OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


sumnjam da ce zaba nesro sto je platila 10 kuna prodati ispod 4….

istine radi, nije ZABA platila ništa nego je silom prilika, zbog Optimine nemogućnosti vraćanja kredita ZABI, izvršeno pretvaranje kredita u dionice po zakonskom minimumu od 10 kn…

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

Nije to baš tako. Treba neki vrag znati i o predstečajnoj nagodbi odnosno o Zakonu te koja je maksimalna mogućnost otpisa pojedine vrste vjerovnika.

Postoji više modaliteta naplate Zabe i sve nije naplaćeno konverzijom jer postoji nešto što se zove MCL iliti Mandatory Convertible Loan koji se dosad naplaćivao i u papirima, ali i u kešu. Sve je lijepo opisano na za to predviđenim mjestima, samo treba pročitati i istražiti.

Korisnici tog kredita su Zaba i HT, pa iako se sve moglo u ratama naplatiti u kešu, posljednjih godina konvertiralo se uglavnom u dionice i to ne radi toga jer se nije moglo platiti, nego se nije očito željelo uzeti keš.

Ovako je financijsko restrukturiranje Optime opisano u Zabinoj prezentaciji:

Financijsko restrukturiranje se temelji na značajnom smanjenju duga kroz konverziju postojećeg duga u kapital te reprogramu preostalog duga na duži rok uz smanjenje troška financiranja.

Konverzija u redovni kapital:
– Promjena vlasničke i upravljačke strukture Društva od strane vjerovnika (preuzimanje kontrole nad Društvom od strane vjerovnika);
– Konverzija je predviđena za sve grupe vjerovnika uz diferenciran omjer konverzije duga u kapital predviđen prema pojedinim grupama vjerovnika.

Konverzija u hibridni instrument (MCL):
– Kreiranje hibridnog instrumenta s pravom konverzije u temeljni kapital koji je podređen ostalim tražbinama vjerovnika;
– Obveza konverzije hibridnog instrumenta u redovne dionice Društva po paritetu konverzije 10 kuna po dionici. Društvo ima pravo isplate MCL-a u novcu.

Reprogram duga na dulji rok uz smanjenje troška financiranja
■ Reprogram duga po preuzetim kreditnim obvezama na dulji vremenski period uz smanjenje troška financiranja;
■ Reprogram postojećeg duga prema dobavljačima;
■ Vjerovnici zadržavaju postojeće kolaterale;
■ Vjerovnici zadržavaju postojeće valutne klauzule;

onda babo po tvome kad dodje do prodaje …šta računaš koliko bi bila realna cijena

Ne znam. Tesko je to reci. Oni sami su za ovaj gore plan računali vrijednost od 5-7 Ebitda, no u odnosu na plan prihodi su ipak bili nešto niži, kao i Ebitda. I dug se nešto sporije vraćao od očekivanog. Uzmimo prosjek od 6 Ebitda i umanjimo za kompletan dugoročan dug od 254 milijuna kuna i doći ćemo do cca 440-450 milijuna kuna. Ako to podijelimo s postojećim brojem dionica dolazimo na 6,4 odnosno 6,5 kuna po dionici. Mislim da niže od toga ne bi smjelo ići. To bi bila neka donja granica. To je bez H-1. Sa H-1 ćemo tek vidjeti. Kratkoročno to može vrijediti i manje zbog dugova i likvidnosnih problema H-1, no na dugi rok to može biti i dosta vise.

Nije to tako jednostavna računica jer ona igraču iz branše ne vrijedi kao investitoru. Kupce iz branše prvenstveno zanimaju infrastruktura i korisnici. Tako da je zaista svašta moguće očekivati, no iz trenutne perspektive i stabilnosti poslovanja dionica otvara visi potencijal vrednovanja od postojećeg.


verdi, da ipak nije 10 do 20 kuna previse ? Optima ima jos oko 300 milja duga i ima ebitdu oko 100 miliona. Da se spoji sa h1 vise bi vrijedila.ali ok. U svakom slucaju vise optima vrijedi nego trenutno na burzi.

10 mi je dno a 20 plafon. ja ovo ne prolazim po prvi puta na zse. kad se sve završi vidjet ćeš koliko su bili nesposobni ostali ulagači. prvenstveno tu mislim na oif-ove. je li problem alocirati pola milje kn u to? kako kome. nekome je todex sigurniji i likvidniji. do onog dan kad su ga zablokirali i sad ni L od likvidnosti.

who dares, wins

Naravno da je bolje za nas da vrednovanje ide po multiplama EBITDA x 9. Samo mi se cini da poslijednja trgovina tj metronet isao vip po nizim multiplama.

Status Quo: Roll Over Lay Down


Naravno da je bolje za nas da vrednovanje ide po multiplama EBITDA x 9. Samo mi se cini da poslijednja trgovina tj metronet isao vip po nizim multiplama.

Našli ste negdje konačnu cijenu koju je VIP platio?

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Ne sluzbeno..nesto se da izvuci po izvjestajima nekih fondova

Status Quo: Roll Over Lay Down

Danasnji odgovor iz AZTNa:

“Uz puno razumijevanje interesa brojnih dionika za tijek postupka ocjene koncentracije Optima Telekoma i H1 Telekoma u drugoj fazi, AZTN ipak nije u mogućnosti komentirati tijek postupaka. On još traje, a budući da se sastoji od nekoliko faza u kojima se, u ovisnosti od radnje u postupku „sat zaustavlja“ zbog zakonskih rokova, Agencija u ovome trenutku ne može precizirati koji je krajnji rok donošenja rješenja u ovom predmetu.”

Ne znam cemu uopce rokovi ako se oni mogu probijati po potrebi bez ikakvog pojasnjenja.


Danasnji odgovor iz AZTNa:

"Uz puno razumijevanje interesa brojnih dionika za tijek postupka ocjene koncentracije Optima Telekoma i H1 Telekoma u drugoj fazi, AZTN ipak nije u mogućnosti komentirati tijek postupaka. On još traje, a budući da se sastoji od nekoliko faza u kojima se, u ovisnosti od radnje u postupku „sat zaustavlja“ zbog zakonskih rokova, Agencija u ovome trenutku ne može precizirati koji je krajnji rok donošenja rješenja u ovom predmetu."

Ne znam cemu uopce rokovi ako se oni mogu probijati po potrebi bez ikakvog pojasnjenja.

Kakvo zaustavljanje sata? Prvi put čujem za takvo što. Na čemu oni temelje to svoje zaustavljanje sata?

Treba ih bombardirati svakodnevno sa upitima

New Report

Close