Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@strateg
Po prognozama MMF-a (HNB-e ima slično) ove godine i naredne ćemo imati suficit platne bilance na razini 2.2% GDP-a.
Vaš link …[/url]

Ja sam naravno optimističniji, a razlog je godišnji pattern povećanja ukupne domaće štednje između 30.05. i 30.09. Ove godine tu imamo 3 milijarde kuna više nego prošle godine (ukupno 13 milijardi kuna povećanja), po meni dobar prediktor suficita platne bilance.

Dalje na opće čuđenje raste potrošnja ali i štednja u rujnu, kako “fali” jedno 30-40 tisuća ljudi u statistikama (ukupan broj zaposlenih i nezaposlenih je manji za 55 tisuća na godišnjoj razini) očito je da ljudi na baušteli šalju doma familijama novac.

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

Bravo kolega Strateg. Potpuno se slažemo. Ono što ekipa ne razumije je da ne postoje fundamentalni driveri rasta dioničkog tržišta u HR, kao što postoje u ostatku svijeta. Zato su oni na ATH, a mi nećemo rasti slijedećih 5 godina, a kamoli ići prema ATH. Jer ne postoji razlog za rast. Ali zato mi imamo nebrojeno puno razloga za pad.Politika drži sve čvrsto u svojim šakama i ne pušta, pravna nesigurnost, averzija lokalnog stanovništva prema burzi, nepostojanje drivera burze, ne može biti Adris, niti Agrokor driver burze. To su spore, starinske firme, koje se bave starinskim poslovima u kojima nema brze i lake zarade.
Da bi se nešto pokrenulo an ovoj burzi vi morate u jednom trenutku odjednom stvoriti potpuno novu industriju, koja ima potpuno nove ciljeve, potpuno novu tehnologiju, i stope rasta koje višestruko nadmašuju bilo koju firmu koja je trenutno izlistana na ZSE. Tek kad se u datom trenutku na burzi izlista desetak takvih firmi, će oporavak burze početi. Nikad, nigdje driveri tržišta nakon recesije nisu isti sektori.Uvijek su drugi. Mi nemamo ništa osim prehrambene industrije koja je kao driver irelevantna. Ova naklapanja o platnim bilancama, deviznim rezervama, niskim kamatama, štednji su deplasirane. Zašto? Zato što nema rasta dok nema firmi u koje se treba uložiti.
Niti je Crobex rastao zbog suficita platne bilance od 2000-2007. , niti zbog velike štednje u bankama. Rastao je jer je jedna grana industrije bila u velikom naletu i vukla je cijelo tržište. Toga danas nema , niti se ne nazire


Dakle, ako su indeksi na najvisim razinama svih vremena, realno je ocekivati rast, ako ne dodatnih 50 posto, onda sigurnih 30. Samo naprijed!

Zar nakon baš svakog vrhunca slijedi pad? Pa koliko puta je su zadnjih godinu-dvi-tri indeksi dosegli vrhunac? Barem nekoliko. Kako onda znati da je baš ovaj vrhunac onaj nakon kojeg slijedi pad? Pa govorite kao da ste pali s Marsa u ovaj trenutak. Ne znam. Možda imate neku objavu pa baš znate da je ovo TAJ vrhunac. Ja ne kažem da nije. Ja kažem da se ne može znati je li ili nije.


Bit cu slobodan pa Vas javno pitati koliku najamninu placate za iznajmljeni stan/kucu? Pretpostavljam da nemate svoj(u) jer to cak i nije investicija vec trosak. Dakako, ako se ispostavi da ste Vi ili drugi koji zastupaju navedene stavove, ipak vlasnici nekretnine u kojoj zivite, najmanje sto bi se tada moglo napraviti je ispricati se zbog licemjerstva.

Trenutno plaćam 1100 kuna, imam sobicu i kupaonu. Budući da još nemam svoju obitelj, ovo mi je sasvim dovoljno. Do nedavno sam bio u garsonjeri koja je imala i studio kuhinju pa sam plaćao 2000 s režijama, al sam sada tu radi uštede. Ne živim u gradu odakle jesam, a ovo mi je već 4. grad u kojem živim u HR. Preselio sam se iz meni najljepšeg grada samo radi posla. Kakvo licemjerstvo čak i da imam svoj stan? Da ga imam, ne znam da li bi ga prodao, ne razmišljam sada o tome. Ja govorim o kupnji stana na kredit i gledanju na to kao nešto što se mora. Ne mora se i nije tvoje dok ne otplatis.


U ovakvoj drzavi, gdje realno mozete naci posao samo u Zagrebu, nemate nekih drugih mogucnosti.

Ovo uopće ne stoji.Ja sam se preselio, a nisam došo u Zg. Uostalom, može se preseliti i u inozemstvo.


Ne znam na temelju kojih cinjenica bi hrvatska burza trebala rasti? Da li nam BDP raste? Ne! Dapace, pada vec sestu godinu zaredom. Da li smo devalvirali valutu pa se vrijednosti niveliraju? Ne. Da li nam je pozitivna vanjsko-trgovinska bilanca? Ne. Da li imamo smanjenje stope nezaposlenosti? Ne. Da li imamo projekcije rasta BDP-a? Ne, nadamo se usporavanju pada.

A mislite da je naše tržište efikasno i da bi trebalo pratiti stanje u državi? Mislite da su sve dionice realno pale nakon sloma 2008.? Ja mislim da je itekako neefikasno i da postoji nesrazmjer između pojedinih dionica i da postoje mnoge prilike gdje vrijednost na burzi ne odražava pravu vrijednost koja se skriva iza pojedinog tickera.

Uz to, kako to da je grčka burza rasla, a oni u totalnoj banani? I još, vezano za temu objave na blogu, na temelju čega je sve počelo, govori se , ako se ne varam o raspoređivanju imovine u različite klase, a ne radikalno nametanje dionica.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Nekretnine su investicija. Svaka kupnja od koje ocekujes financijsku dobit je investicija. U svakoj knjizi se real-estate tretira kao assett klasa. Na burzi postoji citav sektor koji se zove REITs (Real-Estate Investment Trust)

Dvije teme na kojima se pumpalo trziste do 2008-e su bile: stan je potreba i Zagreb metropola. Obje su vrlo upitne.

XY nije analiticar, on je bloger. I od njega se nemoze ocekivati da bude objektivan jer posjeduje dionice o kojima pise. Analiticarima je zabranjeno da posjeduju dionice koje analiziraju. XY navodi pozitivne strane svojih investicija, a ne spominje rizike. Isto rade i mnogi drugi vlasnici dionica. Da je drugacije ne bio bilo normalno.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Oporavak burze ?
Na Zapadu je to stvar proslosti, Slovenija ove godine izlazi iz recesije, a slijedeci smo mi. Turizam je i pored slabih vremenskih uslova imao solidnu dobit, slijedece godine ce biti bolje. Zatim slijede drugi sektori(hrana, gradjevina,…)potstaknuti potraznjom turizma.Slijedece godine ocekujemo rast. Dakle, kupiti dionice perspektivnih firmi sada.

Druga opcija je obrnuta. Pad turizma zbog necega,… vrijeme , kriza na Zapadu,……dopisite

Mislim da je izvjesnija optimisticni rasplet, mada nece biti jednostavno, niti brzo.

Potpis

to dečki,volim kad se špana,
prognostičarivremena vele: vreme visi i kiša a mene bole kosti,južina i kiša će
croprognostičari vele:poslije kiše uvijek dolazi sunce
ameri vele:realni pokazatelji su u pozitivi.Balon če se polako ispuhavati.Postoje iskustva iz 2007/08 samo se stvari moraju uskladiti sa EU jer
to je zakon spojenih posuda a i Kina se sve više uvažava.
Buffet za šankom veli:kad svi prodaju ja kupujem.Uvijek suprotno od krda.
Hrvatska:niti ko prodaje niti tko kupuje.Pat pozicija je najgora …

Dalje na opće čuđenje raste potrošnja ali i štednja u rujnu, kako "fali" jedno 30-40 tisuća ljudi u statistikama (ukupan broj zaposlenih i nezaposlenih je manji za 55 tisuća na godišnjoj razini) očito je da ljudi na baušteli šalju doma familijama novac.

nisam dosada pisao ovdje, ali svakodnevno čitam što se piše, i mogu reći da iznimno cijenim što medo piše, i u 99% stvari se slažem s njime

već cca pola godine čini mi se i govorim okolo s ekipom da se nešto počelo događati u hrvatskoj, no smatram da se još to ne vidi u makropokazateljima, no isto tako smatram da će se to vidjeti u 1H 2015 godine

čekao sam ovu jesen da vidim koliko će se pokazati nezaposlenih nakon turističke sezone, i evo potvrde da ih je dosta manje nego prošle godine, a tako nešto sam i očekivao

što se tiče citiranog komentara, osobno znam desetak frendova koji su unatrag godinu dana otišli u NJ na šljaku (bauštelu – građevina cvjeta tamo), a isto tako i desetak njih koji su otišli u Kanadu i Irsku za boljim poslom – ja sam iz ZG inače

kao jedan zanimljiv podatak mogu reći i ovo, a to sam načuo tokom rujna – a to je da je od proljeća na području bih (otkud sam porijeklom) otišlo prema njemačkoj na šljaku: posušje cca 700 dečkiju, tomislav grad cca 1500, livno preko 2000

sada to preslikajte na Hrvatsku i dobijete potvrdu onoga što medo govori

www.lociraj-popust.com

najslabiji smo u EU…
http://www.vecernji.hr/gospodarstvo/nakon-sest-godina-recesije-hrvatsku-u-2015-ocekuje-rast-od-sicusnih-02-posto-971269

jedva te čekam sresti

@homer

Da to su informacije koje zaobilaze ekipu u odjelima i lakiranim cipalicima iz fensi ureda na višim katovima nebodera. Imaju varijable i modele koji se ne mogu kalibrirati na fine i skrivene nijanse stvarnosti u Hrvatskoj, zato su im i predikcije od slabe koristi.

Ali ti su još dobri kakvi su ovi koji žive na državnom jaslama i rade u različitim institutima i komorama, kako su im resursi za analitiku puno lošiji u odnosu na bankovne “stručnjake” ja samo zatvorim oči i začepim uši i nazovem vidovitog Milana.

A dokazano najgori su oni prognostičari po čijim izračunima se radi državni proračun jer tu greške prave stvarnu štetu. Ovi trenutno na vlasti su se toliko osramotili s “napumpanim” prognozama da ih nitko više ne doživljava čak ni kad govore istinu.

Umjesto da su kao što radi recimo Apple išli jako nisko s prognozama i onda se kao market iznenadi s “better than expected” rezultatima, oni su širili potpuno neutemeljeni optimizam kad je trebalo rezati troškove države i sada zasluženo kusaju kašu koju su sami zakuhali.

Ali evo upravo je uvaženi kolega kosac tj. sijač smrti postao jednu takvu prognozu. [emo_smijeh]

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

Dakle, ne možeš rezati troškove države i objasniti zašto je monetizacija nužna(dapače presudna) ako Grčić i Vrdoljak bez ikakvog razloga i potrebe šire optimizam.

Mislim to su trivijalne stvari, Lalovac je to skužio jer zna ili mu je netko objasnio o čemu mu kamata ovisi.

E sad zamislite da uz sve ove prognoze o nikakvom rastu od 0.2% opali jako dugo i vruče ljeto, a nafta ostane nisko ili se još dalje uruši. [emo_smijeh]

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

nek mi medo oprosti ali ja više volim kada nastupi onaj s rogovima a toreador kriči ole.no šalu na stranu.nedugo je analitičar banke napisao prodajte dionice ine jer ona će pasti natrag na 1950 kn od kuda je počela rasti na današnju vrijednost jer se je pojavio mol kao kupac.ina ima svoju težinu u Crobexu to je točno ali s čim više krobex ima veze više mi nije jasno u sastavu grobexa se nalazi i petrokemija.
krize inače mogu trajati 5-8-12 godina a kod nas će sadašnja deflacija potrajati
no kakve sve to ima veze s mojim dionicama ..

realbear,

E sad zamislite da uz sve ove prognoze o nikakvom rastu od 0.2% opali jako dugo i vruče ljeto, a nafta ostane nisko ili se još dalje uruši.

e sad kaj se nafte tiče tu sam veliki bik/optimist.2015.g.je izborna godina i SDP bu pronašel naftu na moru.Mlazevi nafte buju bili tak jaki da buju nam špricali po plažama a turisti će doma odlazili tak črni i pričali budu o čudu neviđenpme a na crpkama benzin besplatan
Sve može biti u izbornoj godini pa vjerujem da buju došli i veči ulagaći na našu burzu

New Report

Close