OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

dobar post
1. operativni cashflow je pozitivan, ostalo se provlači kroz radni kapital koji je negativan za ovaj iznos dobavljača minus potraživanja i zato ti je to negativno
2. kakve veze ima apsolutni iznos imovine i amortizacije i EBITda kad je EBITDa prije amortuizacije. Nevezano tome, alternativni operateri moraju raditi sa 20-25% marže a to se polako dostiže, glavni problem je pricesqueezing od starne HT-a i max adsl za 0 kuna vjecno pa na drugoj strani zaradjuju (kao što ima lijepa analiza na Hakomu koji je OT dao). to vječno nemože trajati
3. naravno da si konkuriraju ali pitanje u kojem segmentu i sa kojom profitabilnošću
4. duguje (to ulazi u dug) ali umanjeno za zalihe i potraživanja
5. da, to je ono što je pozotovno
6. Zaba nemože preuzet firmu jer banke nisu valsnici pogotovo ne telekom tvrtki; mogu preko drugih imati posredno udio ali to banke ne rade.
7., da istina, moguca propast ali ako propadne i ako metronet nestane a time i H1, onda nikakva konkurencija u RH nema smisla a baš me zanima kako će na to EU gledati.

8. Nije za svakoga ova investicija, da li vrijedi 0 kuna ili 27 kuna je svejedno. Ne vrijedi ni jedno ni drugo.

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Vidiš Loki ja sam presretan što uopće na zse postoji ovakva firma, jedino nisam sretan što sam cca 40 % dionica ukrcao između 34-40 kn ali kad je ZABA u tome rasponu ukrcala 4 mil kn nije ni meni problem.

Spominješ Metronet, dali oni plaćaju korištenje DTK i trebaju li po zakonu plaćati? U njihovom izvještaju nema vrijednosnog usklađenja i otpisa potraživanja a Optima je ove godine otpisala 12 mil kn, što mi je čudno jer Metronet gotovo da i nema rezidencijale a kod poslovnih korisnika je puno teže utjerati dugove.

Bez te dvije stavke Optima radi s istom EBITDA maržom kao i Metronet.

Ove godine su pale cijene interkonekcije pa je zbog toga ukupni prihodi nisu rasliali ako se iz operativnih prihoda izuzmu prihodi od interkonekcije u koje su uključene i VAS usluge onda je Optima ove godine imala rast od 10%

E sada ako je točno da će Vip preuzeti Metronet za 500 mil kn, misliš li da će Martiću biti problem naći ulagača koji će za 25% firme platiti 150 mil kn?

Antiša i dug je u igri, nemoj drukat.
Ako propadne optima onda sve propada što nije HT a fiksno je.
I di smo onda?

na početku, 90-e.
i kome onda brani da iskon digne cijene 50%

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Jedno je sigurno ovoga će biti po 10 kuna to je očito pa i nije pametno ulaziti prije, dovoljno je pogledati dug pa da ti srce stane, u neka bolja vremena to ne bi bio problem ali danas je to veliki uteg za vratom a i konkurencija je svakim danom sve jača i veća a tek ulaskom u EU, bolje i ne razmišljati o tome jer me hvata jeza.

RBA FOND IZGUBLJEN U VREMENU I PROSTORU BIJEŽITI IZ OVOGA FONDA IZABERITE AZ FOND ZA VAŠU BOLJU BUDUĆNOST I SIGURNU MIROVINU


Antiša i dug je u igri, nemoj drukat.
Ako propadne optima onda sve propada što nije HT a fiksno je.
I di smo onda?

na početku, 90-e.
i kome onda brani da iskon digne cijene 50%

1 mlrd na 480 mil prihoda u usporedbi s 600 mil na 240 mil prihoda je isto. Metronet opet da bi došao na Optiminu razinu prihoda mora uložiti tih 400 mil razlike.
Profitabilnost je relativna stvar zato i potencijalni kupci rade dubinsko snimanje!

Ne vjerujem u priče neće ZABA, Hakom ili netko drugi dopustiti da Optima propadne, sve je stvar poslovnih odnosa i interesa.
Otkad je Sanader otišao Hakom odlučnije reže regulirane troškove alternativicima u svrhu potpune liberalizacije, a ZABA se svjesno izložila riziku strateškog kreditora još prije 5 godina pa ne vidim razloga zašto bi sada kada je Optima blizu pozitive poduzimala bilo šta što bi moglo značiti propast.


Jedno je sigurno ovoga će biti po 10 kuna to je očito pa i nije pametno ulaziti prije, dovoljno je pogledati dug pa da ti srce stane, u neka bolja vremena to ne bi bio problem ali danas je to veliki uteg za vratom a i konkurencija je svakim danom sve jača i veća a tek ulaskom u EU, bolje i ne razmišljati o tome jer me hvata jeza.

Ajd molim te i sutra malo drukaj jer inače nitko neće pustiti ni komada po bidu. [lol]

Ah niste skužili priču o Metronetu. Ako kažem da usporedite brojke onda ih usporedite iovako nadam se imate sve FI od njih only-a-click-away.

Krenimo od zaključka. Metronetova EBITDA je računovodstveno namještena i nije realna.
Zašto. Pa ako se usporede iznosi amortizacija za isti period kod Optima (1H 2010 25,7 mil kn) i Metroneta (1H 2010 38,4 mil kn) odmah se vidi da nešto nije u redu.
Što se tipično amortizira ? Pa dugotrajna imovina. Optima (449,61 mil), Metronet (279,5 mil). Dakle ako to svedemo na isti nazivnik Metronet po jedinici imovine ima skoro 2,5 PUTA veću amortizaciju od Optime.
Sad može biti truć muć, ubrzano amortiziranje,..računovodstvene politike bla bla.
Ali kad se uzme u obzir da to rade već skoro 2 godine, da već te iste dvije godine se hvale svojom visokom EBITDA-om onda se zaklučak sam nameće – Metronet računovodstveno prebacuje dio operativnih troškova na amortizaciju (moguće upravo nešto vezano uz DTK) i time si umjetno pumpa EBITDA-u.
Dakle, pozivanje da će Optima dostići Metronetovu EBITDA-u i da je to realan potencijal treba bacit mačku za rep. Firma Metronet se prodaje i namješta si knjige za prodaju.

Da će itko, pa i VIP platit 500 mil kn za Metronet je špekulacija novinara kao što je bilo i 4000 kn za INA-u (slavni ‘neki analitičari’). Po mojim ‘insajderskim’ informacija ‘the jury is still out’.
A tko bi uložio 150 mil kn u Optimu za samo 25%… pa to nije dovoljno ni da se pokrije gubitak iznad razine kapitala …trebalo bi skoro triput toliko…

I još bluemanu:
– ajd za cashflow da ti vjerujem jer mi se neda sad provjeravat – uostalom rekao sam da su labilno stabilni 🙂
– ZABA će ih preuzet prije il kasnije – dai banke nekad i preuzimaju firme – npr. vidi ti tko je većinski Istraturista već 12 i više godina (ZABA) – a preuzeti na isti način, pretvaranje dugova u vlasnički udjel.
Uostalom ZABA je i jako izložena Metronetu, jedan od planova u zadnjih godinu dana je bilo i ujedinjenje pa preuzimanje vlasništva, čak je i H1 bio u toj igri, ali su se Martić, Čurković i Lukač dogovorili i izbojkotirali potpisivanje. Majstori što da ti kažem 🙂

Loki


Ah niste skužili priču o Metronetu. Ako kažem da usporedite brojke onda ih usporedite iovako nadam se imate sve FI od njih only-a-click-away.

Krenimo od zaključka. Metronetova EBITDA je računovodstveno namještena i nije realna.
Zašto. Pa ako se usporede iznosi amortizacija za isti period kod Optima (1H 2010 25,7 mil kn) i Metroneta (1H 2010 38,4 mil kn) odmah se vidi da nešto nije u redu.
Što se tipično amortizira ? Pa dugotrajna imovina. Optima (449,61 mil), Metronet (279,5 mil). Dakle ako to svedemo na isti nazivnik Metronet po jedinici imovine ima skoro 2,5 PUTA veću amortizaciju od Optime.
Sad može biti truć muć, ubrzano amortiziranje,..računovodstvene politike bla bla.
Ali kad se uzme u obzir da to rade već skoro 2 godine, da već te iste dvije godine se hvale svojom visokom EBITDA-om onda se zaklučak sam nameće – Metronet računovodstveno prebacuje dio operativnih troškova na amortizaciju (moguće upravo nešto vezano uz DTK) i time si umjetno pumpa EBITDA-u.
Dakle, pozivanje da će Optima dostići Metronetovu EBITDA-u i da je to realan potencijal treba bacit mačku za rep. Firma Metronet se prodaje i namješta si knjige za prodaju.

Da će itko, pa i VIP platit 500 mil kn za Metronet je špekulacija novinara kao što je bilo i 4000 kn za INA-u (slavni ‘neki analitičari’). Po mojim ‘insajderskim’ informacija ‘the jury is still out’.
A tko bi uložio 150 mil kn u Optimu za samo 25%… pa to nije dovoljno ni da se pokrije gubitak iznad razine kapitala …trebalo bi skoro triput toliko…

I još bluemanu:
– ajd za cashflow da ti vjerujem jer mi se neda sad provjeravat – uostalom rekao sam da su labilno stabilni 🙂
– ZABA će ih preuzet prije il kasnije – dai banke nekad i preuzimaju firme – npr. vidi ti tko je većinski Istraturista već 12 i više godina (ZABA) – a preuzeti na isti način, pretvaranje dugova u vlasnički udjel.
Uostalom ZABA je i jako izložena Metronetu, jedan od planova u zadnjih godinu dana je bilo i ujedinjenje pa preuzimanje vlasništva, čak je i H1 bio u toj igri, ali su se Martić, Čurković i Lukač dogovorili i izbojkotirali potpisivanje. Majstori što da ti kažem 🙂

Tak je Novoselec i ekipa analizirao INA-u pa se sad znoji i izvodi vratolomije kako bi opravdao ulaganje u dionicu koja je preko noći poskupila 56 %. Sad razumiješ zašto je Martić majstor i ne želi se dati ucjenjivati od lihvara iz ZABE. Isti taj Novoselec i ekipa u međuvremenu su se nakrcavali HT-om koji iz kvartala u kvartal gubi korisnike i što je najgore u istom postoji većinski vlasnik kojem se hebe za par postotaka dionica. [lol]

@ Loki07

Sve što si napisao vezano uz Optimu stoji, ali nisi uzeo u obzir najvažnijeg čimbenika a to je Hakom.
Kao što je Martić nedavno rekao 56% Optiminih prihoda se troši na regulirane obveze, a regulator je u zadnjih godinu dana konačno počeo raditi u korist alternativaca, smanjene su cijene DTK, interkonekcije, ovih dana bi se trebala donijeti konačna odluka oko cijene LLU.
Uz rast prihoda i daljnji pad troškova korištenja infrastrukture ovo itekako ima smisla.

Meni još uvijek nije jasno zašto su se MF-ovi prije godinu dana riješili Optime po ovim cijenama. Većinu su kupili na IPO-u tj. na uloženih 20-ak mil kuna dobili su 2 mil. Recimo na primjeru Magme koju su kupovali i dokapitalizirali po 50 kn se može vidjet da njima ništa ne znači par milja kuna.
Njihova prodaja se poklapa o odlaskom Sanadera i promjenom regulatornog okruženja u korist alternativaca. Rasprodaja je napravljena čisto zato da bi se mogao netko privatno nakrcati.

Loki, Zaba bi izasla iz Istraturista sutra samo nemože jer je pola zemljišta na kojem je Istarturist državno ako ne i više.
Zato se niti pola hotelejrskih firmi inije ni prodalo (Solaris npr.); ono kad su mulajli sa vrednovanjem zemljišta u kapitalu.

Zato ti to baš i ne stoji.

Ovo je moguće za Metronet ali probaj pronaći alternativne operatere vani i oni rade sa 20% marže barem.
To znači da Hakom mora a počeo je snižavati naknade + da zabrani procesqueezing preko Iskona.

Prijatelju nude iskon prakticki besplatno godinu dana sto nije fer.

Nije igra za svakoga naglasavam ali ova firma kako se čini ne mulja i to vrijedi jako jako puno na hr tržištu.

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Trošak DTK najma u imovinu pa amortizacija.
svejedno, opet nema casham, zato i na ove prihode imaju ovoliki dug

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Ah, HAKOM, on mi je na ustima svaki dan 🙂
Ne bi se baš pouzdao 100% u HAKOM, npr. cijene interkonekcije se ganjaju od 2008, pa su tek prošle godine spuštene. Sada će se još spuštati, ali će se neke cijene spuštati i alternativcima kojima će zbog toga pasti prihodi. No zbog velikog udjela CPS korisnika tu će Optima i H1 profitirati više od ostalih.
Cijene LLU-a će ić dole – ali pitanje je kada – ne bi rekao da će bit išta prije jeseni. To je ključni faktor koji bi mogao povećati profitabilnost ako ne dovede po pada cijena.
Dok je Iskona mislim da će cijene padati jer je to upravo i Iskonov posao. Iskon posluje upravo u velikim gradovima i tu predstavlja veliku konkurenciju i to upravo na najprofitbilnijem području.
Proces Amisa protiv Iskona je kod AZTN-a već preko godinu dana (check AZTN PR 17.7.2009), a proces BNeta protiv HT-a je odbijen nedavno. Što će tu bit na kraju pitanje je i time problem Iskon ostaje.

Bnet predstavlja isto veliku konkurenciju upravo na najprofitabilnijim područjima (gradovi). Oni imaju visoku EBITDA-u jer imaju svoju infrastrukturu i nemaju troška LLU. Očigledno imaju stabilne izvore financiranja i trenutno im ide jako dobro (ako i iza toga ne krije neka muljaža što me ne bi čudilo).

Još uvijek stoji i opasnost od HT optike koje ima po zgradama gotovo posvuda. To je trenutno izgleda zastalo, ali neće se Mudrinić toga odreći i isplivati će to na površinu prije il kasnije.

Tako da perspektiva Optime (i većine alternativaca) i nije baš nešto.

U poštenoj državi oni su već do sada trebali zarađivati i spremati novi investicijski ciklus i početi postavljati optiku.
Ovako imaju veliki teret duga i tek se bore za prvu profitabilnost. Iskon će i dalje uspješno rušiti cijene dok ga se ne zaustavi što neće biti u skorije vrijeme. I HT je počeo rušiti cijene, a predstavlja i veliku konkurenciju sa optikom. I na kraju tu je i konkurencija u obliku BNeta, barem dok i njima ne ponestane novaca.

Da EBITDA od 20% bi trebali dostići, jer telekom sa manjom EBITDA realno ne može opstati.

Loki

New Report

Close