Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

http://www.poslovni.hr/hrvatska/rast-bdp-a-ubrzao-iznad-3-posto-prvi-put-od-2008-324735# [poslovni.hr]

izneseno toliko brojeva od kojih se pesimistima,kešoljupcima i sličnim ledi krv u žilama i slažu kompozicije knedli u grlu da je to čak neugodno za…

ali ne mogu preskočiti referiranje na dio koji mi je skoro navukao suze u oči.

"Prema najnovijoj anketi Hine, osam makroekonomista procjenjuje da je rast BDP-a u prošloj godini iznosio 2,9 posto, dok su prije tri mjeseca očekivali 2,6 posto."

:-)))
me neće oni u taj rast vjerovati niti kad bude službeno objavljen jer oni su oličenje pesimzmus croatizmus ali još više od toga oni su predvodnici,najveći zagovaratelji istog i to više godina.
s obzirom da je sve manje željnih učestvovanja u utrci za pokal najnevjernijeg tome u oporavak burze, stoga su upravo oni po meni najbolji kandidati za tu titulu iako se nisu sami kandidirali po meni su je zaslužili.

pa pradlažem na glasanje tko je za da se njima dodijeli ta titula.
ja sam ZA

svi pesimisti su pozvani prije konačne odluke da oglase svoju kandidaturu ako se drže boljim kandidatom.

a našim" stručnjacima" poruka da u HR nije zakonom propisana kazna za bilo kakav oblik optimizma čak i kada za njega nebi bilo jakih temelja te da se slobono ohrabre jer ovo već prerasta iz smiješnog u ….

osobno bi i za manje od njihovog višegodišnjeg uzastopnog promašivanja pojeo svoju diplomu ali očito da nismo svi jednakih kriterija….

[/quote]

Nemoj tako… Na burzi se sigurno nece vratiti oni koji su dosli 2007…
Oni jos lizu rane i lizat ce ih cijeli zivot.
Ono sto je napravljeno 2007 u rh (namjerno malim slovima) i americi bi robijali nekoliko dozivotnih bez prava pomilovanja.
No pustimo sad to.
Izgledno je da je novi ciklus pred nama i da smo vec u bull marketu i sigurno cemo biti jos nekoliko godina.
Novi novac svakog dana dolazi na burzu sto je vidljivo po prometima.
Redoviti prometi sada iznose cca 30 mil svaki dan… Dok su 2010-2014 bili po 5-6 mil… Ono kao malo jaci fast food…
Kada prodemo 50 mil kuna dnevno uz rast OIF koji su pokriveni kes pozicijama bolje nego 2007 ja osobno ocekujem exploziju.
Ali to je samo moje misljenje.
Neki sektori ce i dalje rasti i napucavati se do vanracionalnih granica isto kao sto su neki pali toliko neracionalno..
Obicno biram dionice o kojima se ne govori i od koje zazire vecina.
To je moja dobitna kombinacija.
A svakakvih ljudi ima i novih koji su dosli i onih koji su otisli sredinom 2007 70% u kes poziciju… Ostalih 30% je dozivio debakl.
Ali ovih 70% mi je naoravilo toliko da i dan danas uzivam plodove toga.
Moja tajna je sto uvjek prodam prerano i nikad ne cekam vrh isto kao sto ni ne kupujem na dnu..
Primjer Atpl iskrcano 90% na 2600…to sto je kasnije ostisla na 3700 uopce mi nije bio problem…
900% zarade je sasvim dovoljno..
Isto kao i korf… Pa i bilbija i bakic su poceli krati to rivp na 20 kn…
Ja sam optimistican jednom rijeciju i pitanje je momenta kada ce crobex biti katapultiran iako su sastavnice unutar njega vec sada precijenjene… Ali zato ce uci dirigirano nobe koje ce ga potegnut..
Vec videno.

A BALVANA!!! :) :) :)

kljucaj temu..ili jos ima koji cekaju oporavak pa krecu kupovati takve cekamo ? 🙂

Da se nadovežem na gornji post…
Po meni će OMF-ovi pokušati barem malo sanirati štetu koju su napravili 2007…prvenstveno mislim na vraćanje povjerenja u nasu burzu te da je lišena bilo kakvih koruptivnih radni(toga će uvjek biti ali ne u onolikom obimu gdje su otvoreno napravili to što su napravili-oni što su preživjeli kraj 2007-2008 znaju o ćemu govorim i pišem jer sam na tu temu već pisao na stotine postova -legalna dogovorena pljačka veća i gora nego cijela privatizacija u kojoj su pokredene milijarde kuna).
Jer bez povjerenja ova burza je osuđena na propast.
Oni koji prate malo duže događanja znaju o čemu govorim.
Za jedan maleni primjer samo je kroz trgovanje dionicama HT oprano nekoliko milijardi kuna.
Znate onu šemu kupujem sa tuđim novcima tamo gdje sam zaposlen svoje dionice ( ili svojih bližnjih i prijatelja po dogovoru naravno) zatim opet prodaja…pa kupovina …pa prodaja…i to u tansakcijama od po nekoliko tisuća dionica i svaki put na trejd po 5-10 %.
Ovo što pišem može potvrditi svaki broker u rh(namjermo malim slovima) da je tako.
Imao sam priliku pratiti i svjedočiti tome više puta.
Zanimljivo je pritom da to rade zaposlenici mirovinskih fondova sa novcem od naših mirovina.
O onim većim kupovinama za nekoliko milijardi kuna dionica na samom vrhu Crobexa od 5500 bodova da bi zatim ti isti kupci OMF-ovi tj. njihovi direktori rekli da je tržište precijenjeno za 50%.
Za ovakvu rabotu bi on i njegova obitelj te svi saučesnici u Americi dobili svaki po 100 doživotnih bez prava pomilovanja.
Što je najsmješnije oni su i dan danas ugledni građani te se pojavljuju na humanitarnim priredbama i slično.
Lukovića,Novoselca i ostale neću više spominjati.
Ono što želim reći zašto smo u bear marketu skoro 9 godina bili i sad samo kao počeli sramežljivo rasti a da stvar bude još smiješnija Crobex je trenutno skuplji po multiplama dionica koje se nalaze u sastavu Crobexa nego li je Crobex bio 2007 na 5500…Pričam recimo o P/E po kojem se v idi da je trenutno Crobex precijenjebn.
Ali ono što želim reći jesu dvije stvari.
Prva poljuljano povjerenje u sustav funkcioniranja burze kao nečije prčije sa kojom može radiiti što god ih volja i to sa novcem naših mirovina i pri tom biti toliko bahat i prepotentan te glumiti nekakvog kvazi investicijskog stručnjaka je ravno gledanju mupet showa.
Dakle gospodo draga vratite povjerenje da je sve legalno i da se normalnim ulaganjem mogu izgubiti ili dobiti novci zavisno tko u što ulaže, ali atmosferu koju ste stvorili da je ulaganje na zse ravno kocki te da je novac uložen na zse osuđen na propast ( osim ako ne ulažete u tvrtke pojedinih privatnih investitora koji ih reklamiraju na svom blogu i brane svojim milionima-naravno radi se o turističkom sektoru koji je precijenjen što neznači da nemože narasti još 5 puta na ovu cijenu i biti još 5 puta precijenjeniji).
Pokažite da je vama stalo do ulaganja naših mirovina u HR firme a ne samo u obveznice.
Pa i moja malena od 7 godina bi tako znala zaraditi novac.
Gospodo draga predobro vas plaćamo da upravljate našim mirovinama a vi jedino što znate je utrpati sve u obveznice ili kemijati sa svojim dionicama i vrtiti ih u krug kupnja prodaja od OMF svojih i tako do unedogled. Dajke VRATITE POVJERENJE je osnov svega jer ljudi koji su poguibili cijeloživotne ušteđevine zbog vaše dogovorene i organizirane oljačke se više nikad neće vraiti na burzu i to ne samo oni nego i njihova djeca jer su direjktno i oni pogođeni manjom kvalitetom života.
Drugu stvar počnite ili donesite promjenu zakona po kojem možete transparentnije i više ulagati u HR firme i dionice te u OIF-ove, pa će samim tim i Cijene firmi koje su debelo podcijenjene ,a takvih ima jako puno na ZSE, te ulažući u takve firme a i u njima slične pomažući da uđu u sastav Crobexa te samim njihovim rastiom će i Crobeh rasti na zdravijim temeljima te neće izgledati precijenjen nego debelo podcijenjen.

A BALVANA!!! :) :) :)

Sa firmama koje su jako malo zastupljene u Crobexu te onim kojih uopće nema u crobexu Crobex bi bez problema bio na 3500-4000 bodova .
Sada u situaciji u kojoj je novac najjeftiniji od kada ja znam za sebe, kada nikada više novca nije bilo na računima i to sa kamatama manjim od jedan posto , sa pozitivnim rastom BDP-a, sa optimizmom stranih tržišta i burzi , sa povećanjem imovine OIF, a i gospoda iz OMF su rekle da imaju toliko novca da neznaju u što bi ulagala.
Neznaju jer su nesposobni,
Nevide prilike svuda oko njih,
Mi smo narod ,a i većina ovdje vas koji pišete posebno ovi što previše pametuju i misle da se na burzi zarađuje više što više knjiga pročitaš do onih toliko plašljivih da se boje vlastite sjene, da se potrude sami pronaći nešto što nitko nije ili je manji broj ljudi jer smo/ste toliko plašljivi ili ziheraši da ste/smo spremni kupiti samo ono što je odavno netko drugi prepoznao jer eto zašto da ja razbijam glavu kada može netko drugi umjesto mene.
Svatko ima svoju strategiju ulaganja i svačiju dok god donosi profit poštujem ali se nužno ne moram i slagati.
Bući da je burza čista psihologija pri kojoj je svakako potrebno određeno znanje , pojednostavljeno u jedno dvioje riječi bez da se radi naučna fantastika jer obično oni koji puno filozofiraju i kombiniraju ostanu kratkih rukava.
Trend,tajming-moment,psihologija, iskostvo/znanje.
To vam je burza u 4 riječi.
Ja sam gotovo siguran da je ovaj bull market tek na početku te da će neki drugi sektori osim turizma koji neprekinuto raste zadnjih 7 godina tek reći svoje i pokazati što ima.
Obično , a to vam mogu potvrditi oni koji su pročitali puno o knjiga o investiranju ( i sam sam ali to ne smatram nikakvim bitnim parametrom za zaradu novca na burzi) , najviše profitira ili zaradi ili naraste kako god vam drago dektor ili dionice po kojima se najviše pljuca,govori negativno ili se uopće ne govori.
I za kraj.
Po meni svaka obitelj, a tako je i vani bi trebali barem 10% svoje ukupne imovine imati u dionicama kao vidu štednje ( kod nas su to još uvjek depoziti u bankama i životna osiguranja).
Nikdada nije bio bolji trenutak za ulaganje u dionice zadnjih 10 godina nego je to sad.
Ja sam gotovo cijeli svoj investicijski dio več stavio u dionice i jopš pomalo dokupljujem.
Eto..
Onop što mogu reći je da neka svatko0 za sebe odluči..
Ali ja bih radije novac držao ispod jastuka nego dao nekom da za 1% kamate zarađuje na mom novcu 200-500%.
Za mene je sad pravo vrijeme…svatko neka za sebe odluči..što bude više čekao plaćat će svaki dan sve skuplje i skuplje tj. u konačnici će zaraditi manje, jer je doššlo vrijeme da praktički u što god da stavite novac a da iti malo vrijedi nemožete igubiti.

A BALVANA!!! :) :) :)

P.S.
Kupovina Blue Chip dividendnih dionica (barem onih koje nisu precijenjene-a takvih je malo) za početnika je sasvim dobar izbor.
CCa recimo netko počinje sa 20000 kn( u tom slučaju s obzirom da se radi o jako malom pšortfelju-čisto radi diverzifikacije stavio max u dvije ili tri dionice)…portfelj od 100000 kn već može ići na 5 dionica.
Iako ja imam skoro 14 puta veći portfelj od toga koji ima samo 7 dionica i to u niti jednoj nema blue chip dionice.
Svatko neka za sebe nađe najbolju strategiju.
Mene su uvjek na burzi interesirale one dionice i sektori o kojima se ne govori,one dionice o kojima se govori u negativnom kontekstu ( mislim kada masa govori) te takve dionice koje trenutno stoje jako loše po multiplama i fundamentima a imaju strahovit potencijal u budućnosti a i sami fundamenti se praktički promjene već nakon jednog dobrog kvartala.
Sami otkrivajte takve dionice ili sektore i sami odlučite u što i kako i koliko ćete novca staviti.
Uvjek sam na burzi bio solo igrač i nikad nisam volio bezobrazno i neargumentirano navija nje za neku dionicu bilo da valje tj. rast bilo da nevalja tj. pad.
Volim svakog pročitati,čuti pogledat…ali dovoljno sam godina na burzi (od početka 2004, a imam još jahati to 40-te) da sam biram u što ,kada i koliko ću uložiti te se ni najmanje ne osvrćem na komenrtare po forumima ajoš više onih koji trejdaju pa imaju otvoreno po nekoliko nickova pa sa jednog jedan dan pišu jedno,….drugi dan drugo o dionici zavisno dali su je kupili pa je trebaju prodati ili obrnuto jer su je prodali opa ju trebaju ponovo kupiti.
Obično se tu radi pošto je ovo dosta plitko tržište o ljudima koji su gledali film vuk sa wall steeta te trejdaju za 100 ili 200 kuna dnevno te su vas u stanju čak i uvjeriti svojim pisanjem ili postanjem nekakvih linkova da su u prevu.
Mene oscilacije od 10-20% ne interesiraju.
Normalno da također imam i svoj stop loss, ali kada ulazim u dionicu ulazim na srednji ili srednjoročno duži period da zaradim 200-300% min.
Iz iskustvatrgovanja imao sam jako puno dobrih poteza i odluka, kao i loših, na kojima sam stekao iskustvo koje je neprocijenjivo te se nemože zamjeniti sa niti jednom knjigom.
Ono što je bitn o za naglasiti.
Preživio sam najgoru krizu na burzi u zadnjih ( neki je uspoređuju sa onom iz 1929) i još sam tu, živ sam, ide me, zdrav sam, i dalje ulažem i što je najbitnije nikada nećete od mene pročitati da se hvalim kao neki koliki su mi prinosi te onda plješću jedan drugom.
To su smješne stvari, svoj dobitak držite za sebe a ako ga baš već želite podjeliti sa nekim podjelite ga sa voljenom osobom taklo što ćete joj nešto pokloniti ili otići na neko nezaboravno putovanje.,
Što bilo tko mora znati vaše poslove i kolika vam je dobit.
Pisanje kolika je kome dobit je po meni za luzere i one koji imaju jako siromašan privatni život i kojima je buza postala sve.
Pazite da vam se i to ne desi.
Naći pravi mali nebrušeni kamenčić koji je u stvari dijamant kojeg ćete kasnije jako skupo prodati je bit i čar burze.
Kupovati ono što već svi kupuju i što je prepoznato savjetujem početnicima koji nemaju znanje iako rekao bi Birtić saVJET NE TRAŽIM NITI BIH GA DAO.

A BALVANA!!! :) :) :)

Uvijek za primjer uzimam dionicu korf sadašnju rivp koja je po sadašnjim multiplama nakon splitanja skoro nevjerojatnih 700 kuna i nitko nije rekao da neće još rasti i da nema potencijala ( ovu dionicu sam imao i prodao što ne znači da možda neće narasti još 5 puta), ali sam je htio staviti samo kao usporedbu kako su je neki ljudi prepoznali kada nitko nije te su bili toliko kuriozni (imali su onu stvar) da stave dobar dio ( skoro sve) imovine kupujući je po 1-1,5 kuna ( sada je 42 kune) te je tada ta dionica poslovala negativno, imala očajne fundamente,bila nelikvidna , te iole netko sa strane koji bi površno pogledao tu dionicu i njezine fundamente tada i koji je sektor okrenu glavu i rekao ovo je smeće.
Da bi samo 7-8 godina kasnije ta ista dionica postala najbolja.najlikvidnija blue chip dionica na zse ( već nakon 2-3 god. je ušla u Crobex i ostvarivala milionske promete).
Što sa tim hoću reći.
Nešto što vam u ovom trenutku izgleda bezveze ili nije zanimljivo te letimičnim pogledom na fundamente te ako niste upućeni u dobro čitanje FI ( koji su često frizirani) te prepoznavanje potencijala određenog sektora a samim tim i dionice u kojem se ista nalazi, može za samo nekoliko mjeseci ili godinu dana izgledati sasvim drugačije i fundamentalno i cjenovno ( skuplje par stotina %) jer ju je netko ili više njih već primjetio te počo kupovati.
Strah je najveći neprijatelj burze, bilo pri kupnji ili prodaji. Osobe koje se panično boje te u datim trenutcima neracionalno kupuju ili prodaju će tu istu grešku ponavljati konstantno zbog straha kojeg imaju u sebi.
Hladna glava, mirna ruka i dani i mjeseci proučavanja potencijala određenih (kako ih ja zovem) šporkih kamenčića koji će postati brušeni diamanti su glavni razlog i ono što me tjera da ulažem i dalje iako sam moram biti iskren bio poljuljan u povjerenje funkcioniranja naše burze, ali čini mi se da je šteta koja je napravljena ipak ostala iza nas i oni koji su je svjesno napravili svjesni su da se drugi puta neće moći izvući nekažnjeno te iz tog razloga moje povjerenje da više nije sve dirigirano u onom obimu kao prije drži vodu.

A BALVANA!!! :) :) :)

Poanta je da ako netko nezna stavi svoj novac u nekakav fond po vlastitom izboru te da stječe iskustvo i znanje prateći tržište.
Mi koji smo malo duže u ovoj igri koja je u biti igra života, nogometna utakmica da se tako izrazim, ćemo uvjek (barem ja) tražiti mlade talentirane igrače koji imaju potencijala i talenta te ih kasnije skupo prodati, dok kupovina skupih igrača jest dobar posao, ali je skup i teško da ćete zaraditi neki značajniji novac na njima osim što će vam “klub” biti među prvih nrkoliko, a ni tada to nije garancija.
Moji mladi talenti ili oni koji su odbačeni od drugih a imaju veliki potencijal su dobro došli u moj portfelj,
pogotovo kada se radi o nekoj cijeloj momčadi iz određene sredine.
Samo sam uzeo kao paradigmu te povukao crtu nogomet (kojeg ne pratim niti me zanima) sa dionicama jer u stvarnosti stvari su toliko jednostavne da se nekima čine toliko komplicirane te sam iz tog razloga povukao crtu sa nogometom.
I da završim ili možda ponovim svo moje znanje ili pročitane knjige i iskustvo stane u par riječi.
Trend,tajming-moment,psihologija mase, strogo kontrolirano i disciplinirano vođenje ulaganja koje se može promjeniti u sekundi te u sekundi promjeniti cijelu strategiju, te hladna glava,mirna ruka i pobjeda straha,jer strah je najveći neprijatelj bilo u životu bilo na burzi (iako će netko reći da je strah opravdan i koristan) , ali iz mog iskustva strah je jako loša emocija koju treba znati kontrolirati.
I nemojte uvjek hrliti tamo gdje ide masa i uvjek stavljati tamo u nešto što je trenutno in, jer to isto za mjesec,godinu ili dvije uopće više nemora biti tako jer se svijet mjenja toliko brzo,najbrže u povjesti razvoojem tehnologija da se iste stvari događaju i na burzi i pojedinim sektorima i njihovim dionicama.
I za kraj da ponovim da je ovo samo moje subjektivno mišljenje te nije nagovor na bilo kakvu akciju ili reakciju.
Jer da citiram našeg drtagog Birtu ” Savjet ne tražim niti bih ga dao”….Ipak sam ja solo igrač.

A BALVANA!!! :) :) :)

kolega BearG@ nam se raspisao u naletu inspiracije.
iskrenost i uvjerenje koje se stječe čitanjem je toliko snažno da se može rezati nožem,bravo i čestitiam na uspjehu i hvala na podijeljenom u najboljoj vjeri.
slažem se sa večinom iznesenog,došao sam do sličnih zaključaka,primjenio u praksi.
slažem sa da su ovo bogom dana vremena koje bi bio grijeh ne iskoristiti barem u nekom dijelu.
čak bi i najplašljiviji trebali skupiti dovoljno hrabrosti i ugrabiti dio kolača koji se potencijalno nudi.
svjedočimo i svakodnevno rastu imovine fondova a to dokazuje da se taj proces i odvija nekim tempom.
tempom koji može biti i bitno snažniji,izgledno da će se to i dogoditi objavam snažnih okidača čiju objavu s pravom iščekujemo.
burza je mjesto za one koji žele više riskirajući više.
prilika da dovoljno hrabri odnesu bonuse ili velike bonuse,ponekad čak nestvarno velike bonuse.
a koliko nestvarne može se i na ovoj temi pročitati
svima koji je odvaže u ovim bogom danim vremenima ugrabiti potencijalne najbolje prilike želim uspjeh i da ih prati sreća

http://www.poslovni.hr/forum/tema/the-best-of-prilike-svih-vremena-na-zse-neiskoristeno-neprezaljeno-42072

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Nego, gdje su izvještaji? Imam dojam da se ove godine jako oteže s tim. Objavile su samo manje firmice i PBZ. Ostali ništa…

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

oće netko od optimista opisati fenomen padajućeg noža na primjeru igh?

slijedi nam precesija

IGH je prenapuhan dozlaboga. Po svemu prikazanom u FI. OK objašnjenje?

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

ovo će da eksplodira, samo ćete vidjeti

dan je pametniji od noći!

New Report

Close