Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Dokument u privitku sigerira opću percepciju hrvatskog rizika.
Unutar generalnog trenda pada prinosa na HR 10y bond vidi se jasan skok prinosa u prvom kvartalu kad se mislilo da će nas Agrokor potopiti.
Sad se vraća u normalu, tj. u prijašnji trend.
Vidjet ćemo što kaže S&P za desetak dana.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

serislav@
a što može S&P reći pored toliko + pokazatelja?
ili da li je od presudne važnosti dali će dignuti koji mjesec prije ili kasnije kad se sa velikom izglednošću može pretpostaviti da hoće.
tko mora na dnevnoj bazi neka ide u kladionicu,može i na satnoj bazi a meni je i na godišnjoj bazi i više nego dovoljno i više sam nego zadovoljan onim što ostvarujem.
nestrpljivi će:
a)evoluirati,naučiti biti strpljivi, i u nekoj mjeri to kapitalizirati
b)dočekati dan da im strpljivi sve pokupe da ih rješe te brige,tereta
neki će a neki neće pri tome puniti potoke,rijeke mora SŽJ ali svi oni će se moći posvetiti nekim drugim stvarima u životu gdje će njihova nestrpljivost doći do punog izražaja.
i tako će svatko dobiti ono što želi,zaslužuje…
može li bolje od toga?

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Vecina dionica, osim mozda turista je dosta ispod njihove stvarne vrijednosti medjutim za oporavak burze najprije se treba povecati promet. Agrokor je unistio likvidnost burze.
Cim se poveca promet na burzi, mislim da ce se dionice strelovito oporaviti.

Nadam se da ce se to desiti sto prije jer me pomalo zivcira ovo stanje, zelim se rijesiti nekih dionica da bih dosao do kapitala za kupnju nekih terecih, a ne mogu ih prodati jer je likvidnost malte ne nikakva, a opet ne zelim da ih prodajem ispod njene stvarne vrijednosti.


Vecina dionica, osim mozda turista je dosta ispod njihove stvarne vrijednosti medjutim za oporavak burze najprije se treba povecati promet. Agrokor je unistio likvidnost burze.
Cim se poveca promet na burzi, mislim da ce se dionice strelovito oporaviti.

Nadam se da ce se to desiti sto prije jer me pomalo zivcira ovo stanje, zelim se rijesiti nekih dionica da bih dosao do kapitala za kupnju nekih terecih, a ne mogu ih prodati jer je likvidnost malte ne nikakva, a opet ne zelim da ih prodajem ispod njene stvarne vrijednosti.

Potpisujem. Sve.
Uz opasku da bi se likvidnost mogla povećati izlaskom turističkog Q2. Pokazat će bolje rezultate, neki će kupovati, a neki se otresti i repozicionirati drugdje. To je možda najskoriji okidač bilo čega.
S&P i slično je sve na dugom štapu.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

“izlaskom turističkog Q2. Pokazat će bolje rezultate, neki će kupovati, a neki se otresti i repozicionirati drugdje. To je možda najskoriji okidač bilo čega.”

a može li najskoriji okidač biti agrokor?
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/ante-ramljak-izvanredni-povjerenik-za-agrokor-obraca-se-javnosti-nakon-sjednice-vjerovnickog-vijeca—481861.html

ili je on samo rezerviran za crnjake?
i ako sve osim agrokora je išlo,ide u veću ili manju pozitivu
koje bi mogle biti posljedice ako se i agrokor priključi u sinergiju pozitive??
oni koji pogode taj izgledni scenarij to će i odlično naplatiti.
nisu li ovo najave velikih stvari,igre najbrži prst,tko zadnji…?
toplo ljeto,vruće ljeto….?
jako vruće,pec pec vruće…?
neka bude kako “sreća” da
:-))

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Mislim da slijedi dizanje kreditnog rejtinga. Ili barem izgleda.
Nisam siguran, ali evo zašto tako mislim:

https://www.investing.com/rates-bonds/croatia-government-bonds

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_credit_rating

Pogledajte naše kamate na 10y obveznicu i usporedite s npr. Mađarskom i Portugalom.
Imaju bolji rejting od nas, a plaćaju višu kamatu.
Ovo su live tržišni podaci.
Znači da je tržište dizanje rejtinga već ukalkuliralo.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Pa i pticama na grani je jasno da ide dizanje kreditnog rejtinga….
A kolega serislav potrudio se to i obrazložiti…

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE

http://www.index.hr/vijesti/clanak/dalic-pametuje-agencijama-trebale-bi-poceti-razmisljati-o-dizanju-hrvatskog-kreditnog-rejtinga/982853.aspx

Pticama je jasno, ali Fitch kasni u fazi.
No dobro, agencije podižu tek kad napredak dovoljno sazre.
Npr. ocjena: Agrokor “će se preliti na banke i ostale”. Pa već se prelio.
Kad se pogledaju rezervacije glavnih banaka u to nema sumnje. Past tense.
Sad je samo pitanje koliko će biti poboljšanje u Q2, samo po sebi te uzimajući u obzir roll-up.
Sigurno ne bi davali roll-up da ga moraju rezervirati te da nema utjecaja na odrezerviranje starog kredita.

Mislim da bi banke trebale dati prvi pozitivan impuls tržištu.
Turizam je više manje prožvakan dok građevinari još grebu po dnu, a neki i po stečaju.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Evo toliko o podizanju rejtinga.

I dalje smo u smeću.

Jedva čekam da Plenković da objašnjenje zbog čega nam rejting nije porastao.

Vrlo jednostavno. Agencije ne vjeruju ovoj Vladi a naročito Ministru financija (koji je došao iz tog Agrokora u kojem je sve bilo u redu) da je sposoban da napravi ikakve reforme.

Uostalom da li ste išta više čuli o reformama ili veeeeeeeelikim ulagačima koji dolaze u Hrvatsku?

Pa najavljuju se novi porezi, skuplja struja, veća odvajanje za zdravstvo, porez na nekretnine, cijena autocesta je već otišla gore, manje penzije, veće penzije za umirovljene branitelje u Hrvatskoj i svijetu.

Ova je Vlada posve nesposobna koja novac zna namaći samo podizanjem poreznog opterećenja (pa zaboravih veći porez na kruh i turizam).

Sve to će smanjiti potrošnju stanovništva, smanjiti privredni rast a kao rezultat ubrzati iseljavanje hrvatskog stanovništva koje više ne vide nikakvu perspektivu života u Hrvatskoj.

Očito da se Hrvatska država ne brine o Hrvatima, domicilnom stanovništvu.
Žalosna zemlja.

Uz novu platformu koja je rastjerala i zadnje jahaće na ovoj ZSE rezultat će biti još manji prometi, a samim time i pad Crobexa ili potpuna stagnacija (umiranje u tišini).

Lp

ps. Da li se netko sjeća obećanja o smanjenju PDV-a? Lažovi!

Kolega, ministar financija ne radi reforme nego skuplja pare.
Reforme treba radit ministarstvo, uprave, školstva, zdravstva.
Kad se smanji broj državnih službenika za trećinu i ta masa ljudi se prelije u proizvodnju e onda će minstar moći skinut porez jer neće morat hranit 100000 niškoristi a tih 100000 će bit u proizvodnji i izvozu pa će bdp rasti 6-7% a ne 3%.
I naravno reforma pravosuđa jer bez toga nitko ne želi ulagat kod nas.
Ovo što sam napiao se neće nikad desit ko god dođe na vlast.

hasenfefer

Yeah right, dočekat ćeš ga. Pa nije postao premijer zato jer je odgovarao na neugodna pitanja nego zato jer je ih je izbjegavao.
Stoji većina izlaganja, samo je isto tako istina da se to ne odnosi na RH u cjelini, kako teritorijalno tako kroz društvene skupine. Naprosto postoje krajevi i društveni slojevi kojima ide dobro (bilo radom bilo neradom i uhljebništvom bilo nasljedstvom itd.), ali i oni kojima ne. I tu u RH dolazi do velikog raslojavanja. Dok se jedni iseljavaju ovi drugi ostvaruju te pozitivne pokazatelje o kojima se priča.
Koliko je ta priča održiva na dulji rok bez urušavanja socijalnih fondova, radnog kontingenta itd. ne bih se usudio prognozirati. Ali možda i dulje nego što mislimo. Odumiranja su vrlo dugi procesi. Jer su uglavnom asimptotski.
Ja se fokusiram na svoj ulagački horizont, a on je do kraja ove svjetske konjunkture kojoj ćemo se nadam se i mi priključiti bar zadnjih godinu dvije. A onda kud koji mili moji.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

@Kolege.

Važan je i način kako se sakupljaju novci.

Ja osobno nemam veliko mišljenje o rejting agencijama, ali daljnje zaduživanje od 500 miliona Eura za propali Agrokor ( a da Ministar se izuzeo pa to nema veze s njim ali ima s g. Plenkovićem) i navedeni udar na građane i industriju koji sam nabrojio dovesti će do usporavanja rasta i stagnacije.

Na kraju krajeva tko će Vam ulagati na tržište kapitala koji Vam skine (i to kasno) dionice iz režima trgovanja, a ljudi koji su uložili u Agrokor i to kada nitko nije htio uložiti novce u isti (jadni Rusi) ne mogu se naplatiti jer je netko mijenjao zakon za jedinstveni slučaj.

I naravno reforma pravosuđa kao glavna reforma.

Kod nas se štiti lo.povi i mafija a pošteni ljudi mogu samo očajavati ili poluditi.

Ili mogu otići.

Ja sam isto prelomio i s 45 godina odlazim iz Hrvatske baš zbog pravosuđa.
Na sreću inženjere vani svi traže i cijene (a i plaćaju) za razliku od Hrvatske.

Neću se vraćati, a bogme više neću ni ulagati u hrvatske firme, jer većina je prevara za malog dioničara.

A bio sam veliki zagovaratelj ulaganja ljudi u domaće tvrtke i proizvodnju, da naša proizvodnja dobije jeftiniji kapital.

Koji sam kre. n bio.
Bogme ne mislim biti ničija bu.dala.

Kolege Vama želim sreću, makar i dalje smatram da Vam je bolje da ulažete vani.

Jer se na tržištu kapitala u Hrvatskoj treba dosta toga trebalo promijeniti da bi imali sigurnost ulaganja na ZSE.
Nažalost.

Lp

New Report

Close