OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Optima je rizično ulaganje, ali ne toliko zbog poslovnih razloga i financijske pozicije nego zbog vanjskih faktora koje je u RH tesko predvidjeti. No, obzirom da su najveći dionicari vodeća banka i vodeći teleoperater, pretpostavljam (a zapravo sam siguran u to) da oni sami sebi neće pucati u nogu nego upravo suprotno maksimizirati svoje koristi. Ne košta mnogo pridruziti im se u njihovim namjerama. I to je sva filozofija. Prati sto se zbiva u okruženju i na domaćem terenu. I budi strpljiv ma koliko se ponekad sama trgovina iracionalno odvijala.

Evo da malo pokušam biti u vašoj ulozi na drugim temama: HT-u prodaja dionica Optime predstavlja par postotaka jednogodišnje dobiti. Od postizanja naviše cijene trebalo bi im biti važnije da dugoročno ne ojačaju konkurenciju. Ako su postupali strateški, Optimu su oslabili iznutra i učinili je neprimamljivom za preuzimanje.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

A kako su je to konkretno oslabili?

I ne radi se o par postotaka. Radi se o barem 150 milijuna kuna. Stotinjak i vise od gubitaka na samoj Optimi i ostatak od duga H-1 kojeg ne bi nikad naplatili da je recimo završila u stečaju.

Kod Zabe se radi o vise od 200+ milijuna kuna.

Jako griješiš ako misliš da je to njima zanemarivo. Al još veći gubitak će biti za HT jer Optima vaze oligopol od otovorenije trzisne utakmice i zbog gubitka veleprodajnih prihoda od Optime.

@Old_Gunner

Da, HT je oslabio Optimu i to na sljedeci nacin:
– ukupni prihodi u prva tri kvartala 2018. veci su 16,3% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine
– EBITDA je u prva tri kvartala 2018. veca 11,4% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine
btw., EBITDA za cijelu 2018. godinu ce biti veca od trenutne trzisne kapitalizacije sto je, u najmanju
ruku, smijesno
– u prva tri kvartala 2018. godine Optima je izgradila vlastitih 39,4 km nove
jezgre svjetlovodne mreze te 19,8 km nove pristupne svjetlovodne mreze
– zapoceta je migracija postojecih servera nanovo nabavljene, najmodernije servere za virtualizaciju.
Time je udvostrucen kapacitet virtualnih masina na kojima se odvija poslovanje Optima Telekoma.
– na IPTV platformi razvijen je novi Sportski paket programa te podrska za „DUOiPol“ paket, koji po prvi
put omogucava posudivanje skupine TV programa na odredeni vremenski period
Da, stvarno su je oslabili.

Ma dobro, treba biti pošten i reci da je u tim prihodima sadržan i dio prihoda od H-1. No, korisnička baza Optime se kreće u skladu s nacionalnim trendovima u pojedinoj vrsti usluge. Ne pada Optima relativno brže od prosjeka tržišta. Cijelo tržište ne raste, glavnina segmenata stagnira.

Činjenica jest da je trend bandlanje korisnika kroz “magenta” tip usluge, mobilna + fiksna i sve sto ide uz fiksnu, broadband i TV, al i to ima svoju cijenu. Pogledaj pojedine pakete i Optima je tu stvarno vrlo konkurentna i solidno pozicionirana.

Optima se mora prodati u dogledno vrijeme. Medjutim, sretna je okolnost sto unatoč padu i stagniranju telekom tržišta u nas te u regiji, premije i vrijednost samog poslovanja rastu. Opet ću javno pitati, zašto je HT kupio EvoTV? Zato sto EvoTV nema kvalificirani udjel na trzistu kojim bi ga se smatralo važnim operaterom. Ustvari EvoTV i nije telekom operater i na tu kartu igra HT. Vipnet ga nije kupio jer je očito da se Vipnet odnosno A1 moguće priprema na veci iskorak. Nadajmo se da će interes za preuzimanjima operatera ostati još godinu ili dvije odnosno u roku u kojem će Optima vjerojatno naći novog vlasnika.

Stoji da je u tim prihodima sadrzan i dio prihoda od H-1, ali isto tako stoji i da su zbog tog pripajanja znatno veci troskovi amortizacije.

Nisu samo amortizacije nego i migracije korisnika. Naime, koliko je meni poznato cijelo vrijeme su funkcionirale obje platforme za korisnike (Optima i H-1) i mislim da su sada svi migrirani na jedinstvenu. Takvo funkcioniranje znacajno vise košta od uobičajenog i zato su i operativni te ostali troškovi bili veći, kao i zbog nabavke nove korisničke opreme koja je odmah rashodovana (amortizirana).

Vis a Vis EvoTV on se nudio svima, al očito se HT isprsio. Posta radi veliki logistički centar prema Velikoj Gorici vrijedan 350 milijuna kuna i očito su odlucili rijesiti se non-core djelatnosti i dio tih investicija financirati prodajom imovine odnsono HP produkcije.

https://m.vecernji.hr/amp/biznis/ht-kupuje-evotv-uslugu-1285337

https://www.posta.hr/novi-sortirni-centar-6345/6345

Ne radi se tu o CnB, ja sam prilično uvjeren da cijena ne smije značajno gore u ovoj fazi događanja oko Optime i da neki koji su do sada prodavali nisu to slučajno radili. Imali su dotični nekakav poticaj za to. Dovoljno je pogledati tko je u posljednjih godinu dana prodavao… uglavnom je to išlo po nalogu od dva društva za upravljanje fondovima, kojima su vidi vraga njihove matične banke najveći dioničari u Optimi. To gotovo sam siguran nije bilo slučajno.

Al kada krene i potroše se zalihe, bit će sve teže održavati cijenu niskom. IMHO

Čestitke ekipi koja je kupila na 1,47
Sretno sa trošenjem love

Par tisuća je prošlo po toj cijeni, iluzorno je očekivati da se može nešto kupiti na samom dnu, malo više je otišlo po 1.60 mada je i ta količina relativno mala bila, na toj cijeni si mogao nešto ubosti…i ovo je sad realno jako jeftina cijena dionice i to nitko ne može osporiti…

‘ Ajmo, svi opet u red, na bidu je 120 tisuća komada od 1,62 do 1,65.
Ask je otpustio cca 40 tisuća na 1,70 kn u niskom letu. Ko’ galeb.
Ne protivim se ni padu, ni rastu.
Kažu da teška vremena imaju znanstvenu vrijednost. Drugi dan naučimo nešto geologije


Ne radi se tu o CnB, ja sam prilično uvjeren da cijena ne smije značajno gore u ovoj fazi događanja oko Optime i da neki koji su do sada prodavali nisu to slučajno radili. Imali su dotični nekakav poticaj za to. Dovoljno je pogledati tko je u posljednjih godinu dana prodavao… uglavnom je to išlo po nalogu od dva društva za upravljanje fondovima, kojima su vidi vraga njihove matične banke najveći dioničari u Optimi. To gotovo sam siguran nije bilo slučajno.

Al kada krene i potroše se zalihe, bit će sve teže održavati cijenu niskom. IMHO

Upletenost ZABA-e, pa i HPB-a u organizirano rušenje cijene dionice Optime na burzi je gotovo sigurna stvar.
Znači li to njihovo zajedničko djelovanje sa HT-om u pokušaju preuzimanja Optime po “vrlo prihvatljivoj” cijeni ?
I tu je odgovor gotovo siguran. DA !!!
Opasnost za male dioničare ovdje sigurno postoji.
Ipak, malo matematike bi moglo ukazati na neke mogućnosti koje “mali” imaju.

Dionice “udruženih rušitelja”:
ZABA + HT + HPB = 41.950.895 kom.
Dionice malih dioničara:
69.443.264 – 41.950.895 = 27.492.369 kom.
Među malima ima nekoliko “prodanih duša” koje surađuju sa “kartelom velikih”, ali oni pri tome “spaljuju” tuđi novac – svojih udjeličara u fondovima.
Takvih, raspoloživih dionica za rušenje ima sve manje, pa je gotovo sigurno da mali drže barem 26.000.000 dionica.
“Udruženi rušitelji” ne prodaju vlastite dionice, niti će ih prodavati do konaćnog rješenja.
Ispada da nam treba 2 – 3 miliona kuna da preuzmemo kontrolu u svoje ruke.

Uz malo “organiziranog djelovanja” ovdje “mali” mogu “velike” pregaziti ko šleper šepavu kokoš.
Razmislite o tome dok nije kasno.



Ne radi se tu o CnB, ja sam prilično uvjeren da cijena ne smije značajno gore u ovoj fazi događanja oko Optime i da neki koji su do sada prodavali nisu to slučajno radili. Imali su dotični nekakav poticaj za to. Dovoljno je pogledati tko je u posljednjih godinu dana prodavao… uglavnom je to išlo po nalogu od dva društva za upravljanje fondovima, kojima su vidi vraga njihove matične banke najveći dioničari u Optimi. To gotovo sam siguran nije bilo slučajno.

Al kada krene i potroše se zalihe, bit će sve teže održavati cijenu niskom. IMHO

Upletenost ZABA-e, pa i HPB-a u organizirano rušenje cijene dionice Optime na burzi je gotovo sigurna stvar.
Znači li to njihovo zajedničko djelovanje sa HT-om u pokušaju preuzimanja Optime po "vrlo prihvatljivoj" cijeni ?
I tu je odgovor gotovo siguran. DA !!!
Opasnost za male dioničare ovdje sigurno postoji.
Ipak, malo matematike bi moglo ukazati na neke mogućnosti koje "mali" imaju.

Dionice "udruženih rušitelja":
ZABA + HT + HPB = 41.950.895 kom.
Dionice malih dioničara:
69.443.264 – 41.950.895 = 27.492.369 kom.
Među malima ima nekoliko "prodanih duša" koje surađuju sa "kartelom velikih", ali oni pri tome "spaljuju" tuđi novac – svojih udjeličara u fondovima.
Takvih, raspoloživih dionica za rušenje ima sve manje, pa je gotovo sigurno da mali drže barem 26.000.000 dionica.
"Udruženi rušitelji" ne prodaju vlastite dionice, niti će ih prodavati do konaćnog rješenja.
Ispada da nam treba 2 – 3 miliona kuna da preuzmemo kontrolu u svoje ruke.

Uz malo "organiziranog djelovanja" ovdje "mali" mogu "velike" pregaziti ko šleper šepavu kokoš.
Razmislite o tome dok nije kasno.
[/quote]

Kakvi su to fondovi s udjelom Optime od po parsto iljada kuna?
Pa to nisu fondovi nego kokošari. Ako su uopće fondovi.
Tko je prodavao veće količine u zadnje vrijeme? Ako je netko kupovao knjige dioničara neka natukne, nije to neka tajna. Ili barem ne vrlo tajna tajna.

I otkud malima 26 mil kom? Ne kažem da nije, ali mi je čudno skroz. Koliko uopće ima dioničara?

I zašto bi udruženi rušitelji uopće rušili kad cijena na burzi nema veze s konačnom cijenom koju će tražiti? Osim ako ne insinuirate da privatno kupuju po babi i stričevima radi kapitalizacije pri prodaji.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

New Report

Close