OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

pa ovdje se raspisalo sve u 16, ne znam kada je zadnji put bilo toliko komentara na ovu temu…. ajmo reći da nemam pojma o HAKOM-u, da ne znam čitati FI, itd. kako to da se nije nitko nije javio ovdje kada su izbacili FI. a da malo prokomentiram dug, koliko ja znam djelomično dug otpada i na korporativne obveznice sa datumom dospijeća 1.veljače 2014. Koliko znam, čisto iz knjiga, najpovoljniji način za poduzeće je upravo izdavanjem obveznicama. U izvješću piše da je danom 27. siječnja, isplačeno na ime kamate za izdane obveznice 3,8 milijuna kn. zabrinjavajući je dug prema bankama, međutim, koliki bi njima bio interes da optima propadne, kad dug prema bankama prelazi imovinu optime.
aha, i još nešto za kraj, nevezano za poslovanje optime, ali iskustvo me uči da nakon ovoliko negativnog pisanja, kratkoročno cijena dionice će po mojem mišljenju rasti, bez obzira kako mi tu tumačimo FI, koliko puta se dogodilo da bilo pozitivno ili negativno poslovanje d.d., na cijenu je imalo suprotan učinak. iskreno mi se neda analazirati ta moja teza, ali na ZSE ima puno takvihslučajeva, toliko znam LP

Ok, onda je stečaj uskoro realan.
a onda mi kao dioničari dobijamo 0.
Zaba će za svojih milijardu kuna dobiti nešto kablova, par stolica i to je uglavnom to.

Možda i nije nerealno ali i za Zabu je ovo puno, jako puno da padne..

Zar nije bolje prodati sa 40% diskonta na dug pa imaš ebitda oko 90m kuna 2012 i dug oko 600m kuna, dakle oko 7X što je ispod valuacije bneta?

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Inače ispravak netočnog navoda
Q1 povećanje ukupnog duga (kamatnog i beskamatnog) je 10m kuna.

Onda kada će biti kraj je kada stavak porezi i doprinosi počne rasti (plaće se zadnje prestaju plaćati kad je kraj)

Inače u Q1 2012 je investirano 9 m kuna )vjerojatno dio ide i kroz dobavljače pa je ukupno investicija više te ja vraćeno 30m kuna kredita.

Alternativni operateri ne mogu nikad investirati kao HT, čak ni Vip ne može investirati kao HT u fiksnu. Zato psotoji regulator i zato postoji veleprodajna cijena i realan povrat na investiciju HT-a dakle sprecavanje novog monopola.

To je ono o cemu se drvi, troskovno odredjivanje cijena i ok.
Osnovno pitanje; da li zelite FTTh od samo 1 operatera gdje svi ostali kihnu ili zelite od svih s tim da HT nema marze 45% vec 30% recimo.

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep


Ok, onda je stečaj uskoro realan.
a onda mi kao dioničari dobijamo 0.
Zaba će za svojih milijardu kuna dobiti nešto kablova, par stolica i to je uglavnom to.

Možda i nije nerealno ali i za Zabu je ovo puno, jako puno da padne..

Zar nije bolje prodati sa 40% diskonta na dug pa imaš ebitda oko 90m kuna 2012 i dug oko 600m kuna, dakle oko 7X što je ispod valuacije bneta?


ma shvati ovo moje napisano kao običan druk, sutra će biti bar 100 000kn prometa optimom [lol]

Uf šta ste se danas raspisali, a ja opet nisam ništa pametniji.
– zadnjih godinu dana dug se povećao s 1011mil na 1045mil za što su najviše zaslužne kamate na jednan kredit od 150 mil kn, (10%) koje dospijevaju skupa s glavnicom 2014g te rast obveza u eurima zbog promjene tečaja, 590 mil kn je u eurima a tečaj je u zadnjih godinu dana viši za cca 2%.
– u zadnjem kvartalu prošle godine su digli nekakav kratkoročni kredit u Erste factoringu od 67 mil kn, kojim su platili dobavljače, pa su ga u prvom kvartalu djelomično vratili ali i ponovno povećali obveze prema dobavljačima. Vjerovatno je HT-ov uvjet za aktivaciju wlr-a bio smanjene dugova.
-moguće je da je zbog navedenog došlo do problema s likvidnošću, pa se nije oprema mogla nabavljati na vrijeme iako je naplata u q1 bila jako dobra.

Iluzorno je očekivati da će Optima ići nekakve velike investicije, ali ove regulatorne mjere bi trebale biti dovoljne da se ispliva do kraja godine, a nakon toga pronaći partnera s kojim se dalje mogao razvijati biznis.


1) HAKOM koji na sve moguće i nemoguće načine pogoduje malim operatorima. Da sada dođe u RH neki novi telekom koji starta od nule i koji ima novaca bi bio značajno konkurentniji od HT-a uz ovaku regulativu. Npr. Hrvatska je jedina u svijetu koja ima reguliranu IPTV uslugu. Razumljivo je da se regulira bakar uključivo i ADSL (interenet će vjerojatno postati i obveza HT-U), ali IPTV servis je on the top proizvod i stvarno ga je glupo regulirati

Ne ne ne molim lijepo 🙂
Razlozi reguliranja IPTV su puno dublji.
HT već godinama dumpira cijene IPTV-a ispod realne razine troškova. Sam MaxTV za 65 kn je realno dumpiran najmanje 75%. No, MaxADSL i sam HALO su na visokim profitnim razinama pa u 3play kombinacijama MaxTV+MaxADSL+HALO uglavnom gube bitku protiv alternativaca. Mada ako pogledaš nitko nema cijene puno niže od HT-a za 3play sa flat-rate-om sa usporedivom razinom ponude (HT je 295 kn, OT 262 kn, Amis 299 kn…). Iz ovog izbaci BNet koji ima skroz drugačiju tehnološku ponudu, ne koristi IPTV već DVB-C, ima svoju infrastrukturu itd. itd.
Nitko nema puno niže…osim guje u njedrima…Iskon Interneta. Iskon (u vlasništvu HT-a ako ima ikoga tko to ne zna) pak dumpa cijene kompletne 3play ponude za 50-75%, agresivno se marketirajući, gomilajući korisnike i gomilajući gubitke.

AZTN nema ni volje ni sposobnosti ni znanja da taj slučaj uredi i uredno odbija ili ignorira i Optimine i BNetove i Amisove i Metronetove zahtjeve. HAKOM je u nebranom grožđu i nema puno izbora – ili će regulirati IPTV (mislim jedini u europi) ili će sve otić još više kvragu nego što je. A dok se dvije državne agencije glodžu HT kolo vodi.


2) ZABA koja financira nova zaduženja OT-u jer vjeruje da uvijek dio troškova može prebaciti na investicijske fondove kojima upravlja (nije li upravo primjer Ingre gdje su investicijski fondovi, ali ne i banke išle na swap dug/dionice, a vjerojatno koriste istog konzultanta kojeg im nameće Unicredit ili Intesa Sao Paolo)

Opet, OT ima i svoje neke vrijednosti zbog kojih bi ih mogao i netko kupiti, ali to neće najvjerojatnije biti Vipnet koji je dobio svoj Bnet.
Po meni, bolje je da su kupili Optimu, ali razloge bi sačuvao za sebe, ipak me za to plaćaju.

ZABA u odnosu na OT ima puno drugačiju perspektivu i po meni puno puno bolju – do te mjere da mislim da namjerno pušta OT da životari na rubu kako bi slomila MM-a i natjerala ga da se odrekne vlasništva. O tome baš ne pišem jer se tu malim dioničarima ne piše baš dobro. Lijepo će se smanjiti temeljni kapital, izdati neki OPTE-R-B ili OPTE-P-A i preuzeti firmu. Ne znam kakve su obveze javne ponude u toj situaciji, ali u ZABA-i sigurno već imaju 505ipol varijanti. Samo treba jedan potpis od MM-a.


@blueman

Tako da ja osobno ne vjerujem da će OT završiti u stečaju. Telekomi gotovo nikad ne propadaju na taj način. No, osnovno pitanje je da li pored banke i dugova, većinskog i fondova jedan mali dioničar može išta u toj priči utržiti.


@MrPerfect

I BTW, u telekom biznisu sam skoro 15 godina, ali ne vidim apsolutno ni jedan element po kojem bi OT bila bolja lovina od BNeta za VipNet. Sve što bi im OT možda i mogao donijeti su već i sami odradili od kupovine BNeta do danas.

Loki

@ loki
Burza je psihologija, nista vise.
Izdavanje r-a i p-a ne moze ispod nominale od 10 kuna osim ako im Martic ne proda za kunu svoj udio (kao Jezic recimo) za xm kuna kredita.

ovo za Iskon se slazem, smijesno je to ali nazalost tako je kako je.

Zato naglasavam da je rizik veliki iako se moze zaraditi brdo.

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Prihodi Vipneta porasli 2,5 posto, EBITDA veća 9,9 posto,
ima se para , može se u kupovinu

..., a na kraju, Revolucija pojede svoje najbolje sinove.

Pošto je bilo priče da će Vip uništiti Optimu kada uđe u fiksnu telefoniju možemo vidjeti što su uspjeli napraviti od kada su preuzeli bnet i počeli samostalno nuditi fiksne usluge.
U q1 2012 zbrojno Vip+Bnet imaju 5125 novih korisnika, od toga 4151 novih internet korisnika.

Dok je Optima u istom kvartalu uz neusporedivo manji budžet za marketing uspjela ostvariti 5205 novih linija, 3391 internet i 2200 iptv korisnika na llu.

Bilo bi lijepo da Optima u sljedećem izvješću objavljivi bitstream i wlr pa da možemo to malo sistematičnije pratiti.

Zasto ova stecajna firma reklamira sve u 16 u zadnje vrijeme.
Od kud novci ako ide kvragu.

Nekako mislim da ne ide kvragu.
I reklama mi je dobra, dosta dobra..

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Smrdi tu nešto već jako dugo, ali mislim da vrijedi ona stara – strpljen spašen!

..., a na kraju, Revolucija pojede svoje najbolje sinove.


Smrdi tu nešto već jako dugo, ali mislim da vrijedi ona stara – strpljen spašen!

Ovaj štoper na 24,50 štopa (zašto ???), a ovi OPTI-misti po 22 se nadaju. 🙂

..., a na kraju, Revolucija pojede svoje najbolje sinove.

New Report

Close