Nema pomaka bez županija s većim fiskalnim prihodima

Naslovnica Forum Komentari članaka Nema pomaka bez županija s većim fiskalnim prihodima

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Nešto su se često počeli sretati ovi župančići…
A pazi Bajsa kako navodi samo dio primjera iz Danske koji mu odgovara…
A ne govori kako su oni okrupnili lokalnu i regionalnu upravu prije nego li se redistribuirali fiskalne prihode…
Svejedno mi je taj njegov podatak sumnjiv…
Što se je u tome da je u Danskoj cijela država uređena na način da se sama lokalna i regionalna uprava pobrine za svoje prihode a prevelika se odstupanja u pruženim uslugama se poravnavaju fiskalnim izravnanjima sa centralne razine…
Problem zahtjeva koje daju naši župani je da oni opet traže da država prikupi fiskalne prihode pa ih u većem omjeru daje županijama…
Marić je nedavno izjavio da je 2/3 lokalnih sredstava transferirano iz državnog proračuna…
Zaradi sam, a onda možeš dobiti iz centralnog proračuna samo za određena fiskalna izravnavanja…

Godinama je dodjela poljoprivrednog zemljišta bila u rukama lokalne vlasti, a poticaji su se dijeliti iz centralnog proračuna te se dešavao jako veliki kriminal…
Lokalni moćnici su dijelili zemlju prema babi i stričevima pa su se mnogi obogatili na račun cijele države…
U svakom slučaju kada budete tražili pravu decentralizaciju a ne samo veća sredstva iz državnog proračuna (to nije decentralizacija) onda ćete imati moju podršku…

Lokalana samouprava je rak rana razvoja države!

Mnogi hrvatski ljevičari sve više podsjećaju na golubove. Ima ih puno, ne služe ničemu, a prije nego odu sve zaseru.

Razmrvljenost lokalne samouprave i centralizacija služe istom cilju – koncentraciji vlasti. Zato ne vjerujem da u Hrvatskoj brzo može doći do promjena. Sustav općina toliko je usitnjen da se većinom teško može izdržavati vlastitim prihodima, pa svi ovise o središnjoj vlasti. Tko promijeni taj sustav, izgubit će vlast. Istodobno, u ovoj Vladi ima barem 50 posto činovnika viška. I to često nekvalificiranih. Zato je reorganizacija države pretpostavka svake promjene. Možda bi bilo najjednostavnije vratiti se na onih stotinjak općina. A još bi bolje bilo da se i to prepolovi na 50 općina. Tada županije više uopće ne bi bile potrebne. U tom bi se slučaju najmanje 45 općina moglo samo izdržavati. Ostalima će se morati pomoći. Naravno, unaprijed bi se utvrdila raspodjela prihoda između općina i središnje države, pri čemu sve što se može rješavati u općini najvećim dijelom postaje njena briga: velik dio zdravstva, školstvo, socijalna skrb, mreža lokalnih cesta itd.

New Report

Close