Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



S obzirom da se takav potez Feda već dulje vrijeme očekivao, analitičari kažu da je to povećanje kamata već ugrađeno u financijska tržišta. Posljednjih je tjedana upravo zbog očekivanja da će kamate u SAD-u biti povećane dolar znatno ojačao, pa se njegov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest ostalih najvažnijih svjetskih valuta, kreće nedaleko od najviših razina od 2003. godine.

Pritom se tečaj eura prema američkoj valuti kreće oko 1,0600 dolara, nedaleko od najnižih razina u posljednjih 20 mjeseci, jer je nedavno Europska središnja banka (ECB) poručila kako će nastaviti voditi labavu monetarnu politiku do kraja 2017. godine.
http://www.tportal.hr/biznis/politika-i-ekonomija/456638/FED-povecao-kamatne-stope-rastu-troskovi-zaduzenja-za-mnoge-drzave.html?utm_source=clanci&utm_medium=manual2&utm_campaign=clanci_manual

euro je već 1.04 dolara….nego, tvoje je gledište zanimljivo, no to ne mijenja na činjenici da će radi jačanja dolara stranci i dalje investirati u SAD, a manje izvan, posebno još manje u našu regiju i na ZSE. To nije dobra stvar za nas, ako želimo povećati likvidnost. Rast se može ostvariti tada samo u slučaju prelijevanja domaće štednje u dionice, a to se neće dogoditi još barem nekoliko godina. Takva se prelijevanja događaju u doba ludila kad su cijene na vrhu. Zbilja živimo u zanimljivim vremenima kad niti stara pravila više ne vrijede.
[/quote]

Nešto si gruntam, ali zar ne bi trebalo biti obrnuto?

Ako ja, koji npr. imam punu vreću EUR ili HRK, i hoću ići u SAD i nakupovati se njihovih dionica, zar nije da mi pad USD-a odgovara, a ne njegov rast? I zapravo, pad USD odvlači kapital u SAD, a ne rast?

Jer ako kupujem dionicu AAPL i ako je ona ajmo reći 500 USD, pa više mi odgovara da me ona košta po tečaju 1,13 nego 1,04!?

Ili si ja krivo gruntam!?

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.




S obzirom da se takav potez Feda već dulje vrijeme očekivao, analitičari kažu da je to povećanje kamata već ugrađeno u financijska tržišta. Posljednjih je tjedana upravo zbog očekivanja da će kamate u SAD-u biti povećane dolar znatno ojačao, pa se njegov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest ostalih najvažnijih svjetskih valuta, kreće nedaleko od najviših razina od 2003. godine.

Pritom se tečaj eura prema američkoj valuti kreće oko 1,0600 dolara, nedaleko od najnižih razina u posljednjih 20 mjeseci, jer je nedavno Europska središnja banka (ECB) poručila kako će nastaviti voditi labavu monetarnu politiku do kraja 2017. godine.
http://www.tportal.hr/biznis/politika-i-ekonomija/456638/FED-povecao-kamatne-stope-rastu-troskovi-zaduzenja-za-mnoge-drzave.html?utm_source=clanci&utm_medium=manual2&utm_campaign=clanci_manual

euro je već 1.04 dolara….nego, tvoje je gledište zanimljivo, no to ne mijenja na činjenici da će radi jačanja dolara stranci i dalje investirati u SAD, a manje izvan, posebno još manje u našu regiju i na ZSE. To nije dobra stvar za nas, ako želimo povećati likvidnost. Rast se može ostvariti tada samo u slučaju prelijevanja domaće štednje u dionice, a to se neće dogoditi još barem nekoliko godina. Takva se prelijevanja događaju u doba ludila kad su cijene na vrhu. Zbilja živimo u zanimljivim vremenima kad niti stara pravila više ne vrijede.
[/quote]

Nešto si gruntam, ali zar ne bi trebalo biti obrnuto?

Ako ja, koji npr. imam punu vreću EUR ili HRK, i hoću ići u SAD i nakupovati se njihovih dionica, zar nije da mi pad USD-a odgovara, a ne njegov rast? I zapravo, pad USD odvlači kapital u SAD, a ne rast?

Jer ako kupujem dionicu AAPL i ako je ona ajmo reći 500 USD, pa više mi odgovara da me ona košta po tečaju 1,13 nego 1,04!?

Ili si ja krivo gruntam!?
[/quote]

dobro si napisao, ali nelogičan ti je zaključak. ako kupiš dionice po recimo 500 dolara komad po tečaju 1,1 dolara za 1 euro, a onda tečaj padne na 1 dolar za 1 euro, ti si već zaradio čak i ako je dionica i dalje 500 eura. a pošto im raste bdp, potrošnja i zaposlenost, valjda će rasti i dionice. dakle, imaš rast valute + cijene dionice. interes ti je da cijena valute u kojoj investiraš raste. tako i veliki gledaju, samo što je problem što cijene dionica mogu padati, štoviše, to je bilo pravilo, no kako sam rekao, sada je možda sve drukčije jer prognoze za SAD su dobre pa će se svi novci tamo slijevati, što zbog rasta valute, što zbog rasta dionica, a najviše radi oboje.

...povijest se ponavlja...

Valuta moze rasti jos vrlo malo jer ce ugusiti dionice, sto kod izvoza sto kod uvoza. Platit ce cijenu vec na iducem FI, najdalje za prvi kvartal. Uvijek je kasnjenje koji mjesec. I ovo dizanje kamata je zadnje. To je ono sto su zaboravili reci.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

zadnje? rekli su prvo od najmanje 3 dizanja. izvoz za ameriku nije presudan. njihova privreda bazira se na domaćoj potrošnji, a ono što izvoze ionako je poželjna roba sa dodanom vrijednosti i platit će to svatko tko želi te proizvode. smatram da će cijene dionica početi padati, prvo u americi, a onda i drugdje upravo zbog amerike.cijena novca će porasti, a to nikad nije dobro za dioničko tržište jer ako su kamate solidne, čemu riskirati. ne znam što će biti, ovako je bilo kroz povijest.

...povijest se ponavlja...





S obzirom da se takav potez Feda već dulje vrijeme očekivao, analitičari kažu da je to povećanje kamata već ugrađeno u financijska tržišta. Posljednjih je tjedana upravo zbog očekivanja da će kamate u SAD-u biti povećane dolar znatno ojačao, pa se njegov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest ostalih najvažnijih svjetskih valuta, kreće nedaleko od najviših razina od 2003. godine.

Pritom se tečaj eura prema američkoj valuti kreće oko 1,0600 dolara, nedaleko od najnižih razina u posljednjih 20 mjeseci, jer je nedavno Europska središnja banka (ECB) poručila kako će nastaviti voditi labavu monetarnu politiku do kraja 2017. godine.
http://www.tportal.hr/biznis/politika-i-ekonomija/456638/FED-povecao-kamatne-stope-rastu-troskovi-zaduzenja-za-mnoge-drzave.html?utm_source=clanci&utm_medium=manual2&utm_campaign=clanci_manual

euro je već 1.04 dolara….nego, tvoje je gledište zanimljivo, no to ne mijenja na činjenici da će radi jačanja dolara stranci i dalje investirati u SAD, a manje izvan, posebno još manje u našu regiju i na ZSE. To nije dobra stvar za nas, ako želimo povećati likvidnost. Rast se može ostvariti tada samo u slučaju prelijevanja domaće štednje u dionice, a to se neće dogoditi još barem nekoliko godina. Takva se prelijevanja događaju u doba ludila kad su cijene na vrhu. Zbilja živimo u zanimljivim vremenima kad niti stara pravila više ne vrijede.
[/quote]

Nešto si gruntam, ali zar ne bi trebalo biti obrnuto?

Ako ja, koji npr. imam punu vreću EUR ili HRK, i hoću ići u SAD i nakupovati se njihovih dionica, zar nije da mi pad USD-a odgovara, a ne njegov rast? I zapravo, pad USD odvlači kapital u SAD, a ne rast?

Jer ako kupujem dionicu AAPL i ako je ona ajmo reći 500 USD, pa više mi odgovara da me ona košta po tečaju 1,13 nego 1,04!?

Ili si ja krivo gruntam!?
[/quote]

dobro si napisao, ali nelogičan ti je zaključak. ako kupiš dionice po recimo 500 dolara komad po tečaju 1,1 dolara za 1 euro, a onda tečaj padne na 1 dolar za 1 euro, ti si već zaradio čak i ako je dionica i dalje 500 eura. a pošto im raste bdp, potrošnja i zaposlenost, valjda će rasti i dionice. dakle, imaš rast valute + cijene dionice. interes ti je da cijena valute u kojoj investiraš raste. tako i veliki gledaju, samo što je problem što cijene dionica mogu padati, štoviše, to je bilo pravilo, no kako sam rekao, sada je možda sve drukčije jer prognoze za SAD su dobre pa će se svi novci tamo slijevati, što zbog rasta valute, što zbog rasta dionica, a najviše radi oboje.
[/quote]

Pa kad će se sav novac slijevati u USA , onda je najbolje na neko vrijeme zatvorit sve burze u Europi i ostatku svijeta ! Šta će bez veze radit , trošit struju i plaćat zaposlenike . A investitorima neka pošalju poruku , recimo , ” zatvoreno zbog preuređenja ” .

Delboy
Pojednostavljeno promatras stvari. I za ovu godinu su najavili vise podizanja pa je ispalo tek ovo nakon godinu dana. Tako i ovo sad trziste ocjenjuje, inace bi kamate svugdje vec grunule jako. A danas se sve vratilo 90% nakon jucerasnjeg skokica. Sve je bitno, izvoz, a pogotovo povecani uvoz koji vec ide, as we speak. Sve se gleda, svaka decimala. Vidis da su se preke……li godinu dana za ovo jedno podizanje. A tri puta su rekli dignuti ako sve bude super. A nema sanse da bude. Sama baba je rekla da je fifty-fifty i za gore i za dolje s rastom i zaposlenoscu. “Balanced risks…”. Tak to veli.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

http://www.tportal.hr/biznis/politika-i-ekonomija/456947/Kreditni-rejting-Hrvatske-ostao-isti-a-izgledi-iz-negativnih-u-stabilne.html

10y HR obveznice bi prije ovog isle po oko 3.2%. Sad se vec moze pricati o ispod 3. A ako nesto ne zeznu i oko ljeta budu barem izgledi pozitivni to bi moglo biti dobro. Tempo je ok, jedno vuce drugo, samo je vibra vazna. Vidi se da ljudi puno manje kukaju kak se jelte nema para. Ide, bit ce bolje…

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Ja ove 2016. na dionicama nisam zaradio niti 100% (iako sam blizu).
Jadna takva država i burza.

Svakkako pozitivan pomak, iako malen, više kao potpora novoj vladi, najavljenim reformama i novom proračunu.
no, i dalje nam je kreditni rejting dvije razine ispod investicijske..

nije bitan toliko rejting koji je objavljen nego je puno važnije da je zastavljen negativan trend, da se smjer rejtinga usmjerio u pozitivnom smjeru a to se vidi već i na smjeru kretanja burze. ako se to nastavi uz pozitivne rzultate kompanija, izvješća o kretanju BDP-a, građevinskih radova, rasta indstrijske proizvodnje, potrošnje, izvoza, smjer kretanja burze je određen i on se može od strane fondovske industrije usporiti i spriječiti nagle skokove ali se pozitivan smjer kretanja i rast burze nikako nemože zaustaviti.

dan je pametniji od noći!

http://www.tportal.hr/biznis/trendovi/456890/Erste-Iducih-godina-stabilan-rast-gospodarstva-od-2-7-do-2-8-posto.html

drukeri na ignore: bisakovi, serislav,, neumoran, https://www.youtube.com/watch?v=VKlf7Llcl5U&list=LLzzxP81UKsk5js-Yy0dtuHw&index=79

New Report

Close