Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


…svijet se kupa u novcima, burze ruše sve rekorde, a kod nas prometi jedva 7-8 milja kuna dnevno. Presmiješno. Nema se keša. Nema se… Strava. Sirotinjo i Bogu si teška.

točno…

IGH, THNK, JDPL, ULPL, ATPL, INGR, IPKK, MGMA - najveći baloni na ZSE!!!! čuvajte svoje pare!!!!

Invest, rasprava je svakako dobrodošla, thumbs up!

Nego, da direktno repliciram / komentiram:

1. FED kamate: da, dizanje, za 0.25%, i onda čekanje 2-3 mjeseca da se vidi kako stvari stoje. Ako Dow okine 5-10% i nezaposlenost naraste ma i za 0.1-0.2% vraćanje nazad i možda novi QE. Ako ne bude poremećaja ostaje na istom ili diže još 0.25%. Ali, gle, morate shvatiti da je ovo doista jedinstvena situacija koja se nikad u povijesti nije dogodila, unchartered territory, štono vele. Nikad, ali nikad kamate nisu bile ovoliko niske i nikad se nije provodio eksperiment monetarnog zatezanja s nulom kao bazom. Mislim da su svi svjesni da su potencijalne posljedice dizanja FED-ovih kamata već na 2%, a kamoli na 5% prestravične i da će to biti puhanje u juhu i ništa više od toga. Možda griješim, ali svijet je toliko zahirio u jeftin novac da se rješenje situacije neće naći u uravnoteženoj politici nego u daljnjem napuhavanju do idućeg potpunog sloma. Kola idu dok se ne srondaju. Ljudska priroda. Odgađanje, odgađanje i bum u zid.

2. Naše kamate: da, dno je blizu, ali gdje? Ja tipujem na oko 2.5% na 10g obveznice tijekom 2017 i 2018, a onda tko zna.

3. ECB, štampanje eura: ista priča kao za FED, s tim da ovdje nema šanse za podizanjem kamata, ovdje se razgovara o novom masivnom QE ili malo manje masivnom, Italija kuca iza ugla, treba pare, javit će se i drugi, nema šanse da dignu kamate. A rast u eurozoni anemičan. Sve slabo. Amerika je inovativna i robusna, a u Europi samo Njemačka i Benelux nešto rade, ostali svi klipšu.

4. Potpuno točno, nepredvidljiv, na prvu gledano. Ali zapravo što on može? Može jedino nazvati FED da mu daju još para za njegovu gradnju željeznica, cesta itd. Što će ovi i napraviti. I zato je on dobar. Nastojat će novac približiti realnom svijetu, ekonomiji stvari, zapravo samom sebi, ali Bože moj, tak je to, ne?;-)

5. ZSE: nadam se otključavanju u narednih 6-12 mjeseci. Ako se probije 2500 only sky is the limit. Ali sve ovisi o vanjskim faktorima, samo da Ameri ne grunu prije 2019.

6. U SAD-u ima još puno prostora za poboljšanje, za veće plaće, veću potrošnju itd. Srednja klasa je plića nego ikad prije i jednostavno će morati poboljšati položaj ljudi da im se ne dogodi totalna dezintegracija društva, na 1% bogatih koji se ne usude izaći na ulicu da ih ovi drugi ne kanibaliziraju.

Uglavnom, još neko vrijeme se ne treba bojati kolapsa, ali ono što slijedi će biti prestrašno, perfektna oluja, iz više razloga:
– dionice visoko
– obveznice visoko
– novca jako puno
Gdje bježati kad krene panika?
CHF i zlato (i dionice kopača zlata). Ništa drugo.

Pozdrav!

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


Zašto ste toliko sigurni da će dići rejting?

Nema niti jednog pokazatelja za to.


u čemu vidim pokazatelje za to može se pročitati čitajući ovu temu unazad.
pojest ću svoju investitorsku diplomu ako neće teći suze jala i žući u potocima za propuštenom prilikom ulaska na ovim razinama ako ćete vi učiniti isto ako nećete biti u pravu?
ulaganjem u dionice “kladim” se u to svim rspoloživim cash-om i onim koji će mi uskoro biti raspoloživ.
kad bi se bojao takvog rizika otišao bi sa burze zauvijek ili nebi se niti nikad na njoj pojavio.
to nije garancija već svjesno preuzimanje trenutnog omjera potencijalni rizik-potencijana dobit.
doći će i dan da netko nastavi tamo gdje ću ja prepustiti svoje mjesto,ako neće biti značajnih odstupanja od plana ja ću tada biti više stotina% u plusu a netko na početku.
svatko ima pravo na svoj izbor,neznam za poštenije od toga.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

@serislav

očito smo se složili kod ključnog, rast će ići dok Amerika ne grune, akad oni grunu-bit će veselo.
činjenica je da su oni na ATH, pitanje je samo koliko još mogu ići up i do kada.


nadovezao bi se:
1. FED će kamate dignuti u prosincu 100 %, i nastavit će ih dizati ubrzano sljedeće godine, drugi put vjerojatno već u veljači 2017. To će imati direktna i indirektan utjecaj na ECB i na sve centralne banke svijeta kao i na sva gospodarstva. Dolar je ipak centralna i najkompleksnija valuta svijeta.
2. Naše kamate imaju tendenciju pada već 4 godine. Mislite da će pad biti beskonačan? Nema šanse. Dno je vrlo blizu.
3. Novca u Europi ima jer ECB ne prestaje štancati eure. I sam Draghi je izjavio da navedena mjera nije dala planirane rezultate, što je svima očito. Mislim da ozbiljno planiraju radikalan zaokret po tom pitanju.
4. Trump je totalno nepredvidljiv. A to nikako nije dobra vijest za tržišta kapitala koja vole stabilnu politiku i upravljanje. Ovaj je sušta suprotnost.
5. Vrhunac na ZSE? Sami ste dali moguć odgovor- možda! Naravno, to naravno ni vi ni ja ne znamo, inače ne bi bili na ovom forumu.
6. Istina, SAD je postigao punu zaposlenost. Da li može puno bolje od toga? Ne može, i tu je problem! Dosegao se vrhunac a znamo što nosi sinusioda, poslije vrha ide pad.

Naravno, ovo je sve moje subjektivno razmišljanje, možda sam totalno u krivu. Osobno bih i ja volio da sve raste još dvi godine jer je to win-win pozicija za sve koji su unutra, a ja trenutno uglavnom jesam.
No da je sve čisto- nije, i zato je dobra ovakva rasprava, da se vidu različita razmišljanja. Zato 5 za @serislava!

Na Wall Streetu pao novi rekord

Invest, slažemo se.
A s obzirom na nove ATHove vani ovaj put bi pad mogao biti mnogo strmiji i žešći, što hoće reći da je dnevno motrenje i brzi prst presudan.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Kolega, ako ste na brzom prstu, onda bolje idite na kladionicu.
Tamo se radi o brzom prstu.

@serislav
o tome i pričam, jednom kada se dogodi slom bolit će puno više nego zadnji put.

DAX otvorio negativno 0,03%
Crobex -0,08%. Znači prati ga.

@serislav

@invest

kolege, jeste li vi doživjeli i proživjeli zadnji slom?

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]


@serislav

@invest

kolege, jeste li vi doživjeli i proživjeli zadnji slom?

da, aktivno ulažem od 2006 godine.

Isto. Zaradio nešto, izgubio dosta, vratio nešto. Neprocjenjivo.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

New Report

Close