Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nije usporedivo, al čisto informacije radi, da se vidi koliko optimizam, pa kasnije i euforija mogu podići Crobex u relativno kratkom vremenu…

Crobex je na ovim razinama na kojima je sad bio u siječnju-veljači 2006. godine, da bi 1 godinu i 8 mjeseci kasnije (15. listopada 2007..) dosegao svoj ATH = 5.392,94 boda.
Pa da vidimo hoće li se povijest ponoviti i ako hoće, koliko će nam vremena trebati za to…

Značajan rast prometa na burzi kao i samog Crobexa očekujem nakon povećanja kreditnog rejtinga Hrvatske(nadam se već u ožujku) gdje ćemo probiti taj famozni vrh 23xx uz veći priljev stranog kapitala nakon podizanja rejtinga i krenuti prema 2700-2800 bodova a za dalje i više se ne bi usudio prognozirat u ovoj godini…Mislim također kao i kolega serislav da će se značajniji ulazak građana kao i ostalih štediša dešavati na razinama iznad 3000 bodova koji će tada biti još veći generator rasta Crobexa nego do sad.

Nekad sigurno hoće, no za vrijeme nisam baš siguran. Osobno više volim umjeren ali stabilan rast.
Pozdrav svima!


Značajan rast prometa na burzi kao i samog Crobexa očekujem nakon povećanja kreditnog rejtinga Hrvatske(nadam se već u ožujku) gdje ćemo probiti taj famozni vrh 23xx uz veći priljev stranog kapitala nakon podizanja rejtinga i krenuti prema 2700-2800 bodova a za dalje i više se ne bi usudio prognozirat u ovoj godini…Mislim također kao i kolega serislav da će se značajniji ulazak građana kao i ostalih štediša dešavati na razinama iznad 3000 bodova koji će tada biti još veći generator rasta Crobexa nego do sad.

A ja sam mislio da sam ja optimističan… :-))

ja sam umjereni real optimista što se tiče crobexa. recimo 20% o.g. i ja zadovoljan.

kolege amer i serislav
znate li koje bi cijene sastavnica crobexa trebale biti samo za 2700-2800? da ne govorimo o 5000 bodova??!!! probajte izračunati. da li je to realno moguće? kraj 2018 još “nekako”, ali dalje….

Građane će se “navuć” na burzu nekim IPO-om (IPO HEP-a npr.), do tada bi Crobex trebao već prijeći 3.000 bodova ili više (nešto poput IPO-a INA-e koja je pokazala put, a u IPO-u HT-a su već svi sudjelovali). Iz tog razloga ne očekujem IPO u ovoj godini, nego tek u idućoj.
Kad krene masovni ulazak građana nakon IPO-a i na ostalim dionicama, kad krenu ulaganja u fondove, onda je vrijeme za strategiju izlaska iz dionica. To očekujem krajem 2019. ili najkasnije do sredine 2020. godine.

Kako će pojedine sastavnice Crobexa rasti (npr. građevinari ili brodari), tako će im i udio u Crobexu iz dana u dan rasti kako im raste tržišna kapitalizacija. Ono što nam se u ovom trenutku čini čak i nadrealno, već u idućem trenutku može postati itekako moguće i realno…
Također, neke će dionice ispati iz Crobexa, a neke nove će ući upravo zbog povećanja prometa na istima…zaključak: očekujte neočekivano.


Kako će pojedine sastavnice Crobexa rasti (npr. građevinari ili brodari), tako će im i udio u Crobexu iz dana u dan rasti kako im raste tržišna kapitalizacija. Ono što nam se u ovom trenutku čini čak i nadrealno, već u idućem trenutku može postati itekako moguće i realno…
Također, neke će dionice ispati iz Crobexa, a neke nove će ući upravo zbog povećanja prometa na istima…zaključak: očekujte neočekivano.

Preuzet ću na sebe praćenje promjena u sastavnicama Crobexa i postat ću ih ovdje na tjednoj bazi…:-))

Randopph, činjenica je da u ovakvom crobex sastavu dionica je to malo vjerojatno međutim nakon revizije na proljeće u sastav će ući poneki brodar i građevinar što će dodatno “dati Crobexu vjetra u leđa”.


Clanak koji sam ja metnuo je noviji, no dobro, nema veze, poanta je tu, stampedo stedisa nije upitan, ali ne ocekujem ga prije nego krenu medijski napisi Crobex probio 3000 bodova, obaraju se rekordi itd. Naprosto, ne jos.
Da se nadovezem na komentar o Crobiju i TK kao boljem benchmarku: tocno je to, ali Crobi plus jos par firmi su ipak u fokusu vecine ljudi i fondova.
Ostaje samo pitanje gdje novi vrh Crobija, po mom misljenju svakako iznad onog prije, po analogiji s vanjskim burzama. Jer to ce biti presudno jednom kad krene 3300 pa 3400. Mnogi ce tek ulaziti, a mnogi ne spavati ne znajuci da li da izadju ili ne. Zato kazem da ce prave pare uzeti samo hladnokrvni.


crobex plus,crobex to su fokusi stari godinama jer drugih nije bilo.
to je već u prvim plimnim valovima optimizma dizano,pa dizano,pa dizano i danas smo gdje jesmo.
po meni gap je vrlo velik,prevelik i morat će se smanjivati u bliskoj budućnosti.
zakoni su to prirode…
dobar primjer građevinski sektor .prošle godine duplo veći rast od crobexa a ove godine još žešće ga tuče (130%)ako to nije dokaz…
a tek treba počet dolazit crno na bijelo što će taj žestoki trend dodatno pojačati.
ovo ja iz svog osobnog građevinskog kuta ali tsunami poslova dolazi 100 mlrd kn(prvi valovi su tu) a tsunami je majka svih plimnih valova,on ne diže samo brodove nego sve što mu nađe na putu.
živi bili…

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Mijenjat ce se sastav Crobija i pojacavati rezultati firmi. Moze se za pojedine sektore procijeniti sto znaci 1% rast GDP-a. Uglavnom je rast profita veci od toga jer rastu marze, ne gleda se svaka kuna. Osim toga, kod nas se mnoge firme s P/E=10-12 smatraju skupim, takav je trenutak, a doci ce dan, da, kad dodje ja cu tad Izlaziti, kad ce i 20 biti sasvim primamljvo. Govorim generalno, ne individualno. Tad ce Crobi biti preko 5000. Znaci, od oko 3000 bodova buduceg rasta racunam da ce rast profita pokriti ugrubo 1000, a trzisni zalet oko 2000.

kolege amer i serislav
znate li koje bi cijene sastavnica crobexa trebale biti samo za 2700-2800? da ne govorimo o 5000 bodova??!!! probajte izračunati. da li je to realno moguće? kraj 2018 još "nekako", ali dalje….
[/quote]

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


Mijenjat ce se sastav Crobija i pojacavati rezultati firmi. Moze se za pojedine sektore procijeniti sto znaci 1% rast GDP-a. Uglavnom je rast profita veci od toga jer rastu marze, ne gleda se svaka kuna. Osim toga, kod nas se mnoge firme s P/E=10-12 smatraju skupim, takav je trenutak, a doci ce dan, da, kad dodje ja cu tad Izlaziti, kad ce i 20 biti sasvim primamljvo. Govorim generalno, ne individualno. Tad ce Crobi biti preko 5000. Znaci, od oko 3000 bodova buduceg rasta racunam da ce rast profita pokriti ugrubo 1000, a trzisni zalet oko 2000.

kolege amer i serislav
znate li koje bi cijene sastavnica crobexa trebale biti samo za 2700-2800? da ne govorimo o 5000 bodova??!!! probajte izračunati. da li je to realno moguće? kraj 2018 još “nekako”, ali dalje….

revizije sastava svih indexa su prerijetke i zakašnjele radi čega je u nekom dijelu izostao prikaz rasta u indexima.
vjerojatno je konstrukt najjači dokaz toga i da je na drugima to bitno manje izraženo ali..
radio sam izračun za građevinski sektor koji je pokazao da je konstrukt rastao u 2016. 8% a sektor 35,5%.a to je velik promašaj u prikazu stanja sektora!!!
u 2017 je konstrukt na +7,84% a sektor na +11,85%
što nije čudo s obzirom da od 6 građevinara 4 nisu u konstruktu,dodatno nisu oni koji najviše rastu.
napisao sam na građevinskoj temi da bi bilo bolje da ga nije bilo i da ga nema.
više štete nego koristi.
još da izdavatelji koji imaju diskrecijsko pravo malo poprate i poduzmu što treba poduzeti ali ne,čemu žurba sve će jednog dana…
naravno prikaz sektorskog stanja je potpuna zabluda ali koga briga što rast nekih graađevinara od 200 i više posto se ne reflektira na index?

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

New Report

Close