OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

https://www.optima.hr/akcija/optimaklub

Tko ne zna za ovo, skine se aplikacija na mobitel, na prodajnom mjestu se pokaze aplikacija i broj na njoj i mogu se ostvarit popusti od 2 do 20 %, kako na kojem prodajnom mjestu partnera.

Ma pricekajte malo bit ce i nize.:-)

Iako se već danima druka po forumu kako je Optima losa investicija, nema strašljivih rukica koji rasprodaju dionice po cijeni ispod 6,3.
Sve mi nekako djeluje da se čeka odluka AZTN-a, pa će cijena dionice sukladno odluci 1,5 kn dolje ili 1,5 kn gore preko noći.
Ja očekujem ovaj pozitivniji scenarij.



Znači, ti si bez i jedne brojke, bez ijednog podatka, ustvari bez ičega uspio zaključiti kako je Telekom Romania dobra priča. A kad ono, tamo skoro pa katastrofa. Svi pokazatelji padaju već dulje vrijeme. I prihodi i to u svim segmentima, maloprodajnim, veleprodajnim, fixed-line, mobilna, broj korisnika – sve. Ako ne vjeruješ, ti sam pogledaj: Vaš link …

Vaš link …

a katastrofa se nastavila i u prvom dijelu ove godine: Vaš link …

Štoviše, Nijemci očekuju od prodaje rumunjskog telekoma koji će se prodavati u dva dijela (fiksna + mobilna) milijardu eura sudeći prema ovome članku : Vaš link … i to milijardu eura za njihov dio, a to je 54% kompanije. Dakle, implicitno gledano oni vrednuju kompaniju 1,85 milijardi eura, pa ako je kompanija imala 136,3 milijuna eura ebitde u 2018. to znači da je oni žele prodati za 13,4 ebitda-e, što ne uključuje dug. Tebi za usporedbu, Optima se trenutno bez duga trguje na 2,9 ebitda.

Ajmo malo o maržama, očito je da je Ebitda marža kod rumunjskog telekoma, koji je kompletan telekom sa fiksnim i mobilnim operacijama na razini od svega 14,8% (138 milijuna eura Ebitde na 933 milijuna eura prihoda u 2018.). Za usporedbu kod Optime je preko 25,8% (samo na fiksnim operacijama, a kada se u izračun uključe jednokratne stavke 23,3), a kod HT je ona samo za usporedbu (jer HT je potpun telekom operater sa svim operacijama poput Telekom Romania) na razini od oko 40%.

Vratimo se rezultatima Telekom Romania za 2018. Kao što možeš ovdje vidjeti: Vaš link …[/url] oni su lani ostvarili drugi za redom največi neto gubitak u povijsti od cca 170 milijuna eura, dok im je dug dosegnuo cca 1,35 milijardi eura.

Ajmo sada malo baciti kalkulaciju. Dakle, za takav telekom Nijemci očekuju za 54% vlasništva milijardu eura. To drugim riječima znači da oni žele prodati svoje rumunjske operacije za 13,4 ebitda-e, a ako uključimo dug za 3,2 milijarde eura odnosno 23,2 ebitda-e. Ne znamo koliko su keša na koncu 2018. godine imali na računu, al recimo da se njihova valuacija gotovo je sigurno kreće iznad 20 EV/Ebitda.

Znaš li koliko su trenutne slične valuacije za našu Optimu?

Dakle, Optima je trenutno vrednovana bez duga na 2,9 ebitda odnosno 5,2 EV/Ebitda ako u izračun uključimo samo kamatonosne obveze, a ne one iz tekućeg poslovanja.

Dakle, više je nego jasno koliko je Optima jeftina i koji se potencijal skriva u tom telekom igraču pogotovo za budućnost lokalnog telekom tržišta. Pa, ako ti očkuješ da će je netko poput DT-a, koji za rumunjski telekom (bez duga) očekuje 13,4 ebitda (2018), odnosno preko 20 EV/Ebitda sa dugom, dati Optimu za 2,9 Ebitda-e e onda se grdo varaš što samo pokazuje da nemaš pojma i da trolaš kao i većina prisutnih ovdje.

Zapamti… ako laže koza, ne laže rog.

Dal postoji vec negdje informacija ako razdvoje fiksno od mobilnog poslovanja?
Koliko onda DT ocekuje od te dvije divizije ?

[/quote]

Ja nisam vidio informaciju, al sudeći prema dostupnim informacijama koje dolaze do javnosti, fiksne operacije imaju ozbiljnog kupca – Orange. Mobilne će nekome utopiti. Bugarima. Obicno oni kupe sve sto nije 1. liga.

https://www.romania-insider.com/deutsche-telekom-ok-sale-fixed-operator

Interesantno je da svi traže i kupuju fiksne operacije (fiksna, broadband i IPTV) i da se trenutno postižu daleko vise rel. cijene za fiksne operatere od mobilnih. Drugim riječima, ako je Tele2 u nas prodan za 220 milijuna eura s dugom, Optima ne bi trebala ići jeftinije od toga. Na tom tragu očekujem barem 150 milijuna eura za equity.

Rotarijancu nije skupo po 6.48. Kupuje i dalje, a sumnjam da nema provjerenih informacija iz kluba.

A sto reci: nekome je 6.3 dobar izlaz, a nekome dobar ulaz.
Pa zar to nije divno?
Zar to nije i osnovna funkcija trzista?
Zar ne bi bilo divno kad bismo mogli i drzavne sluzbe rjesavati na taj nacin?

Ovi Optimaši vole testirati potpore, ovo je već 13. put…
Priložila je kolegica @zlocesti graf na tehničkoj analizi

http://www.poslovni.hr/media/forum-user-upload/files/78/78292378bdfc13e8e986878866bba1d0_A5kPw74.png

P.S. Hvala kolegici

Napomena: Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica. Udijeli koji like, znam da imaš! Vratit ću 100%, majke mi!

Nije ovo adrenalinski park da se stalno nešto mora događati. Čekali smo predaju dokumentacije, dočekali, pa i nije bilo tana nekog efekta. Natječaj se neće ranije otvoriti.

Gledajte to s veselije strane, što vrijeme sporije prolazi sporije starite.

može li netko da napiše koliki je tromijesečni prosjek do danas? fala

najveći klaun na forumu: drek-na-bidu-drek-na-asku

5,2464 kn

Ima netko knjigu da želi mijenjat? :)) Imam zadnju i jednu iz petog prije rasta, ako ima tko iz drugog neku….

@crnispot

Poslao sam ti poruku na privat za knjigu

Napomena: Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica. Udijeli koji like, znam da imaš! Vratit ću 100%, majke mi!

New Report

Close