OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Već sada na bazi kupovine vivacoma možemo odrediti minimalnu cijenu Optime.
Po broju korisnika razlika je 10x sto nam daje cijenu od 120 milijuna €, a uz premiju i specifičnost tržišta bez problema to ide na 150 milijuna €

stobi bilo 12 – 16 kn / dionici ?


Već sada na bazi kupovine vivacoma možemo odrediti minimalnu cijenu Optime.
Po broju korisnika razlika je 10x sto nam daje cijenu od 120 milijuna €, a uz premiju i specifičnost tržišta bez problema to ide na 150 milijuna €

hahahahahahaahhahahahaha

Točno tako raspon od 12 do 16 kn po dionici.
Nebi se iznenadio da iza odobrenja regulatora za transakciju Tele2 United najavi da je otkupio većinski paket dionica od Zabe i to sve prije javnog natječaja. Sa zabom su u aktivnoj komunikaciji već 3-4 mjeseca, a sto su dogovorili i po kojoj cijeni to zna možda 2-3 osobe u Hr.

@oreskovic1, sto je tako smijesno ? covijek je napisao sto misli a Vi se smijete. . svako ima pravo na svoje misljenje.. moje je da ko sad udje ne moze izgubiti ali ako udje vec na 10+ mislim da vec mali rizik postoji…

pa zato sto je to nemoguca valuacija…treba biti i realan, ovdje su jako velike sanse da HT sve na neki nacin blokira, da ostavi od Opte samo ljusturu(ko sto ona vec je) jer su svi korisnici Opte vezani na veleprodaju HTa(i tu godinama HT izvlaci lovu iz Opte). O suvremenoj optickoj mrezi sto je OPTE ima necu govoriti jer tih 3000 km sto se navodi ne postoji, njih nema u HP u res i poslovnim korisnicima. Imaju neke dogovore gdje isto veleprodaju daju wi fi projektima iz EU u kojih je marza minimalna.

Realna valuacija je 50-60 mil€ + dug i to je to. Njihovi Res i Biz korisnici ne vrijede ko kod operatera koji imaju svoju mrezu(ulozili novce u nju). Takoder ako je kupi A1 oni imaju najveci moguci razlog da iste te korisnike migriraju na svoj kabel i s time mogu platiti vise € po korisniku Opte, al onda HT gubi(a HT ne voli gubiti). United grupa nije sisa veslala, i vise od gore navedene cijene necete vidjeti…

Ajde Oreškoviću ne pisi sad trivije. Kasno je za to. Mene si osobno kontaktirao prije vise od godine dana kad je dionica bila ispod dvije kune. I onda si pisao 4 kuna najviše, i naravno da te burza relativno brzo demantirala. Sve sam ti bio objasnio, a ti si kupovao Viro. Nažalost, cini se da ti ne shvaćaš zašto će se Opte sada prodati. Iako nije to nas tako tesko shvatiti.

Za to vrijeme ti ganjas ATLN, VIRO i AUHR. Ne shvaćaš da su to sve preuzete firme i da se na njima nećes kruha najesti. A očito ne razumijes niti valuaciju za telekome, a pogotpvo ne za OPTE. A ako i razumijes, svjestan si svoje pogrešne procjene pa valjda ne možeš preci preko toga. Ne znam, razmisli mo o svojim izjavama i stavovima.

Slično si pisao i za Adris, pa si nedavno prema vlastitom priznaju kupovao Maistru. Toliko o vjerodostojnosti. Bez uvrede.

decki, cijenim svacije misljenje ovdje.. nemojte se svaditi.. ja nisam ni 3 godine na burzi.. ali mislim da sam realno napisao da ko sad udje ima mininalne sanse izgubiti.. ko udje na +10kn malo vece sanse.. ali citajuci novinske clanke i ovo sto sve pisete po forumu mislim da se na 10+kn moze racunati. . Tele2 sada ima preko milion korisnika ….

Nemam ja problema sa svojim pogreskama, i na svim temama sam naveo te pogreske….Viro je bio bet u kojem sam napisao sve svoje pogreske, i ja nemam problema s time, s priznanjem

Al isto tako imam problema s iluzijama, da ce optima biti prodana za 10-15 kn. Neznam u kojem svijetu ce netko platiti toliko korisnika, a) kojeg ne drzi ugovorna obaveza, b) koji nije spojen na vlastitu tehnologiju, c) koji ima trosak od 100 kn bruto po prikljucku(HT porez na bakar), d) gdje je arpu 200 kn

7 godina sam radio u telekomima na, tako da jako dobro znam sve….

meni je super drago da svi zarade na dionici, zasto mislis da pisem nesto iz ljubomore…ja dajem ruku u vatru da ti prvi nisi od pocetka do kraja rasta, od 1,7 do 6,5 sa cijelom pozicijom nego si prodavao, pa opet kupovao itd itd…

ja pisem realno, i navedi mi u tim svim mojim postovima gdje sam nesto pisao a da nije istina

Pa ja mislim da to sto je tebi iluzija jest dosta vjerojatan scenarij. Da se svi slažemo u svemu ne bi bilo razlike u procjenama ni zarade odnosno gubitaka.

Vidjet ćemo kakve će biti konacne valuacije, ja neću spekulirati o tome, al očekujem dosta jak interes. A ako postoji dosta jak interes onda to može i defacto mora utjecati na cijenu.

I ovo je idealan trenutak za prodaju jer očito je da u cijeloj regiji JIE se odvija konsolidacija i okrupnjavanje u sektoru. Hrvatska po prvi puta nije izuzetak u tome. Telekom biznis je biznis visokih, ali padajućih marži, al konvergencija sa medijima i drugim IT djelatnostima može u dugom roku sačuvati marže i podržati povoljan trend na trzistu i nastavak konsolidacije u sektoru.

I ne znaš sve, jer ja mislim da ne znaš procijeniti adekvatno vrijednost, a niti ispravno anticipirati ni zaključivati o trendovima. Pisem na temelju onog sto sam do sada vidio. Al vjerujem da će doći i tvojih 5 minuta, barem se nadam. Smanji ego i ojačaj logično i stratesko promišljanje. Solidan i dobar fundament sam po sebi nije dovoljan za zaraditi (ozbiljnije) novce.

Evo da ti odgovorim Po točkama jer vidim da su ti činjenice teško lupetanje:

A) kojeg ne drži ugovorna obveza

Kako ti znas koliki postotak njihove baze je pod UO a ne radiš u istoj firmi?
Ja samo znam da je akvizicija u ovom segmentu jako teška bez obzira na UO ili ne jer ljudi za jako malu razliku u cijeni teško mijenjaju operatera.
Za rast u vidu cca 200 000 korisnika potrebno je 10+ godina.

B) koji nije spojen na vlastitu tehnologiju

Svo veliki poslovni korisnici su spojeni na optičku infrastrukturu isključivo od OT-a dok je rezidencijalni segment spojen po bakru ali na OT centrale, gdje se htu plaća isključivo najam zadnjeg segmenta bakrene parice od korisnika do centrale sto je kud i kamo jeftinije od toga da od hta veleprodajno kupuješ cijeli profil za trio uslugu

C) koji ima trošak od 100 kn brutto po priključku (HT porez na bakar)

Ovdje se vidi kolega da ste promašili ceo fudbal. Trošak najma parice koji OT ima prema HT-u je 41 kn+PDV sto je duplo manje od iznosa koji navodiš i u tome iznosu HT je dužan održavati tu infrastrukturu i otklanjati kvartove na istoj bez dodatne nadoplate. 100 kn najam prema HTu plaća A1 kada uzima na parici profil koji mu je potreban za realizaciju usluge telefon+internet+TV.

Pod d) ne razumijem misao pa neću ni odgovarati, ali mislim da je poanta u prijašnjim odgovorima svima jasna da se izračuna arpu po paketima na trošak koji je OT uvijek 41kn+PDV na svim korisnicima preko bakra.

Bitno je naglasiti kako postoji i jako veliki sinergijski potencijal jer se može velikom dijelu baze nadodati mobilna telefonija u poslovnim i rez dijelu sto opet podiže prihode na još veću razinu.

Ja neznam sto su tebi ozbiljni novci. Meni moje investicije daju 10+% godisnje + dividende(koje reinvestiram). Konsolidacija telekom industrije se mora dogoditi u cijeloj EU jer u protivnom nitko nece moci pratiti upsellanje 5G pa na 6G itd….

Ja se uvijek drzim fundamenata. Ti prati trendove, al molim te nemoj mi pisati o mom egu i ostalim osobnim stvarima. Ja niti u jednom postu nisam tebe komentirao, vec kompaniju, niti ne zelim tebe komentirati, jer ako ne mozes sagledati lose strane te imati iluziju da ce ti netko dati novce jer piskaras tu po forumu koliko sto vrijedi, onda si na krivom mjestu. A i dalje moja najveca investicija je sigurno veca nego tvoj cijeli portfelj

New Report

Close