OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ako i dokap bio svim pistojecim dionicarima bilo bi to odlicno. Ali to je ako. To su nagadjanja vjerojatnosti jednake kao gledanje u kristalnu kuglu. Problem je trenutno sto je vjerojatno prodaja odgodjena. HT to i nije htio i ne zeli prodati. A ne zeli prodati  niti ZABA za sitnis. Za upravljanje optimom se moze naci na trzistu ljudi koji su upravljali velikim sustavima telekoma. Moze to i zaba ulickati. I prodati nekome sasvim trecem. Mozda svojima ? Talijanima 😆

Razmisljajte svojom glavom i ne slusajte ” gurue “. Koji su poluinformirani i ne tako dobronamjerni.  Cinjenice su :

– Kovid je u prolazu. Cak i ako nije telekomi ce i u tim uvjetima sve vise dobijati na cijeni. To su danas trgovine kakve su nekada bili shoping centri. Zara npr zatvara trgovine i sve seli na internet. Ja sam jucer bila u Arena centru, u jednoj je trgovini izlizeno mozda 1 / 3 odjece koje nude. Sve je na web shopu.

– Optima ima 4000 km opticke infrastrukture

– Optima ima za vlasnika veliku banku. Talijansku banku. Za njih je refinanciranje kredita Optime tj kratkorocnog duga izvedivo. Talijani  znaju vrijednost imovine za razliku od…

– Optima svake godine vrati vise od 50 miliona kuna raznih dugovanja. I 2020 je zavrsila, cini mi se, s dobiti.

– S refinanciranjem dugova Optima za 10 godina vrati i poslijednju lipu duga.

 

Status Quo: Roll Over Lay Down

renči, 07.06.2021. u 23:45

Ako dokapom smanji kratkorocni dug tj isplate HT, ostaje dugorocni dug koji se lako isplati iz poslovanja. Na taj nacin se u biti lakse proda optima, a dize se i vrijednost dionici unatoc mogucem razvodnjavanju. Ali to su sve spekulacije i uooce ne moraju biti istinite. Optima godisnje isplati 50 i vise  miliona kuna duga, a jos je ove godine 80 miliona investirala.

 

Daj nam, molim te, objasni kako će to točno dignuti vrijednost dionici?

Nominala optime tj kako je vodi zaba je 10 kn. Cini mi se da tromjesecni prosjek vuku na 4,35 kn. IMHO

Status Quo: Roll Over Lay Down

Pitanje za sve – koliko bi vi platili za cijelu kompaniju da ste A1(vlasnici A1) ili tko već?

Što je ZABI i HTu u interesu nije toliko bitno koliko se misli. To je ko da pričamo da scenarij Agrokora nije bio Todoriću u interesu… On ‘to neće dozvoliti’… Baš…

renči, 08.06.2021. u 11:27

Nominala optime tj kako je vodi zaba je 10 kn.

nominala govori kolika je nekad bila vrijednost…BV govori kolika je sada,a BV je prema “moje dionice” samo 0,22 kune…

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

Kod telekoma je bitna EBITDA, a ne toliko BV, jer telekomi obično nemaju velike materijalne imovine, izuzev HT-a koji je povijesno gledano državni telekom sa puno imovine. Također se osim EBITDA-e, gleda i sveukupan dug, te će ta dva faktora biti presudna kod određivanja cijene u prodaji. Zainteresiranih sigurno ne manjka, samo je pitanje cijene, jer će sa prodajom Optime završiti liberalizacija tržišta u Hrvatskoj, te će ostati samo 3 velika igrača na tržištu, a korisnički udio Optime je sigurno zanimljiv svim telekomima. To je razlog zašto HT ni ne pušta Optimu tako lako, pogotovo što konsolidira prihode Optime zajedno sa svojima.

 

 

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

Ako je 200 miliona kuna HT kratkorocna posudna, znaci da je HT kao upravljacu  toliko Optima i vrijedila. To je moguce HT zarada na Optiminom upravljanju u 10 godina. Onda to prebaci na kupca jer ce i njemu toliko vrijediti. Ostaje  450 miliona kuna duga. To optima vrati bez problema u 10 godina. I zaradi. Dolazi se do svote zarade u 10 godina oko 700 do 800 miliina kuna. Vrate se svi dugovi i ostaje oko 50 do 150 miliona kuna, tada firma u prodaju moze bez dugovanja.Pa neka ide p/e 12 to je oko npr 900 miliona kuna. Podijelimo to sa 2.  Cijena je oko 6 kuna po dionici. Ulozimo npr 450 miliona kuna  i za 12 godina uduplamo ulozeno. Samo da se odrzava postojece stanje prodaje. To je oko 6 % godisnjeg neto profita od ulozenog. Ja ne znam ima li A1 6 % NPM.

 

Status Quo: Roll Over Lay Down

Crikva1, 07.06.2021. u 23:37

https://www.ictbusiness.info/poslovanje/rast-united-grupe-u-2020-godini-uz-velike-akvizicije-na-gotovo-2-milijarde-eura

 

”Grupa nastavlja s investicijama širom regije, uključujući ulaganja u fiksnu i mobilnu mrežu, kao i u medije. Program vrijedan 500 milijuna eura najavljen u ožujku, kao podrška uvođenju nove generacije optičke mreže diljem jugoistočne Europe, omogućit će milijunima privatnih i poslovnih korisnika pristup 10 Giga uslugama.”

 

 

Je,jeli Vam ovo zvuci poznato?Mozda uvertira pred dokapitalizaciju?

Velika ulaganja,a kapitala nema (bio 0.22 po dionici ,a sada vjerovatno i manje).Nitko za takvu firmu nije dao ponudu za preuzimanje?Zasto?

Dugovi se placaju po PSN.Odakle kapital?Dalje zaduzivanje ili dokap.?

Postavite si samo par logicnih pitanja!!!!

Ne znam kako ce ovo zavrsiti ,ali ja se ne bih usudio ulagati u takvu tvrtku,ali svakome na volju.

Nominala je nova nominala nastala iz PSN, a ne kolika je nekada bila vrijednost.

Status Quo: Roll Over Lay Down

Po toj tezi bi HT trebao biti na najmanje 600kn po dionici, kad bi P/BVPS bio ~4.

Nije toliko bitan kod tehnoloških kompanija, a tu možemo svrstati ERNT.

Ako je BVPS dvajst lipa po dionici, znači da ako se prodaje po 10 kuna da je P/BVPS 50. Slovima: pedeset. Morao bih biti praktički lud da išta platim toliko. A EBIDTA Optime je smijeh. Jedino što kod Optime vrijedi je njezina infrastruktura, telekomunikacijske služnosti i druga prava. Nemojmo se zavaravati.

Ružno će zvučat šta ću sad reć, ali moram to reć(a i ovo do sada što sam govorio nije bilo lijepo) – Svi koji reklamiraju ovu dionicu, a ja ih poznajem i osobno, ne samo ovdje sa foruma(neke koji imaju i po više desetaka tisuća komada) očito moraju na njoj izgorit. Moraju to zato da se umanji buduća šteta i da ne povuku brojne druge sa sobom u provaliju kao rezultat tulipanske groznice koja ih je oko ovoga obuzela. Potreban je jedan veliki reality check.

 

renči, 08.06.2021. u 12:49

Nominala je nova nominala nastala iz PSN, a ne kolika je nekada bila vrijednost.

Nominala je 10 kuna iz PSN -a.Koliko je realna vrijednost sada?Slicno kao DLKV ili se varam?

Izvor:https://zse.hr/hr/papir/310?isin=HROPTERA0001&tab=stock_info

 

Kolega bisakovi, ajde da se jednom i Vi i ja u nečemu slažemo.

New Report

Close