OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@ Bogata

Ja se kladim da bi svi vjerovnici odavno prodali svoje dionice da računaju na izvlačenje “kune i pol”. Ništa ti konstruktivno ne govoriš nego bezveze rogoboris bez ikakvih suvislih informacije ili podložne analitike.

Evo, ja ću ti dati primjer koliko se plaćaju vrhunske firme (u smislu tehnologije i mreže) u razvijenom susjedstvu. Dakle, DT je platio u Austriji UPC 1,9 milijardi eura uključujući milijardu eura duga. Prihodi te firme su na razini 300 milijuna eura uz proforma Ebitdu od 200 milijuna eura (iako je ona još uvijek manja). Kako nema rasta biznisa, DT vidi u kupovini UPC-a prostor za uštede kroz sinergiju. Zašto DT plaća uključujući dug takvu firmu na jednom zasićenom trzistu kakvo je Austrija pet šest godišnjih prihoda od prodaje ili 10 presynergies EV/Ebitda?

https://www.telekom.com/resource/blob/511406/a9c9ed87590363fac8fed9d6a26e4e7d/dl-171222-t-mobile-upc-austria-data.pdf

Nadam se da ćeš mi “kvalitetno” odgovoriti.

Kad čitam neke postove vidim da ljudima nije jasno da ovo mora u prodaju. Rok je već jednom prolongiran mislim na godinu dana. Zaboravljate da smo sada u EU, pa je muljaža malo teža. Između ostalih zainteresiran je i A1 pa samim time i njihova Vlada. Jedina opasnost koju ja vidim je daljnje prolongiranje roka i mrcvarenje do beskonačnosti. U svakom slučaju akteri ove storije bi se radi eventualnih nepodopština vrlo lako mogli naći pod sankcijama nekog normalnog EU suda. Ja očekujem više kandidata zainteresiranih za kupnju samim time je i transparentnost veća.

who dares, wins


Kad čitam neke postove vidim da ljudima nije jasno da ovo mora u prodaju. Rok je već jednom prolongiran mislim na godinu dana. Zaboravljate da smo sada u EU, pa je muljaža malo teža. Između ostalih zainteresiran je i A1 pa samim time i njihova Vlada. Jedina opasnost koju ja vidim je daljnje prolongiranje roka i mrcvarenje do beskonačnosti. U svakom slučaju akteri ove storije bi se radi eventualnih nepodopština vrlo lako mogli naći pod sankcijama nekog normalnog EU suda. Ja očekujem više kandidata zainteresiranih za kupnju samim time je i transparentnost veća.

Potpisujem i dajem 4+.
Po meni jos jedino ostaju pitanja opstojnosti treceg operatera na razini 5, 10 ili koliko vec % trzista, ali to je druga prica, te da nesto ne zamuljaju s procjenom elem radi nastavka mrcvarenja, jer im cista prodaja naprosto ne odgovara. Borili su se izgleda protiv toga rukama i nogama i nisam siguran da nece i dalje.
Eto, mislim da su sad svi elementi okvirno tu.
Prilika, cijena, vrijednost, pros and cons, time frame. Ima za svakog po njegovom ukusu.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

Pa potencijalni kupci će ti biti iz redova postojećih… A1, Tele2 ili neki od fondova koji bundla vise takvih firmi na vise tržišta i prodaje u paketu.

Pa vidiš sto je radio KKR (United Group) i sto radi Liberty… to su ovi koji su prodali UPC. Prodali su oni toga puno vise… al o tome se ovdje, ne piše. Hebiga… sto ću vam ja…

Liberty sells to Vodafone in Germany and three CEE markets

Jasno je tko su potencijalni.
I onda iz toga zasto su se ovi tukli rukama i nogama da to za.ebu.
Nista, bumo vidli. Sve je tu.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

Mislim da je ovdje najveci uteg zapravo sami HT koji iako je najvise napravio na stabilizaciji koristeci svoje resurse s druge strane jedini kojem sigurno ne odgovara prodaja jer zna da ce to vrlo vjerovatno otic vipu koji je vec iskazao interes, a to mu je glavni konkurent te mu je cilj otezat koliko moze, s druge strane iako ovdje svi kazu kao da HT mora prodat u roku ocito je da ne mora o tome svjedoci i proslo rjesenje agencije s kojom Ht je morao prodat i po kojemu nije imao mogucnost produzenja upravljanja nakon isteka razdoblja koji je dala agencija medjutim iako je to bilo po rjesenju svrsena stvar desilo se to da je agencija donjela jos jedno rijesenje s kojim to produzava tako da reci da Ht nesto mora nema bas toliku tezinu jer praksa kaze drugacije i to bas na ovoj dionici, tako da zapravo cijeli uteg na cijenu dionice zapravo predstavljaju namjere i manevri Ht-a koje su nepoznate te ce sigurno imat smanjenje premije na rast cijene, sad moze se desit da se fundamenti poboljsaju pa cijena bude pratila vise fundamente nego samu obvezu prodaje ali opet po fundamentima se moze i vidjet koja je namjera HT-a prodat skupo ili opteretit drustvo da preuzimatelj dobije u losije stanju ili da ishodi od agencije jos jedno produzenje jer kao jos se treba drustvo stabilizirat da se moze prodat tako da nista nije sigurno osim da je bitno pokusat svatit koje su namjere Ht-a, sigurno ima potencijala za zaradit ali ima i rizika, kada rizici budu ocigledniji i bolje se budu mogli procijenit to ce se vise odrazit na cijenu dionice vremena ima dosta tako da kao sta kazu ovdje treba strpljenja i pracenja namjera ht-a i fundamenata barem se meni tako cini neka okvirna situacija oko ove dionice

Ignore : renči

HT upravlja dionicama najvećeg dionicara o kojem ovisi prodaja, a to je Zaba.

Zaba vaze cijelu priču oko prodaje, a ne HT! Zaba neće odugovlačiti dulje no sto joj se to isplati.

Zaba ima svoje interese, nije HT jedini ovdje koji ih ima. HT je zadužen za postupak prodaje, al ne odlučuje sam o njoj. Samo dok ima mandat i povjerenje najvećeg vlasnika. Bez njega HT neće djelovati samostalno.

Mislim da Ht ne bi ulazio u upravljanje s obzirom na koji postotak ima da nema nekog veceg interesa, realno vise bi mu se isplatilo pustit nek vodi netko tko ne zna pa da kompanija ide nizbrdo i onda pokupit koliko moze korisnika pri raspadu, sve je to medjusobni dogovor u najvecoj mjeri izmedju zabe i Ht-a, mislim da je zabi jedino bitno da sacuva sta vise novca ulozenog pitanje je sta je ht-u i kako su se dogovorili, moguce je da maksimiziraju vrijednost pa da tako bar ht zna zasto je prepustio optimu za koju cijenu iako s obzirom na postotak nije da ce se usrecit da ima vise vlasnistva onda ok, tesko je zakljucit koje su namjere Ht kako to sve izvest, osim da mu nije namjera da proda tako brzo mislim da se tu bar svi slazu.

Ignore : renči

Kad se to sve skupa sto ste nabrojali zbroji i oduzme pomalo se nazire odgovor zasto je cijena zavrsila tu gdje jest.
Ako se odigra kako bi bilo po nekoj pravici onda je to grom gromova.
Ova cijena je valjda uracunala sve negativnosti. Bilo koja pozitiva je korak naprijed.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

HT je ušao u upravljanje jer to Zabi nije core biznis. A to su prije nekoliko godina podržali i HAKOM te AZTN da se očuva moguće mjesto za 3. operatera i jačanje konkurencije. Zaba je htjela to davno prodati, odmah nakon nagodbe, ali su je iz HT uvjerili da će nakon njihovog upravljanja to skuplje prodati. HT osim (privremenog) očuvanja svog tržišnog udjela dobija i nagradu za to u obliku obvezno konvertibilnog zajma. HT je mogao uzeti kes za upravljanje Optimom, no nije ga uzeo nego je uzeo vecim dijelom dionice jer očito očekuju da će na njima vise zaraditi. Zaba je izašla u susret HT-u jer je imao značajna potraživanja u H-1 operateru pa je pristala na pripajanje. Ne vjerujem da će im ubuduće izlaziti u susret jer nemaju vise nikakvih obveza prema njima.

Kolege (pogotovo DonJuan),
Hvala!!!
OPTE sam smatrao potencijalno odlicom spekulacijom.
Sad, nakon ovih informacija smatram je odlicnom investicijom i sigurno cu minimalno s trecinom (jbg, volim kapitalizirati dobit) trenutne kolicine cekati rasplet. Odavno nisam procitao toliko dobrih i suvislih i informacija i razmisljanja kao ovdje u zadnjih 48 sati.
Hvala kolege jos jednom.

Rastimo zajedno...

https://lider.media/aktualno/tvrtke-i-trzista/poslovna-scena/optima-telekom-povecao-prihode-za-121-posto/
Članak je sa kraja 3. kvartala, koliko je jeftina trenutna cijena vidi se i iz toga da će EBITDA biti 110-120 mil.kn. na kraju godine a trenutna tržisna kapitalizacija iznosi toliko.
Jbg sad…a Bogata piše o stečaju😂

New Report

Close