Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Veće su šanse na kladionici a da je Hrvatska pravna država većina iz te institucije bi krivično odgovarali a naročito nakon ovakvih nebuloza u Jutarnjem listu neki dan



@delboy

"Cijene rastu, a kupaca nema?" Jel to ide jedno s drugim? 🙂

ide.. ide i obrnuto.. da ima kupaca a cijena pada..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

“panika”?
na strani nas koji smo večinski u dionicama a ne u cash-u?
mokri snovi pesimista ako se mene pita.
indexi rastu i to snažno baš kao posljedica “nedostatka”(manjeg broja) prodavača od kupaca.
očito je to za sada pessimistima šok jer je godinama to bila gotovo nepoznata situacija.uglavnom je bilo obrnuto.
svemu dođe kraj pa i vladavini medvjeda zar ne?
propušteno je mnogostruko manje od onog što bi se moglo propustiti.
a što će napraviti vlasnici oročenja od 170 mlrd kn?
nebi ja samo tako podcjenjivao njihov evolucijski kapacitet i nagon za preživljavanje,dapače pun sam vjere u njega jer da su tako neuki,nemuštri,nehrabri kako ih neki pesimisti drže dali bi skupili 170 mlrd kn?
po meni nebi a
možda i griješim,nebi bilo…

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...


"panika"?
na strani nas koji smo večinski u dionicama a ne u cash-u?
mokri snovi pesimista ako se mene pita.
indexi rastu i to snažno baš kao posljedica "nedostatka"(manjeg broja) prodavača od kupaca.
očito je to za sada pessimistima šok jer je godinama to bila gotovo nepoznata situacija.uglavnom je bilo obrnuto.
svemu dođe kraj pa i vladavini medvjeda zar ne?
propušteno je mnogostruko manje od onog što bi se moglo propustiti.
a što će napraviti vlasnici oročenja od 170 mlrd kn?
nebi ja samo tako podcjenjivao njihov evolucijski kapacitet i nagon za preživljavanje,dapače pun sam vjere u njega jer da su tako neuki,nemuštri,nehrabri kako ih neki pesimisti drže dali bi skupili 170 mlrd kn?
po meni nebi a
možda i griješim,nebi bilo…


Stvar je bila da oni ne želi ovakva rizik zato drže na sigurno,čak je bilo rjeci da oni koće reforme .

Najsigurnije znak za blagostanje neke zemlje jeste porast broja njenog stanovništva.

Stvar je bila da oni ne želi ovakva rizik zato drže na sigurno,čak je bilo rjeci da oni koće reforme .

2004 je isto večina držala cash na oročenju ali kada su vidjeli da ekipa na burzi zaradi za mjesec dana ono što oni ne zarade niti za dvije godine na oročenju nagon za preživljavanje i evolucijski kapacitet jednog dijela njih ih je nagnao da preseli koju mlrd na burzu.
svi znamo kako je to dalje išlo.
uvjeren sam da je barem nekoliko mlrd kn od tih 170 na oročenju zarađeno baš na burzi 2004-2008.
oni koji su zadnjih 7 godina držali na oročenju su napravili bolji posao od avg zse investitora.
držim da je došlo vrijeme da se ploča okrene i da bi bilo mudro ne ćekati da ti isti i na dionicama pokupe vrhnje.
ima još nemalo dionica gdje se imovina može kupovati za 1/4 vrijednosti i kao takve ne predstavljaju veliki rizik ali omogućavaju potencijalno veliku zaradu.
a to je omjer rizik -dobit koji nebi bilo mudro propustiti.
naravno vrijedi za one koje su spremni riskirati više da bi zaradili još više,ostali neka uživaju u sigurnosti oročenja koje isto ima svoje rizike koliko god mi šutili o tome.
možda i griješim nebi bilo…

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Upravo tako kolega migra… ono što je simptomatično je kao što vidimo pojačan priljev stranog kapitala tj.investitora na ZSE a što se manifestiralo povećanjem prometa i rastom Crobexa…iz ovoga se dade naslutiti da je sljedeći korak povećanje ulaganja mirovinskih fondova te naposljetku i samih građana. Naravno da je propagandna “mašinerija” presudna za takav scenario međutim “povijest se ponavlja” kao i “povijest je učiteljica života” naročito nakon 7 mršavih krava.http://teletekst1.hrt.hr/images/205-01.gif

amerikanec@
sve ide za sada u smjeru relativno brzog formiranja vlade a to će biti jak vjetar u leđa “stabilnosti”
a svi znamo da to tržište kapitala najviše voli.
rast bdp-a i rast izvoza kroz više kvartala dokaz su da se je gospodarstvo stabiliziralo i ide prema gore na zdravim temeljima.
sve su to pretpostavke pa i vaše spominjanje vračanja stranog kapitala na zse koje su jaki znaci upozorenja za pesimiste i ljubitelje cash-a da plešu po tankoj žici.
dali će se povijest ponoviti da nam stranci opet kupe dionice prije domaćih investitora?
večina uvijek propusti priliku jer kao što vidimo i ovaj rast crobex-a od 11% je nemalom broju investitora”teško pao”.
kako će tek primiti ako će sljediti nastavak rasta?
prostora ima,a osim pohlepe treba biti i oprezan .
izgledno da oni koji će prije da će naplatiti onima koji će kasnije.
možda i griješim,nebi bilo….

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Meni je zanimljivo kako vas dosta piše o tome kako ce tržište eksplodirati. Oprezniji i konzervativniji ulagači su kao nervozni Itd.

A nitko ne spominje vrednovanje?! Nisu Hrvatske dionice bas tako relativno jeftine da bi se u njih trebalo zalijetati i kupovati ih bez ozbiljnog promišljanja! K tome je tržište poprilično nelikvidno.

Priča se o rastu, a rast je jos uvijek vrlo nestalan i slab. I ekonomije i burze. Nije ovo SAD gdje se velike kompanije mogu zaduživati po 1 ili 2% i raditi share buyback ili isplaćivati dividendu i braniti cijenu.

Vjerojatno ce se oporavak nastaviti, al on po svemu sudeći neće biti ni izbliza tako izdašan kakva se očekivanja formiraju tu po forumu ili u javnosti. Treba dobro procijeniti omjer rizika i potencijalne nagrade. Rast iz prošlog desetljeća gotovo je sigurno neće se ponoviti.


Meni je zanimljivo kako vas dosta piše o tome kako ce tržište eksplodirati. Oprezniji i konzervativniji ulagači su kao nervozni Itd.

A nitko ne spominje vrednovanje?! Nisu Hrvatske dionice bas tako relativno jeftine da bi se u njih trebalo zalijetati i kupovati ih bez ozbiljnog promišljanja! K tome je tržište poprilično nelikvidno.

Priča se o rastu, a rast je jos uvijek vrlo nestalan i slab. I ekonomije i burze. Nije ovo SAD gdje se velike kompanije mogu zaduživati po 1 ili 2% i raditi share buyback ili isplaćivati dividendu i braniti cijenu.

Vjerojatno ce se oporavak nastaviti, al on po svemu sudeći neće biti ni izbliza tako izdašan kakva se očekivanja formiraju tu po forumu ili u javnosti. Treba dobro procijeniti omjer rizika i potencijalne nagrade. Rast iz prošlog desetljeća gotovo je sigurno neće se ponoviti.

apsolutno točno.
No, i dalje smo jako mala barica koju eventualni dočazak stranih investitora može jako pogurati naprijed.
S par milijuna eura se može čuda napraviti na našoj burzi, a da ne govorimo o daleko većim svotama.

To je točno Invest, ali isto tako stoji što Fahrudin kaže. Većina ljudi na forumu je u raspoloženju kao da smo u 2009./2010. i kao da su domaće dionice na 0,2 booka ili još bolje kako je onda bilo dionica gdje je NCAV bio veći od MCAP-a pa nisi mogao fulati i da se potrudiš. Nema toga više i treba biti jako pažljiv i izbirljiv.

Istina je da su stope niske i da to smanjuje apetite za povratima ali s druge strane to će dovesti i policy makere u probleme kada dođe do krize jer glavno oružje više neće imati. A kada smo već kod fondova, ne treba ni zaboraviti kako je izgledao izlazak iz dionica zadnji put kada je bilo veselo, imali su itekako svoju ulogu u tome.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

mi živimo u uvjerenju da je domaća “pamet” najpametnija a naša “topla voda” najtoplija.
to nas je i dovelo u nezavidnu situaciju.
izgleda da ćemo i u ovom “krugu” trebati ponovo učiti na iste fore od stranaca ,da nam oni pokažu kako nije preveliki rizik kupovati imovinu kompanija u 1/4 vrijednosti a da se poslovanje na +0 može pretvoriti preko noći u više od toga i da se preko noći ne preveliki rizik može pretvoriti u veliku zaradu.
ne osuđujem domaću pamet jer na zapadu gdje tržište kapitala ima puno dulju povijest ljudi p.še iste fore u periodičkim razmacima.
večina ljudi je jednostavno programirana da po.uši istu foru nekoliko puta u životu .
pri tome će večina istih i tvrditi da im život nije pružio priliku ili dovoljno dobru priliku.
pametnom je dosta jednom a nepametnom nije niti 100x dovoljno zaključili su mudri ljudi od davnina.
oduvjek je bilo i biti će.
ne tvrdim da će se nešto sigurno dogoditi već da je izgledno pa bi bilo mudro razmotriti mogućnost barem djelomičnog participiranja.
ne nagovaram nikoga niti mi treba preuzimanje tuđih rizika,sebe sam “nagovorio” i to mi je dovoljno.
neka svatko za sebe prouči,odluči,preuzme rizik ako želi.
svi mi ubiremo kako sijemo.
svi mi želimo biti na strani pobjednika ali realno to zakon prirode najjači od svih ne dozvoljava.
dugoročno da bi manjina zaradila večina mora biti u zabludi.
kratkoročno su moguće i win-win situacije.
sada smo svi generali i znamo zašto su indexi narasli.
gotovo sve to što se zna sada znalo se je i prije 3 mjeseca.
upozoravo sam na temama na kojim sam pisao da gotovo nikad usred ljeta indexi ne rastu,dapače najčešće su već u lipnju počeli padati i da će najizglednije sve rasti kada se svi vrate s mora.
rastući podaci o bdp-u,rastu ind proizvodnje,izvoza objavljuju se na skali mjereno u godinama.
pesimisti su govorili da to tržište ugradi u cijene 6 mjeseci ranije.
možda je tako bilo ali sada sam skloniji da je to 6 mjeseci kasnije.
stranci su uzeli laku lovu na analizi prošlih rezultata bez puno muke i velikih predviđanja i rizika.
što je najvažnije zauzimaju najjaču poziciju a to je ulazak prije drugih na dnu ili pri dnu.
kasnije će na krilima tuđe “pameti” koja će morati progledati kad-tad debelo isprofitirati.
nedavno su mirovinci otkrili turizam zar ne?
otkrit će oni i fondovi malo po malo sve a neće niti svih ovih 170 mlrd na oročenju moći vječno odoljevati zovu pohlepe,uostolam tih 170 mlrd je i nastalo na pohlepi zar ne?
dolaze sve bolji rezultati koji sve iznenađuju i zato očekujem i dalje rast indexa.
da vidimo tko će biti general kada neće biti već gotovo i tko će predvidjeti što će biti za 3-6 mjesci.
tko pogodi moglo bi mu se isplatiti.
postoje i rizici bez kojih nebi bilo ovakve prilike.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

http://www.tportal.hr/biznis/politika-i-ekonomija/444977/PBZ-podigao-procjenu-rasta-BDP-a-na-2-3-posto.html

drukeri na ignore: bisakovi, serislav,, neumoran, https://www.youtube.com/watch?v=VKlf7Llcl5U&list=LLzzxP81UKsk5js-Yy0dtuHw&index=79

New Report

Close