Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Invest, rasprava je svakako dobrodošla, thumbs up!

Nego, da direktno repliciram / komentiram:

1. FED kamate: da, dizanje, za 0.25%, i onda čekanje 2-3 mjeseca da se vidi kako stvari stoje. Ako Dow okine 5-10% i nezaposlenost naraste ma i za 0.1-0.2% vraćanje nazad i možda novi QE. Ako ne bude poremećaja ostaje na istom ili diže još 0.25%. Ali, gle, morate shvatiti da je ovo doista jedinstvena situacija koja se nikad u povijesti nije dogodila, unchartered territory, štono vele. Nikad, ali nikad kamate nisu bile ovoliko niske i nikad se nije provodio eksperiment monetarnog zatezanja s nulom kao bazom. Mislim da su svi svjesni da su potencijalne posljedice dizanja FED-ovih kamata već na 2%, a kamoli na 5% prestravične i da će to biti puhanje u juhu i ništa više od toga. Možda griješim, ali svijet je toliko zahirio u jeftin novac da se rješenje situacije neće naći u uravnoteženoj politici nego u daljnjem napuhavanju do idućeg potpunog sloma. Kola idu dok se ne srondaju. Ljudska priroda. Odgađanje, odgađanje i bum u zid.

2. Naše kamate: da, dno je blizu, ali gdje? Ja tipujem na oko 2.5% na 10g obveznice tijekom 2017 i 2018, a onda tko zna.

3. ECB, štampanje eura: ista priča kao za FED, s tim da ovdje nema šanse za podizanjem kamata, ovdje se razgovara o novom masivnom QE ili malo manje masivnom, Italija kuca iza ugla, treba pare, javit će se i drugi, nema šanse da dignu kamate. A rast u eurozoni anemičan. Sve slabo. Amerika je inovativna i robusna, a u Europi samo Njemačka i Benelux nešto rade, ostali svi klipšu.

4. Potpuno točno, nepredvidljiv, na prvu gledano. Ali zapravo što on može? Može jedino nazvati FED da mu daju još para za njegovu gradnju željeznica, cesta itd. Što će ovi i napraviti. I zato je on dobar. Nastojat će novac približiti realnom svijetu, ekonomiji stvari, zapravo samom sebi, ali Bože moj, tak je to, ne?;-)

5. ZSE: nadam se otključavanju u narednih 6-12 mjeseci. Ako se probije 2500 only sky is the limit. Ali sve ovisi o vanjskim faktorima, samo da Ameri ne grunu prije 2019.

6. U SAD-u ima još puno prostora za poboljšanje, za veće plaće, veću potrošnju itd. Srednja klasa je plića nego ikad prije i jednostavno će morati poboljšati položaj ljudi da im se ne dogodi totalna dezintegracija društva, na 1% bogatih koji se ne usude izaći na ulicu da ih ovi drugi ne kanibaliziraju.

Uglavnom, još neko vrijeme se ne treba bojati kolapsa, ali ono što slijedi će biti prestrašno, perfektna oluja, iz više razloga:
– dionice visoko
– obveznice visoko
– novca jako puno
Gdje bježati kad krene panika?
CHF i zlato (i dionice kopača zlata). Ništa drugo.

Pozdrav!

Ja sam po vokaciji medo i mogu se složiti da će slijedeći bear market biti snazan i brz….ali isto tako gotovo sam siguran da se neće ništa desiti do druge polovice 2018…..a onda bi moglo biti krvi do kolina…mislim što se boje na burzi tiče…

A BALVANA!!! :) :) :)

ja isto mislim da će jednoga dana burza naglo pasti (nešto se bitno u svjetu desi) pa će opet poslije toga narasti. kao što se mjenjaju godišnja doba tako i na burzi. ali poenta je pogoditi kada će se te velike promjene desiti, i ako to pogodiš ili znaš tada si na konju. nebitno da li se radi o rasu ili padanju burze.

dan je pametniji od noći!


o tome i pričam, jednom kada se dogodi slom bolit će puno više nego zadnji put.

rast,slom,rast slom rast slom rast…
propuštam nešto ili je jednostavnije ponoviti izrečeno
“kotač povijesti se vrti cijelu povijest i tako će to ići dok bude svijeta”
tko će se siliti kontra tog zakona prirode snosit će posljedice.
dok su se neki kroz povijest u početku rasta(kao danas) pripremaju za slom drugi se u rastu bogate i čekaju da prođe slom kako bi se opet bogatili zar ne?
rezultat znamo bogati sve bogatiji siromašni sve siromašniji.
ne može se nikoga natjerati da bude bogat ako želi biti siromašan.
svatko ima pravo na svoj izbor…
nije teško zaključiti kome je u interesu da kroz povijest zasljepljeni ostanu zasljepljeni?
dok pojedinac ne napravi sam prvi korak prema evoluciji ona se ne može dogoditi.
evo plastičnog primjera:
po mojom procjeni avg pojedinac,stanovnik na prostoru države hrvatske je u proteklih 7-8 godina potrošio min. 1000 h na gledanje turskih ili slicnih sapunica.
istovremeno taj isti avg pojedinac nije uložio više od 10 h u unaprijedenje vlastite financijske pismenosti a pružila mu se je prilika kakva se avg pojedincu pruži samo nekoliko puta u životu.
apsolutno odbijam pri činjenici ogromnog broja nekretnina u vlasništvu + 160 mlrd kn na orocenju
bilo kakvu insinuaciju tipa bi ljudi ulagali kada bi “imali”.
nisam niti ja imao puno cash-a 2010,prodao sam neke nekretnine a sada mogu kupiti barem 3x više takvih.ocekujem da ce to biti 6-10 na kraju ovog ciklusa.
nikome nije bilo niti je zabranjeno napraviti isto.
najbogatija država na svijetu po imovini po glavi stanovnika je švicarska i gle čuda neviđenog u krizi su još značajno povećali udio dionica u svom kapitalu i iz ove krize izašli kao još bogatiji.
njihov je stav da nema sigurnije imovine od dionica a u krizi još i više.
bilo bi to čudo neviđeno da nije bio na htv i dokumentarac o tome,sigurno je neka turska sapunica u isto vrijeme imala neusporedivo veću gledanost.
moj je rezime nije svatko zaslužio da mu bude bolje,večini kojoj nije dobro sami su sebi najveći krivci .
u životu je ponekad dovoljno uložiti samo mrvicu slobodnog,besplatnog vremena,mrvicu učenje da bi si osigurao bitno bolju materjalnu osnovu za život.
bez škole,evolucije nema bolje budućnosti,samo izumiranje ili eventualno pinklec na rame a tamo sve njih ceka opet njihova najveće pokora a to je učenje,usavršavanje ,evolucija bez koje tamo nema opstanka.sve to sam sam i sam na vl koži isprobao.
+ i tamo se traži i ocekuje da radiš od jutra do sutra a godine prolaze kao mjeseci ovdje.
neusporedivo je ovdje ljepše živjeti samo…
ne žalim nikoga jer kako žaliti onog tko sam ne želi niti najmanje čak i besplatnog poduzeti da mu bude bolje,da osigura bolju budućnost sebi i svojim nasljednicima?
na ovim našim balkanskim prostorima učenje je još uvijek najveća babroga koje se svi najviše boje a dok se to ne promjeni….
sreća za nas je da nama koji smo sposobni prije drugih naučiti,progledati da nam je omogućena lakša i veća naplata.
u izneseno sam se uvjerio,potvrdio od 2004 do danas više puta.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Jel zna netko kad agencije objavljuju kreditni rejting? Kroz tjedan dva?

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

http://www.seebiz.eu/azijska-trzista-najveci-dnevni-rast-u-dva-tjedna/ar-147025/

http://www.seebiz.eu/wall-street-novi-rekord-dow-jonesa/ar-147024/

Neće ovo Crobex više moći ignorirati..
Pogotovo jer ljudi masovno dižu lovu iz banaka i počinju ili kupovati nekretnine ili udjele u fondovima…na redu su dionice…uz dobar dio svježeg kapitala predviđam da ćemo slijedeće godine pred Božić biti 2800-3000

A BALVANA!!! :) :) :)

Ne bi se bas slozio da ljudi povlace novac iz banaka

Ukupna štednja hrvatskih građana 165 milijardi kuna

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

Još je slaba likvidnost na ZSE da bi jače rasla, morali bi se fondovi malo više uključiti.


Ne bi se bas slozio da ljudi povlace novac iz banaka

Ukupna štednja hrvatskih građana 165 milijardi kuna


Frenki ja ti govorim o ljudima koje znam…a znam ih jako puno…da dižu lovu iz banaka i kupuju nekretnine ili stavljaju rađe u mješovite fondove…A neki su se počeli interesirat za dionice…neće više nitko drzat lovu na banci i da je jede inflacija a da drugi zarađuje na toj lovi..
ljudi su se opametili

A BALVANA!!! :) :) :)

Pa tako su bili pametni i 2008 i valjda se neki jos sjecaju kako je to zavrsilo. Lipo je to investiranje samo triba pazit da nisi zadnji jer ko zadnji…

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

http://www.seebiz.eu/austrijske-banke-od-2003-zaradile-u-istocnoj-europi-cak-17-milijardi-eura/ar-147038/

I to sa novcima štediša…koji se zadovoljavaju sa 1% kamate…e pa neka…

A BALVANA!!! :) :) :)

Ma slažem se…normalno da se 2008 nikad više neće ponoviti i da neke banke daju po 6% kamate na kune…pa to je bio eldorado za strane banke…zaradili su toliku lovu da to nije normalno…a i mali štediše skupa sa njima…
Sad je druga priča…obveznice..štednja više nikog ne interesiraju….

A BALVANA!!! :) :) :)



o tome i pričam, jednom kada se dogodi slom bolit će puno više nego zadnji put.

rast,slom,rast slom rast slom rast…
propuštam nešto ili je jednostavnije ponoviti izrečeno
"kotač povijesti se vrti cijelu povijest i tako će to ići dok bude svijeta"
tko će se siliti kontra tog zakona prirode snosit će posljedice.
dok su se neki kroz povijest u početku rasta(kao danas) pripremaju za slom drugi se u rastu bogate i čekaju da prođe slom kako bi se opet bogatili zar ne?
rezultat znamo bogati sve bogatiji siromašni sve siromašniji.
ne može se nikoga natjerati da bude bogat ako želi biti siromašan.
svatko ima pravo na svoj izbor…
nije teško zaključiti kome je u interesu da kroz povijest zasljepljeni ostanu zasljepljeni?
dok pojedinac ne napravi sam prvi korak prema evoluciji ona se ne može dogoditi.
evo plastičnog primjera:
po mojom procjeni avg pojedinac,stanovnik na prostoru države hrvatske je u proteklih 7-8 godina potrošio min. 1000 h na gledanje turskih ili slicnih sapunica.
istovremeno taj isti avg pojedinac nije uložio više od 10 h u unaprijedenje vlastite financijske pismenosti a pružila mu se je prilika kakva se avg pojedincu pruži samo nekoliko puta u životu.
apsolutno odbijam pri činjenici ogromnog broja nekretnina u vlasništvu + 160 mlrd kn na orocenju
bilo kakvu insinuaciju tipa bi ljudi ulagali kada bi "imali".
nisam niti ja imao puno cash-a 2010,prodao sam neke nekretnine a sada mogu kupiti barem 3x više takvih.ocekujem da ce to biti 6-10 na kraju ovog ciklusa.
nikome nije bilo niti je zabranjeno napraviti isto.
najbogatija država na svijetu po imovini po glavi stanovnika je švicarska i gle čuda neviđenog u krizi su još značajno povećali udio dionica u svom kapitalu i iz ove krize izašli kao još bogatiji.
njihov je stav da nema sigurnije imovine od dionica a u krizi još i više.
bilo bi to čudo neviđeno da nije bio na htv i dokumentarac o tome,sigurno je neka turska sapunica u isto vrijeme imala neusporedivo veću gledanost.
moj je rezime nije svatko zaslužio da mu bude bolje,večini kojoj nije dobro sami su sebi najveći krivci .
u životu je ponekad dovoljno uložiti samo mrvicu slobodnog,besplatnog vremena,mrvicu učenje da bi si osigurao bitno bolju materjalnu osnovu za život.
bez škole,evolucije nema bolje budućnosti,samo izumiranje ili eventualno pinklec na rame a tamo sve njih ceka opet njihova najveće pokora a to je učenje,usavršavanje ,evolucija bez koje tamo nema opstanka.sve to sam sam i sam na vl koži isprobao.
+ i tamo se traži i ocekuje da radiš od jutra do sutra a godine prolaze kao mjeseci ovdje.
neusporedivo je ovdje ljepše živjeti samo…
ne žalim nikoga jer kako žaliti onog tko sam ne želi niti najmanje čak i besplatnog poduzeti da mu bude bolje,da osigura bolju budućnost sebi i svojim nasljednicima?
na ovim našim balkanskim prostorima učenje je još uvijek najveća babroga koje se svi najviše boje a dok se to ne promjeni….
sreća za nas je da nama koji smo sposobni prije drugih naučiti,progledati da nam je omogućena lakša i veća naplata.
u izneseno sam se uvjerio,potvrdio od 2004 do danas više puta.

[/quote]
ako sam ja sve dobro shvatio, mislite da im je ZSE Zabranjena ljubav

New Report

Close