OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.







ja se vodim s onom formulom 7xEBITDA-neto dug/br dionica što otprilike iznosi
(7x150-400)/69,5=9,35kn minimalno, a onda sve ovisi o broju ponuditelja

Lajkam ovaj pristup. Jednostavno i jasno.
I dobro da si napisao ‘minimalno’.
Jer je moguć ovaj scenarij:
– multiplikator ne bude 7, već 10 ili 12
– EBITDA bude veći
– dodati premiju
– dodati i trećeg zainteresiranog. Iako su i 2 dovoljna za zgodno ‘pripetavanje’
– na tržištu dugo nije bilo ovakvog dogadjaja.

Kad to sve stavimo u formulu, cifra sa 9,35 može doći do 19kn ili do 29kn…
Zvuči nemoguće ali zvučalo je nemoguće i sa 1,7kn doći na 6,15kn. I puno drugih ‘nemogućih’ cijena i skokova je ovaj ZSE već imao…
[/quote]

Probaj u jednadzbu uvrstit brojeve HT-a
Ispada da je trenutno opte skuplja od HT-a
[/quote]

HT se ne prodaje.

[/quote]

HT se prodaje svaki dan na burzi i to po 3,4 ev/ebitda.

Mogu se sloziti da kupovina vecinskog paketa nosi premiju, ali da ce ona biti duplo veca u odnosu na cijenu HT-a ne vjerujem.

Par stvari koje nisam vidio da je netko spomenuo:

– optima nema vlastitu infrastrukturu vec vecinom iznajmljuje parice od HT-a (dakle usporedba sa kablovskim operatorom nije dobra)
– optima po korisniku placa mjesecnk HT-u cca. 90kn + PDV i taj trosak raste povecanjem koristenja interneta od strane korisnika, tako da nemaju puno mogucnosti za snizavanje cijena
– opcenito broj korisnika fiksnih operatora je vec nekoliko godina u padu. Dolaskom 5G mobilnih mreza taj tren ce se samo povecati
– optima je YoY izgubio 20K korisnika sa 180K na 160K
– dakle ako znamo da je UG bio spreman platiti 7,2 ebitda za Tele2 koji je perspektivan mobilni operator kojem su drasticno rasli prihodi dobit i broj korisnika, tesko mi je vjerovati da ce netko platiti vise od 3,4 ebitda za fixnog operatora koji gubi korisnike i nema vlastitu infrastrukturu

Da sumiramo, kada bi se Optima trgovala po istoj multipli kao i HT jedna dionica bi vrijedila:
(3,4x150-400)/69,5=1,58 kn
[/quote]

Pa onda UG (SBB) plati fiksnog u Srbiji operatera sa udjelom od 3,1% na trzistu 14,5 Ebitda i on sam je vrednovan 11,7 ebitda?

Vaš link …[/url]

I sad će netko dat Optimu za 3 Ebitde + dug?

Možda, al samo u nekom paralelnom svemiru. 😉

HT je značajno podcijenjen, bas kao i Optima, al HT se ne prodaje i neće ga nitko poput Optime iskoristiti da napravi novi konvergentan telekom biznis od nje i Tele2. U tome je point. Postoji mjesto, vrijeme i potreba (želja, namjera) i sve se to treba poklopiti da se maksimaliziraju korisiti za sve učesnike deala. Za dioničare je to postignuta cijena.
[/quote]

Dobar komentar, ima jos onaj jedan kablovski kojeg je kupio DT po visokim valuacijama, ali Optima nije kablovski operator i nema vlastitu infrastrukturu, vec koristi parice od HT-a i placa skupi najam.

Ponavljam se… necu vise 😀

EBITDA 2018: 126,5 milijuna
RAST (Q2): +19,2%
EBITDA 2019: 150,8 milijuna (uz trend rasta od 19,2% na godišnjoj razini)

150,8 milijuna * 7,2 = 1,1 milijardi

1,1 milijardi / 69.443.264 = 15.84 kn

Naravno, treba uzeti u obzir dug, ali prema svim informacijama što cure (iako na kapaljku) taj dug je uvelike smanjen i bit će gotovo pa irelevantan u priči kod kupnje.


Btw, bas bih volio vidjeti nekoga tko placa 7 EBITDA za firmu koja godisnje gubi 20.000 korisnika.

Nakon 7 godina taman kada bi mu se trebala isplatiti (pod pretpostavkom da EBITDA ostane ista) ostalo bii mu jos 20.000 korisnika 😀

Ne iskrivljujte činjenice… Opte ne gubi korisnike…
Nećete vidjeti nekoga tko plaća 7 EBITDA, već ćete vidjeti nekoga ko plaća 10 EBITDA😉

"Cinik je osoba koja zna cijenu svega, no ne zna vrijednost nićega."

darwanderer 2013 godine optima je imala oko 3000 kilometara ! vlastitih svjetlovodnih vlakana.

OPTE-fin2013-4Q-NotREV-K-HR.pdf

copy paste izvjesce u trazilicu i otvorite stranicu 16 te procitajte.
Danas optima ima oko 50 000 vlastitih IPTV korisnika. A to je barem 50 miliona eura vrijedno. A o vlastitoj infrastrukturi i ostalim data potrosacima da ne govorimo. Vi bi firmu koja jma 500 miliona kuna prihoda i barem 500 miliona kuna ulozeno u infrastrukturu i ebitdu od 150 miliona kuna lridali za 100 miliona kuna ?

Status Quo: Roll Over Lay Down

umjesto lupetanja, treba izbistriti ebitda i neto dug – i onda uzeti od 3 do 12 ebitda

1. je li realno ebitda 150

2. je li dug dooista 400 – ima t kojekakvih obvezsa po vrijednosnicama – je li 400 ili 450 ili 500

tko misli da 50 ili 100 milja ne igra ulogu, promašio je preduzeće i vrijeme – uljn i ivice vise nji

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

HT je u jednom izvješću 2017. godine, mislim da je ono kad je donesena odluka o produženju prava upravljanja, naveo kako se dug višestruko smanjio (iako ne spominju iznos), da sve ide po planu i da će dug biti u potpunosti riješen do srpnja 2021. Iskreno, ne vjerujem da prelazi 100 milijuna u ovom trenutku.

@renči – napisao sam vas za optiku. U konačnici, odite na njihov web i nađite gdje možete dobiti njihovu uslugu preko vlastite optike.

što se iptv korisnika tiče, neznam zašto mislite da to vrijedi 50 miliona eura. na njihovim stranicama nije moguće uzeti samostalnu iptv uslugu, ali ako uzmete razliku između internet + iptv koji košta 208 kn/mj i 139 kn koliko košta samo internet dolazimo do 69 kn samo za iptv.

Dakle 69 kn, odnosno, 55 kn bez pdv-a od koji trebaju platiti vlasnike TV prava (minimalno 30 kn, a možda i više), sam uređaj za iptv (cca 30 EUR / 24 mjeseca = 10 kn), te najam tzv. PVC-a HT-u za IPTV (isto 10 kn).

Mislim da oni i nemaju vlastitu IPTV platformu, već da ju iznajmljuju od OiV-a. AKo je to točno ne zarađuju ništa od IPTV-a.

No čisto vježbe radi recimo da sam se zeznuo (a jako dobro znam što pišem) i da zarađuju 5 kn po korisniku mjesečno

5 x 50.000 x 12 mjeseci = 400.000 eura dobiti godišnje od iptv-a ne računajući fixne troškove ljudi koji na tome rade, marketinga i sl…!

Kada bi netko vrednovao (platio) 50 miliona za taj dio biznisa značilo bi da mora čekati 125 godina da mu se vrati investicija!

nitko ovdje nikoga ne tjera da kupuje
koga zanima tko kupuje, moze se lako informirati
fala Bogu pa ovdje ima jako kolegijalnih forumasa koji su dosad sve argumentirano objasnili
a unutra ima ljudi i pravnih osoba koji se investiranjem bave profesionalno i od toga zive
a trolanja je uvijek bilo i bit ce
ja sam uvijek prije za struku nego za trola
samo mi je zao sto ovi trolovi cesce prolaze na forumu nego struka

Naravno da imaju vlastitu IPTV platformu.

Ah…

Pa kako su onda ovi u Vipu platili Skegri 310 milijuna kuna za firmu sa 200 milijuna kuna prihoda ograničenih na relativno malen broj poslovnih korisnika (4.600) ili Amis čak 12 milijuna eura za firmu koja je imala prihode na razini od pedesetak milijuna kuna, a Ebitdu oko 5 milijuna kuna?

Mene uvijek iznenadi filantropija na ovoj dionici i dugo vremena nisam mogao razumjeti jel to povezano sa trenutkom prodaje ili čime vec…

U HT-u i Zabi bi bili vjerojatno najsretniji da deal mogu odraditi kao privatni, mimo burze… ovako, očito im burzovna uvrstenost stvara određene prepreke pa se a vremena na vrijeme pojave filantropi vjerojatno po zadatku iz njihovih redova da obuzdaju navalu entuzijazama na burzi.

Kad to ne uspjevaju odabrani skrbnički računi… koji se uključuju pop potrebi da “smire strasti”.

Ha mislim Zabini su znalci rasprodali sve dionice Optime davnih dana iz svojih portfelja po 2 i 3 kune. No, najjaci su bli igrači iz HPB i CROS-a koji su ih nemilice otpuštali od 1,5-1,8 kn. Njima je to odivijek bio shit, al HT-u očito nije.

Kolega darkwanderer ima svoje mišljenje, svoj izračun i svoj način gledanja na cijenu firme koja bi trebala ići u prodaju.
I da je to sve tako što on računa, ima nešto što se ne da izračunati. A to su korisnici odnosno utjecaj na određenom tržištu. Ako mislite kolega da UG kupuje sve što je kupio i što će kupiti u “regiji” vodeći se isključivo brojkama, tu se gadno varate.
Kupuje se utjecaj, a to vam je kolega i za vas i za mene viša matematika.

ok, vidim da je ovdje poželjno napisati da će dionica koštati 20 ili 30 kuna bez ikakvih argumenata, ali ako ja napišem koliko bi optima vrijedila da se vrednuje isto kao HT i uz to podastrem gomilu lako provjerivih dokumenata onda se to proglašava trolanjem.

Želim vam puno sreće, više vas neću smetati u vašim snovima 🙂

Ako nekoga zanima koliko će Optima izgubiti rezidencijalnih korisnika u Q3 – slobodno neka se javi na privat.

Ne moze se usporedivati cijena dionice u redovnoj trgovini na burzi gdje se trzi mali broj dionica s kojima nemas nikakvog utjecaja a vidili smo kako cijena leti kad se pojavi netko imali zainteresiran za vecu kolicinu
i cijenu dionice u preuzimanju kad dobivas kontrolni paket i kreiras poslovnu i potpunosti poslovnu politiku.

New Report

Close