Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Manje od 10 mlrd. za 2017 potpuno sigurno, a poprilično sigurno za 2017 i 2018 zbrojeno.
Vidiš da štednja RASTE, nevjerovatno ali istinito. Međutim, rastu i ulaganja u fondove i dionice.
I sad tu dolazimo do važne poante: za rast burze npr. 40-50% ove godine više od 2 mlrd. ni NE TREBA.
Kako? Pitate se vjerovatno svi. Pa jednostavno. Krenimo redom:
– Da nije bilo mirovinske reforme ZSE bi bio na max. 1000 bodova s prometima od 200-300 tisuća kn. Ako ne vjerujete pogledajte Beogradsku burzu. Bijeda i totalni čabar.
– Od oko 5 mlrd. kn koje se godišnje sliju u mirovinske fondove oni trpaju 75% u obveznice RH (??!!, zločin par excellence o kojem je g. Bakić već pisao mnogo puta), oko 5% na strane burze, a oko 20% na domaću burzu iliti oko 1 mlrd. kn. I taj novac, tek neznatno povećan u zadne vrijeme od strane nekoliko stotina, možda koje tisuće građana (od nekoliko tisuća većina do milijun dva kuna poneki), je taj koji burzu drži na ovom nivou i podržava rast.
– Prometi na ZSE su oko 10 ml. kn dnevno, u zadnje vrijeme. U skladu s gore iznesenim, svježeg novca tu može biti oko 4 ml. kn dnevno (1 mlrd. za oko 250 trgovinskih dana). Ostalo je repozicioniranje, trejd.
– I sad pazite što bi se dogodilo s EXTRA 2 mlrd. kn iliti NOVIH 8 mil. kn dnevno!!!!! Mislim da bi rast bio 100% u jednoj godini, a ne 40-50%.
Eto, to je moja kratka analiza temeljem dostupnih podataka.
Mislim da prelijevanje slijedi, bit će skromno, ali efekt neće izostati. Kako je burza zapravo plitka, broj izlistanih firmi malen, a većina firmi zapravo jadno i maleno, bilo što više od toga bi napuhalo balon koji bi prsnuo već u lipnju.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Nastavno na ovo gore, zaključuje se da bi neki investitor tipa Soros s recimo 1 mlrd. USD napravio na burzi ovdje takav kaos, sveobuhvatni poremećaj svih odnosa do te mjere da bi se moralo sastati vijeće obrane i nacionalne sigurnosti. Koja presmiješna i prejadna država i burza!

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Manje od 10 mlrd. za 2017 potpuno sigurno, a poprilično sigurno za 2017 i 2018 zbrojeno.
Vidiš da štednja RASTE, nevjerovatno ali istinito. Međutim, rastu i ulaganja u fondove i dionice.
I sad tu dolazimo do važne poante: za rast burze npr. 40-50% ove godine više od 2 mlrd. ni NE TREBA.
Kako? Pitate se vjerovatno svi. Pa jednostavno. Krenimo redom:
– Da nije bilo mirovinske reforme ZSE bi bio na max. 1000 bodova s prometima od 200-300 tisuća kn. Ako ne vjerujete pogledajte Beogradsku burzu. Bijeda i totalni čabar.
– Od oko 5 mlrd. kn koje se godišnje sliju u mirovinske fondove oni trpaju 75% u obveznice RH (??!!, zločin par excellence o kojem je g. Bakić već pisao mnogo puta), oko 5% na strane burze, a oko 20% na domaću burzu iliti oko 1 mlrd. kn. I taj novac, tek neznatno povećan u zadne vrijeme od strane nekoliko stotina, možda koje tisuće građana (od nekoliko tisuća većina do milijun dva kuna poneki), je taj koji burzu drži na ovom nivou i podržava rast.
– Prometi na ZSE su oko 10 ml. kn dnevno, u zadnje vrijeme. U skladu s gore iznesenim, svježeg novca tu može biti oko 4 ml. kn dnevno (1 mlrd. za oko 250 trgovinskih dana). Ostalo je repozicioniranje, trejd.
– I sad pazite što bi se dogodilo s EXTRA 2 mlrd. kn iliti NOVIH 8 mil. kn dnevno!!!!! Mislim da bi rast bio 100% u jednoj godini, a ne 40-50%.
Eto, to je moja kratka analiza temeljem dostupnih podataka.
Mislim da prelijevanje slijedi, bit će skromno, ali efekt neće izostati. Kako je burza zapravo plitka, broj izlistanih firmi malen, a većina firmi zapravo jadno i maleno, bilo što više od toga bi napuhalo balon koji bi prsnuo već u lipnju.

….Nastavno na ovo gore, zaključuje se da bi neki investitor tipa Soros s recimo 1 mlrd. USD napravio na burzi ovdje takav kaos, sveobuhvatni poremećaj svih odnosa do te mjere da bi se moralo sastati vijeće obrane i nacionalne sigurnosti. Koja presmiješna i prejadna država i burza!

serislav@

i meni ovo izgleda sramežljivo,bojažljivo ali onda i dođe dan,dva,tri da te “strah” u to gledat.
prvo si pomislim neće valjda nekog nešto strefit,zdrmat i to ne samo na strani onih koji su vani već i onih koji su unutra?

nebi podcjenio previše evolucijski kapacitet štediša i nagon za preživljavanje.
pretpostavka za to je pohlepa veća od straha,temelja za strah ima svakim danom manje i taj se proces ubrzava,s druge strane pohlepa da nije bilo nebi bilo niti tih 165 mlrd kn na oročenju,pa ako želimo do kraja sigurno je i dio od tih 165 mlrd kn zarađen na burzi.
dodatno burza raste skokovito kada se potroši određena razina ,otkupi od prodavača što se nudi ide se na novu razinu skokom da se poklopi zagrabi na prepad što više toga na asku.
očekujem intenziviranje tog procesa jer svi znamo da se u procesima stvari najčešće ubrzavaju.
tu je i nepoznati faktor brzina priljeva stranog kapitala i tajming povečanja rejtinga koji bi to značajno ubrzao
vidim temelje za optimizam i temelje za uzbudljivo trgovanje do ljeta.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...



Kota 2100? S 50-60% vjerovatnosti pada sutra, a sa 100% idući tjedan.

nedostajalo je 3,45 boda za tvoju prognozu i pad kote 2100 i bolje da nije,možda i nije smjelo,pa i nema smisla, i di je tome kraj?
tako se je i pred kotom 2000 štopalo,kočilo,zatezalo ,natezalo mjesec dana pa je pračka -katapult odradila svoje u par dana.
bolje da raste polagano nego skokovito da se štediše,kešoljupci,čarapari postepeno priviknu jer ovo od ljeta je bilo u nekim fazama da bi nekog moglo i nešto strefit,stresno,nezdravo…
a možda i netko stigne nešto kupit jer po ovom ubrzanom scenariju teško,još kad nam dignu rejting pa stranci ulete a oni nemaju problema sa cash-om i kupovinom imovine po <0,5Bv jer to je njima poklončina za poželit.

očekujem da će i crobex-ov rast usporiti jer su njegove sastavnice bitno brže nadoknađivale podcijenjenost prošlih godina tako da će tržišna kapitalizacija zse biti bitni bolji benchmark ako već nije i sada.
a to bi pak moglo biti još više razloga da nekoga nešto strefi pa možda i bolje ne iznositi previše,prečesto,pažljivo,osjećajno,strogo dozirano…..

može anketa?

na koliko od 165 mlrd kn sa oročenja očekujete prebacivanje na zse u 2017-2018?
a) <10
b) 10-20
c) 20-30
d) >30
naravno ovo nisu aludiranja na moguće posljedice već samo čista znatiželja
odgovori može i na private

[/quote]

teško da će itko prodavati veće količine eura i ići na burzu. drže se i dalje euri i nekretnine

http://finance.yahoo.com/news/wall-street-week-ahead-optimism-among-p-500-023109236–sector.html

Americki direktori vjeruju u prosperitet pod Trumpom. Sirotinji ce biti teze, ali tko ih j…, pa oni su ga izabrali, ne? Dobro tamo dobro i tu, i neka potraje.
Postoje pokazatelji tipa odnos cijene novca i P/E, GDP-a i TK, ukupnog M2 i TK i sl. koji sugeriraju da je Dow na 17000 do 19000 zapravo new normal. Mada je ATH. A ako americki GDP i profiti potegnu, kao sto direktori vjeruju, onda ni 25000 nije nezamislivo, zapravo je samo pitanje vremena.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

http://finance.yahoo.com/news/wall-street-week-ahead-optimism-among-p-500-023109236–sector.html [finance.yahoo.com]

Americki direktori vjeruju u prosperitet pod Trumpom. Sirotinji ce biti teze, ali tko ih j…, pa oni su ga izabrali, ne? Dobro tamo dobro i tu, i neka potraje.
Postoje pokazatelji tipa odnos cijene novca i P/E, GDP-a i TK, ukupnog M2 i TK i sl. koji sugeriraju da je Dow na 17000 do 19000 zapravo new normal. Mada je ATH. A ako americki GDP i profiti potegnu, kao sto direktori vjeruju, onda ni 25000 nije nezamislivo, zapravo je samo pitanje vremena.

dečki vaši odgovori na anketu(niska očekivanja) te vaš pesimizam,skepticizam po pitanju evolucijskog kapaciteta i nagona za preživljavanje štediša demantiran je u:

Iz banaka se odlilo 8 milijardi kuna štednje

“Štednja u bankama u godinu dana pala je za osam milijardi kuna”

dali je slučajno nakon toga usljedio rast crobex-a sa 15xx na 2100?
ovdje se radi o samo 8 mlrd kn a 165 mlrd kn još leži sa realnim negativnim prinosom u bankama,dok se na burzi zarađuje blizu “kao nikad”.
a potencijal stranog kapitala?
dali treba biti skeptičan,pesimističan ili se treba “vezati pred lansiranje”,pred” početak odbrojavanja”pred “tsunamijem štediša” kako se to nekad davno govorili,pisalo u predivna,nezaboravljiva vremena???
kotač povijesti se okreće,povijest se ponavlja…?
živi bili…
radije sam unutra sa rizikom nego vani “bez” rizika,da nisam unutra nebi mogao mirno spavati.
možda i griješim,nebi bilo…

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Clanak koji sam ja metnuo je noviji, no dobro, nema veze, poanta je tu, stampedo stedisa nije upitan, ali ne ocekujem ga prije nego krenu medijski napisi Crobex probio 3000 bodova, obaraju se rekordi itd. Naprosto, ne jos.
Da se nadovezem na komentar o Crobiju i TK kao boljem benchmarku: tocno je to, ali Crobi plus jos par firmi su ipak u fokusu vecine ljudi i fondova.
Ostaje samo pitanje gdje novi vrh Crobija, po mom misljenju svakako iznad onog prije, po analogiji s vanjskim burzama. Jer to ce biti presudno jednom kad krene 3300 pa 3400. Mnogi ce tek ulaziti, a mnogi ne spavati ne znajuci da li da izadju ili ne. Zato kazem da ce prave pare uzeti samo hladnokrvni.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Zasto mislim da je Crobi od 5500 do 6000 nasa subina? Zato jer smo se tek rijesili pesimizma, iako ne skroz, sad je faza skepticizma, ne skroz razvijenog, i ona ce trajati do 2500 ili 3000, za vecinu stanovnika stedisa. Optimizam je faza najjaceg sazrijevanja i rasta, a bit ce brutalna zbog plitkoce burze. A tek euforija kad bude… Ovaj bull run ce biti nova najveca redistribucija nacionalnog bogatstva, nesto manja od pretvorbe i privatizacije, a veca od PSN. Od onih koji kasne prema onima koji kuze trendove. I tako je najpravednije.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

gdje se mogu dobiti podaci i praćenja iznos uloženih sredstava u fondovsku industriju kod nas, mislim na ukupno sve fondove koji ulažu uglavnom u dionice (dionički i mješoviti), i to po mjesecima. da na taj načpratimo povećanje-prelijevanje sredstava iz banaka u fondove i burzu. hvala

dan je pametniji od noći!

Ne znam da li netko daje taj podatak, iako HANFA to sigurno ima, ali moze se prema mjesecnim FI od fondova (dostupni na hrportfolio i sl.) napraviti Excel tablica s ukupnom imovinom pojedinih fondova pa zbirno, od toga oduzimati mjesecni efekt promjene cijene udjela (rast / pad) te je rezultat netto priljev / odljev novca iz fondova. Eto, ako ti se da kreni…

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Zapravo su ti za generalnu ocjenu stanja dovoljni fondovi od 4-5 najvecih banaka jer drze 80-90% ukupne imovine. Ostali su sitnez.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

moja je pretpostavka da novci ulaze više kroz fondove na burzu nego kroz dionice
a to sada nemogu vidjeti jer je jedan pokazatelj odliva štednje na tržište fondova i dionica.
pratim bas par dionički od banaka i viktoriju, i vidim da se imovina povećava, i veća je nego prirast samih fondova.što je za burzu dobro.

dan je pametniji od noći!

New Report

Close