Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

http://www.seebiz.eu/bruto-inozemni-dug-426-milijardi-eura-10-posto-manji-nego-lani/ar-149892/ [seebiz.eu]

samo da to ne vidi ekipa iz moodysa jer crno nam se piše
bilo je nemalo takvih vijesti a oni i dalje prijete
a tko zna možda im se nešto i okrene…
:-))

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Imam update 🙂
dio moje ekipe, koju sam ranije spominjao, ipak, na moje iznenađenje, pomišlja o povratku na burzu…
što bi reklo da ipak nešto svježeg kapitala stiže uskoro…
ne želim im zlo, ali realno nisu uložili u znanje, oni su dakle ovce…
nikakav moj savjet neće biti prihvaćen, a vidim što se dijelu njih sprema, osjećaji su mi zbrkani…
Čini se da je neke stvari ipak najbolje naučiti iz prve ruke…

slijedi nam precesija

A čini se da neki nikad neće naučiti ni iz prve ni iz druge ruke… Sad će se vratiti, vjerojatno opet u građevinare i ponoviti povijest… 🙁 I opet će im neko drugi biti kriv…

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


Ništa od prijedloga.
Ona mora nešto tamburati jer nema više Zoke kontra koga može graditi popularnost.
Inače, imam i EUR i USD, meni bi čak odgovaralo.

ona i plenki su “one” nebi ja to samo tako relativiziro
vjerojatno je to probni balon na koji će se on nadovezati.
kakobilo ako imaš štednju u kn daj ti mirno spavaj u takvoj atmosferi.
kada(ako) odluče baš će najaviti .-)
ovo mi je još jedan argument više da mirnije spavam u dionicama
+ zarađuju mi i dok spavam
dokaz izgledno već sutra ujutro
barem je tako od ljeta pa neznam za drugačije
🙂

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Da se uključim u raspravu o deprecijaciji kune, štednji i burzi.

O DEPRECIJACIJI
Ova ludost koju predlaže predsjednički tim nije nikakva novost. I to se tako ne radi!
Tzv. “puzajuća deprecijacija” u praksi nije moguća.
Što bi (odmah!) racionalni investitor napravio kada mu država najavi da će mu njegova imovina (štednja u kunama) svake godine po nekoj arbitrarno definiranoj stopi vrijedi manje? Naravno, riješio bi je se što prije i prešao u neku drugu klasu imovine (strani novac, dionice, nekretnine, zlato, možda neki biznis i dr.) Kakav bi to efekt imalo na valutu? Nezaustavljivu i, što je najgore, neupravljivu(!) deprecijaciju. Tada možete očekivati društvene nemire. Puzajuća deprecijacija je izvediva samo ako nije najavljena! A i tada teško na našim prostorima jer imamo iskustvo sa obezvrjeđivanjem novca iz vremena bivše Juge.

O ŠTEDNJI
Tijekom kriznih godina (2008 – 2014) racionalni investitor je, za razliku od većine naših građana, puno bolje prolazio ako je štedio u domaćoj valuti, a ne u euru, dolaru ili nekoj drugoj valuti. Za to je bilo više razloga i nevjerojatno je koliko su prinosa ljudi propustili iz jednostavnog nepovjerenja prema kuni. Kamata na kunska oročenja, naročito ona dugoročnija (na 36 i više mjeseci) je znala biti čak tri puta (ne 30 %!) veća nego štednja u npr. euru. Sjećam se da je jedna naša banka (a informaciju sam naša na stranicama HNB-a, kroz prikaz prisutnih banaka na našem tržištu, dakle, transparentno i svima dostupno) koja još uvijek posluje davala kamatu na kunsku rentnu štednju u iznosu od 7% posto. Hej! U doba krize gdje biznisi propadaju, burza pada, a nekretnina vrijede sve manje, dobiti 7% na svoj novac za razinu rizika države (do DAB-ovog osiguranja štednog uloga) mi se čini odlična stvar. Naravno, uvijek postoje oni posebni pojedinci koji imaju znanja, vještine i hrabrosti pa baš u to vrijeme umjesto da štede investiraju svoju imovinu jer znaju pronaći najbolje prilike na devastiranom tržištu. Ali takvih pojedinaca je do 1-2% od ukupne populacije. Od njih treba učiti!

O TRENUTNOM STANJU I BURZI
A što nam je danas činiti? Inače, ovo se plaća, ali za moje forumaše, samo najbolje! 🙂
Dakle, u želji da se države spase od totalnog kolapsa velike svjetske središnje banke (FED, ECB, BoE, BoJ i druge) su iz ničega “stvorile” (i to još uvijek čine) nevjerojatne količine (papirnatog i elektroničkog) novca. Kada kažem nevjerojatne količine, to doslovno mislim. To je potpuno obezvrijeđena imovina i cijeli monetarni sustav nam ovisi o jednoj više psihološkoj, a manje nekoj ekonomskoj kategoriji – našem povjerenju da ćemo sutra za naš novac moći kupiti istu količinu drugih dobara koliko možemo danas. Ako je nekome ovo prekomplicirano za razumjeti mogu i pojednostaviti pa reći sljedeće: robi koje ima jako puno vrijednost pada. Novac je roba i ima je jako puno! Zaključak donesite sami.
U takvim okolnostima, mislim da je najrizičnije, i najmanje pametno imati novac. Naravno, uvijek ga morate imati za normalno funkcioniranje i poneku izvanrednu okolnost!. Ali novac, za mene, više nije vrijedna klasa imovine. Zato sam ju prebacio u druge oblike. Najveći rast očekujem u produktivnoj imovini u čijem je temelju biznis za koji vjerujem da vrijedi. To je naravno, vlasništvo u kompanijama tj. dionice. Biznis u Hrvatskoj može biti opcija, ali za to morate imati jak želudac. Ako Trump popizdi do kraja pa donese npr. predsjedničku uredbu kojom van zakona stavlja postojanje Kineza, onda bi možda dobro bilo imati kakve zlatnike, srebrnjake i sl. I naravno, dovoljnu količinu zaliha hrane i pitke vode. Ali dosta crnjaka!
U svakom slučaju, dok osluškujemo globalne silnice smatram da je novac kao imovina OUT, a dionice su IN. Ja sam se već pozicionirao. Čekamo i druge.
Ako vam se ovo čini logično – dobro došli.
Ako ne, napišite kako vi vidite stanje stvari pa da dobijemo kompletnu sliku.

Živili.

La vita e bella!

To je izjava dotične osobe kojoj su sugerirali njezini savjetnici.
Malo pratite tko se oko nje kreće pa će vam biti jasno zašto ta ili neke druge izjave.

Ima još jedna bitna okolnost zašto netko govori o kuni i njenom odnosu prema EUR-u. Naime, postoje dnevni trgovci parom EUR/HRK i ti malo malo guraju notice u javnost. Već manjim pomakom vrijednosti para EUR/HRK ti neki zarađuje velike novce.

Želim reći ovo je super način kako zaraditi novce. S obzirom da je tečaj dosta nisko (zima je) sad je prilika ga pogurati i par stotina tisuća kuna pospremiti u džep.

Neke od njih i osobno znam.
Sve su to dragi i srdačni ljudi, ali to ne utječe na glupost prijedloga.
A ni ona nije baš papagaj koja mora ponavljati što joj kažu.
Valjda.

La vita e bella!

to što priča predsjednica o gospodarstvu nema neku težinu jer ona ne vodi niti kreira gospodarsku politiku..
no, ovo niže i te kako oslikava drugu stranu medalje HR gospodarstvu kakvu drukeri ovdje žele pomesti pod tepih dok vrište up up up!

HRVATSKA NELIKIVIDNOST RASTE: Neplaćeni računi veći su od godišnje zarade INA-e i HEP-a – zajedno!

IGH, THNK, JDPL, ULPL, ATPL, INGR, IPKK, MGMA - najveći baloni na ZSE!!!! čuvajte svoje pare!!!!

Posejdon@

jednostsavnije i plastičnije nisi mogao izreći kako stvari stoje.
slažem se sa svime,i ne samo slažem već od 2010 djelujem u tom smjeru i u skladu sa iznesenim.
progledavanje je trajalo dugo,duže nego sam očekivao,iznenadilo me nivo financijske NEpismenosti naših ljudi.
DA,ne žalim ih jer avg stanovnik 3 h dnevno gleda tv a niti 1 min dnevno ne ulaže u vlastito financijsko opesminjavanje.
dok djeca u osvonoj školi neće učiti o fin opism. kao najvažnijem predmetu u životu svakog pojedinca ne može nam biti bolje.
vidljivi su pomaci u zadnje vrijeme ali ih držim posljedicom sile koja ih je na to natjerala a ne vlastite volje,želje.
narod smo “opsjednut” posjedovanjem nekretnina,ne osuđujem i ja sam ali 2010 nisi niti sa puškom mogao ljude natjerati da kupuju turističku imovinu nekretnine u 1/3 ili 1/4 cijene?
danas isto tako u građevini i ostalima….
ako to nije dokaz fin nepism nezam što je?
očekujem da će ovakve izjave o deprecijaciji “potaknuti “ljude na dodatno razmišljanje.
svakodnevdo svjedočimo povečanju likvidnosti i jasno je što se dešava.
postoje još vrlo mali broj onih koji tvrde suprotno.
takvi su nemalo do sada platili ako su i postupali u skladu sa svojim javnim mišljenjem a od nemalo može biti i puno više pa….
svatko ima pravo na svoj izbor i sretno mu sa njime.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...


Da se uključim u raspravu o deprecijaciji kune, štednji i burzi.

O DEPRECIJACIJI
Ova ludost koju predlaže predsjednički tim nije nikakva novost. I to se tako ne radi!
Tzv. "puzajuća deprecijacija" u praksi nije moguća.
Što bi (odmah!) racionalni investitor napravio kada mu država najavi da će mu njegova imovina (štednja u kunama) svake godine po nekoj arbitrarno definiranoj stopi vrijedi manje? Naravno, riješio bi je se što prije i prešao u neku drugu klasu imovine (strani novac, dionice, nekretnine, zlato, možda neki biznis i dr.) Kakav bi to efekt imalo na valutu? Nezaustavljivu i, što je najgore, neupravljivu(!) deprecijaciju. Tada možete očekivati društvene nemire. Puzajuća deprecijacija je izvediva samo ako nije najavljena! A i tada teško na našim prostorima jer imamo iskustvo sa obezvrjeđivanjem novca iz vremena bivše Juge.

O ŠTEDNJI
Tijekom kriznih godina (2008 – 2014) racionalni investitor je, za razliku od većine naših građana, puno bolje prolazio ako je štedio u domaćoj valuti, a ne u euru, dolaru ili nekoj drugoj valuti. Za to je bilo više razloga i nevjerojatno je koliko su prinosa ljudi propustili iz jednostavnog nepovjerenja prema kuni. Kamata na kunska oročenja, naročito ona dugoročnija (na 36 i više mjeseci) je znala biti čak tri puta (ne 30 %!) veća nego štednja u npr. euru. Sjećam se da je jedna naša banka (a informaciju sam naša na stranicama HNB-a, kroz prikaz prisutnih banaka na našem tržištu, dakle, transparentno i svima dostupno) koja još uvijek posluje davala kamatu na kunsku rentnu štednju u iznosu od 7% posto. Hej! U doba krize gdje biznisi propadaju, burza pada, a nekretnina vrijede sve manje, dobiti 7% na svoj novac za razinu rizika države (do DAB-ovog osiguranja štednog uloga) mi se čini odlična stvar. Naravno, uvijek postoje oni posebni pojedinci koji imaju znanja, vještine i hrabrosti pa baš u to vrijeme umjesto da štede investiraju svoju imovinu jer znaju pronaći najbolje prilike na devastiranom tržištu. Ali takvih pojedinaca je do 1-2% od ukupne populacije. Od njih treba učiti!

O TRENUTNOM STANJU I BURZI
A što nam je danas činiti? Inače, ovo se plaća, ali za moje forumaše, samo najbolje! 🙂
Dakle, u želji da se države spase od totalnog kolapsa velike svjetske središnje banke (FED, ECB, BoE, BoJ i druge) su iz ničega "stvorile" (i to još uvijek čine) nevjerojatne količine (papirnatog i elektroničkog) novca. Kada kažem nevjerojatne količine, to doslovno mislim. To je potpuno obezvrijeđena imovina i cijeli monetarni sustav nam ovisi o jednoj više psihološkoj, a manje nekoj ekonomskoj kategoriji – našem povjerenju da ćemo sutra za naš novac moći kupiti istu količinu drugih dobara koliko možemo danas. Ako je nekome ovo prekomplicirano za razumjeti mogu i pojednostaviti pa reći sljedeće: robi koje ima jako puno vrijednost pada. Novac je roba i ima je jako puno! Zaključak donesite sami.
U takvim okolnostima, mislim da je najrizičnije, i najmanje pametno imati novac. Naravno, uvijek ga morate imati za normalno funkcioniranje i poneku izvanrednu okolnost!. Ali novac, za mene, više nije vrijedna klasa imovine. Zato sam ju prebacio u druge oblike. Najveći rast očekujem u produktivnoj imovini u čijem je temelju biznis za koji vjerujem da vrijedi. To je naravno, vlasništvo u kompanijama tj. dionice. Biznis u Hrvatskoj može biti opcija, ali za to morate imati jak želudac. Ako Trump popizdi do kraja pa donese npr. predsjedničku uredbu kojom van zakona stavlja postojanje Kineza, onda bi možda dobro bilo imati kakve zlatnike, srebrnjake i sl. I naravno, dovoljnu količinu zaliha hrane i pitke vode. Ali dosta crnjaka!
U svakom slučaju, dok osluškujemo globalne silnice smatram da je novac kao imovina OUT, a dionice su IN. Ja sam se već pozicionirao. Čekamo i druge.
Ako vam se ovo čini logično – dobro došli.
Ako ne, napišite kako vi vidite stanje stvari pa da dobijemo kompletnu sliku.

Živili.

evo ti lajk!

slijedi nam precesija

http://www.seebiz.eu/maloprodaja-u-prosincu-porasla-58-posto-najvise-od-rujna-2007/ar-149948/

Pa sad neka netko kaže da GDP za 2016. neće biti barem +3%!!!

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

New Report

Close