Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Fali casha, bez toga nema rasta…

To ti je Hrvatska, svijet se kupa u novcima, burze ruše sve rekorde, a kod nas prometi jedva 7-8 milja kuna dnevno. Presmiješno. Nema se keša. Nema se… Strava. Sirotinjo i Bogu si teška.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


kad smo svi očekivali da će Crobex preći 2000 bodova burza opet ide u suprotnom smjeru od očekivanja


donedavno je crobex bio jedan od najbrže rastućih indexa na svijetu zar ne?
od tada je potegnuo još malo gore a da baš svaki dan ne može rasti svima nam je,bi trebalo biti jasno.
da je po mojim željama pao bi u sljedećih mjesec dana nazad na 15xx.
naravrno da nebi tada nikome preporučio prodaju kao što niti nikad ne proporučujem ali niti najmanje ne žalim one koji su mi prodavali,koji mi prodaju i one koji će mi prodavati.
svi oni će dobit onoliko koliko si žele da dobiju zar ne?
može li poštenije od toga?
vidim mnoge razočarane koji iako su dobili što su htjeli,koji nisu više sretni.
apsurd je da večini takvih su oni slični nama krivi za propuštenim i lošim odlukama.
o evolucijo teška li si?!
a opet dobro,odlično,super da je tako zar ne?
jasnije sinale izglednog pozitivnog scenarije nije se moglo vidjeti zadnjih desetak godina,tim više čudi neobjašnjivi mazohizam na zse.
to je moje subjektivno viđenje i nebi bilo prvi put da griješim.
naravno važan preduvjet za realizaciju tog scenarija je sposobnost čekanja par mjeseci.
priznajem da se sa kladionicom po ničemu nemože mjeriti,uspoređivati.
zamislite kolike su milijarde pokupile kladionice u zadnjih desetak godina i koliko
je bilo(i danas ih ima) prilika da se isto vrijeme dobije “jackpot” na burzi.
treba li ih žaliti????
sa tim milijardama bio bi i crobex već preko na početku spomenutih 2000.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

ni za biber nemamo. u isčekivanju stranog kapitala…

“ni za biber”???
>160 mlrd kn leži na oročenju za sada.
biti će za jako puno bibera kupiti uskoro
ipak biber nije tako skup:-))

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

promet do 14 h 5 milijuna kuna, jednostavno premalo.
još kad se na tako nizak promet nalijepe vijesti iz makro regije (tipa Italija i mogući budući scenarij ITAEXIT-a) nije moguć proboj kote 2000 bodova.
u ovakvoj situaciji je očekivan i daljnja sitna korekcija, možda do kote 1920, stabilizacija pa novi pokušaj.
ali bez novog kapitala. nije dobro…
napominjem, nalazimo se u relativno idealnom vremenu, ne daj Bože kakvih negativnih svjetskih scenarija.

invest@
držim da su prošla ta vremena kada su se prodavači trebali “bojati “malog” prometa.
barem je to dokazano u zadnjih 6mj.držim da kupci i dalje imaju bitno više razloga za nervozu,strah,neizvjesnost…
kada dođe vijest o dizanju kreditnog rejtinga i ostale pozitivne vijesti cijene će rasti pa makar na malom ili iznimno malom volumenu.posvjedočili smo previše puta da bi sumnjali.
kupci imaju priliku krcati ako neće po jeftinije kupovati će po skuplje.
u zadnjih desetak godina nisam bio često tako u nešto uvjeren.
volumen trgovanja je bio još slabiji na 15xx i ne vidim da je to bio dokaz nečega?
osim da strpljivi gotovo uvijek naplate pa ne vidim razlog sumnjati da će upravo to biti budući scenarij.
možda i griješim,nebi bilo….

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Zašto ste toliko sigurni da će dići rejting?

Nema niti jednog pokazatelja za to.

Mislim da će doći dosta novog kapitala na burzu jer ničeg drugog nema:
– zlato je jako volatilno, nije za svakog
– obveznice daju sve manje prinose i zapravo su dale svoje
– štednja je gotovo totalno neisplativa, a bit će i još više
U vezi ovog zadnjeg, banke više ne žele davati kamate na štednju nego uzimati 2% godišnje na upravljanje fondovima. U tu očekujem poprilično jak, ako ne i presudan poguranac prema gore.
Sad je prošlo neko vrijeme, fondovi mogu pokazati graf zadnje dvije tri godine koji izgleda super i eto: a gospodine, znate, kamata vam je jako mala, skoro ništa, a evo dionice rastu, imamo tu lijepih fondova, to vam je sad in itd.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

slažem se, to je jedna teorija.
druga teorija može biti (ne znači da će i biti) da će FED ubrzano početi podizati kamatne stope i da će to lančano dodatno opterećivati zadužene države (tipa Hrvatske) i da će se na to nasloniti druge jako zadužene države koje gotovo pucaju sa svojim dugovima (Italija, Španjolska i Grčka), a onda ne trebamo ni spominjati kakav bi to scenarij donijelo nama.
U tom trenutku bi novac opet povratio svoju vrijednost i kamate na štednji bi se opet počele dizati.
Mi smo jednostavno premali i nebitni, i ne smijemo zanemariti globalni utjecaj bez kojeg jednostavno ne možemo.
Sve se događa u ciklusima, SAD je pokretač svih dosadašnjih ciklusa pa je za očekivati da će tako biti i sljedeći put. A moje viđenje je da je kriza u SAD davna prošlost, da se vjerojatno vrhunac dosegao i da od 2017 kreće lagani pad koji će se prelijevati svijetom.
Ponavljam, u svim tim ciklusima smo mi nebitni i nebitno je što hrvatska burza nije pratila enormni rast tržišta kapitala u SAD-u i Zap. Europi zadnjih par godina, to ne znači da mi moramo rasti jer su i drugi rasli! Ništa se ne mora!
Naravno, ovo je druga teorija no smatram da je vrlo vjerojatna, pitanje je jedino kada!

Pa to je jedino pitanje zapravo: kada? To ne zna nitko. Mi svi ionako imamo horizonte od nekoliko mjeseci pa do maksimalno godinu dvije.
Naravno da smo nebitni i da USA pokreće svijet, ali ima tu još par stvari:
1. Kamate na HR obveznice ne ovise o FED-u nego o ECB-u, zapravo se naš spread gleda prema njemačkom prinosu.
2. Naše kamate imaju tendenciju pada, ne rasta, ništa se tu nije promijenilo u zadnje vrijeme.
3. U konačnici, američke kamate na treasuries su narasle koliko su narasle, nema šanse da pređu 3%, možda niti 2.5%. Zašto? Pa zato jer bi se upucali u nogu da svima idu plaćati više za dug. 2.5-3%, plafon.
Novca ima koliko hoćeš, bit će ga i nema načina da bude skup. FED i ako digne u prosincu dignut će 0.25% i to je to za dugo vremena.
4. U vezi 3, može biti da će fiskalna potrošnja koju najavljuje Trump dignuti kamate, ali opet, ne može iznad onog gore jer bi se ubili i ne bi napravili ništa.
5. Vrhunac na NYSE? Možda, ali ne bih rekao. 2007 je postignut DJIA od 14000 bodova, a količina elektronskih USD u optjecaju je narasla višestruko (pogledajte razne izvore, proturječni su i ne podudaraju se podaci, ali svi pokazuju isti smisao). Znači da je za potpuno iste parametre P/E i sl. DJIA od 19000 zapravo smiješno jeftin, još uvijek.
6. U Americi je nezaposlenost pala na 4.8%. Najniže ikad. Istinabog, jest da tu ima dosta nisko plaćenih poslova, ali radi se, nema sjedenja, ne bojim se ja za njih.
Zaključno, po meni, bull run uz korekcije još barem godinu dana, ako ne i dvije. A više mi i ne treba.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

nadovezao bi se:
1. FED će kamate dignuti u prosincu 100 %, i nastavit će ih dizati ubrzano sljedeće godine, drugi put vjerojatno već u veljači 2017. To će imati direktna i indirektan utjecaj na ECB i na sve centralne banke svijeta kao i na sva gospodarstva. Dolar je ipak centralna i najkompleksnija valuta svijeta.
2. Naše kamate imaju tendenciju pada već 4 godine. Mislite da će pad biti beskonačan? Nema šanse. Dno je vrlo blizu.
3. Novca u Europi ima jer ECB ne prestaje štancati eure. I sam Draghi je izjavio da navedena mjera nije dala planirane rezultate, što je svima očito. Mislim da ozbiljno planiraju radikalan zaokret po tom pitanju.
4. Trump je totalno nepredvidljiv. A to nikako nije dobra vijest za tržišta kapitala koja vole stabilnu politiku i upravljanje. Ovaj je sušta suprotnost.
5. Vrhunac na ZSE? Sami ste dali moguć odgovor- možda! Naravno, to naravno ni vi ni ja ne znamo, inače ne bi bili na ovom forumu.
6. Istina, SAD je postigao punu zaposlenost. Da li može puno bolje od toga? Ne može, i tu je problem! Dosegao se vrhunac a znamo što nosi sinusioda, poslije vrha ide pad.

Naravno, ovo je sve moje subjektivno razmišljanje, možda sam totalno u krivu. Osobno bih i ja volio da sve raste još dvi godine jer je to win-win pozicija za sve koji su unutra, a ja trenutno uglavnom jesam.
No da je sve čisto- nije, i zato je dobra ovakva rasprava, da se vidu različita razmišljanja. Zato 5 za @serislava!

New Report

Close