Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ovdje se radi o oporavku nekih dionica koji su nakon većeg rasta pale, ostale su po -4%

Malo o valuacijama…

Osobno ne vjerujem u EMH koja kaže da je trenutna cijena na tržištu najtočnija. Euforije i balončeki, psihologija krda, paničan strah i paraliza djelovanja… dakle evolucijsko naslijeđe empirijski narušava lijepo zamišljene hipoteze o racionalnom marketu.

Idemo prvo na P/E jer ga fond manageri i mnogi investitori vole kao mjeru što je skupo a što je jeftino.

– Trailing P/E je najčešći, pogotovo kao općenita mjera… Gleda zadnjih 12 mjeseci koje mogu biti čisti šum i zapravo ne govori ništa značajno osim što
opisuje blisku prošlost.
– Forward P/E uzima očekivane zarade u slijedećih 12 mjeseci… Predviđanja
analitičara i guidance samih kompanija jako vole iznenaditi različite stvari,
pogotovo u vrijeme kad ekonomski ciklus mijenja smjer.
– Puno razumnija mjera je CAPE, odnosno Schiller-ov cyclically adjusted P/E koji
uzima moving average zarada u proteklih 10 godina i koji ne isključuje mogućnost
reversion to the mean koje ove jednostavne P/E metode potpuno zanemaruju.

Trenutni CAPE S&P-a je preko 25 a medijan je 16, Ameri ne izgledaju baš neka jeftinoća kad uzmemo ovaj indikator. Koliki je CAPE recimo HT-a, odnosno puno
bolje pitanje što će se dogoditi s prihodima i zaradama hrvatskih kompanija kad
se potrošnja i optimizam odbiju po meni trenutnog egzistencijalnog minimuma ?

Vidjet ćemo skoro po potrošnji u IKEA-i imaju li Hrvati apetita za trošenje, pa kad susjed i šogor kupe nove kuhinju i spavaću sobu a žena zavrišti zašto se
čući u oročenoj štednji a svi okolo uređuju.

Ali pustimo P/E, ajmo pogledati Buffettov MCAP/GDP ili neki drugi omjer koji
recimo uzima omjer earnings/national income. Trenutno oba u području zadnji put
viđenom za vrijeme dotcom balončeka. Koji su ovdje omjeri za hrvatske kompanije, na višegodišnjem minimumu ili maksimumu ?

Ok, ima mnogih koji spinaju i govore da Ameri nisu preskupi zato što multinacionalke ostvaruju puno više zarade vani nego prije, ali kao da tu ne vrijedi reversion to the mean. Kolike su bile zarade američkih kompanija u inozemstvu za vrijeme recimo Marshallovog plana ?

Zato imamo meni najdraži long term valuacijski indikator a to je Tobin’s Q ratio (market value/replacement cost) koji je isto na razinama viđenim jedino u dotcom balonu (i još veći nego 2007.).
Malo teško izračunati ovaj omjer za nas zbog kreativnog knjiženja i male ekonomije pa eventualne greške u procijeni rafinerije, telekom infrastrukture ili cijene turističkog\poljoprivrednog zemljišta ovaj omjer kod
nas čine ne baš previše vrijednim.

Dakle po svim indikatorima koji su meni bitni Ameri i druge razvijene ekonomije su skupi i po meni tamo postoje dva scenarija. Ili ozbiljna korekcija cijena koja će zaustaviti bilo koje primisli o dizanju kamatnih stopa za duže vrijeme ili potpuna euforija. Oba scenarija su pozitivna po meni za CROBEX barem u slijedećoj godini.

Naravno nitko ne zna kako će se stvari razviti i kakav nas mogući pozitivni/negativni šok očekuje u budućnosti ali po meni ako ćemo gledati po dugoročnim valuacijama mi smo puno jeftiniji nego što se nekim fond managerima i domaćim analitičarima čini [emo_smijesak]

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

Dok CROBEX pada na prometu od par milijuna kuna, u želji za kakvim takvim prinosom CROBIS se napucava na razine koje nisu viđene još od 2006. godine. Još samo malo više potražnje za državnim obveznicama i eto nas na ATH. Pogledajte malo koliko su u plusu YTD obveznički fondovi izloženi hrvatskom dugu.

Dakle ovim tempom još samo mjesec, dva i prinos na hrvatski dug će biti najmanji u povijesti od nastanka države. Još malo pa bi i notorni nedividendaši CROBEX-a koji isplaćuju 2-3% dividende mogli postati atraktivni. [emo_smijesak]

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

http://rs.seebiz.eu/prodaja-automobila-u-prvom-polugodistu-u-hrvatskoj-porasla-37/ar-90723/

ZAGREB – Tijekom prvih šest mjeseci ove godine u Hrvatskoj su registrirana 21.133 nova automobila, što je 5.749 vozila ili 37,3 posto više nego istom lanjskom razdoblju, pokazuju podaci agencije Promocija plus. Po tim je podacima, samo u lipnju registrirano 4.269 novih automobila, što je 1.079 automobila ili 33,8 posto više nego u lipnju prošle godine.

sprema nam se prinudna EU uprava?
http://www.jutarnji.hr/hrvatska-2016–pod-prinudnom-upravom-eu-/1204252/
[emo_vrtimise]

možete mi brisati nick, ali ne možete obrisati istinu u raskrinkavanju forumskih drukera i navlakača!

to je kolega više tema neoporavak burze [emo_smijeh]


to je kolega više tema neoporavak burze [emo_smijeh]

a čuj, sve što utječe na burzu treba uzeti u obzir kod ulaganja, kako dobro, tako i loše

možete mi brisati nick, ali ne možete obrisati istinu u raskrinkavanju forumskih drukera i navlakača!

kolega analiza, a što kažeš na ovo?

Presuda koja bi mogla stajati banke najmanje 7 mlrd. kuna

možete mi brisati nick, ali ne možete obrisati istinu u raskrinkavanju forumskih drukera i navlakača!

kažem da je to ok….samo tko će to platiti, tko?

recimo da bude i najmanja cifra od 7 milijardi kuna, već to bi moglo paralizirati kreditiranje u HR…a ako bude veća cifra, strah me i pomisliti kakve će biti posljedice [emo_naivan]

možete mi brisati nick, ali ne možete obrisati istinu u raskrinkavanju forumskih drukera i navlakača!

Mislim da je hrvatska javnost, naviknuta samo loše vijesti, potpuno nepripremljena za tkz. pozitivne šokove.

Ovo povećanje prometa u turizmu, brži rast izvoza od uvoza, rast prodaje automobila, rast industrijske proizvodnje, smanjenje kamata na državni dug i sl. stvari ljudi dočekuje sa skepsom i nastavljaju udarati po objektivno negativnim stvarima.

A baš ta skepsa i naviknutost ljudi na (do nedavno negativni) trend u kasnijim fazama daju još jaču snagu bull-u tkz. climbing the ‘wall of worry’. Po samoj logici stvari dolaziti će sve veći i veći pozitivni šokovi i burza će to pratiti a javnost će se opet okretati nekom recentnom crnjaku. Kad javnost bude priznala da je do oporavka došlo onda treba pričekati neko vrijeme da se euforija razvije…

Ovo naravno nisu nagovori na kupnju i prodaju, samo razmišljanja o različitim scenarijima.

Jedan od mogućih scenarija je npr. da se probudi inflacija i Ameri dignu naglo kamatne stope na dolar te time gurnu svijet u novu recesiju. A kao benefit za sebe sačuvaju status dolara kao rezervne svjetske valute do daljnjega.

Mi bi u tom slučaju jako teško vraćali skoro 10 milijardi USD duga jer nam je ogromna većina prihoda vezana za euro. Tko misli da je to nemoguć scenarij nek se malo uputi što je Paul Volcker napravio početkom 80-tih i kako se to reflektiralo na zemlje dužnike. Koliko je vjerojatan to je drugo pitanje.

Uvijek se može naći razlog za crnilo i optimizam pitanje je samo vjerojatnosti i očekivanog prinosa/gubitka.

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

Baš se pitam tko je kriv za ovu destrukciju u RH, internet forumi? korupcija? krediti? prezaduženost?

New Report

Close