Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

pomalo pretjerujete. ali , ostaje nam da vidimo. budite realniji u procjenama jer situacije nije ni upola povoljna za burzu kao 2004-2005. ljudi su jako prestrašeni i skeptični i mogu proći godine dok se ne odvaže doći. a bez novih ulagača cijene neće značajno gore.

...povijest se ponavlja...


pomalo pretjerujete. ali , ostaje nam da vidimo. budite realniji u procjenama jer situacije nije ni upola povoljna za burzu kao 2004-2005. ljudi su jako prestrašeni i skeptični i mogu proći godine dok se ne odvaže doći. a bez novih ulagača cijene neće značajno gore.

ono što mi čekamo i ćemu sa nadamo a to je po meni vrlo utemeljeno je dizanje rejtinga i priljev stranog kapitala i strane pameti,domaća pamet neka uživa u realnom negativnom prinosu na kamate dok izdrži,držim im fige da što duže izdrže tako da od tih stranaca kupuju po što većim cijenama.
to će biti moj doprinos njihovoj evoluciji ako si sami ne izaberu drugačije.
i ako im taj scenarij od prije par godina nije bio dovoljna opomena za evoluciju.
nitko ih nemože natjerati,niti treba.
malo prije ili kasnije sa domaćom ili stranom pameti kojoj neće trebati crtati zašto se kupuje na burzi imovina >0,5 Bv mi ćemo vrlo izgledno svoje dočekati.
a novcem te iste domaće pameti će netko u nekom dijeluod tih stranaca i nas kupovati zar ne?tako je bilo tako će biti jer mora ,to su zakoni prirode najjači od svih.
dok svatko ima pravo na svoj izbor i ovakav izbor ,sigurno neću nikoga žaliti jer bi sam ispao…..

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Bull markets are born on pessimism, grown on skepticism, mature on optimism, and die on euphoria.
Mi smo u ranom do srednjem stadiju skepse. Di ces bolje!?

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


Randopph, činjenica je da u ovakvom crobex sastavu dionica je to malo vjerojatno međutim nakon revizije na proljeće u sastav će ući poneki brodar i građevinar što će dodatno "dati Crobexu vjetra u leđa".

vrlo moguće kolega
ali ti ponderi su vrlo mali, da ne rečem zanemarivi. nisam rekao da neki neće povući 100 ili 200 %, ali imaju vrlo mali značaj kad mu je ponder 2 ili 3%.i daleko do toga da se može mjeriti sa 2007. g. probaj u excel ubaciti papire sa današnjim ponderima za recimo 2800 bodova. mislim da ćeš se i sam iznenaditi sa “traženim” cijenama! u odličnom scenariju, možda krajem slijedeće g.
kota od 5000 po meni je … znanstvena fantastika! ubaci podatke….

i ja sam optimist, ali to je puno puno puno …… previše. da ne kažem nemoguće!

Opet kazem, u 3 godine kumulativni rast GDP-a od 10-12% ce rezultirati 30-50% boljim EPS-om sastavnica. To ti je 2700-3100 ceteris paribis, tj. istim P/E. A on je u prosjeku 10-12 za vecinu firmi. A kad krene euforija prosjek ce biti preko 20. Kljuc je u ekstrapolaciji, a ne u statickom promatranju.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Kao što rekoh: očekujte neočekivano
Tko je 2007. Ingru vidio na 62.000,00 kn kad je početkom 2005. godine bila 2.000 kn.
Tko je vidio ATPL na 3900 kn kad je nekoliko mjeseci prije bila na cca 700-800 kn

Ako dođe do IPO-a HEP-a, to odmah ulazi u Crobex…ponder zasigurno velik
Uđe još pokoji građevinar, brodar, sad se i meni čini nadrealno, ali…


Mijenjat ce se sastav Crobija i pojacavati rezultati firmi. Moze se za pojedine sektore procijeniti sto znaci 1% rast GDP-a. Uglavnom je rast profita veci od toga jer rastu marze, ne gleda se svaka kuna. Osim toga, kod nas se mnoge firme s P/E=10-12 smatraju skupim, takav je trenutak, a doci ce dan, da, kad dodje ja cu tad Izlaziti, kad ce i 20 biti sasvim primamljvo. Govorim generalno, ne individualno. Tad ce Crobi biti preko 5000. Znaci, od oko 3000 bodova buduceg rasta racunam da ce rast profita pokriti ugrubo 1000, a trzisni zalet oko 2000.

kolege amer i serislav
znate li koje bi cijene sastavnica crobexa trebale biti samo za 2700-2800? da ne govorimo o 5000 bodova??!!! probajte izračunati. da li je to realno moguće? kraj 2018 još "nekako", ali dalje….


[/quote]

i kolega migra je već nekoliko puta govorio o “statičnosti” crobi-a i nereprezentativnosti istoga. mene osobno to ne zanima previše i ne posvečujem mu nekakvu važnost i pažnju, više kao sentiment i trenutni trend. ali kad ste već spominjali procjene i očekivanja, nije na odmet izmjeniti mišljenja.

meni je glavni i osnovni orjentir cijena ulaza i moj postavljeni target za prodaju. u ovih 18 g na burzi, doživio sam koje-kaj. prerano ulazio, prekasno izlazio, često izlazio i prerano iz dionica,…. preživio rusku i azijsku krizu, rat u iraku, i ovu nekretninsku iz 2007. ipak, sve u svemu, OK.

i, da, točno je netko spomenuo da ovo sve podsjeća na 2005. ali je onda bilo sve to puno kompliciranije.

a možda i jednostavnije, jer nije bilo toliko izvora informacija.

dali je važnije da crobex bude na 5000 ili da se tržišna kapitalizacija 3x poveća?
crobex nije što je bio,niti će biti,niti je najvažnije da bude.
držite se tržišne kapitalizacije ona će vam kao benchmark bitno vjerodostojnije dati uvid u stanje,rast tržišta.
pogledajte samo kako konstukt zamagljuje sliku,ne vidiš prst pred nosom.
nisam time sretan ali je kako je.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Ne očekujte neka ulaganja izvana. U zadnjem ciklusu rasta značajni su bili invest fondovi iz Islanda te skrbnički računi FIME koji su fingirali strance. Toga više neće biti a investicijski rejting smeće će nas još duuuuuugo pratiti. Što se tiče novog ATH revidiranog CROBEX-a moja su očekivanja skromnija. Nije nužno da se lova od štednje prelije u dionice direktno. Čini mi se da je priliv u dobrovoljne mirovinske fondove sve bolji i bolji te dio tog novca završi u hrvatskim dionicama.
Inače kolega serislav je dobro izračunao da je za značajno podizanje naših burzovnih indexa dovoljna tek jedna milijarda svježih kn. Jbg, stvarno smo plitka močvara

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]

Vukovi iz 2007 ce opet derati kože. 10 godina je bilo dovoljno da se zaboravi kako je to ono bilo prvi puta. A vi dotle sanjajte o preljevanjima i tajmingu. Da ne bude zabune ja sam optimist. Miris krvi je vec u zraku. Dokaz da sam u pravu je sto ce moderatori moju istinu pobrisati u roku keks.

slijedi nam precesija


Ne očekujte neka ulaganja izvana…..
…. Nije nužno da se lova od štednje prelije u dionice direktno. Čini mi se da je priliv u dobrovoljne mirovinske fondove sve bolji i bolji te dio tog novca završi u hrvatskim dionicama.
Inače kolega serislav je dobro izračunao da je za značajno podizanje naših burzovnih indexa dovoljna tek jedna milijarda svježih kn. Jbg, stvarno smo plitka močvara

evo moje optimistične strane viđenja.

1.stvari nisu iste kao na početku prošlog ciklusa,pa i svijet je drugačiji.
imali smo bolji tada nego danas rejting što ne smatram velikom negativnošću ako će biti podignut a vidim temelje za to ali nismo bili u EU to je za potencijalne strane investitore značajno veći stupanj sigurnosti.
2.strana tržišta su dostigla nove vrhunce(traže se nova) za razliku od nas koji smo se odljepili sa dna,što daje dodatni motiv za dolazak ovdje.
3.smanjilo se neprijateljki stav prema poduzetnicima,kao zločestim ljudima koji zarađuju na tuđem radu a sve radi tajkunske privatizacije.
kriza je ljude naučila da je dobro da ima poduzetnika za one koji sami nisu sposobni biti poduzetnicima.nije to još ono što bi trebalo biti ali je odmak od dna.
to je pak i pokrenulo novi val poduzetništva koje je uvidjelo da na tržištu od 500 mil ljudi u sklopu EU se pružaju velike mogućnosti pa se to kroz povečanje industrijske proiz,izvoza,dolazak stranih investitora i odrazilo na rast bdp.ok turizam je za sada glavni “konj” koji vuče ali vidi se da realni sektor se pokreće na novim,zdravijim temeljima.
4 dolazi žestoka infuzija od 70 mlrd kn iz EUfondova što će osjetiti svi a izgledno daleko najviše građevina.
5.držim da će se naći i više od te “jedne milijarde svježih kn”godišnje pri svemo spomenutom+165 mlrd koje još leže na oročenju sa realno negativnim prinosom+cca700mlrd kn u nekretninama,a tu sigurno postoji potencijal za oslobađanje koje mlrd-ice godišnje
6.dobra opservacija za dobrovoljne mirovinske fondove a evo i zašto je tako.

http://www.jutarnji.hr/biznis/financije-i-trzista/kako-stede-hrvati-u-devizama-drze-1412-milijardu-u-kunama-242-milijarde/5203827/

…Hrvatski ured za osiguranje (HUO), pak, građane poziva da ulažu u životna i dobrovoljna mirovinska osiguranja…

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

New Report

Close