OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Čitam što pišete…
DonJuan, hvala na linku, str 52.
7,31 kn je velevrijedan podatak. Odnos sa kupcima, goodwill
Optima je trenutno najveći kolač na tržištu.
Ovo unutra/van na 20 lipa razlike su smiješna posla.
Samo je jedan kamen spoticanja dakle ovdje…a to je da će ht vrlo nevoljko prepustiti 177 tisuća korisnika drugome.
A opet, tu su i nekakve europske komisije koje nadziru tržište telekomunikacija, nije ni A1 nejače, ovdje će perje letiti i dosadno nam neće biti.
Lijepo je i da se o ovome konačno otvoreno progovorilo.


@ Bogata

Ja se kladim da bi svi vjerovnici odavno prodali svoje dionice da računaju na izvlačenje “kune i pol”. Ništa ti konstruktivno ne govoriš nego bezveze rogoboris bez ikakvih suvislih informacije ili podložne analitike.

Evo, ja ću ti dati primjer koliko se plaćaju vrhunske firme (u smislu tehnologije i mreže) u razvijenom susjedstvu. Dakle, DT je platio u Austriji UPC 1,9 milijardi eura uključujući milijardu eura duga. Prihodi te firme su na razini 300 milijuna eura uz proforma Ebitdu od 200 milijuna eura (iako je ona još uvijek manja). Kako nema rasta biznisa, DT vidi u kupovini UPC-a prostor za uštede kroz sinergiju. Zašto DT plaća uključujući dug takvu firmu na jednom zasićenom trzistu kakvo je Austrija pet šest godišnjih prihoda od prodaje ili 10 presynergies EV/Ebitda?

https://www.telekom.com/resource/blob/511406/a9c9ed87590363fac8fed9d6a26e4e7d/dl-171222-t-mobile-upc-austria-data.pdf

Nadam se da ćeš mi “kvalitetno” odgovoriti.

A kome će oni to prodati svoje dionice po kunu i pol? Tebi? Ja mislim da bi istog čass prodali da postoji kupac.

Drugi dio pitanja uopće je razumijem što pitaš i što to uspoređuješ? Kakav UPS, kakva Austrija, kakve milijarde? Kakve to ima veze s Optimom i ovom temom?

Nikakve! 😁

Nije UPS nego UPC. Al nemoj se ti time baviti, namrštit ću ti lice, pa će se naborati, pa ćeš morati na botox tretmane. Ne želim te bacati u trošak. Aufwiedersehen.

Trebate uzeti u obzir, da tih 177 tisuća korisnika koji plaćaju Optimi račune, 80% radi preko T-com opreme .

Optima je u prvom valu investirala u svoje lokacije ADSL tehnologije, a i njih je većinom postavljala u T-com objekte ,i to je to. Zadnjih 4 godine nije investirala ni kune u upgrade . Svi VDSL korisnici rade preko T-Com-a, a T-Com polako ali sigurno gasi ADSL tehnologiju .

Optima je , za godinu dana stara zaostala baba, koju neće nitko htjeti kupiti, te će silom prilike, na kraju pripasti T-Comu. Zastarjela tehnologija, a korisnici.. pa , imate primjer T-Com odjela prodaje Struje .

T-Com ugasio , NE PRODAO, a korisnici u podjeljeni, bez naknade, RWE…

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?


Trebate uzeti u obzir, da tih 177 tisuća korisnika koji plaćaju Optimi račune, 80% radi preko T-com opreme .

Optima je u prvom valu investirala u svoje lokacije ADSL tehnologije, a i njih je većinom postavljala u T-com objekte ,i to je to. Zadnjih 4 godine nije investirala ni kune u upgrade . Svi VDSL korisnici rade preko T-Com-a, a T-Com polako ali sigurno gasi ADSL tehnologiju .

Optima je , za godinu dana stara zaostala baba, koju neće nitko htjeti kupiti, te će silom prilike, na kraju pripasti T-Comu. Zastarjela tehnologija, a korisnici.. pa , imate primjer T-Com odjela prodaje Struje .

T-Com ugasio , NE PRODAO, a korisnici u podjeljeni, bez naknade, RWE…

To uopće nije istina. Znam ja ponešto i o tome, a i navedeno je i u izvjescima. Optima ima vise od 3.300 km vlastite optičke infrastrukture i godišnje u održavanje i proširenje mreže ulaze 50, a u 2018. nešto vise milijuna kuna. Koliko je moguće obzirom na njezin dug i poslovanje. Mreža nije state of the art, dakle nije gigabitna ali je solidna. Optima koristi znacajan dio HT infrastrukture zato sto njome upravlja HT. I drugi operateri tamo gdje nemaju vlastite koriste HT-ovu infrastrukturu, a pogotovo je to zamjetno od petlje do krajnjeg korisnika. Zato HT i želi zadržati Optimu jer nije samo Optima sadržana u HT-ovim rezultatima prihodima i Ebitdom nego HT ostvaruje znacajan dio vlastitih prihoda iznajmljujući Optimi i drugim operaterima korištenje svojih resursa. Ako Optimu recimo kupi A1, glavnina tog prometa će se prebaciti na njihovu mrežu koju razvijaju i HT će izgubiti i taj dio prihoda. U Hrvatskoj su zaostali svi “fiksni” operateri zbog neulaganja i tek sad se uspostavlja gigabitna mreža koja recimo u Srbiji i nekim drugim dijelovima bivše juge funkcionira. I to ponajviše zahvaljujući HT-u i njegovom monopolu. Razvoj gigabitne mreže do krajnjeg korisnika košta i zato je onaj UPC kojeg smo spomenuli prodan za 1,9 mlrd. eura. U tih 1,9 mlrd. eura sadržan je 1 milijarda eura duga. Taj dug nije slučajno nastao i posljedica je velikih investicija. To čeka i Optimu ako je preuzme netko treći… tko nema već svoju mrežu u RH. Al burzovni ulagaci se ionako ne klade na to. Sa nešto vise od stotinjak milijuna kuna trzisne kapitalizacije Optima je bargain. Skegrin Metronet koji nema rezidencijalne nego poslovne korisnike i koji ima solidnu mrežu i malo je drugačije osmišljen i drugačije funkcionira prodan je za preko 300 milijuna kuna sa nešto vise od 200 milijuna kuna prihoda A1. Sa ukupno, u tom trenutku, sto dugoročnog, a sto kratkoročnog 280 milijuna kuna kamatonosnog duga. Dakle, nije bas poklonjen. On je doduše bio i nesto relativno gledajuci operativno profitabilniji, al morate biti svjesni da su se “malo šminkali” rezultati pred prodaju.

Opet ću se vratiti na nedavnu HT-ovu kupovinu RF operatera EvoTV-a. Ta tehnologija nema nikakve veze s telekom biznisom, a HT ju je kupio. Očito se zahuktava rat za korisnike, sve ostalo je tenutno stavljeno iza pozadinskih linija.

A i ne znam kakve veze ima prodaja struje sa HT-ovim core biznisom? To je ionako bilo osmišljeno za RWE. Kako nije uspjelo predano je onome cije i jest. Njemačka kompanija Njemačkoj kompaniji. Mogli su i ucinili bi vjerojatno isto da su prodavali naranče. To nije njihov core biznis. Imaju puno keša na računu pa pokusavaju svašta za sebe, a u slucaju RWE za druge. Motaju se oko IT kompanija i traže neku zanimljivu priliku. Tako su kupili Combis, koji je ok, al nije neko ludilo. Ne uspije svaka prigoda i pokusaj.

crumarix: još nisi zakasnija kupit OPTIMA..kad počme prodaje bojim se da je kasno za kupnju…

zaboravili ste navesti da kad se plate autorska prava raznim national geographic, history i dr. kanalima (ove sportske da ne pominjem koliko koštaju) jadna optima neće imati ni za plaće.
uvijek me je zanimalo šta je to što nagoni neke ljude da crnjače po razno raznim dionicama koje ne posjeduju? to bi bilo isto da ja sad odem na temu agrokor i pijem im krv što su propali. napisao sam dva,tri posta jer je bilo evidentno da je tamo kraj priče i onda pustiš ljude na miru u njihovom bolu. što sad netko nas nebi pustio na miru da brinemo sami o svojim ulaganjima. naše pare naša briga. kad propadnemo slobodno se javite i recite vidiš niste nas slušali. samo što taj film nećete skoro gledati. ovo je zicer po svim osnovama samo je pitanje koliko % i kad.

who dares, wins

Ova dionica će vrijediti 10-15 kuna kad bude prodaja. Samo je pitanje mogu li nam ovdje prirediti novi Borgov show. Da prvo ne bi sve poslali u stečaj, obrisali sadašnje vlasnike, pa sebi uzeli sve.

Nakon Agrokora više u ništa ovdje ne vjerujem. Da nije bilo Bagrokora nakrcao bih se ovime, ovako ću oprezno.

Samo jos jednom pohvala Don Juan na vremenu i informacijama koje nam iznosi….
A oni koji su zavidni,nemaju novaca i hrabrosti neka se bave necim drugim…
Optima vrijedi jako puno,samo je pitanje dana,mjeseca kad ce se to i saznati….
A uskoro ce i izv. za 4 q i godisnje za 2018….

FI je najavljeno za 14.2.2018.

Sto se tice core vrijednosti bargain je definitivno, imas korisnike i prihode, a ostalo je samo plus minus. I zato i razmatram da li tresnuti 5 or 6 digits unutra, i sto je najvaznije, KADA.
Mozda je sto prije to bolje, a mozda i nije.
Ako se sve odvije po sadasnjem redu voznje onda ce spekulacija oko prodajne cijene loziti pricu sve dok ne izadju sluzbene informacije. A to ja kad AZTN pregleda i objavi papire.
Vec predaja papira oznacit ce da se ide i dizati akciju.
Ono sto nikako ne zelimo vidjeti je da u ozujku i kasnije dodje neki zahtjev za produljenjem roka za jos godinu dvije pod firmom nekih tehnickih problema, uskladjenja itd.
A to da li ce biti ili nece nema smisla pretpostavljati, predvidjati ili razglabati. Naprosto znas samo ako si insajder. Inace ne znas.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

New Report

Close