Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kolega, sretno.
Vidim prelomili ste u sebi tesku odluku i to je za cijeniti.
Ja sam bio u inozemstvu, i sve sto sam imao papire i znao jezik osjecao sam se kao stranac. Ovdje sam just another engineer in Croatia, s nekom pozicijicom, koja sutra moze biti nula bodova. Ali borba je…
Sretno jos jednom.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


Kolega, sretno.
Vidim prelomili ste u sebi tesku odluku i to je za cijeniti.
Ja sam bio u inozemstvu, i sve sto sam imao papire i znao jezik osjecao sam se kao stranac. Ovdje sam just another engineer in Croatia, s nekom pozicijicom, koja sutra moze biti nula bodova. Ali borba je…
Sretno jos jednom.

Kolega, hvala na lijepim željama.

Iskreno, kao rođeni Zagrepčanin često se osjećam u Zagrebu kao stranac.
Plaća i nije toliko loša.
Nemogućnost napredovanja i konstantno pljuvanje po tvom radu (jer nisi iz plemena koja su došli u Zagreb) su glavni problemi.

Imate za životarenje (za hranu i neki auto). I to više zahvaljujući roditeljima koji su nešto u svom životu stvorili. Kao što sami kažete ako izgubite posao čovjek u ovoj Hrvatskoj nema ni za hranu.
Potpuna nesigurnost.

Razlog zbog čega ja odlazim je to što ne mogu dobiti građevinsku dozvolu za obiteljsku kuću od 100 m2 i to na zemljištu od 3.000 m2.
Dok je investitor na susjednoj parceli na 3.000 m2 izgradio 4 zgrade s preko 80 stanova.

Neću Vam sada pričati o korupciji u gradu, u općini, u katastru gdje mi nestalo 400 m2 zemlje koji je završio (pogađate) kod susjeda.
Tko mi je kriv što ja imam izmjeru od Marije Terezije, a sused tek nakon 1991.
Naravno da je njegova izmjera “točnija”.

Mogu Vam pričati kako je taj bosanski “investitor” (kum) srušio moju 30 godišnju ogradu koju je još moj djed podigao i kako mi je potkopao kuću da me potjera s pradjedovine i da je sruši.
Mogu bi vam ispričati kako sam obnovio kuću (od zarade na dionicama INE).
Mogao bi Vam ispričati kako sam tužio investitora (koji mi je ocu prijetio smrću) smatrajući da se ne može samo tako rušiti tuđe, privatno vlasništvo.
Da će me Hrvatski sud zaštiti.
Naivac purgerski. Tko mi je kriv što sam četvrta generacija Zagrepčana.

Mogao bi Vam pričati i o sucu. Sucu koji je ovih dana postao Vrhovni sudac…………
Valjda je bilo razloga ( neka ga pitaju gdje je bio 2002. kad je trebalo zaštiti malog čovjeka Hrvata).

I onda se čovjek zapita zbog čega bi ovdje živio, stvorio obitelj, podigao dom, odgajao djecu?

Tko bi uopće želio živjeti ovdje i uopće tratio vrijeme na ovakvo društvo, na ovu mafiju u Zagrebu?
Ne želim životariti i živjeti kao rob u vlastitom gradu.
To mogu i u Kanadi ili Švedskoj, Norveškoj. Ma Saudijska Arabija i Katar mi izgledaju bolje destinacije.

Ono zbog čega ću otići kaj u tu jadnu kučicu stariju od 50 godina građevinska mafija mi ne da vodovod i kanalizaciju.

A meni je stvarno dosta da moram živjeti kao moj pradjeda i crpiti podzemne vode.

Uglavnom ova država i grad Zagreb je napravio sve da otiđem zauvijek iz Hrvatske.
Imati ženu i djecu u Hrvatskoj ostati će samo dječački san.

Oprostite na dužini posta i želim Vam sreću u životu i ulaganju.
Kada počnu štititi i male ulagače možda se i ja vratim na ZSE.

Lp


Vecina dionica, osim mozda turista je dosta ispod njihove stvarne vrijednosti medjutim za oporavak burze najprije se treba povecati promet. Agrokor je unistio likvidnost burze.
Cim se poveca promet na burzi, mislim da ce se dionice strelovito oporaviti.

Nadam se da ce se to desiti sto prije jer me pomalo zivcira ovo stanje, zelim se rijesiti nekih dionica da bih dosao do kapitala za kupnju nekih terecih, a ne mogu ih prodati jer je likvidnost malte ne nikakva, a opet ne zelim da ih prodajem ispod njene stvarne vrijednosti.


Vecina dionica na ZSE je precijenjena,ukljucujuci i “turiste”,a ne potcjenjena ,a izbor dionica vrlo mali i ogranicen.
Uz to prometi su mizerni,a troskovi trgovanja veliki.Placa se porez na kapitalnu dobit i dividendu.
Agrokor da ne spominjem kao “veliki uteg”!
Ne postoji “stvarna” vrijednost nego samo trzisna i ona je jedino relevantna!

Svaka dionica koju nemaš je precijenjena, kao što je i svaka dionica koju imaš podcijenjena.

U prvom polugodištu najveći skok prometa od 2006. godine

U prvom polugodištu najveći skok prometa od 2006. godine


Mislim da slijedi dizanje kreditnog rejtinga. Ili barem izgleda.
Nisam siguran, ali evo zašto tako mislim:

https://www.investing.com/rates-bonds/croatia-government-bonds

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_credit_rating

Pogledajte naše kamate na 10y obveznicu i usporedite s npr. Mađarskom i Portugalom.
Imaju bolji rejting od nas, a plaćaju višu kamatu.
Ovo su live tržišni podaci.
Znači da je tržište dizanje rejtinga već ukalkuliralo.

a što to znači kada investitori cijelog svijeta vide što ne (žele)vide rejting agencije?
kada investitori cijelog svieta honoriraju sve ono pozitivno što se dešava zadnjih godina pa su kamate na obveznice višestruko snižene.
i kome sad vjerovati?
a)investitorima cijelog svijeta
b)rejting agencijama koje su do prije koju godinu daleko najvećem smeću davale najveći mogući rejting(AAA)??
nama treba rejting agencija da analizira,ocijeni rad ovakvih reting agencija jer njihove su procjene i analize sve češće više nego smiješne,neargumentirane,netočne,promašene…
vjerojatno je i to razlog zašto investitori svijeta idu kontra njihovih analiza i u slučaju HR obveznica.
i koja je glavni razlog za ne dizanje izgleda?
pa njihovoj analizi očekivani manji rast bdp-a radi agrokora?
i što će biti ako se on neće dogoditi a puno toga upučuje na to da neće?
ništa,kao što se ništa nije ogodilo kada su najvećem smeću davali AAA
zašto se to dešava?
kao najizgledniji motiv za to vidim u čnjenici da ima nemalo zemalja čiji je rejting neopravdano visok a to su zemlje koje se nesmije,koje se rejting agencije ne usude “dirati” pa se neopravdano ruši rejting manje močnih kako bi se prosjek ocjena smanjio.
do kada tako?
tako dugo dok neće i zadnji investitor se sprdati iz njihovih analiza i neće ih potpuno ignorirati kao što to već danas radi večina njih.
dokazi za to su u prilogu kolege serislava.
to večina to se ne odnosi na domaću pamet,ona će izgledno opet pričekati u stilu dobrog domačina da se i ovaj puta strana pamet prva nakrca pe tek tada od nje kupovati.
dali je moguće da će strani kapital kroz svoje kanale pružiti pipke i bez dizanja rejtinga?
koliko vidimo na svjestkom tržištu investitori se klade na nesposobnost kvalitetne procjene rejting agencija pa dali bi bila enzacija i da će ući na market usprkos analizama i ocjenama rejting agencija?
držim da nebi ili nebi barem za onaj špekulativniji dio njih.
ako će se dogoditi kada će to biti?
strpljivi i spremni će dočekati,naplatii a ostalima puno sreće da naplate svoju nestrpljivost ,nespremnost nekome,negdje,nekad…

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...


U prvom polugodištu najveći skok prometa od 2006. godine

U prvom polugodištu najveći skok prometa od 2006. godine


jedva čekam rezultate usporedbe drugog polugodišta sa prvim!
sve što su mogli napraviti krivo-to su napravili! od višemjesečne blokade trgovanja sa desetak todex dionica od koje su mnoge bile lideri prometa sa preko 10 mil.kuna dnevnog prometa, do totalnog fjaska s uvođenjem novog softvera za trgovanje koji još uvijek radi komatozno!

Ignore: KressoM, delux



Mislim da slijedi dizanje kreditnog rejtinga. Ili barem izgleda.
Nisam siguran, ali evo zašto tako mislim:

https://www.investing.com/rates-bonds/croatia-government-bonds

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_credit_rating

Pogledajte naše kamate na 10y obveznicu i usporedite s npr. Mađarskom i Portugalom.
Imaju bolji rejting od nas, a plaćaju višu kamatu.
Ovo su live tržišni podaci.
Znači da je tržište dizanje rejtinga već ukalkuliralo.

a što to znači kada investitori cijelog svijeta vide što ne (žele)vide rejting agencije?
kada investitori cijelog svieta honoriraju sve ono pozitivno što se dešava zadnjih godina pa su kamate na obveznice višestruko snižene.
i kome sad vjerovati?
a)investitorima cijelog svijeta
b)rejting agencijama koje su do prije koju godinu daleko najvećem smeću davale najveći mogući rejting(AAA)??
nama treba rejting agencija da analizira,ocijeni rad ovakvih reting agencija jer njihove su procjene i analize sve češće više nego smiješne,neargumentirane,netočne,promašene…
vjerojatno je i to razlog zašto investitori svijeta idu kontra njihovih analiza i u slučaju HR obveznica.
i koja je glavni razlog za ne dizanje izgleda?
pa njihovoj analizi očekivani manji rast bdp-a radi agrokora?
i što će biti ako se on neće dogoditi a puno toga upučuje na to da neće?
ništa,kao što se ništa nije ogodilo kada su najvećem smeću davali AAA
zašto se to dešava?
kao najizgledniji motiv za to vidim u čnjenici da ima nemalo zemalja čiji je rejting neopravdano visok a to su zemlje koje se nesmije,koje se rejting agencije ne usude "dirati" pa se neopravdano ruši rejting manje močnih kako bi se prosjek ocjena smanjio.
do kada tako?
tako dugo dok neće i zadnji investitor se sprdati iz njihovih analiza i neće ih potpuno ignorirati kao što to već danas radi večina njih.
dokazi za to su u prilogu kolege serislava.
to večina to se ne odnosi na domaću pamet,ona će izgledno opet pričekati u stilu dobrog domačina da se i ovaj puta strana pamet prva nakrca pe tek tada od nje kupovati.
dali je moguće da će strani kapital kroz svoje kanale pružiti pipke i bez dizanja rejtinga?
koliko vidimo na svjestkom tržištu investitori se klade na nesposobnost kvalitetne procjene rejting agencija pa dali bi bila enzacija i da će ući na market usprkos analizama i ocjenama rejting agencija?
držim da nebi ili nebi barem za onaj špekulativniji dio njih.
ako će se dogoditi kada će to biti?
strpljivi i spremni će dočekati,naplatii a ostalima puno sreće da naplate svoju nestrpljivost ,nespremnost nekome,negdje,nekad…

[/quote]

Dajte vi investitorima uvjete da investiraju, proizvođačima da proizvode, riješite se uvozničke mafije i sredite pravosuđe pa nam ne trebaju ni rejting agencije niti moramo slušat merkelicu, trumpa ili putina.

twrr@

sve stoji jednako kao i nerealne ocjene rejting agencija kojima je:
rast bdp 3% ništa
pad duga ništa
rast ind proizvodnje na skali u godinama ništa
rast potrošnje na skali u godinama ništa
izlazak iz procedure ništa
najniže kamate po obveznicama u povijesti državnog zaduživanja ništa
nastavite niz….

a što očekivati od onog kome najveće smeće od vrijednosnih papira imalo AAA
pa oni o sebi govore više nego bi mi ili bilo tko mogao.
i oni će dobiti po zasluzi i svojem izboru
za poštenije neznam
zar već nisu dobili?
ne dobivaju li to i danas kada večina svjetskih investitore ide kontra njihovih analiza i prognoza?
stoji činjenica da nas usporavaju i da nam rade štetu ali “ničija nije gorjela do zore” zar ne?
svakim danom su više smješni,neozbiljniji,nevjerodostojni,nestručni a kao takvi imaju i velike izglede da će postati i bespotrebni,za veliki broj investitora su to već danas
polako ali sigurno postaju siguran benchmark ako ga se pravilno protumači
:-)).

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...



Kolega, sretno.
Vidim prelomili ste u sebi tesku odluku i to je za cijeniti.
Ja sam bio u inozemstvu, i sve sto sam imao papire i znao jezik osjecao sam se kao stranac. Ovdje sam just another engineer in Croatia, s nekom pozicijicom, koja sutra moze biti nula bodova. Ali borba je…
Sretno jos jednom.

Kolega, hvala na lijepim željama.

Iskreno, kao rođeni Zagrepčanin često se osjećam u Zagrebu kao stranac.
Plaća i nije toliko loša.
Nemogućnost napredovanja i konstantno pljuvanje po tvom radu (jer nisi iz plemena koja su došli u Zagreb) su glavni problemi.

Imate za životarenje (za hranu i neki auto). I to više zahvaljujući roditeljima koji su nešto u svom životu stvorili. Kao što sami kažete ako izgubite posao čovjek u ovoj Hrvatskoj nema ni za hranu.
Potpuna nesigurnost.

Razlog zbog čega ja odlazim je to što ne mogu dobiti građevinsku dozvolu za obiteljsku kuću od 100 m2 i to na zemljištu od 3.000 m2.
Dok je investitor na susjednoj parceli na 3.000 m2 izgradio 4 zgrade s preko 80 stanova.

Neću Vam sada pričati o korupciji u gradu, u općini, u katastru gdje mi nestalo 400 m2 zemlje koji je završio (pogađate) kod susjeda.
Tko mi je kriv što ja imam izmjeru od Marije Terezije, a sused tek nakon 1991.
Naravno da je njegova izmjera "točnija".

Mogu Vam pričati kako je taj bosanski "investitor" (kum) srušio moju 30 godišnju ogradu koju je još moj djed podigao i kako mi je potkopao kuću da me potjera s pradjedovine i da je sruši.
Mogu bi vam ispričati kako sam obnovio kuću (od zarade na dionicama INE).
Mogao bi Vam ispričati kako sam tužio investitora (koji mi je ocu prijetio smrću) smatrajući da se ne može samo tako rušiti tuđe, privatno vlasništvo.
Da će me Hrvatski sud zaštiti.
Naivac purgerski. Tko mi je kriv što sam četvrta generacija Zagrepčana.

Mogao bi Vam pričati i o sucu. Sucu koji je ovih dana postao Vrhovni sudac…………
Valjda je bilo razloga ( neka ga pitaju gdje je bio 2002. kad je trebalo zaštiti malog čovjeka Hrvata).

I onda se čovjek zapita zbog čega bi ovdje živio, stvorio obitelj, podigao dom, odgajao djecu?

Tko bi uopće želio živjeti ovdje i uopće tratio vrijeme na ovakvo društvo, na ovu mafiju u Zagrebu?
Ne želim životariti i živjeti kao rob u vlastitom gradu.
To mogu i u Kanadi ili Švedskoj, Norveškoj. Ma Saudijska Arabija i Katar mi izgledaju bolje destinacije.

Ono zbog čega ću otići kaj u tu jadnu kučicu stariju od 50 godina građevinska mafija mi ne da vodovod i kanalizaciju.

A meni je stvarno dosta da moram živjeti kao moj pradjeda i crpiti podzemne vode.

Uglavnom ova država i grad Zagreb je napravio sve da otiđem zauvijek iz Hrvatske.
Imati ženu i djecu u Hrvatskoj ostati će samo dječački san.

Oprostite na dužini posta i želim Vam sreću u životu i ulaganju.
Kada počnu štititi i male ulagače možda se i ja vratim na ZSE.

Lp

[/quote]

hasenfefer , oprostite na pitanju , ali meni tu nešto nije jasno !? Kako ne možete sagraditi kuću od 100 m kvadratnih na parceli od , kako kažete , 3000 m kvadratnih , pod uvjetom da je parcela građevinsko zemljište ?

Burza nam se oporavila, to se vidi po tome sto je do podne promet sustigao kumicu na Dolcu!

HNB je povisio procjenu rasta BDP-a na 3%. Ono što je posebno pozitivno je “povećanje investicija za 6,1 posto, što je stopa neviđena od početka recesije” i “ne radi se samo o turizmu, odnosno izvozu usluga, već i o izvozu roba, koji vrlo brzo raste, odnosno postiže rekordne stope rasta”. Kriza u Agrokoru bi se po HNB-u trebala odraziti na pad profitabilnost banaka, ali bez prelijevanja rizika na šire gospodarstvo.

U idućih nekoliko mjeseci ovaj gospodarski oporavak bi trebao biti vidljiv u financijskim izvješćima i, nadajmo se, na burzi.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

New Report

Close