OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Najgore što se može pretvaranje duga u kapital po nominalnoj cijeni dionice. Logičnije mi je da bi se obveznice pretvarale u kapital nego da zaba preuzme operativno vođenje.

Vidjet ćemo kakve će cijene najma infrastrukture biti sljedeće godine. Po prvi put bi trebale biti troškovno određene.

http://hr.seebiz.eu/infrastruktura/gazprom-u-sloveniju-dovodi-novu-opticku-mrezu/ar-50843/

odobrena mogućnost akvizicije Yesss-a od strane Austria Telecomahttp://www.telecompaper.com/news/austrian-cartel-court-approves-yesss-sale-to-telekom-austria–910518

Vidim ništa se ne komentira koji će utjecaj na Optimu i ostale alternativce imati novi zakon o finacijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi.
Samo za održavanje adekvatnosti kapitala po novom zakonu Optimi treba preko milijardu kuna dokapitalizacije.

Naravno, tu je i pitanje pokretanja predstečajne nagodbe u slučaju postojanja dospjelih dugovanja – rok po prijelaznim odredbama za pokretanje nagodbe mi se čini da je 90 dana što ističe taman negdje za novu godinu.

No, najinteresantnije i najzabrinjavajuće je da je Optima, zajedno sa H1, od negdje zadnjeg tjedna 9. mjeseca potpuno prestala spajati nove korisnike.
Word on the street je da je to zbog dospjelih dugovanja prema HT-u.

Sad ne znam da li je to potez HT-a – kojega možda nekako prisiljava novi zakon, ili je to dobrovoljna odluka Optime (i H1).
Metronet je izgleda za sada izvan te skupine. Iako je po broju prijenosa teško procijeniti meni se čini da je dinamika novih spajanja ipak nešto niža. Ali naravno ni približno onako kao kod Optime i H1 kod koje je sve potpuno zaustavljeno.

Zna li netko nešto više ?

Loki

Ne znam za H1, ali imam info što bi rekli novinari da HT ne ukopčava nove korisnike od Optime zbog dospjelog duga.

To je bilo za očekivati nakon što su povećali obveze prema dobavljačima. Prošle godine su uzeli kratkoročni kredit da mogu aktivirati korisničke linije.

Šta očekujete od troškovnog određivanja HT-ovih veleprodajnih cijena?

1. novi zakon nista ne definira, kada bi isli da se na sav dospjeli dug ide u predstecajnu nagodbu onda bi 90% firmi u RH islo u predstecaj.
kao sto rekaoh mozda propadne. Neka, vec vidim kako Zaba koja ima moc da ugasi Dalekovod gleda sastrane kako im propada 500m kuna duga.

Nema sanse

2. ovo za prestanak spajanja, mozda je istina, iako pitanje koliko je uopce bitstram dobra stvar. Za svaku gresku moras ici preko HT-a a vec vidim kako radi optimae izlaze na teren.

Zahebali smo kad smo to provatizirali ali kasno je plakati.

Mozda sv epropadne kao sto rekoh ali sumnjam zbog izlozenosti Zabe i njene snage

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Uostalom, sto znaci predstecajna nagodba kod optime.
Sta se nudi vjerovnicima??

Moze, zamjena duga za kapital. Treba maknuti cca 400m kuna duga.
Minimalna zakonska cijena dokapitalizacije je 10 kuna.

I sto je tu lose?
ne vidim problem u prestecajnoj nagodbi…

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep


2. ovo za prestanak spajanja, mozda je istina, iako pitanje koliko je uopce bitstram dobra stvar. Za svaku gresku moras ici preko HT-a a vec vidim kako radi optimae izlaze na teren.

Nisam rekao bistream. Rekao sam SVE. I ULL i bitstream i prijenosi brojeva a vjerojatno i CPS. Zbog blokiranih prijenosa brojeva to znači da ne spajaju ni poslovne na optiku – tj. mogu samo one koji žele nove brojeve, a takvi su rijetki.

e da…


1. novi zakon nista ne definira, kada bi isli da se na sav dospjeli dug ide u predstecajnu nagodbu onda bi 90% firmi u RH islo u predstecaj.

Očigledno nisi pročitao novi zakon. Recimo Članak 15:

loki07, 28.11.2012. u 13:58

(2) Smatra se da je poduzetnik nelikvidan ako:
1. više od 60 dana kasni u ispunjenju jedne ili više novčanih obveze, čiji iznos prelazi 20% od iznosa svojih obveza objavljenih u godišnjem izvješću za proteklu financijsku godinu,

i Članak 18:

loki07, 28.11.2012. u 13:58

(1) Ukoliko poduzetim mjerama financijskog restrukturiranja izvan postupka predstečajne nagodbe dužnik ne može uspostaviti stanje likvidnosti, dužan je, u roku od 60 dana od nastanka nelikvidnosti, pokrenuti postupak predstečajne nagodbe.

a onda poslije članak 88:

loki07, 28.11.2012. u 13:58

(1) Novčanom kaznom od 10.000,00 do 1,000.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj poduzetnik koji:
….
5. ne pokrene postupak predstečajne nagodbe kad je to propisano odredbama ovoga Zakona,
….
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se novčanom kaznom od 1.000,00 do 50.000,00 kuna odgovorna osoba poduzetnika.

Tako da se tu više ne pita ni ZABA-u ni upravu ni vlasnika. Ako su uvjeti ispunjeni, a možemo pretpostaviti da jesu – tj. već potez HT-a je indikacija toga – onda se predstečajni postupak mora pokrenuti.

Ili će financijska lijepo po 50.000 kn svakom članu uprave.
Pa ponovo ispočetka svaki slijedeći tjedan.

Loki

@ loki

Niis bas detaljno procitao zakon pa nemoj pistai ono što neznaš.
Članak 63., stavak 2.

Plan restr….smatra se prihvaćenim ako za njega glasaju vjerovnici čije tražbine prelaze 2/3 svih prijavljenih tradžbina.

Zaba ima cca 500m kun a+ obveznica dosta (svoji mirovinci), dakle preko 2/3.
I onda lijepo u planu piše HT mora da se strpi ili da otpiše zato jer tako kaže najveći vjerovnik koji ima 2/3.
Zakonski definirano i možeš se slikat.

Kažem ti sve je u ruci zabe i hvala bogu da imaš 1 velikog vjerovnika a ne 10 malih što vam je slučaj Dalekovod.

Ako ti trebaju objašnjenja oko zakona, samo napiši emajl
ali nitko tu ništa ne može bez ZABE

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep


@ loki
Plan restr….smatra se prihvaćenim ako za njega glasaju vjerovnici čije tražbine prelaze 2/3 svih prijavljenih tradžbina.

Zaba ima cca 500m kun a+ obveznica dosta (svoji mirovinci), dakle preko 2/3.
I onda lijepo u planu piše HT mora da se strpi ili da otpiše zato jer tako kaže najveći vjerovnik koji ima 2/3.
Zakonski definirano i možeš se slikat.

Točno, i da li ti je sada jasno zašto je HT prestao Optimi spajati korisnike ? On zna da neće moći ući u vlasničku strukturu, čak i kad bi htio.
A zasigurno HT neće ostati zadnji stajati kad muzika prestane svirati.

Znači više nema popusta za alternativce kod HT-a, od sad računi se plaćaju do dospijeća ili nema više.
Koliko će Optima izgubit jer mjesecima neće spojit ni jednog korisnika, to sam izanaliziraj pa pošalji da vidimo prije Q4 reporta

A drugo, kad već tako dobro znaš novi zakon – objasni ti meni koju ulogu i koji broj glasova imaju postojeći vlasnici i/ili dioničari u predstečajnoj nagodbi ?

Da, slažemo se – ZABA to neće ugasit.

Loki

Šta očekujete od troškovnog određivanja HT-ovih veleprodajnih cijena?

Ne treba očekivati ništa. Do sada se koristila metoda FAC (full alocated costs, ona računa na osnovu vrijednosti imovine), a sada će se koristiti CCA (current cost accounting, ova koristi trenutne vrijednosti na tržištu) koja bi po meni trebala prikazati još veću cijenu jer bi danas izgradnja bila značajno skuplja, pogotovo izgradnja infrastrukture koja je najveća stavka u troškovnom modelu.

Svi izračuni su davali veću cijenu najma cijevi i ULL i bitsreama, a onda HAKOM to prelomi preko koljena i odredi cijenu po samo njima znanoj metodi.

New Report

Close