i nije plaćeno novcem nego dionicama Optime i to je za sve aktere bilo najbolje rješenje. Cijena po kojoj je plaćeno preuzimanje iznosi 7,31 kunu po dionici Optime i to lijepo piše u točki 3. poslovna spajanja Godišnjeg izvješća Optime za 2017. godine.

http://zse.hr/userdocsimages/financ/OPTE-fin2017-1Y-REV-K-HR.pdf

Str. 52

Bitno je isto da je netko registriran prije par dana isto dosao pametovat, najdrazi su mi ti brisi pisi profili s upitnim interesima jer kako drugacije objasnit novi profil, a koji kao sve zna malo cudno, a ima vas malo previse s novim profilima ovdje, vise vjerujem onima koju ipak nisu od jucer tu uostalom tko ne bi…. i pazi netko prikuplja informacije na forumu hahah cemu onda sluzi forum nego za razmjenu misljenja i informacija.

Vip je imao dovoljno vremena da preda ponudu i preuzme zasto nije ?….ponude su dostavljane u tom razdoblju od zainteresiranih zasto nisu bile bolje od optime onda.

“Nadalje, HPB kao najveći pojedinačni dioničar H1 u svom mišljenju, od 31. listopada 2016., navodi da je postupak prodaje H1 trajao od rujna 2015. do 29. srpnja 2016. kada je potpisan „Ugovor o pripajanju“ H1 Optimi. HPB je opisao postupak prodaje H1. U razdoblju od rujna do listopada 2015. odvijala se priprema društva H1 za prodaju te priprema relevantne transakcijske dokumentacije. U studenome 2015. kontaktirani su potencijalni kupci.Savjetnik za prodaju (KPMG Croatia d.o.o.) i prodavatelj su identificirali skupinu od 24 najizglednija potencijalna kupca za H1 koje su činili operatori koji su prisutni na hrvatskom tržištu, operatori koji posluju u regiji srednje i istočne Europe (dalje: CEE regija) ili su u prošlosti iskazivali interes za poslovanje u CEE regiji te financijski investitori kojima je u fokusu djelovanja CEE regija.
Potencijalnim kupcima koji su potpisali ugovor o povjerljivosti podataka dostavljen je
Informacijski memorandum koji je sadržavao financijske, komercijalne i druge informacije o H1.

Ignore : renči

Dobra analiza SQ.

farmanovca.com

Sto se trudite uvjeriti druge ljude da je Optima savrsena, ipak cijena na burzi pokazuje pravo stanje a da nepricam koliko ovdje malih pise na forumu znaci da su veliki igraci prodavali a mali kupovali prva losa vjest nitko od vas je nece uspjeti prodati vise.

Nemojte slusati zorangutana zbog njega su neki ljudi izgubili novaca na Agrokoru provjerite sta je tamo pisao

A što se ti trudiš da ocrniš Optimu kao firmu i dionicu?

Jedino za što se ja osobno zalažem je vjerodostojnost i raspoloživost svih informacija. Meni ne treba tutor da mi protumači rizike i potencijal zarade. Ili kolokvijalno rečeno, da me uči hodati, ako je mogu vrlo dobro i sam trčati. Rizici su visoki, a takva je mogućnost zarade. Tko je spreman prihvatiti te činjenice uložit će, ako ništa barem spekulativno, tko nije, neće. I to je cijka priča iza ovog ulaganja i dionice.

Za razliku od tebe koji se pozivaš na banalne pokazatelje koje svaki “Mujo” može pogledati, ja te upućujem da proučiš sve raspoložive pokazatelje i napraviš kao domaću zadaću procjenu vrijednosti Optime. A ako ne znaš i ne možeš onda se barem zapitaj u sebi, a zašto je jedan VIP, danas A1, kupovao te firme i zašto ih je bio spreman toliko plačati. Zapitaj se i zašto postoji toliki regionalni interes za telekomunikacijama i zašto Telekom Srbije skoro pa “suhim zlatom” plaća posljednje akvizicije. Na kraju, zapitaj se da to ništa ne vrijedi, zašto se Zaba toga odavno nije riješila? HT ima poslovni interes, no Zaba gleda samo jednu stvar u cijeloj priči, a ta se može vrlo jednostavno predstaviti frazom iz jednog filma: “Show me the money”!



Sto se trudite uvjeriti druge ljude da je Optima savrsena, ipak cijena na burzi pokazuje pravo stanje a da nepricam koliko ovdje malih pise na forumu znaci da su veliki igraci prodavali a mali kupovali prva losa vjest nitko od vas je nece uspjeti prodati vise.

Ajmo okrenuti drugu stranu medalje:
Odgovori nam zašto se ti trudiš pisati da ne valja i bez ikakvih argumenata ili dokaza navodiš da ju "veliki igrači" prodaju? Pa koga vraga onda ti tu pišeš i gubiš vrijeme iako te dionica ne zanima i uvjeren si da je loša kupnja, koji je onda tvoj motiv? Opća dobrobit, ljubav prema bližnjem?

Bilo bi mi razumljivo da čekaš da padne još niže, ali čitati i pisati na nekoj temi na kojoj nemaš nikakvog interesa i na kojoj očekuješ kataklizmu?! Čemu?

Sjećam se da je KORF stajao danima bez ijedne transakcije, i ATLN i RIVP, pa čak i ADPL kad je bio ispod 90 kn/dionica. Ti vjerojatno niti ne znaš što je to KORF.
HMST do nedavno nitko nije htio po 280 – 290kn/dionica.
A na svim tim temama je uvijek bilo crnjaka kao što si ti – kojima ništa ne valja i ništa se ne isplati kupiti i katastrofa samo što nije nastupila.

Pogledao sam malo na kojim drugim temama najčešće pišeš: LEDO, DDJH, JMNC, VDKT, ULJN, sve junak do junaka, dakle drugim riječima sami crnjaci.

A što se OPTE tiče, uskoro će FI pa će neke stvari biti jasnije. Naravno da rizik postoji, na njega svatko mora biti spreman tko se odluči ulagati u dionice, u suprotnom – oročena ili stambena štednja majka!

[/quote]

Mislim da FI nije toliko bitan. Optima nije firma koja posluje u rastućem nego u konkurentnom sektoru u kojem trenutno odnosno već neko vrijeme, nitko ne ostvaruje rast osim akvizicijama. Ni HT, ni Vipnet, ni Tele2, nitko. Vrijednost akvizicije je u dugoročnim uštedama i sinergijama. Zato je nedavno DT preuzeo najvećeg austrijskog fiksnog operatera UPC. Firmu koja ima 300 milijuna eura proforma prihoda i manje od 200 milijuna eura EBITDA-e je platio 1,9 milijardi eura sa uključenih oko 900 milijuna eura duga. Borba je za tržišni udjel i dugoročne uštede. DT je imao samo mobilne operacije u Austriji, sad je ovom akvizicijom postao potpuno integrirani operater i to je morao skupo platiti.

https://www.telekom.com/resource/blob/511406/a9c9ed87590363fac8fed9d6a26e4e7d/dl-171222-t-mobile-upc-austria-data.pdf

Zato oni u prezentaciji svojim dioničarima pišu… “meaningful value creation opportunity, with synergy NPV of 0,8 bn euro (after integration cost), thereof 80% Cost and Capex related”; dakle zarada je na dugoročnim sinergijama i uštedama.

Nekom trećem ta investicija ne bi vrijedila vjerojatno ni izbliza toliko…. a imamo i mi u RH potencijalno sličnu situaciju… sve ostale zaključke izvedite sami.


Prva stvar koju su napravili je da su H1 (odnosno u tom trenutku Optima….odnosno HT) i HT odustali od medusobnih tuzbi. I to ako se ne varam (neka me netko ispravi) HT od tuzbe prema H1 u iznosu 500tis kn a H1 prema HTu u iznosu 50m kn…i to navodno s jako dobrim izgledima za dobit spor.
Dakle samo tu je ogroman dobitak za HT. Zamislite da je H1 otisao u ruke VIPa sa otvorenom tuzbom….
Taj dokument je bio objavljen, vjerojatno jos negdje postoji…

Ako HPB nije prihvatio naplatu kredita (vjerojatno uz diskont) i kes odmah od ponude VIPa, nego je pristao na zamjenu uz dionice, sto mislite sto HPB ocekuje, odnosno sto im je HT prezentirao/obecao…stecaj? Tesko 😂😂
Pozz

Jos jedno stvar ako je ovo istina da je H1 tj sada optima odustala od tuzbe prema HT-u iako je imala dobre izglede samo iz razloga jer je optima (HT) kupila H1, onda se ovdje radi o kaznenoj odgovornosti uprave ili ipak postoji sudsko rjesenje za taj slucaj, ako tvrdite da je to tako da li je netko onda ta pitanja postavio na glavnoj skupstini ?

Ignore : renči

Nažalost, ovdje pojedinci čini se namjerno falsificiraju brojeve i priču s ciljem da temu usmjeravaju u samo jednom pravcu. Činjenica je da ne vidimo linkove niti nekakve “case study” iz kojih bi mogli zaključivati o poslovanju, vrednovanju i potencijalima. Samo bezvezno prepucavanje, ja sam rekao… ja sam napisao… ja sam zbrojio na zbrajalici i sl. Čak i na krajnje dobronamjerno sugeriranje i ukazivanje na greške i nevjerdostojne podatke koji se ovdje iznose dobije se uvijek jedan te isti odgovor,… “ja sam dobar, a cijeli svijet je loš i zao!” Da izbjegnemo ubuduće “zbrajanje na prste i nečije kućno računovodstvo”, a obzirom da neki ne znaju pronaći odgovarajuće podatke, u prilogu je Konsolidirano revidirano financijsko izvješće Vipnet-a za 2011. godinu gdje se vidi cijena stjecanja za Bnet. na str 19. tog izvješća.

I ubuduće ću ja osobno nastojati objaviti originalne dokumente u kojima se mogu pronaći zanimljivi i korisni podaci bez suvišnih subjektivnih slobodnih interpretacija.


Jos jedno stvar ako je ovo istina da je H1 tj sada optima odustala od tuzbe prema HT-u iako je imala dobre izglede samo iz razloga jer je optima (HT) kupila H1, onda se ovdje radi o kaznenoj odgovornosti uprave ili ipak postoji sudsko rjesenje za taj slucaj, ako tvrdite da je to tako da li je netko onda ta pitanja postavio na glavnoj skupstini ?

Žestoki rat dioničara za operatera koji u hrvatskim razmjerima ima malen prihod, ali veliku bazu

” Povrh svega, H1 i HT međusobno se tuže. HT tuži operatera za pola milijuna kuna, a H1 tuži HT za čak 139,6 milijuna kuna. Optima je već najavila da će te tužbe prekinuti.”

… koliko se sjecam procitao sam za to odustajanje u nekom sluzbenom dokumentu, no ne mogu ga sada naci.

Iz ovog postaje razvidno koji su interesi HT-a, pomalo sukobljeni, ali legitimni:
– prodati sto skuplje,
– malo iskokosariti bazu korisnika, onako, nesto, ali ne previse da regulator opet ne grakne, i opet ne previse jer upravo odredjena masa korisnika i daje privlacnost Optime u preuzimanju.
Uglavnom, ako sam u pravu ovo je bomba nad bombama.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.



Jos jedno stvar ako je ovo istina da je H1 tj sada optima odustala od tuzbe prema HT-u iako je imala dobre izglede samo iz razloga jer je optima (HT) kupila H1, onda se ovdje radi o kaznenoj odgovornosti uprave ili ipak postoji sudsko rjesenje za taj slucaj, ako tvrdite da je to tako da li je netko onda ta pitanja postavio na glavnoj skupstini ?

Žestoki rat dioničara za operatera koji u hrvatskim razmjerima ima malen prihod, ali veliku bazu

" Povrh svega, H1 i HT međusobno se tuže. HT tuži operatera za pola milijuna kuna, a H1 tuži HT za čak 139,6 milijuna kuna. Optima je već najavila da će te tužbe prekinuti."

… koliko se sjecam procitao sam za to odustajanje u nekom sluzbenom dokumentu, no ne mogu ga sada naci.
[/quote]

Vise preferiram neka sluzbena rjesenja nego novinsko pisanje znamo vec svi kako novinari to istraze i kako se razbacuju s brojevima, zasad ono sta vidim postoji Hakom rijesenje u H1 korist medjutim iz tog rjesenja se iznos ne moze saznat s druge strane HT osporava to rjesenje pred sudom tako da ne znam sta je bilo s tim sudskim epilogom

https://www.ictbusiness.info/telekomunikacije/hakom-presudio-u-korist-h1-telekoma
https://www.ictbusiness.info/media/dokumenti/Rjesenje-o-utvrdjivanju-prava-na-naknadu-za-kasnjenje-H1-v-HT.pdf

Ignore : renči

New Report

Close