Njemačkoj fali preko 690.000 radnika, evo koja su zanimanja najtraženija

Naslovnica Forum Komentari članaka Njemačkoj fali preko 690.000 radnika, evo koja su zanimanja najtraženija

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Direktori tvrtki u prosjeku zarađuju malo iznad 4.000 eura neto. Predsjednici sudova blizu 3.800 eura neto, a diplomirani inženjeri strojarstva oko 3.000 eura.
Nijemci cijene sve one koji rade u gospodarskim proizvodnim djelatnostima. Tako primjerice monter-strojobravar u prosjeku prima neto zaradu u iznosu od preko 2.200 eura. Danas se puno priča i odlasku liječnika iz Hratske, a u prosjeku bolnički liječnik u Njemačkoj zarađuje tek oko 2.400 eura, dok, primjerice, liječnik na psihijatriji zarađuje znatno više, više od 3.000 eura. Isto vrijedi i za bolničke specijaliste koji nedostaju i traženi su na tržištu rada.

Zanimljivo je da su u Njemačkoj jako dobro plaćeni i smetlari. Njihove plaće u prosjeku iznose preko 2.200 eura. Radi se o teškom i neugodnom poslu i on je zbog toga dobro plaćen. S druge strane, čistačice su jako slabo plaćene, u prosjeku oko 900 eura. Još manje od njih plaćene su frizerke, svega oko 600 eura, ali se očekuje da njihove prihode nadopunjuju napojnice.

Ono što također bode u oči je činjenica da su u Njemačkoj, za razliku od Hrvatske slično plaćeni bolnički liječnici i profesori u školama. Tako profesori matematike i kemije u gimnaziji imaju prosječne plaće u iznosu od oko 2.400 eura. Što se tiče oglašivačke industrije, primjerice stručnjaci za reklame skoro 3.000 eura. Bageristi i rukovatelji građevinskim strojevima imaju plaće oko 1.600 eura, a policajci oko 1.700 eura. Jednako kao policajci plaćeni su u prosjeku i konobari, ali konobari mogu računati na napojnice te time povećati svoje prihode. Medicinske sestre u prosjeku su slabije plaćene i od konobara i od policajaca, oko 1.400 eura u prosjeku, a prodavačice u trgovinama oko 1.200 eura.

S druge strane, životni troškovi u Njemačkoj u tamošnjim gradovi vrlo su često nekoliko puta viši nego u Hrvatskoj. Samo najam stana (rijetko tko si može priuštiti kredit za svoj stan, jer su cijene nekretnina izuzetno visoke, odnosno vlastita nekretnina uopće nije primarni životni cilj u Njemačkoj) primjerice u Munchenu kreće se od 500-600 eura na više, a sa režijama, putnim troškovima, hranom ta brojka penje se najmanje duplo više). Stoga, ako ste solo gastrabajter na baušteli, bez nekakvih specijalističkih kvalifikacije i ne želite dijeliti životni prostor i troškove sa sličnima sebi, morate se odreći bilo kakvog „društvenog života“ kako bi nešto zaradili i došli kući s ušteđevinom.

Uglavnom, svatko mora dobro razmisliti o tome što zapravo želi odlaskom iz Hrvatske postići u životu. Ukoliko se želi živjeti „punim plućama“, posebice kad su u pitanju iznadprosječno plaćena zanimanja u našoj zemlji, nije čudno da se i dalje se rijetko tko odlučuje otići vani.

S ispodprosječnom hrvatskom plaćom, Njemačka se primjerice uvijek čini boljom opcijom, ali prije nego se krene u novi životni izazov, dobro se mora izračunati i odlučiti, je li to baš uvijek tako, bez obzira što novinski naslovi nude „čuda od njemačke plaće“. Naime, osim nadobudnog naslova, treba u najmanju ruku pročitati cijeli tekst odnosno ono što se krije „između redaka“, jer vrišteći napisi poput onog današnjeg u jednoj hrvatskoj tiskovini, o velikoj plaći zidara u Njemačkoj, zapravo je teška zabluda.

Opet neprijateljska propaganda!

Mnogi hrvatski ljevičari sve više podsjećaju na golubove. Ima ih puno, ne služe ničemu, a prije nego odu sve zaseru.

New Report

Close