Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Postoji jedna teza: rizik ne postoji, pod uvjetima da ne drzis smece dionice i da ti je ulagacki horizont dovoljno dug. Ova teza je neoboriva, nemojte niti pokusavati.
Ali ono sto je privlacno u ovom trenutku je splet povoljnih okolnosti koje obecavaju znacajnu dobit vec i KRATKOROCNO, a to je ono sto vecinu ZSE pregaoca jedino i zanima. Zivi bili i dobro zaradili!

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

serislav@
kolega to sa “smećem” je jaaaako kompleksna tema.
što sve nije imalo trostruki A a pokazalo se kao pravo smeće a što sve nije bilo za veliku večinu smeće pa je podarilo dobitne koeficjente od kojih goli glava,od kojih se nemože mirno spavati ako si ih propustio.
i danas su tu među nama,nude se i za koju godinu ćemo opet svi biti pametni,generali poslije bitke….
nemojte me samo pitati koje su to
🙂

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

serislav@
po pitanju ulagačkog horizonta se slažem,tko ne može i dugoročno ako bi trebalo bolje da se drži dalje od burze.bilo je onih koji su usprkos tome bili i jesu uspješni,čestitam im na tome.
da,kratkoročno su izgledi dodatno povečani jer svakim danom više vode ide na mlin zse ali to neki od nas tupe do granice dosadnosti još od ljeta po raznim temama a ovdje najviše.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

vidim ima optimista..
Malo sam pitao ekipu oko sebe koji su iz prosle runde..
Nemaju se namjeru vracati na burzu, neki su kupili stanove, neki snivaju o maloj nekretnini za rentanje itd…
Na autoritetu njihovih prica o pušingu nitko niti od novije ekipe ne misli blizu burzi..
Oni kupuju auteke, razonode se itd..
Moj glas se ni ne broji jer je ispod pušing u enciklopediji moja slika
To je moje okruzenje, tak da ne vidim kako bi moglo doći do velikog preljevanja na burzu,
Ali mozda sam u krivu… nebi bilo..

slijedi nam precesija

Prelijevanje se vec dogadja. Par ljudi s kojima si pricao je premali uzorak. Osim toga, nisu bitni oni koji su zaradili nego oni koji nisu, takvih je puno vise.
Pocetkom veljace ide objava GDP-a za 2016, a bit ce bar 3.1%, te dodatno smanjenog duga. Nakon toga ide izvanredna revizija kreditnog rejtinga prema gore.
A onda eksplozija jer ce se stranim fondovima otvoriti dozvole / limiti za ulazak na ZSE koje sad nemaju jer smo nisko.
P.S.
Zaista mislim da je ovo pocetak najspektakularnijeg rasta kojeg smo ikad vidjeli. U osnovi najvise zato jer je to cisti catch up growth, koji konacno dobiva realne temelje.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

discover@
ha domaća pamet
tko joj je bio ikad ravan?
kupovala i u prošlom krugu od strane pameti pa će izgledno i u ovom.
može li obrnuto?
pomalo za 20-30 godina možda ako se u međuvremenu u obrazovni ustav
uvede financijsko opisminjavanje kao najvažniji “predmet” u životu pojedinca kolikogod mi šutii o tome.
na dobrovoljnjoj bazi tu nebu išlo na brdovitom balkanu,teško,jako teško.
da danas krene anketa po ulici svaki drugi zna nabrojati masu turskih glumaca sapuničara,doživio čakda se hvale koliko su turskih riječi naučili….
mi u biti čekamo ono što je kolega serislav spomenuo,dizanje rejtinga i dolaz stranog kapitala i domaći fondovi će se tu negdje morati uključiti i podržati rast.
sve u svemu deja vu
ako će netko kako vi kažete radije kupiti auto ili vikendicu…
svatko ima pravo na svoj izbor,neznam za poštenije od toga.
ti koji vi spominjete očekuju da će se netko drugi pobrinuti i isplatiti im penziju jednog dana a ja(mi) ne.
ok,ako bude dobro ali …

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...


vidim ima optimista..
Malo sam pitao ekipu oko sebe koji su iz prosle runde..
Nemaju se namjeru vracati na burzu, neki su kupili stanove, neki snivaju o maloj nekretnini za rentanje itd…
Na autoritetu njihovih prica o pušingu nitko niti od novije ekipe ne misli blizu burzi..
Oni kupuju auteke, razonode se itd..

na žalost si u pravu, ljudi su se gadno opekli na dionicama u ovom dugogodišnjem padu i te rane su presvježe da bi se vraćali i spržili dodatnu lovu na burzi.
ako ne dođe značajan kapital od izvana na ZSE, ostat će crobex još dugo vremena na oko 2000 bodova

na žalost si u pravu, ljudi su se gadno opekli na dionicama u ovom dugogodišnjem padu i te rane su presvježe da bi se vraćali i spržili dodatnu lovu na burzi.
ako ne dođe značajan kapital od izvana na ZSE, ostat će crobex još dugo vremena na oko 2000 bodova

to je to financijsko opismenjavanje o kojem ja…..
nije se nitko “opekao” nego zaradio ako nije prodavao kada nije trebalo prodavati ili ako ne prodaje ako nije vrijeme još za prodaju.
povijest je dokazala nebrojeno puta pa i ova sadašnja svi prethodni vrhunci nadmašeni i svi financijski pismeni su zaradili jer je to dio ciklusa.
mi smo sa našim kašnjenje priča za sebe iako su i kod nas neki odlično zaradili proteklih godina.
na kome?
na financijski nepismenima,koji su takvi kakvi jesu jer su si tako sami izabrali.
ili netko misli da nisu krivi jer se nisu sami financijski opismenjavali?
nisu imali vremana?
10,20 godina je bilo malo,koliko treba?
da su “imali” vremena,volje želje,snage nebi mi mogli kako jesmo ili kako ćemo.
mi smo si izabrali svoje a oni sebi svoje.
nepošteno,nepravedno???
kome su prioriteti nešto drugo a ne vlastito fin.opis. neka drže na oročenju i uživaju u lažnoj “sigurnosti”.
svatako će žeti kako sije.
svatko je kovač svoje sreće,sudbine…
novci leže na cesti samo…
najbogatija država na svijetu po stanovniku je švicarska,najzastupljenija klasa imovine su im dionice,iz krize izašli kao još bogatiji
mudrom,pametnom dosta….
mogo bi se reći tko je kapacitet da švicarsku priču “upije” već je skoro “na pola” financijski pismen.
a ako još može prihvatiti da burza nije kladionica u koju se nekoliko puta na dan ulazi,izlazi….
znam,znam sada već tražim previše
jbg ponese me…
🙂

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

@serislav

ali ta ekipa s kojom sam pricao nisu zaradili, upravo su se i povukli jer su izgubili, pa sa onim sto im je ostalo preusmjerili negdje drugdje,

vjerojatno je mali uzorak ali i napisao sam da se radi o ljudima iz moje okoline..
meni samo sto ne kazu da sam lud jer imam jos uvijek nesto dionica..

sto se tice stranih fondova, to sto ce se njima otvoriti dozvole, ne znaci da ce i upucati lovu ovdje..
to cemo tek vidjeti…

slijedi nam precesija


to je to financijsko opismenjavanje o kojem ja…..
nije se nitko "opekao" nego zaradio ako nije prodavao kada nije trebalo prodavati ili ako ne prodaje ako nije vrijeme još za prodaju.

to baš nije istina, šta da ja radim sa delistiranim dionicama firme koja je završila u stečaju?
što da rade svi drugi poput mene koji su uletili bez znanja i završili s bezvrijednim papirićima?
da se opismenim? naravno
ali opečeni smo i nismo zaradili!

slijedi nam precesija



to je to financijsko opismenjavanje o kojem ja…..
nije se nitko "opekao" nego zaradio ako nije prodavao kada nije trebalo prodavati ili ako ne prodaje ako nije vrijeme još za prodaju.

to baš nije istina, šta da ja radim sa delistiranim dionicama firme koja je završila u stečaju?
što da rade svi drugi poput mene koji su uletili bez znanja i završili s bezvrijednim papirićima?
da se opismenim? naravno
ali opečeni smo i nismo zaradili!
[/quote]

bilo je i takvih,ključna riječ “i” što podrazumjeva da niste mogli imati,smjeli imati samo takve,večinu takvih.
diverzifikacija je važna,neophodna kako bi se spriječio prevelik gubitak.
postoji i opcija kupovine udjela u fondvima koji radi značajno večih sredstava mogu diverz. provesti lakše ,efikasnije,uspješnije….
dali ste pogledali njihove prinose za 2016?
to je bitno,bitno više nego na štednji.
sve upučuje da će to ove godine biti nadmašeno.
sigurno da je s vaše strane bilo previše grešaka ako niste zaradili.
sada ste sigurno i iskusniji,”školovaniji” i imate priliku to pokušati naplatiti.
nitko pa niti ja ne može u vaše ime preuzimati rizik,svi ga imamo koliko smo htjeli.
znači vaša odluka vaš rizik vaša zarada.
gubitak je ako se računa po potrebi i sa dugoročnim horizontom malo izgledan.
vidim bitno više razloga za nego protiv.
u životu je samo smrt zagarantirana.
dobro,neki kažu još i da se u uređenim državama mora platiti porez.
kod nas to ne vrijedi za sve pa….

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...



ključno je da ima svakakvih iskustava, ja neznam otkad ste vi na burzi pa neznam na temelju čega tvrdite to što tvrdite (da se nitko nije opekao npr..)

poanta je da na burzi (2016) ulaže pola posto ukupnog stanovništva, a da svega dva posto ima udjele u fondovima, oni koje to nije zanimalo 2007. mislim da ih nece ni 2017, a mlađe generacije neznam gdje su mogle steći (novac a ne znanje)…

tako da – sretno u iščekivanju preljevanja…

slijedi nam precesija

New Report

Close