OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@st-brajo

Ako dobro vidim ovo što si objavio, radi se o Vjesniku, a ne o Optimi, a osim toga je to obavijest od prije dva dana.

pa da, Vjesnik je stavljen u promatranje radi medijskih napisa, a kod Optime imamo rjesenje AZTN-a i rokove koji bi se trebali poštovati.

inace, prema ovome sto pise u linku, Optima je trebala biti u segmentu jos od 01.07.2019.

Puno analiza, teretičara svakakvih. Ako su zaba i ht platili 10 kn ne znači da će i potoj cijeni prodati. Kolega je napisao da je štapom ne bi dirao i sve objasnio brojkama.. Izračuni po 7x ebita i koje cega mogu i ne moraju bit, nije to pravilo niti norma ispod čega ne ide. Jedno su želje a drugo realnost, ali Kras se mozda ponovi. Samo razmišljam na glas

najvrednije stvari u životu su besplatne


Puno analiza, teretičara svakakvih. Ako su zaba i ht platili 10 kn ne znači da će i potoj cijeni prodati. Kolega je napisao da je štapom ne bi dirao i sve objasnio brojkama.. Izračuni po 7x ebita i koje cega mogu i ne moraju bit, nije to pravilo niti norma ispod čega ne ide. Jedno su želje a drugo realnost, ali Kras se mozda ponovi. Samo razmišljam na glas

Ma daj, ja vidim samo jednu ozbiljnu analizu na ovoj stranici?!

Čuj, ti si procijenio da je cijena dobra za prodaju i prodao si, u čemu je sada problem sto neki drugi investitori imaju drugačije procjene glede izlazne cijene? Ajde, daj nam neko razumno objašnjenje za svoje flikozifije.

Ljudino, ma dionica je analizirana u svim mogućim i nemogućim scenarij ima šta se tiče fin izvješća, prakse, kupnje sličnih operatera u regiji i šire.. Nesto ne štima, a jbgai nije štimalo ni 1.55,., ponavljam samo razmišljam.

najvrednije stvari u životu su besplatne

#Iknow,
svaka čast na trudu, vremenu i argumentima.

Osobno vjerujem da će konačna cijena biti barem 50%-100% veća od tvoje zadnje brojke (nemam svoje analize; priznajem da se oslanjam na tuđe).
Ali ako se realizira (samo) i tvoja konzervativna prognoza, tada su ove transakcije od zadnjih dana stvarno presmiješne i čudne te bi bilo zanimljivo vidjeti tko su kupci i u kakvoj su rodbinskoj/kumskoj/stranačkoj/frendovskoj povezanosti s prodavačima.

A ako se ne realizira… ježi ga, ovo mi je onda vjerojatno zadnja transakcija na zse. A i žena će me ubit pa mi svejedno poslije (mrtvom) za zse… 🙂

Gledajmo to ovako, u najcrnjem mogućem scenariju ne može ići ispod trenutnih 8, u realnom barem 50% iznad ovih 8, a u optimističnom (ali vrlo mogućem) i preko 100% u odnosu na sadašnjih 8.
Dakle, izgubiti se ne može ništa, a dobiti jako puno.
I neki razmišljaju da li biti unutra ili ne, i to dok prodaje samo zna se tko (a bilo bi jako lijepo znati kome to prodaje po ovim cijenama, kad bi u Hr. imali Hanfu).

Nikako nije drugi operater u zemlji. Ali ima dobru početnu bazu za nova ulaganja bilo za A1(koji je ujedno i drugi operater) bilo za UG.
HT i ZABA imaju oko 54 % i to sigurno ide u prodaju.
Cijena ce biti visoka jer teško da će ova dva diva prodati išta jeftino.

može pitanje…meni su istekle dvi godine i sad ja recimo kupim nove i prodam sve zajedno…kako se onda računa KD


može pitanje…meni su istekle dvi godine i sad ja recimo kupim nove i prodam sve zajedno…kako se onda računa KD

Na one prve nema poreza, na ove druge trebaš platiti porez.

Ignore: KressoM, delux



može pitanje…meni su istekle dvi godine i sad ja recimo kupim nove i prodam sve zajedno…kako se onda računa KD

Na one prve nema poreza, na ove druge trebaš platiti porez.
[/quote]
zavisi po koliko će prodati, ako ih je sada kupio mogle bi mu biti i bez poreza




Probajte samo zamisliti koliko može vrijediti drugi operater u zemlji (nakon Ht-a) i sva infrastruktura i svi pretplatnici koji će se dobiti na tanjuru.
A svakim danom uzima sve više korisnika od Ht-a.
To nitko više ne bi uspio dostići godinama, tako da će se dobro isprsiti, a uostalom već je puno puta navođeno po kojim valuacijama su išle takve prodaje vani.
Tako da se tu nema što dodati već samo čekati ponude i brojiti zaradu.

A koji bi to bio drugi operater? Nisi valjda mislio na Optimu? O kojoj infrastrukturi pričaš? Koliko je to kanala OT iskopala i kabela položila? Mora da su se u HT-u smrzli od njihovog "uzimanja" korisnika. Valjda su zato zaposlenike OT-a uselili u svoje zgrade, da im ovi otmu korisnike.. 😀 😀 Za A1 se više uopće ne brinu.. od OT-a im se tresu gaće .. A koliko OT realno vrijedi zna se odavno. Onoliko koliko vrijede oni koji završe u predstečajnoj nagodbi ..
[/quote]

I to si čekao gotovo 4 godine da nam napišeš?

Svaka čast na strpljenju.

Al mislim da si potpuno u krivu jer eto, u toj Optimi je ostalo cca 200 tisuća korisnika odnosno 380 tisuća pojedinačnih usluga sto fiksne, sto interneta, a sto IPTV. Kada 540 milijuna kuna poslovnih prihoda podijeliš sa 380 tisuća tih pojedinačnih usluga dobiješ koliko? Cca 1420 kuna ili 192 eura po usluzi. Godišnje. To je dosta. A da je to dosta zorno svjedoci primjer UPC Austria koja je prodana za 1,9 mlrd EUR uključujući dug sa prihodima od otprilike 300 milijuna eura. Kada tih 300 milijuna eura podijeliš sa 1,431 milijuna pojedinačnih usluga koje UPC priuža dođeš do koliko 209 eura po usluzi. (RGU)

https://www.telekom.com/resource/blob/511406/a9c9ed87590363fac8fed9d6a26e4e7d/dl-171222-t-mobile-upc-austria-data.pdf

Dakle, razlike po ostvarenim prihodima po pojedinačnoj usluzi nisu značajne. 192 (Optima) naspram 209 (UPC) po pojedinačnoj usluzi.

Drugim riječima, čak da infrastruktura vrijedi nula, a vrijedi barem onoliko koliko je u nju uloženo umanjeno za amortizaciju, korisnici vrijede jako puno. Gledajuci transakciju s UPC i do 1300 eura uključujući dug po pojedinačnoj usluzi koju korisnik koristi. Da u RH vrijede pola tog iznosa, dakle 650 eura, doći ćemo do 247 milijuna eura, sto umanjeno 70-tak milijuna eura neto duga, znaci 177 milijuna eura vrijednosti equitya. Pa, ajmo to još diskontirati za 30% zbog svih ostalih razloga i rizika i dolazimo do 125 milijuna eura vrijednosti equitya. Kad tu vrijednost podijeliš sa 69,44 milijuna komada dionica, dobiješ koliko?

1,8 eura po dionici.

Sad sam izaberi tečaj po kojem ćeš racunati koliko je to u kunama.

[/quote] Gledaj .. taj broj korisnika je OT imala i kad je otišla u predstečajnu. Telekom tržište u RH ne nudi neku perspektivu, broj stanovnika se smanjuje, mladi odlaze.. Penzići malo troše telekom usluga a mrtvi pogotovo .. Sve te analize su vrijedile i prije godinu, dvije pa šta je bilo s dionicom? Sad se u par mjeseci izgradila priča o super firmi i super perspektivi. Na osnovu rekla kazala i navlačenjima u vlakić. Ali dobro, tako to ide.. Na kraju manjina nešto i zaradi a većina uvijek izgori .. Naravno, ta manjina su uglavnom svi sa ovog foruma, jer ovdje su svi kupili po najnižoj cijeni a prodali po najvišoj .. 🙂

New Report

Close