OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

u susjedstvu borba za svakog korisnika:
http://hr.seebiz.eu/telekom-srbija-kupio-jos-dva-kablovska-operatora/ar-187376/

I CROS je s njima u talu. Kad dođe vrijeme za prodaju vjerojatno ćemo saznati. Mislim da općenito HT i Zaba ne žele puno talasati, a mene ne bi iznenadilo da ponude neku cijenu za otkup preostalih dionica prije konačnog finala, pa je zato peglaju jako nisko. Nešto kao što su petljali svojedobno sa ISTT.

Al ne bi se ja mnogo brinuo oko njihovih želja, dionica ima dosta. VIP i Tele2 su također dioničari, iako ne u nekom značajnom obimu, ali dovoljno da prate što se događa. Tu treba baš biti strpljiv i pričekati rasplet.

HT ne može dati ponudu po rješenju AZTN, ZABI ovo nije core business nego su se našli u neobranom grožđu po sili PSN. Stoga ne vidim kako bi HT i ZABA ponudili bilo šta, iako bi Ht volio da može

I ja mislim da su cijenu namjerno nagurali na ovu razinu, i to po zapovijedi HTa a izvršioci su HP zajedno sa fondovima i Crosig. Možda je kupovina EvoTva bila dio te kompenzacije za obaranje cijene Optime? To se vidi po rasprodaji koja je krenula tamo od 3 kn do nedavno. Pa i ovo branjenje razina na 1.6kn i 1.7kn govori u prilog tome da se cijena štopa do nekog trenuntka. Moguće da je to vezano uz prosječnu cijenu zadnja 3 mjeseca koja je jedan od parametara prilkom procjene firme. Naravno ta prosječna cijena neznači ništa, al je ipak jedan od mogućih parametara u finalnoj procjeni.

Ma ne da konačno preuzmu, nego da preprodaju.

To je Zaba napravila sa Istratutristom prije no što ga je prodala Lukšićima.

Prosječna cijena zadnja 3 mjeseca nije nikakav parametar za bilo kakvu procjenu.


A kako su je to konkretno oslabili?

I ne radi se o par postotaka. Radi se o barem 150 milijuna kuna. Stotinjak i vise od gubitaka na samoj Optimi i ostatak od duga H-1 kojeg ne bi nikad naplatili da je recimo završila u stečaju.

Kod Zabe se radi o vise od 200+ milijuna kuna.

Jako griješiš ako misliš da je to njima zanemarivo. Al još veći gubitak će biti za HT jer Optima vaze oligopol od otovorenije trzisne utakmice i zbog gubitka veleprodajnih prihoda od Optime.

HT ima 12 mil. dionica. Računate na cijenu od više od 12 kn? Da pojasnim ako treba, govorio sam o vrijednosti dionica, ne o EV-u.

Što se tiče slabljenja, imaju negativan kapital i više duga nego kad su izišli iz predstečajne. To je ono što se vidi. Ono što se ne vidi, a o čemu samo mogu nagađati, je da li su ih učinili ovisnima o sebi i neprivlačnima za preuzimanje.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]


Ma ne da konačno preuzmu, nego da preprodaju.

To je Zaba napravila sa Istratutristom prije no što ga je prodala Lukšićima.

Prosječna cijena zadnja 3 mjeseca nije nikakav parametar za bilo kakvu procjenu.


Kod delista CHAG-r-a izradio se elaborat procjene vrijednosti drustva koja se temeljila na 5 razlicitih metoda od cega je jedna od metoda bila ponderirani tromjesjecni prosijek cijene na burzi (ostale su bile: knjig. vrij., disk. CF, komparacija s konkurencijom, ostalih se ne sijecam). Kao vrijednost drustva uzet je medijan tih 5 metoda. Ovo je primjer kad se cijena dionice “sluzbeno” koristila kod procjene vrijednosti drustva.

Rastimo zajedno...

Već si pisao o svom slucaju CHAG. Nemaju oni ni izbliza dovoljan broj glasova da bi bilo sto delistali, a prije toga bi morali isplatiti dioničare po procjeni, a znamo kolika je ona iznosila. Dionice su dobili vjerovnici koji su mijenjali 10 kuna duga za dionicu i bilo kakvo dodatno manipuliranje njihovim ulozima (ovaj put kapitala) većina njih bi sasvim sigurno dočekala na nož. Ako su oni sami dali procjenu od preko 7 kuna i ako je jasno da se postižu mnogo vise cijene u slicnim transakcijama sve bi završilo na sudu sa visokom vjerojatnošću da izgube spor. Sjetimo se samo squeez out-a Siemensa i nedavne isplate višestruke razlike u fer cijeni i prvotnoj stvarnoj isplati od strane kompanije.

Ovako si ja mislim…
Nemam pojma o telekomunikacijama.
Da su im izvješća sjajna, nisu.
Da im je H1 trebao, nije.
Da papir sve trpi, a knjigovodstvo je i umjetnička kategorija, recimo goodwill.
Da je to sve tako neisplatno HT se ne bi mučio sa upravljanjem, nego bi se riješio bijede. Sve se ovdje svodi na korisničku bazu. Tu je vrijednost, ostalo su ukrasi.
Da se ovako sprema cura za udaju, ne sprema se.
Da postoji odluka nadležnog tijela, postoji. I nadzor europskih komisija.
E sad…..

Vrijednost je i u infrastrukturi. Gdje bi danas bio HT da nisu umjesnoscu “likerkradice” Skegre i njegove politike, Nijemci došli do nacionalne infrastrukture. Naravno da su korisnici najvredniji dio price, al postoji vrijednost i u infrastrukturi.

Pa nije slučajno Opte završila u predstecajnoj. U sto su oni ulagali najviše novca? U infrastrukturu. To je izuzetno “skup” sport.

Optima mozda vrijedi puno vise nego mi svi mislimo….vise od 10 kn …mozda i zbog toga bi bilo dobro prodati recimo za 7-10 kn pa onda preprodati za realno visu cijenu…..
Samo razmisljam, tko zna’
Treba cekati rasplet

Koliko čitam što ovdje pišete, opte nema infrastrukturu.
HT ima, a započeli su je stvarati moji roditelji. Ako si želio telefon u kući, morao si platiti ” dovođenje” linije. Lijepo smo mi to sve izručili DT.
/ I tunel kroz Učku se financirao osobnim doprinosom, danas plaćamo tunelarinu.
Ima li išta što nismo prodali, i gdje je taj novac ? /
No, uz sadašnje valuacije jedan korisnik optime košta u preuzimanju 600 kn, što je iznos tromjesečnog pretplatničkog paketa. …

Zlocesta
Od 2010 do danas opte je imala cca 500 miliona kuna kapitalnih ulaganja.
U svakom izvjescu u pdf-u imas koliko su ulozili u infrastrukturu..
Pitanje koliko jos misle ulagat.

New Report

Close