Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ma da oni se drže državnih institucija i da su samo uhljebi, to bi još bilo dobro i podnošljivo. ali oni rade za plaćenike kakvi su i onia za korist mešetara i prevaranata. na taj način rade i protiv države i naroda a posebno nas malih vlasnika dionica.

dan je pametniji od noći!


kako nazvati pojavu da naša domaća pamet,ekonomski stručnjaci….
čijih ispromašivaih prognoza smo se naslušali da ih niti svi psi sa maslom nebi mogli…..
ne učestvuju ili gotovo uopće ne učestvuju na tržištu kapitala ,mislim da naplate svoju pamet,barem bi ja tako napravio da sam na njihovom mjestu sa njihovim diplomama,titulama,znanjima?
a s druge strane bloger i mi ostali koji nismo niti približno toliko"pametni" ulažemo i zarađujemo iako stručnjaci i njihove diplome kažu da nebi smjeli pa se postavlja opravdano pitanje:
lud zbunjen,normalan?
san ili java
paralelni svemiri
nastavite niz…..
čekam dan da i novinari počnu ispitivati te "stručnjake" u čemo vide razlog svojih promašaja
jer nije isto promašiti debelo jednom i promašivati debelo godinama i to kolektivno posebno zanimljivo svi su suglasni u istom promašivanju!?!?
mislim ako iza tih diploma stoji i nekakvo znanje,"kapacitet" morali bi biti u stanju i analizirati vlastite debele promašaje zar ne?
čekam taj dan,očekujem da će tog dana na burzi skočiti cijena pepela pa bi bilo mudro razmotriti… 🙂
moglo bi i tog dana značajno pasti cijene "diploma" pa…:-)
"diplome na kile"
znalo je tako kroz povijest na ovim prostorima s vremena na vrijeme nuditi se da se kupi diploma za kikiriki,čak i na sudovima dokazano zar ne?

prije nekoliko g sam kao bivši student poslao mail često spominjanom i eksponiranom stručnjaku jako upučenom ufinancije nekoliko pitanja vezanih o dionici bez nominale. dobio sam odgovor da dionice bez nominale ne postoje!!!??? a već u srednjo školi se spominju kao podvrsta, a ima ih i na našem tržištu! toliko o stručnjacima!

dobro, sad pretjerujete. ne treba sada omalovažavati stručnjake, a mi ih imamo podosta, samo što pravi stručnjaci nisu skloni slikanju i snimanju za medije. pravi stručnjak šuti i radi svoj posao, a izvan posla razmišlja o odrađenom poslu, educira se i nadograđuje, upisuje doktorski studij i završava ga radi sebe, ne radi titule i javnosti. ovi što se slikaju su osrednji, no ne može im se osporiti da ipak nešto znaju. na žalost, njihovo je znanje često teoretsko , a o praksi nemaju velikog znanja. zato su deficitarnog ukupnog znanja. no, molim da se ne dovodi u pitanje nečiji trud i diploma jer lažnih diploma ima, ali ne čine više od 95% diploma. ovo pišem jer vidim da se mnogi sss-ovci tješe da su i oni tako mogli. niste mogli jer da ste mogli, imali bi diplomu kao i ostali. dakle, nije sve crno ili bijelo. puno je sivog. a što se tiče nominale, često se ovdje na forumu spominje iako je kod evaluacije dionice potpuno nebitna.

...povijest se ponavlja...

vidim da ni ti nisi upučen! nije uopče bitno koliko je njezina važnost ili nevažnost u valuaciji papira, već sama razlika roda dionice SA i one BEZ nominalne vrijednosti. razlike IMA i to BITNE. prije dvije-tri g su lukšići ukinuli nom vr plag i atln i pretvorili ih u dionice bez nominale. nominala im je sada bvps. zašto? onako, bez veze, iz čiste dosade!!??

serislav@
ali pazi ti te razmjere tvrdoglavosti???
nakon katastrofalnih promamašaja,ogromnih podbačaja u očekivanom rast-u bdp
ti isti hr”stručnjaci”,hr ekonomska”krema” umjesto da prihvati razmjere svoje blago rečeno zablude,ide se i korak dalje u deluziju.
a kako drugačije karakterizirati onog čije su prognoze promašene za 200% te da nebi i sami sebi morali postaviti dijagnozu ide se i korak dalje od te”kreme” najavljujući 0,2% rast bdp za 2019.

http://lider.media/aktualno/biznis-i-politika/hrvatska/domace-gospodarstvo-stagnirat-ce-u-2015-i-2016/

‘Za dvije godine rast hrvatskog BDP-a past će na samo 0,2 posto’

klasični hr harakiri,kada već “gov.n.a rim” ostat ću dosljedan do kraja.
dali oni očekuju da se divimo njihovoj dosljednoosti ?!?
mislim da su ovo dokazi da ćemo u budućnosti trebati još više određenih kapaciteta u zdravstvu.
samo neka se ti stručnjaci drže svojih uhljebničkih pozicija i što dalje drže od realnog sektora i mi smo na konju a na njihove sprda.čina prognaziranja smo već navikli.
ako ne griješim i ekonomski fakultete je učetvovao kao jedan od predvodnika u akciji kupovanja diploma.nije li na njemu ispisan grafit “tu me cijene tu kupujem”?
koliko toga nije otkriveno???
čast izuzecima starije generacije G.Santini,Slavka Kulića,i još nekolicina …

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Hrvatska ekonomija se velikim dijelom bazira na turizmu, zato jer je relativno maleno sve ostalo, i to je glavna slabost. Nadajmo se da će se i to popraviti u narednom periodu, a za to ima određenih argumenata. Npr. namjerno nisam gore rekao “slabo” nego “maleno” iz jednostavnog razloga što je to upravo tako. Slabo je bilo 2000-ih. Nekonkurentno, neposloženo, neefikasno… Sad, tko je preživio sito i rešeto 8-9 godina krize, a još uvijek radi s nulom ili s dobiti, e pa taj je žohar koji bi preživio u nuklearni udar! Firme su očvrsnule, restrukturirale se i u budućnosti očekujem bolje rezultate, u statističkoj većini firmi čije dionice posjedujem.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.




100mlrd kn i to konzervativno u sljedećih nekoliko godina?!?
neka na kraju te priče ostane građevinarima 1% a držim da će biti više
to je min 1 mlrd kn dobiti
neću to propustiti makar mi bilo zadnje…

više od 100 mlrd kuna posla??
čovječe, pa valjda si svjestan da hrvatska operativa nije to ni izbliza u mogućnosti realizirati.
to bi bio porast od 100 % realiziranog posla.
Vjerojatno bi za takvo povećanje obujma posla bilo potrebno zapošljavanje dodatnih 60 % radnika.
A tu čuči problem.
Operativa danas muku muči sa pronalaskom radne snage ( iza ovaj 50% manji obujam posla od onog kojeg ti najavljivaš). Kako će to premostiti?
Može se premostiti 10%, ali ne i 100 %.

Očekuj puno skromniji rast. Bitno da je rast, kakav takav.
[/quote]

dali sam svjestan?
“čovječe” u građevinu sam počeo ulaziti prije 1-2g jer sam tada vidio potencijal jednak turizmu.
odvrti temu thnk unazad i pročitat ćeš u kojim temeljima sam to vidio.
ma evo da ti “uštedim” vrijeme

tema thnk 28.08.2015.

ovo je samo početak i kap u moru love koja će se tek sliti iz EU fondova preko građevine u Hr
a mjeri se u desecima mlrd kn
građevina je još uvijek out za večinu
do kada?
vjerojatno večina čeka da se guru nakrca,“progleda” i raspjeva.
svi će zaraditi kao i na turizmu samo nekome meso a nekima mr(k)vice.
ako moram birati bolje grill sa mesom i bez povrća nego obrnuto pa makar ušao i par mjeseci prerano jer tjedan prekasno može biti sa puno gorim posljedicama kao što smo svi više ili manje osjetili na svojoj koži u prošlosti.

u 2016 je sektor(+35,5%) pobijedio crobex sa krugom zaostatka.
i ove godine je trend potvrđen iako na kratkom trgovanju.

svijestan sam da hr građevinska operativa ne može to odraditi,doći do odgađanja realizacije projekatali postavlja se pitanje tko još osim nas nekolicine vidi,je svijestan koje će posljedice biti prezatrpanošću sa poslom u 2017,2018,2019 na građevinskom sektoru???
i da se vratim na početak pitanjem kome će biti smješno ono što će izgledno propustiti?
znamo tko se je tako na turizmu “smijao” prije koju godinu.
ako ne griješim na ovom sektoru će se scenario bitno brže odigrati,jednostavno takva je “konstalacija zvijezda”,vjerujem da se razumijemo.
nisam jednom pogriješio ali rijetko nudim da “pojedem svoju investitorsku diplomu” .-):-)
nedostatak radne snage će rješiti povečanje plaća a to će platiti investitori ako će htjeti graditi a hoće jer je odgoda projekta uvjek najskuplje rješenje.
koliko vidim slažemo se oko najvažnijeg a to je da će građevinarima sljediti u budućnosti uglavnom slatke muke oko biranja sebi boljih poslova.
ako ne griješim to će donjeti puno lipih stvari za nas koji….

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

migra
Iskreno, žao mi je što sam propustio vlakić na građevini ove godine, ali imao sam THNK prije, u padajućoj fazi i uspio se iskrcati čak s nevelikom dobiti. Ali gadi mi se sve to skupa jer nisu čista posla.
Znači imamo te dvije jače firme od kojih se očekuje da potegnu uslijed novog vala investicija. Je li?
Može biti, ali imam razloge biti skeptičan prema tome. Nabacit ću par stvari za razmišljanje…
Prvo, to su firme s vrlo nesolidnom vlasničkom strukturom, odnosno nema jasnog gazde kojem je cilj DOBIT FIRME, odnosno dioničara. Svi znamo kako je do toga došlo u povijesnom razvoju, a rezultat toga je da te firme zapravo ne vole svoje dioničare, dođu im k’o neka lijeva smetala.
Drugo, iz prvog također proizlazi, a za jednu od firmi sam potpuno siguran u to jer poznajem neke ljude tamo, da dobiti firmi uglavnom nema i zato jer tamo vladaju klanovi direktora koji su umreženi s kooperantima, da su čudni putevi odlučivanja, tko je čiji itd.. Tako da se, po mom mišljenju, potencijalna dobit istopi tim kanalima, a dioničarima šipak. Mislite li da će povećanje opsega posla promijeniti fundamentalni pristup i omjere? Mislim da ne. Bit reza oko nule na većem prometu.
Treće, nitko na svijetu me ne može uvjeriti da se ne može iz sadašnjeg opsega radova prikazati dobit od npr. 3% na prometu. Niti da su marže toliko bijedne i da je to baš sve tako na lipu. Pa živim u Novom Zagrebu i vidim kranove i netom završne objekte posvuda!!
Zato, pamet u glavu s ovim sektorom jer je situacija takva kakva jest. Tko misli kupiti i čekati nšto neka kupuje, a onome tko je kupio prije pola godineja bih toplo savjetovao kapitalizaciju dobiti.
Za sebe ne znam što ću napraviti. U narednih tjedan dva vjerovatno ništa. Pričekat ću FI da vidim da li se rezultati ovog što sam naveo gore nastavljaju ili će ipak doći do prijavljivanja kakve takve dobiti.
Ako bude tako nije problem uletiti ni malo skuplje. Ovo sad mi je na vagi, ni v..t ni mimo, kaj bi rekli.
Pozz!

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

serislav@
1.meni je draža disperzirana struktura dioničara jer dominantni dioničar može i navlačiti u svoju korist više nego u interesu ostalih dioničara.
2.bio sam dioničar thnk 2004-2007,sječam se i solidne dividende.
3.iz godine u godinu +0 slažem se gotovo nemoguće ALI nije li tako bilo i na turizmu godinama i onda kad je počela prodaja i gle čuda?
pala je zavjesa i otkrila da amortizacijom se poništavala dobit kako bi se umanjivala porezna osnovica.
kojem to poduzetniku nije u interesu platiti što manji porez?
nedavno sam postavio pitanje koja je razlika između nekretnina turističkih i onih građevinskih firmi da bi se po toliko nižim stopama valuirala?
dao sam i primjer projekata u pripremi koji se valuiraju po 0,3Bv
krenula realizacija i 9 mjeseci prije useljenja prodano pola po 2350 eur m2,meni to ne zvuči kao neprofitabilno?!?
znači krenuli i vlastiti projekti u realizaciju a to može za naruđbe poznatih investitora značiti samo veće cijene,marže i veća profitabilnost za građevinare.
“kolo sreće se okreće” tako je bilo,takoće biti dok je i svijeta
i upravo svjedočimo preokretu trenda a to je često bio najbolji trenutak za ulaz.
zar je problem ako se ne pogodi čisto dno?
pa na njemu je protrgovano toliko malo da se nitko nemože baš “pohvaliti”
dno je poslužilo da se spusti prosjek,koji se i danas vrti oko aktualnih cijena.
znači “ništa” nije propušteno,odnosno ono što će biti izgledno propušteno je značajno veće od onog što je propušteno.
0,3-0,4 Bv je poklon ako se mene pita za dovoljno strpljive investitore.
4.tko će čekati dobit crno na bijelo sigurno će to i nemalo platiti,a moglo bi i biti jaaako skupo.
ok,poštujem i taj stil.
prodavača već sada ima malo a kada krenu poboljšani FI ???
meni osobno je to dio koji ne volim propustiti jer držim da je početni rast najlakši,najbrži,najmanji rizik i omogućava stratešku prednost za dalje…
vidim na građ sektoru “laku” priliku za sebe jer lošije gotovo da nemože a može puno bolje,dolazi tsunami poslova + bitno više + od – vijesti…
ako ću se kada bojati preuzimati takav omjer poten. rizik-poten.dobit povući ću se burze.
svi mi griješimo i imamo boljih i lošijih odluka,procjena….
ponekad na vrijeme ali najčešće smo generali na kraju …
time will tell

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

http://www.seebiz.eu/maloprodaja-nastavlja-uzlazni-trend/ar-148990/

http://www.seebiz.eu/maloprodaja-nastavlja-uzlazni-trend/ar-148990/ [seebiz.eu]

nemojte ni da ovo vide likovi iz modysa oni odmah prijete rušenjem rejtinga:-))
nije im dovoljno rast potrošnje 28 mjeseci za redom da bi shvatili što se događa?!?
šta kažete na ideju da im forwardiramove ove link-ove koji dokazuju da su u teškoj zabludi,bez prijevoda nek si sami prevode,ako se potrude isplatit će im se,možda im se podinge kredibilitet ako im je ikad do njega stalo i ako je od njega bilo što ostalo?

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

migra
Naveo si jednu od stvari koja je zapravo kriminal: knizenje nekretnina oo 0.3 booka. Jer oni jelte ne bi platili porez? A ne bi ni isplatili dividendu dionicarima? I zasto mislis da ce se to mijenjati? Jednom kad im se omililo tako.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

New Report

Close