Obnovljivi izvori energije nisu isplativi, treba graditi nuklearku (objavljeno 16.01.2006.)

Naslovnica Forum Komentari članaka Obnovljivi izvori energije nisu isplativi, treba graditi nuklearku (objavljeno 16.01.2006.)

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Upravo pročitao ovaj link sta ste dali.
Moram pohvaliti takav jedan hvalevrijedan pothvat. Držim fige da uspije.
Korist bi bila višestruka, em za zajednicu, em za grad Vukovar, za zapošljavanje, za energetiku općenito u hrvatskoj. A inače, zar ćemo morati uvoziti etanol ako nećemo imati proizvodnju, kak kažu ove europske smjernice ? To bi stvarno bilo suludo.
Ako ćete imati još kakva savjetovanja na tu temu slobodno to najavite…Bilo bi zainteresiranih.

A evo , nešto je malo vezano za ovu energetsku temu.
Prije par dana je izašla knjiga od prof. Kenneth S. Deffeyes-a : “Nakon nafte”, Pogled s hubbertova vrhunca.
Knjiga je odlična i govori o samoj nafti i geopolitici na jedan jednostavan i kvalitetan način, o plinu, ugljenu,
teškoj nafti, bitumenskim pijescima, naftonosnom šejlu, uraniju, vodiku…
I općenito o mogućim alternativima u budućnosti…

Prije kraćeg vremena sam dogovorio sa g. Davorom Šternom da održi predavanje na temu “Energetika u XXI stoljeću”, na Tribini Gornji Grad ( vidi http://www.gornjigrad.org/ ) s time da je datum još otvoren. Nakon što smo čuli dr Jelavića, tadašnjeg direktora NE Krško, i pročitali ovaj članak dr Udovičića bti će zanimljivo čuti i jednog naftaša.[smiley9][smiley10]

MM[color=blue][/color]

Da, čuo sam to: sažeto Kepol računa na sirovinu od Čepina koji je ni sam nema. Sirovine nema u izobilju ni Modibit u Ozlju nego uvozi otpadno jestivo ulje kao sirovinu. Europa-Mil je kupio od Vupika 1 hektar (jedan?) za uzgoj repice, a i oni će kao proizvoditi biodizel. Meni to sve nije jasno.

Možda ćemo znati više nakon predavanja Davora Šterna na tribini “Gornji grad” najavljenom za 20.3. a na koju se među ostalima spremaju doći deseci članova Sekcije za tekuća biogoriva HGK od kojih se većina zanima za biodizel (za razliku od mene kojeg zanim asamo bioetanol).

MM[color=blue][/color]

New Report

Close