Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

http://lider.media/aktualno/biznis-i-politika/hrvatska/preokret-trenda-nakon-43-mjeseca-prekinut-pad-proizvodackih-cijena/

Nevidljive ruke ne postoje. Nitko, ali nitko na svijetu nema moć da stisne gumb i proizvede krizu. O ovome neću raspravljati jer ako misliš suprotno to je tvoje pravo ma koliko neosnovana teza bila.
Krize su rezultat dugotrajnih sistemskih neravnoteža i služe kao čistilište u kapitalističkom sustavu proizvodnje i raspodjele. Za sada nema niti jednog razloga koji bi bio dovoljno jak da ju proizvede u narednom predvidivom razdoblju. Naprosto, sve štima. A te teze veliki dugovi, ne može to tako, svijet će grunuti i sl. možete svi objesiti mačku o rep. Pa zbog tih dugova svijet danas i cvjeta! Rješenje za dugove su samo novi, još veći dugovi, s dospijećem u budućnosti, pa još veći itd. To je današnji svijet i dobro da je tako. Dugovi su rezultat vjere u bolje sutra. “The economy of today is fueled by the belief in a better tomorrow.” A pesimisti neka čekaju. To su ljenjivci koji imaju pravo biti to što jesu. Ali u totalu sigurno manje zarađuju nego optimisti. Niti to neću posebno dokazivati jer je samorazumljivo. The law of attraction.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

I još jedna stvar, treba uopće definirati što je to kriza.
Je li to veliki pad na burzi, onako, out of the blue, bez vidljivog razloga? Može biti, ali to se ne događa. U današnjem svijetu sve se informacije žvaču u realnom vremenu i bez solidnih podloga nema velikih padova. Naprosto, čim cijene malo padnu bez vidljivog razloga stvori s potpora jer ljudi vide priliku za kupnju i cijene se vrate nazad. Znači ovo otpada u potpunosti. Nema više Black Friday-a i sl. To je bilo tada, nedovoljne informacije, neefikasno tržište i bok.
Znači krizom se može smatrati snažno usporavanje velikih svjetskih ekonomija i njihov elementarni prelazak u recesiju. Veliko usporavanje je znak za uzbunu, a prelazak u recesiju definitivni sell signal. Prodaj brzo, ubilježi gubitak, 10-20-30% i kupuj kad se izvuče s dna. Simple as that. A ta situacija se ne događa ALI APSOLUTNO NIGDJE, NI BLIZU. Čak i Europa bilježi lagano otkravljivanje i razmišlja o podizanju kamata u 2018. Japan isto polako ide, Amerika tutta forza (3.5% u Q3), a Kina bilježi “slabih” 6-7% i to je kao razlog za uzbunu. A čak i Hrvatska raste po 3%, s izgledima ubrzavanja, prvo po osnovi investicija u turizmu, a i industrija piči već puno bolje nego prije.
Kažem vam svima, ne budite smiješni. Propustit ćete vlak, ali što je to vama? Za tri godine kad kriza stvarno i dođe bit ćete u pravu. Ako vam to pričinja zadovoljstvo, samo naprijed.
Svakom po njegovu izboru.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

načelno se slažemo, osim nevidljive ruke. ja smatram da postoji utjecaj na najveće svjetske banke i da su one namjerno uzrokovale posljednju krizu. toksični zajmovi davani su tijekom 10 godina i onda je odjednom odlučeno da je to nešto loše, da je sustav pred slomom, a to pokazuje da je to nevidljiva ruka koja ipak postoji. ne moram ni naglašavati da se opet trguje toksičnim derivatima kao da krize nije ni bilo. doduše, na modificirani način, ali se trguje, a uskoro će svi limiti biti ukinuti. dakle, sve po starom.

...povijest se ponavlja...

Bit će kriza ponovo, sigurno, a kada točno to nitko ne zna. Jer i poneki nagli događaji mogu uzrokovati poremećaje, a da ne govorimo o tome da su ekstrapolacije uvijek nezahvalne. Ulaganje je rizičan business, ali disperzijom i alokacijom, nepreplaćivanjem i sl. se čovjek može zaštititi od ozbiljnih gubitaka. I čekati, pratiti… Nema druge.
Apropos krize subprime kredita s hipotekom u SAD-u, jest da se gomilala dugo vremena, ali nekako se ne sjećam da je krenula zato jer je netko odlučio napraviti onakav socijalni kaos. Znam pouzdano, odnosno čitao sam, da je počelo biti problema s rastom, naglo usporavanje, što znači otkazi, problemi s naplatom kredita od sirotinje i onda se cijeli Ponzi raspao skroz. Ali znači prvo znaci krize pa kriza pa slom. Pri rekordnim valuacijama za to doba. Tako to ide. Što se vidi i iz grafova. Da se lijepo namjestiti po kvartalima. Prilažem linkove.
P.S.
Istinabog, danas su valuacije bitno veće, 40%, ali je i količina novca u optjecaju višestruko veća, a GDP kumulativno veći za oko 8-9%, i raste.

http://www.tradingeconomics.com/united-states/gdp-growth
namjestiti na kalendaru od 2006 do 2009

https://finance.yahoo.com/quote/%5EDJI?ltr=1
namjestiti na 10 g

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

ovi nam sole pamet, obične lopuže
http://www.avaz.ba/clanak/272130/moody-s-placa-kaznu-od-864-miliona-dolara

dan je pametniji od noći!

sole li pamet ili ne, njih se sluša kod investiranja u pojedinu državu. svaki strani fond prvo čita njihove ocjene, pa tek onda ulaže. sve dok smo u rangu obvezničkog smeća, strani mirovinski fondovi niti ne smiju kod nas ulagati. kad se izvučemo, onda će poneki iz centralne europe i doći k nama uložiti u najjače dionice.

...povijest se ponavlja...

Imaju svoju klijentelu, kao i ostale agencije. A investitori gledaju sve i donose zaključke.
S&P je podignuo izglede, i to je presudno za ovaj trenutak, dobar kamen temeljac za dalje.
Neka odrade zaduženje i stvari će ići svojim tokom.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

kako nazvati pojavu da naša domaća pamet,ekonomski stručnjaci….
čijih ispromašivaih prognoza smo se naslušali da ih niti svi psi sa maslom nebi mogli…..
ne učestvuju ili gotovo uopće ne učestvuju na tržištu kapitala ,mislim da naplate svoju pamet,barem bi ja tako napravio da sam na njihovom mjestu sa njihovim diplomama,titulama,znanjima?
a s druge strane bloger i mi ostali koji nismo niti približno toliko”pametni” ulažemo i zarađujemo iako stručnjaci i njihove diplome kažu da nebi smjeli pa se postavlja opravdano pitanje:
lud zbunjen,normalan?
san ili java
paralelni svemiri
nastavite niz…..
čekam dan da i novinari počnu ispitivati te “stručnjake” u čemo vide razlog svojih promašaja
jer nije isto promašiti debelo jednom i promašivati debelo godinama i to kolektivno posebno zanimljivo svi su suglasni u istom promašivanju!?!?
mislim ako iza tih diploma stoji i nekakvo znanje,”kapacitet” morali bi biti u stanju i analizirati vlastite debele promašaje zar ne?
čekam taj dan,očekujem da će tog dana na burzi skočiti cijena pepela pa bi bilo mudro razmotriti… 🙂
moglo bi i tog dana značajno pasti cijene “diploma” pa…:-)
“diplome na kile”
znalo je tako kroz povijest na ovim prostorima s vremena na vrijeme nuditi se da se kupi diploma za kikiriki,čak i na sudovima dokazano zar ne?

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...


…nije isto promašiti debelo jednom i promašivati debelo godinama i to kolektivno posebno zanimljivo svi su suglasni u istom promašivanju!?!?….

i nije li i ovo dokaz da smo nacija “prepisivča”,plagijatora…
ako smo treba li zamjriti u tom slučaju ministru obrazovanja ?
i plagiranje je vrsta kreativnosti,dokaz nekakve sposobnosti….

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

migra
Ovo je pun pogodak. Da je stvarno takve pameti u njih, pa zašto ju ne unovče, bogato, na tržištu? Ali šipak, svi se oni drže državnih instituta i uhljebilišta, kaj je ziher je ziher, ne?
Paralelu da povučem: svojedobno je drug Tito razgovarao sa Stevom Krajačićem o svemu i svačemu, a ovaj kako mu je bio stari ratni drug ipak je imao privilegiju reći mu i ono za što bi nekom drugom odletjela glava. I Stevo ti njemu ni pet ni šest nego: E moj Joža, da taj tvoj socijalizam šta valja već bi to Amerikanci odavno kupili! Ali šipak… Hehe.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.



…nije isto promašiti debelo jednom i promašivati debelo godinama i to kolektivno posebno zanimljivo svi su suglasni u istom promašivanju!?!?….

i nije li i ovo dokaz da smo nacija "prepisivča",plagijatora…
ako smo treba li zamjriti u tom slučaju ministru obrazovanja ?
i plagiranje je vrsta kreativnosti,dokaz nekakve sposobnosti….

[/quote]

nacija smo okorjelih pesimista gdje se optimistima čude. ja uvijek vjerujem u bolje sutra, jer da ne vjerujem, pucao bih si u glavu bez razmišljanja. pa neću čekati zlo …nema smisla biti pesimist, ali naravno, i oni su jednom u pravu. jednom u 5-6 godina.

...povijest se ponavlja...

New Report

Close