MMTZ (Montmontaža d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska MMTZ (Montmontaža d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kako se Montica junački brani.
Aureus se postavio i neda niže. Ustvari i sam moli boga da ne opali netko po prodaji jer će morati kupovati i to visoko zbog fondova a i sami se pitaju do kada.
Do sada su je donekle uspjeli obraniti (da žalosno je ali da nema njih ni 10k nitko nebi nudio u ovim vremenima) ali koliko će u narednom vremenu ostaje da vidimo
Jedino je pitanje ako se oni maknu sa potpore tko će onda kupovati pa zato ljudi pomozite im i ne povlačite udjele.
Čak je Karoje dobro vidjeo problem da će Aureusu biti teško zbog MMTZ.
Kako god nije im lako.

Kad se sretnu osoba s novcem i osoba s iskustvom: Osoba s iskustvom ode sa novcem, a osoba s novcem ode sa ...

prije samo 4 mjeseca 16.09. pisao si malo drukcije…

@ gp64
sto ce biti ako/kad taj "iz TOP10 koji skoro uvijek dokupljuje" s time prestane ?
ili, ne daj Boze, pocne/bude prisiljen prodavati ?

@ vendetta
Pa kupovat će netko drugi!
Kakvo je to pitanje bože mili?!!…itd.

a sad velis : "Jedino je pitanje ako se oni maknu sa potpore tko će onda kupovati…?"

koji ti je ?

Nažalost dosta se promijenilo.
I dalje mislim da je potencijal MMTZ neupitan ali rokovi su postali veliki problem.

Sad koliko čujem obrana je spala samo na jednog igrača dok su onda bila uključena 2, a sukladno cijelom padu otopila se i imovina raspoloživa za obranu uz povećanje udjela branjenog.. Uz to recesija je ipak zakucala na vrata i izgleda da bi mogli ostati bez jednog dijela prihoda koje su trebali imati u poslu oko plinifikacije. Nisam siguran koliko će ih to potresti (pošto imam premalo informacija) ali da je dobro nije.
Čuo sam i da bi još jedan dio grupacije mogao dobiti novog vlasnika ali nemam pojma ni koji ni kada (navodno neke priče) pa bi to stavio u sferu bezveznih priča ali nebi to ni volio jer od sličnih poteza u prošlosti nismo vidjeli nekih opipljivih koristi.
Taj mi je!

Kad se sretnu osoba s novcem i osoba s iskustvom: Osoba s iskustvom ode sa novcem, a osoba s novcem ode sa ...

ko je (bio) drugi, ako moze ?
zadnja 4 mjeseca samo je A. iz top 10 kupovao (cca. 1/3 trgovine, cca. 59 od 209 trgovanih dionica).
ostali iz top 10 nisu imali nikakvih transakcija, a izvan top 10 su samo sitni.
topljenje imovine fonda/ova stoji iako se i to znatno usporilo, najvece je bilo bas u 09. i 10. 2008.
glede imovine, ne izgleda mi (pre)ocajno…Equity ima 27 % depozita (24,5 mil. hrk) + obveznice, Balanced 49 % ili 13,5 mil. hrk (s obveznicom cak 62,5 %), Private-u skoro dolazi dodatnih 1,7 mil. hrk od mmba…ok, ima i ostalog u porfoliu za "branit", al’ masa je neobranjiva (GPK, zapadnjaci…).
recesija se bolje vidi nego u 09-om, al’ si nekak ko energetski laik mislim kak bi bas mmtz mogla/trebala (!) profitirati na ovom plinskom hype-u, sad bi se zbilja mogli poceti graditi 50 metarski siloscici & co (nazalost) na Krku.
thx za glasine…nis me vise nebi cudilo, osim dobroga.

Sad ovak. Ne pratim na dnevnoj bazi ni jednu dionicu (jednostavno nemam toliko vremena) pa nebi komentirao protrgovane količine u zadnjim mjesecima.
Ono što vidim je da je A Eq u zadnjih godinu dana povećao količinu MM za cca 10 %, a to se sigurno nije događalo uz želju već primoranost. (tako je to kad si inv. fond)
Ispod top 10 se nalazi 15% dionica i tu se može napraviti puno od strane društva i sl. Istina je da su udjeli mali ali nije to neki problem jer se sa 100-tinjak kom puno može.
Ovo što kažeš da se topljenje imovine usporilo je relativan pojam ali ja gubitak više od 50% imovine u 3 mj (10.,11.,12.) nikako nikako nebi zvao „znatnim usporenjem“.
I da, tih 27% depozita lijepo zvuči ako ne pogledamo top 10 stanje. Koliko je likvidna MMTZ, koliko su likvidne ostale, limiti po dionicama, … meni izgleda nezavidno.

Nadao sam se da nećemo u recesiju ali mislim da nam tu nema spasa, a to barem po meni, nikako neće biti dobro za MM. Bojim se da će neke stvari jednostavno stati, neke se izgubiti ali nebi puno nagađao.
Tko je bio drugi kupac (što sam ja čuo) i o kojim poslovima govorim bi zadržao za sebe. Nešto sam o tome spomenuo jednom kolegi koji se javio na PP ali ni sam ne znam gotovo ništa pa ne pitajte. Nebi o tome.
I ja imam pitanja more samo odgovora niodkuda ali valjda nije sve crno.

„ak me kužiš kaj ti hoću reći“ u zadnje vrijeme mi je puno manje važno.

Toliko od mene za sada. Laku Noć svima.

Kad se sretnu osoba s novcem i osoba s iskustvom: Osoba s iskustvom ode sa novcem, a osoba s novcem ode sa ...

Tako se to radi! Bravo Aureus!
Pri lošem sentimentu se spuste nisko i lagano klize po potrebi, tek toliko da spriječe paniku, a za rasta ili stagnacije stave jedan malo viši nalog čisto da opipaju stanje. Ako se opeku, malo stanu a ako ne čekaju pa opet lagano dižu.
Kad se nađe zbilja netko tko želi prodati (obično neki mali sa po 1 kom) provjre koliko jako to želi pa pokupe da smire ostale.
Dobro je što u tom slučaju uvijek uzmu još jednu dionicu sa puno više razine da naprave bolji prosjek ali istovremeno i obeshrabruju ostale prodavače koji sada teže spuštaju cijenu, kad vide zadnju protrgovanu visoko. I tako to drži dan-dva.

Problem je (tj nemoguće) pogoditi tu višu cijenu jer ta gotovo sigurno bude kupljena od njih samih ili nekog kompića, a mi ostali tu nemamo kruha. Samo oni znaju kada će opaliti i po koliko pa se tako i postave.
Na taj način daju više para ali ustvari si i ne čine neku štetu jer pare opet završe u njihovom džepu.
Ovo osobno meni smeta. To je čista manipulacija.
Sva sreća da naša Hanfa postoji samo na papiru i naravno ne može provjriti između koga se odvije ta druga transakcija, a scenarij je isti već mjesecima.
Samo sam još to htio reći.

Kad se sretnu osoba s novcem i osoba s iskustvom: Osoba s iskustvom ode sa novcem, a osoba s novcem ode sa ...

Dobronamjerno se preporuća:
-pogledati Bilancu i RDG, MMTZ za god 2007. iz ćega je razvidno da je prihod odnosom na 2006,a iz osnovne djelatnosti pao ni manje ni više nego 9,5 puta odnosno 92%, razlika je prodaja MM Beograd d.o.o. (jednokratno) ćega u 2008 više neće biti.
Oćigledno je usporavanje aktivnosti, zbog ćega, zašto ?! to i vrapci na krovu znaju.

Macro, da li je uprava vec zatvorila firmu ili jos ceka ?


Macro, da li je uprava vec zatvorila firmu ili jos ceka ?

Nemam komentara , kolega

Jel bi ovo možda trebalo značiti zahvalnost za iznesene Vam podatke, a na neki Vaš Vama svojstven naćin????

U nedostatku bilo kakvih informacija o MMTZ i ovo je puno, pa molim malo više korektnosti.
Ntko Vas ne odbija od MMTZ niti ne sugerira šta da radite

Gledao sam konsolidirano FI za 2007 i nisam primijetio takav veliki pad. Isto tako moze biti da grijesim ali primijetio sam pad u prihodima od oko 25-30 %. To je velik pad.
Nadalje sam primijetio povecanje broja zaposlenih na 1726. Istina samo je 60 novozaposleno.
Dobit im je porasla i jos ako se uzme u obzir da nisu proknjizene prodaje MM Hidroinzenjering i Pomgrad, Strabagu u 2007 nego u 2008, onda mora biti da je dobit dosla od osnovnog poslovanja.
Mada, rekao bih da im je bilo nesto teze poslovanje u 2007 nego u 2006 ali dobro.

Nigdje ne nalazim da li je izvrsena primopredaja plinovoda do Dalmacije, makar i po fazama i na osnovu toga su vec trebali uknjiziti veliki prihod. Ako netko zna, neka molim napise.

U ovoj godini isto imaju veliku dobit i to MMTZ svrstava u red najjeftinijih dionica u HR.

btw, macro, kad citam tvoje postove ispada da je firma pred zatvaranjem, te sam isto pitao da li su ju zatvorili vec. Ako ce zatvoriti onda mislim da ce za dionicare ipak ostati mnogo vise od trenutne cijene na trzistu, ali mislim da ti to ipak bolje znas od mene.

Evo danas opet igrice!
Netko se očito odlučio prodati pa Aureus odmah nabacio par naloga na kupnju kako bi stvorili dojam velike potražnje. Stave i par naloga po lipu razlike nebi li i oni slijepi uvidjeli kako se samo nadbidavaju kupci. A kupaca ustvari nigdje!
Sad prodavač stane na par dana jer se ponada da bi mogao dobiti više, a oni sebi kupe još malo vremena i obišu znoj sa čela.
Mislim da im suze cure kad neko opali po bidu. Koliko će dugo braniti budemo još vidjeli.
Neka im je kad su se polakomili!

Kad se sretnu osoba s novcem i osoba s iskustvom: Osoba s iskustvom ode sa novcem, a osoba s novcem ode sa ...

No, ja.
Ove igrice su se šli samo Aureus i možda još kakav fond (neznam tko se skriva izza onoga skrbniškega ERSTE& STEIERMARKISCHE BANK).
Osobno mislim, da su sami drukali cijenu na ovakve smešne rezine. I to sve u nadi, da pokupijo što više dionic od nas malih dioničara. Treba imati na umu, da nijednu dionicu nisu prodali Lisičari u godini 2008 (meni osobno je to dober indikator u gledanju koncentracije kapitala). Teško, da čejo to napraviti i u ovi godini.

Kada ne počnejo opet prodajati Lisičarke, ne bude ništa novo na ovi dionici (trenutni P/E je manji od 2). Uglavnom, tuga.

Osobno mislim, kada bi prodali udjel Lisičari (bez Johna) bi to značilo blizu 15%. A drugih 10-15% mogli bi dobiti od nekih fondova i nas malih dioničara. A cijena bi tako mogla biti na rezini više od 10 puta.

Tako bi imali novega građeviskog diva (Strabag, RWE, IGH, INGRA, itd.), koji bi imao ovo tvrtko kako novo tržno nišo u svom poslovanju. A Montmontaža bi mogla dobiti nove poslove izvan Hrvatske (npr. izgradnja ruskog plinovoda, skladište plina itd.). Bez dobrega poslovnega partnerja teško, da se bude nešto promjenilo. A sa druge strane gledajuč, vidimo da Lisičari neznaju kako se radi sa ovakom tvrtkom i poslom sa kojem se bavi. To smo mogli vidjeti kako su uvijek na veliko prodajale Lisičarke u vremenu korekcije.

U svakom slučaju, če biti ova tvrtka velika meta preuzimanja za par godina.
No, to je samo moje razmišlanje.

New Report

Close