OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Točno se vidi da određena ekipa upravlja cijenom dionice….stavljaju odmah velike naloge na prodaji…da zaustave rast…u isto vrijeme stavljaju se na kupnju…i šta uleti u mrežu uzimaju…
Znaju da nema pravih kupaca koji će im pokupiti veliki nalog…a to su njih par koji se znaju….
I tako non stop…skupljaju i druge varaju.
Neće ni to još dugo.
Kad im netko uleti uzet ce im sve dionice

Ako će ebitda biti 130-150m kao što se spominje (ovo 150 je dosta više od 22%), , kada uzmemo multiplu po kojoj se standardno trži telekomunikacija i od toga oduzmemo dug 300m ?, dobijemo vrijednosti koje nisu puno veće od trenutne vrijednosti na burzi.

Ako uzmemo višu multiplu jer će netko to znati cijeniti i pretpostavimo ebitdu bližu maksimumu ima još dosta prostora, ali tu je puno ako i puno rizika.

Možda je moje razmišljanje pogrešno, ali nemože jednostavnije.

@trejder27 – pa hajde, uzmi standardne multiple i izračunaj pa da vidimo te vrijednosti u odnosu na aktualne, šta se sramiš?


@trejder27 – pa hajde, uzmi standardne multiple i izračunaj pa da vidimo te vrijednosti u odnosu na aktualne, šta se sramiš?

Ako uzima multiple po kojoj se trže ne treba dalje računati.

Trejder27 hoće reci da Opte vrijedi kolika joj je trenutna tržišna cijena i to vjerojatno nije daleko od istine. Ali u preuzimanju, vrijedi vise. Vjerojatno mnogo vise, a koliko je to točno, vrijeme će pokazati.


Ako će ebitda biti 130-150m kao što se spominje (ovo 150 je dosta više od 22%), , kada uzmemo multiplu po kojoj se standardno trži telekomunikacija i od toga oduzmemo dug 300m ?, dobijemo vrijednosti koje nisu puno veće od trenutne vrijednosti na burzi.

Ako uzmemo višu multiplu jer će netko to znati cijeniti i pretpostavimo ebitdu bližu maksimumu ima još dosta prostora, ali tu je puno ako i puno rizika.

Možda je moje razmišljanje pogrešno, ali nemože jednostavnije.


Ne znam matematika je egzaktna. Ako je tele2 plaćen 7.2xEBIDTA, bez duga. OPT je 2018 imala EBITDA 133,9 mil.kn. Rast EBIDTA u prva dva kvartala je 15% i 19%. Ajmo reći da će EBITDA za 2019. biti 140 mil.kn. Hipotetski UG nudi, kao i za tele2, 7,2xEBIDTA bez duga. Po kojoj matematici to može biti 6,35 kn po dionici? Po meni oko 15 kn, ali ni matematika više nije što je nekad bila.

Trajderi imaju svoju matematiku. A ona ima logike. Koja glasi kupi jeftino i prodaj skupo.


Trajderi imaju svoju matematiku. A ona ima logike. Koja glasi kupi jeftino i prodaj skupo.

Ali je kod investitora drugačije ?

Nisam pronasao koliki je bio dug tele2. Zasto bi multiplikator ebitda bio isti ako je zaduzenost puno veca?


Ako će ebitda biti 130-150m kao što se spominje (ovo 150 je dosta više od 22%), , kada uzmemo multiplu po kojoj se standardno trži telekomunikacija i od toga oduzmemo dug 300m ?, dobijemo vrijednosti koje nisu puno veće od trenutne vrijednosti na burzi.

Ako uzmemo višu multiplu jer će netko to znati cijeniti i pretpostavimo ebitdu bližu maksimumu ima još dosta prostora, ali tu je puno ako i puno rizika.

Možda je moje razmišljanje pogrešno, ali nemože jednostavnije.

u toj računici fali glavni dio ove priče a to je prodaja udjela većinskih vlasnika (ZABA i HT) krajem godine, a upravo to je ključna stvar za procjenu i cijenu dionice jer prodaja ne ide ispod stola nego na međunarodnom javnom natječaju pa je jasno kakav će to efekt imati na cijenu dionice
tj. već sama objava natječaja u međunarodnom glasilu snažno će pogurati cijenu, a kamo li kad zainteresirani predaju ponude.
po mom mišljenju,sad je idealno vrijeme za sakupljanje ispod 7 kn bez žurbe i stresa jer kad krene gore ove cijene će se brzo zaboraviti

Ovdje svaki dan sličan scenarij. Promet krene po asku, naslaže se par većih naloga i okrene po bidu.


Ovdje svaki dan sličan scenarij. Promet krene po asku, naslaže se par većih naloga i okrene po bidu.

štopaju cijenu…zašto, valjda samo oni znaju….no slažem se sa peršurićem, idealno je vrijeme za polagani dokup jer kad dođe kraj godine….ja imam otvorene nalog na kupnji i čekam nestrpljive (pre)skakače iz dionice u dionicu 😉

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

New Report

Close