OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

HT je do sada preuzeo Iskon (prije 10 godina), Combis te Optimu Telekom, a akvizicija Crnogorskog Telekoma je njihova velika regionalna akvizicija.

Ulaskom HT-a na tržište Crne Gore otvorit će se vrata tog tržišta i za druge hrvatske kompanije, što je i prilika za promoviranje i izvoz hrvatskih roba i usluga u Crnu Goru, a sve to može imati pozitivan učinak i za hrvatsko gospodarstvo, poručuju iz HT-a.


Tesko za usporediti jer oni imaju i mobilni dio.

"Crnogorski Telekom najveći je telekom u Crnoj Gori, u prvih devet mjeseci 2016. ostvario je 69,4 milijuna eura prihoda, dok je EBITDA iznosila 24 milijuna eura. Krajem rujna 2016. imao je gotovo 370 tisuća mobilnih korisnika ili 32 posto od ukupnog broja tih korisnika u Crnoj Gori, dok Telenor ima 38,3 posto korisnika."

Crnogorski telekom:

Prihodi oko: 525 miliona kuna
EBITDA oko: 180 miliona kuna

Prema postignutoj cijeni, ukupna vrijednost telekoma je oko 1.2 milijarde kuna

Optima:

Prihodi oko: 450 miliona kuna
EBITDA oko 100 miliona kuna

Vrijednost na burzi oko 170 miliona kuna.

… onako povrsno gledajuci…

Onako površno gledajući saznali smo ono što već znamo.
Telekomi se prodaju za oko 7 X EBITDA.
Ta matematika ne vrijedi samo za OPTIMU.
…… ali mogla bi uskoro vrijediti.

Vi bi dakle vrednovali Telekom koji ima 21,5 mil € dobiti jednako kao i onaj koji ima 1 mil € dobiti? 7 EBITDA? Samo tako!?

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.


Vi bi dakle vrednovali Telekom koji ima 21,5 mil € dobiti jednako kao i onaj koji ima 1 mil € dobiti? 7 EBITDA? Samo tako!?

Ne!
Ja bih visokim amortizacijama godinama otpisivao veliki dio uloženih sredstava da prikazani gubitak bude što veći, a bruto vrijednost što manja.
Zatim bih u predstećajnoj nagodbi kao osiguranje potraživanja uzeo preostalu neamortiziranu vrijednost i dodatnim otpisivanjem je umanjio.
Zatim bih bivšem većinskom vlasniku vratio njegovo direktno ulaganje u firmu da on ne bude osobno oštećen.
Zatim bih predstećajnom nagodbom pomuzao sve ostale.
Zatim bih organizirao nekoliko krupnijih dioničara da dotuku dionicu na burzi.
Zatim bih platio nekoliko pisaca postova da uvjere ostale da je dionica smeće.
Na kraju bih kupio firmu za kunu i prikazao se kao spasitelj.
Poznato?



Vi bi dakle vrednovali Telekom koji ima 21,5 mil € dobiti jednako kao i onaj koji ima 1 mil € dobiti? 7 EBITDA? Samo tako!?

Ne!
Ja bih visokim amortizacijama godinama otpisivao veliki dio uloženih sredstava da prikazani gubitak bude što veći, a bruto vrijednost što manja.
Zatim bih u predstećajnoj nagodbi kao osiguranje potraživanja uzeo preostalu neamortiziranu vrijednost i dodatnim otpisivanjem je umanjio.
Zatim bih bivšem većinskom vlasniku vratio njegovo direktno ulaganje u firmu da on ne bude osobno oštećen.
Zatim bih predstećajnom nagodbom pomuzao sve ostale.
Zatim bih organizirao nekoliko krupnijih dioničara da dotuku dionicu na burzi.
Zatim bih platio nekoliko pisaca postova da uvjere ostale da je dionica smeće.
Na kraju bih kupio firmu za kunu i prikazao se kao spasitelj.
Poznato?
[/quote]

Riknuo si već na prvoj izjavi. Koliko god se tebi amortizacija činila velika ona je tek mesto viša od polovine od najvecih i tehnološki najnaprednijih iz branše. Pogledaj amortizaciju tog crnogorskog telekoma u 2015. Ona se kretala na razini od 19% ostvarenih poslovnih prihoda, kod Optime je isti pokazatelj bio oko 14,5%. Čak i za Crnogorcima se zaostaje. Dakle, Optima amortizira manje od konkurencije. To sto je amortizacija viša nego u turističkih ili industrijskih poduzeća je karakteristika sektora, a ne Optime. Zapravo zbog slabijeg novčanog toka i povijesnih dugova koji se istina smanjuju, ali su i dalje visoki Optima kontinuirano manje ulaze u tehnologiju i zaostaje za konkurencijom. Ostalo neću pokušavati komentirat jer obzirom na razinu neshvaćanja i potpuno iskrivljenu subjektivnu percepciju, zaista nema smisla.

Ova transakcija uopce nije usporediva jer se radi o prodaji unutar grupe.
Kao da sam ja vlasnik BMWa kojeg vozi moja kcer i kazem joj da taj BMW proda svom bratu al nek cijena bude relativno ok da ih na poreznoj ne zafrkavaju. I onda sa Njuskala saznaju cijenu i svi se ravnaju po toj njoj. Jer to je relevantno…mos mislit.
Da je telekom CG isao u ruke nekog treceg, mislite da bi bila ista cifra….

Optima je zelja i HTa i Vipneta. H1 je kao los a zele ga i Vipnet i HT.
Fahrudin je pisao da bi ZABA sutra prodala Optimu da ima kupca. Da je tome tako, zasto kupuje H1???

LeoNT kolko sam ga ja shvatio je mislio da su nasi operateri isli po minimalno 7 x Ebitda. Tu misli na Bnet, Amis i sl…
Cak i u Sloveniji TUS.

A Optima izgleda bolje od svih njih….

Samo polako….


LeoNT kolko sam ga ja shvatio je mislio da su nasi operateri isli po minimalno 7 x Ebitda. Tu misli na Bnet, Amis i sl…
Cak i u Sloveniji TUS.

Nisam ja pisao nista vezano za EBITDA multiple. Jedan drugi kolega je.

Inace, bid fino raste, prodaja sve tanja. Samo se ceka okidac. 😉


Ova transakcija uopce nije usporediva jer se radi o prodaji unutar grupe.
Kao da sam ja vlasnik BMWa kojeg vozi moja kcer i kazem joj da taj BMW proda svom bratu al nek cijena bude relativno ok da ih na poreznoj ne zafrkavaju. I onda sa Njuskala saznaju cijenu i svi se ravnaju po toj njoj. Jer to je relevantno…mos mislit.
Da je telekom CG isao u ruke nekog treceg, mislite da bi bila ista cifra….

Optima je zelja i HTa i Vipneta. H1 je kao los a zele ga i Vipnet i HT.
Fahrudin je pisao da bi ZABA sutra prodala Optimu da ima kupca. Da je tome tako, zasto kupuje H1???

LeoNT kolko sam ga ja shvatio je mislio da su nasi operateri isli po minimalno 7 x Ebitda. Tu misli na Bnet, Amis i sl…
Cak i u Sloveniji TUS.

A Optima izgleda bolje od svih njih….

Samo polako….

izgleda, ali po vašem mišljenju.

Uf sorry…sad vidim

Koji od vas je prije 10 dana sa 16 000 komada srušio trenutno cijenu do 2,43?? Jel taj u INA-u uložio 3500 po komadu te dane?

Nevjerojatno je da jedan te isti lik ovdje stalno izmišlja staru priču…


Ova transakcija uopce nije usporediva jer se radi o prodaji unutar grupe.
Kao da sam ja vlasnik BMWa kojeg vozi moja kcer i kazem joj da taj BMW proda svom bratu al nek cijena bude relativno ok da ih na poreznoj ne zafrkavaju. I onda sa Njuskala saznaju cijenu i svi se ravnaju po toj njoj. Jer to je relevantno…mos mislit.
Da je telekom CG isao u ruke nekog treceg, mislite da bi bila ista cifra….

Optima je zelja i HTa i Vipneta. H1 je kao los a zele ga i Vipnet i HT.
Fahrudin je pisao da bi ZABA sutra prodala Optimu da ima kupca. Da je tome tako, zasto kupuje H1???

LeoNT kolko sam ga ja shvatio je mislio da su nasi operateri isli po minimalno 7 x Ebitda. Tu misli na Bnet, Amis i sl…
Cak i u Sloveniji TUS.

A Optima izgleda bolje od svih njih….

Samo polako….


vodi se žestoka bitka za korisnike, stigla mi ponuda od VIP-a da prebacim mobilno k njima, nude više od godišnje potrošnje u novim uređajima ili do toga iznosa neplaćenje računa, korisnici su IN, a Optima ih nešto ima, tako da…………..

New Report

Close