Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kolege
Bitno je da se stvari gibaju nabolje i da se dobar niz ne prekine. Poboljsanje kreditnog rejtinga i izlazak iz procedure prekomjernog deficita kao posljedica rasta GDP-a ce svakako pomoci da se u skoro vrijeme probije 2000 i nastavi dalje. Osobno bih bio jako zadovoljan s oko 2200 negdje na ljeto ili bilo kad u 2017.
A jednom kad se dodje do 2500 ili malo vise slijedi prelijevanje kapitala izvana, naravno pod uvjetom da ne dodje do nekih velikih poremecaja sto takodjer nije iskljuceno. Zato se ne drzi sve u dionicama.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Koliko opisivanje trenutne situacije potpuno beskorisno.To je već sve prožvakano.
Prvo, treba imati na umu da je A(m)erika najjača gospodarska sila na svijetu i da od nje sve počima. Znači, ako se tamo zatrese, cijeli svijet će prodrmati uključujuči i RH. E sad, ako se to ne dogodi i mi ćemo lagano krenuti prema naprijed, hoće li index biti 2000, 2300 ili 2500 ne znam.
Kao što napisah prije i dalje smo u negativnom teritoriju gledajući GDP, tako da imamo šanse za dalje.

Evo jedan citat iz novina:
U međuvremenu Wall Street neočekivano bilježi porast, naročito naftna i građevinska industrija, naftovodi, infrastrukture, svi koji osjećaju da bi njegovim izborom mogli dobiti

Analiza
Touche! Ali to je isto sto govorimo svi, samo drugim rijecima.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Prijašnji vrh crobija na 23xx biti će testiran ponovo tokom 2017, ukoliko će ekonomski pokazatelji i dalje biti pozitivni čak štoviše malo bolji od očekivanih očekujem da uz pojačanu likvidnost preskočimo taj otpor a ukoliko nam kreditne agencije u drugoj polovici 2017 ponovno podignu rejting e onda moguće da nam se smiješi i 2700 bodova. Naravno ovo je moj pozitivni scenarij koji poprima svoje obrise polako ali sigurno.

invest@
1.čaša može biti u istom trenu napola pona ili napola prazna
ovisi tko u nju gleda i na koji način.
tko je u nju gledao u zadnjih 6 mj kao napola praznu dobro je promašio.
to je povijest i sada ima generala koliko ti srce želi.
sve nas bitno više zanima budućnost,hoće li čaša biti napola puna ili na pola prazna.
rizici postoje a upravo ljudska želja za rizikom,većom zaradom je i stvorila tržište kapitala ali vidim temelje koji bi trebali donjeti još bitno više + od – vijesti u sljedećih 6 mjeseci nego je to bilo u proteklih 6 mj.
nema garancije da će se to dogoditi,niti ako se i dogodi nema garancije da će to rezultirati rastom indexa ali nebi bio u koži onih koji neće pokušati iskoristiti priliku kakva se izgledno nudi a o onima koji nisu niti u zadnjih 6 mj htjeli pokušati…
2.dali pomak u gospodartvu opravdava rast cijena dionica?
po meni mnogostruko više nego je mali pomak gospodarstva prema dole “opravdavao” brutalan pad cijena dionica,obezvrijeđivnje imovine kompanija van svake pameti,razuma.
moj rezima je da je današnji,dosadašnji rast je samo vračanje dijela pretjerane(panične) reakcije tržišta koje je mnoge dionice valuiralo,i danas to traje po nevjerojatnim diskontima čak i pri činjenici da je poslovanje večine oko +0.
omogučilo nam je i danas nam omogućava da imovinu tih kompanija kupujemo za “kikiriki”
držim da svijest o tome postaje svakim danom jača.to pak rezultira za neke “nestvarnim” rastom pojedinih dionica.
pitanje za dosadašnje pesimiste,nevjerne tome,zbunjenje kada će se prisiliti da otvore vlastite oči kao što se sile godinama držati ih zatvorenima.
netrebaju to napraviti radi nas koji smo unutra i godinama strpljivo čekamo,upozoravamo,najavljujemo da će se dogoditi što se je i počelo događati prije 6 mj.
ako će im biti tako lakše neka nama u inat ne kupuju ništa,evo barem još mjesec dana ako može kada mi stiže hrpa cash-a.
cijene dionica će svejedno doći na svoje jednog dana,prije ili kasnije,meni će i kasnije biti zadovoljavajuće.
3.rast gdp 3%?
slažem se da bi trebao biti jači,barem 4-5% ali složit ćete se da prije nego dođe na 4% ili više mora prvo doći na 3%,nekima je 1% bilo premalo a od tada do danas su mogli zaraditi brdo love zar ne?
pitanje je kuda idemo a negdje smo jučer bili ili i gdje smo danas.
za zaradu na burzi traži se odgovor na pitanje šta će biti za 3-6 mj.
osobno očekujem “puno lipih stvari”,vidim i temelje,garancije nema
100% garancije nema niti na oročenju a umjesto tih “simboličnih” prinosa radije bi uložio u rentne nekretnine.
svatko zna svoje ali stoji činjenica da je u tijeku “progledavanje” i značajnijih razmjera.
dokaz za to je velika seoba oročenja iz deviznog u kunsko.
apetiti rastu,osnivaju se i novi fondovi,rijetko kada nema vatre gdje ima i dima.
4.crobex 2500-3000?
inficiran pesimizmom kao posljedica dugodišnjeg kontakta možda se niti ja nebi usudio to prognozirati ali manje više sve moje prognoze se na kraju ispostave kao konzervativne.
mi strpljivi i skromni pesimisti gotovo uvijek dočekamo,čak se često i pozitivno iznenadimo pa to dođe kao bonus na bonus.
tržiste je mjesto sa pregršt emocija.
emocije u padu su bile brutalne,šokantne,van kotrole,van razuma….
kakve emocije možemo očekivati u rastu?
radi vlastitiog mira radije sam unutra,mirno spavam,čekam dobre vijesti…
svatko ima pravo na svoj izbor,može li poštenije od toga?

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

@migra
naravno da svatko ima pravo na svoj izbor.
ja sam naravno također unutra.
moja ideja je bila poticanje na detaljno obrazloženje situacije na tržištu kapitala, što objektivnije i realnije sagledati sve činjenice i da u tome sudjeluje čim veći broj ulagača, da aktivno pridonesemo ovom forumu, i da izbjegnemo klasično baljezganje o padu i rastu, neutemeljeno na ničemu osim na subjektivnim navijačkim dojmovima, a čega je nažalost u zadnje vrijeme sve više i više.
A sve manje je forumaša sa realnim i objektivnim stavovima u pogledu na budućnost.

Kolege, suvislo zborite, i ne preostaje mi nego ponoviti da ako ne bude eksternih udara da ce biti dobro, cak jako dobro. Pozz!!

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.



@migra

naravno da svatko ima pravo na svoj izbor.
ja sam naravno također unutra.
moja ideja je bila poticanje na detaljno obrazloženje situacije na tržištu kapitala, što objektivnije i realnije sagledati sve činjenice i da u tome sudjeluje čim veći broj ulagača, da aktivno pridonesemo ovom forumu, i da izbjegnemo klasično baljezganje o padu i rastu, neutemeljeno na ničemu osim na subjektivnim navijačkim dojmovima, a čega je nažalost u zadnje vrijeme sve više i više.
A sve manje je forumaša sa realnim i objektivnim stavovima u pogledu na budućnost.

svi koji smo unutra a razmišljamo prije svega dugoročno najviše koristi možemo imati od objektivnosti.
oni koji svoju strategiju baziraju na hvatanju valova podložniji,skloniji su “navijanju”.
nitko od nas nemože predvidjeti budućnost ali na temelju činjenca se može izvući najizgledniji scenarij.
neki ga hrabrije illi manje hrabro,samouvjerenije ili manje samouvjereno izražavaju.
uvijek pokušavam svoje razmišljanje argumentirati činjenicama ako već nisu u ranijim postovima ponovljene.
nebi se složio da u zadnje vrijeme ima više neobjektivnosti nego ranije,možda i zato jer je najizgledniji scenarij više izražen.
dobro da ima različitih mišljenja dok su potkrijepljena činjenicama a slobodno tumačenje činjenica ne može bitno utjecati na činjenicu.
svi mi imamo već izgrađene stavove i prije svega nas zanimaju činjenice,brojevi,statistika….
bila je ovo dobra godina a držim da će sljedeća biti bolja.
na čemu konkretno temeljim nebi ponavljao već više puta ponovljeno,lako je naći.
dali smo ušli više ili manje prerano manje je bitno jer oni koji će zakasniti malo propustit će bitno više.
da se izbjegne taj veliki stres,vrijedilo je biti i malo strpljiviji.
naravno oni željni adrenalina će napraviti baš suprotno.
srećom pa svatko ima pravo na svoj izbor.
ja sam svoj adrenalin odradio i sada vidim,uživam velike prednosti suprotnog stila.
preporuka svima da isprobaju oboje na vl koži.
neprocjenjivo
p.s.
nadam se da niste shvatili moj prošli post kao napad,već kao odgovor na vaša pitanja, poziv na diskusiju.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

činjenice, brojevi statistike……. za ovu burzu nažalost ne vrijede, to svi znamo i to je tako. e trebaju nam sada činjenice (koji još nema) da je se to stanje burze promjenilo. do tada je ovo obična opklada a brojevi, informacije, činjenice u biti prestavljaju prave ili krive kladioničarske dojave.

dan je pametniji od noći!

Osobno ne bih previše licitirao s brojkama. Imali smo anketu nedavno hoće li preko 2000 bodova ili neće pa je ekipa s foruma rekla da vjerojatno hoće (vrlo mali uzorak glasača: 6).

CROBEX kao i svaki indeks sadrži dionice koje mogu izaći iz indeksa kao i neke nove koje mogu ući u indeks što znači da njegova vrijednost može biti velika, ali i mala, no, vrlo promjenjiva.

Ako ćemo ipak licitirati s brojkama onda očekujući još bolju turističku sezonu sljedeće godine, CROBEX bi definitivno trebao rasti preko 2000 bodova, ali ako Am(e)rika krene prema dolje, onda sve to se neće dogoditi.


činjenice, brojevi statistike……. za ovu burzu nažalost ne vrijede, to svi znamo i to je tako. e trebaju nam sada činjenice (koji još nema) da je se to stanje burze promjenilo. do tada je ovo obična opklada a brojevi, informacije, činjenice u biti prestavljaju prave ili krive kladioničarske dojave.

ako sada odvrtimo temu unazad 6-12 mjeseci ipak je izneseno masu brojeva ,činjenica statistike a to sve je dokazano predhodilo značajnom rastu,po meni početka rasta,potvrđenog odbijanja od dna…
slučajno?
nebi se složio + ne vjerujem da današnji brojevi,činjenice,statistike neće dovesti do nastavka započetog trenda u 2017.
srećom pa je 2017 iza prvog zavoja pa odgovor nećemo dugo čekati.
da je zse plitka bara koja ponekad ima zakašnjelo paljanje,da reagira preintenzivno i još svašta nešto stoji,srećom po nas pa smo pad odradili a mene manje brine kakav će biti rast ako je on vrlo izgledan.
računam da ću na strpljivost pokupiti dodatne bonuse kao i do sada.ako ne griješim zarada + bonus pri umjerenom do malom riziku ako se kupuju dionica sa debelo podcijenjenom imovinom= poželjan omjer potencijalni rizik-potancijalna dobit
ipak ta naša” barica” u koju su počeli ponovo zalaziti i strani investitori pokazuje znakove ozdravljenja, i nije više tako troma i inertna kao godinama prije.
primjetan je i početni šok večine koja nije to očekivala.
zašto me ne čudi da je večina iznenađena?
domaća pamet umjesto da ulaže na burzu prije stranaca opet čeka da se stranci prvo nakrcaju.
ne kaže se badava da je evolucija dug i spor proces,a prihvatljive alternative joj nema.
čemu odgađati,izbjegavati ono što se nemože izbjeći kadase nudi i potencijalno dobra prilika za zaradu na evoluciji?
nisu svi rođeni sa genom rizika ali riskiraju svi htjeli ili ne,čak i oni koji drže na oročenju kolikogod mi šutili o tome.
postoji samo lažna sigurnost,mudrije je upravljati rizicima nego od njih bježati.
tko ne želi sam učiti,može i angažirati profesionalce.
s obzirom da vlasnici fondova najavljuju otvaranje novih fondova vjerojatno se je interes povečao.
>160 mlrd kn na oročenju je sada sa vremenskim odmakom možemo kostatirati bio promašaj.
ostvareni prinos na burzi je u istom razdoblju bio veći,prostora za rast burze ima još puno,po percepciji večine rizik je manji,kamate na oročenje vrlo male…
onaj tko pogodi koje bi mogle biti posljedice toga i još neće čekati da drugi kupe prije njih moglo bi im se debelo isplatiti.
koliko će točno mlrd kn se preseliti na tržište kapitala neznam ali sama činjenica da se izgledno radi o desecima mlrd kn mudre nebi trebala,smjela ostaviti ravnodušnima.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

kad smo svi očekivali da će Crobex preći 2000 bodova burza opet ide u suprotnom smjeru od očekivanja

New Report

Close