MIV (MIV – Metalska industrija Varaždin d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska MIV (MIV – Metalska industrija Varaždin d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Skenderovic je svoj dio prodao RI-u. RI sada drzi 43.33% tj. 6508 komada.

Da zivimo u drzavi gdje se zakoni postuju i provode, onda bi se cijela ova zavrzlama raspetljala prije par godina. Ovako cekamo, a ni sami ne znamo sto i kada.

Mislim da se ljudi previše zamaraju sa tim ponudama za preuzimanje. U stilu “kada pređu prag od 25 ili 50 mogu dati ponudu…”. Ponuda se može dati kada god, i bez dionica, i ne vidim zašto bi netko skupljao do praga i dizao kroz te kupnje cijenu pa onda davao ponudu.. Totalna glupost

A auctoru ovo nije jedino gdje na papiru imaju deset posto a drže firmu. Imaju oni stotinjak mililijuna za dati i ovdje i u slatinskoj ako treba ali ne žele ih staviti na stol kada nema potrebe za tim. Zato mi se čini da će ovdje Auctor evenutalno malo okrupniti svoj udio pa dati RI po dobroj cijeni.

Živi bili pa….

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche


Mislim da se ljudi previše zamaraju sa tim ponudama za preuzimanje. U stilu "kada pređu prag od 25 ili 50 mogu dati ponudu…". Ponuda se može dati kada god, i bez dionica, i ne vidim zašto bi netko skupljao do praga i dizao kroz te kupnje cijenu pa onda davao ponudu.. Totalna glupost…

Poštoji nešto što se zove ZAKON O PREUZIMANJU DIONIČKIH DRUŠTAVA. I u njemu piše između ostalog:
worlock, 04.03.2015. u 11:17
Članak 9.
(1) Fizička ili pravna osoba obvezna je objaviti ponudu za preuzimanje kad neposredno ili posredno, samostalno ili djelujući zajednički, stekne dionice s pravom glasa ciljnog društva, tako da, zajedno s dionicama koje je već stekla, prijeđe prag od 25% dionica s pravom glasa ciljnog društva (kontrolni prag).

Naravno da dobrovoljnu ponudu može predati bilo kada bez obzira na broj dionica u posjedu i sl.

Ono sto meni ide na zivce je to da odredjena grupacija upravlja kompanijom sa pojedinacnim udjelom ne vecim 17,13% i da nema zajednickog djelovanja, a ocito je da su uvijek imali vise od npr. 41% koliko drzi RI.
Isto tako se i u smjeru RI iskazuju sumnje da je uvijek djelovao sa onim arapima i da je davno prije trebao dati obveznu javnu ponudu. OK, tesko je istraziti tamo neke firme u Njemackoj ili Saudiskoj Arabiji, ali zbrojiti dva i dva u HR?

Zasto se tada izmicalo i skrivalo od obveze davanja javne ponude – zato sto su neke dionice stjecali i po cijeni od 10-15.000, a po toj cijeni bi trebali preuzeti sve za sto se dionicari odluce prodati.

Pa cemu ta bedasta obveza? Pa samo s jednim razlogom – da netko tko skupi npr. 50%+1 dionicu moze raditi gotovo sve sto zeli, a ostatak dionicara nikad ne moze izaci iz svog ulaganja po fer cijeni. Gore opcije su one sa 75% gdje vlasnik moze delistati dionice sa burze i ponuditi neku sicu za naknadu ostalim dionicarima.
U kontekstu MIV-a to znaci da npr. RI proda Auctoru svojih 43% i Auctor sa 80% delista MIV sa burze i isplati zakonski minimum po dionici. To moze biti i par stotina kuna. da li je to ok i da li je to zamaranje?

Da zivimo u normalnoj/ uredjenoj drzavi, onda je Auctor prije par godina trebao dati ponudu za preuzimanje. Ne znam po kojoj cijeni i nije me to sad previse briga. Ako to i sada prodje – onda smo fakat banana drzava.

Inace na Hanfi stoji npr. ovo:

worlock, 04.03.2015. u 11:17
11. Laguna Novigrad d.d. Auctor Kapital d.o.o. 29.10.2009. Presudom Upravnog suda Republike Hrvatske od 07. prosinca 2012. tužba obveznika objave ponude za preuzimanje je odbijena
Tj. nikad nisu podnijeli obveznu javnu ponudu nego se tuze. Lano je delistana sa burze.

Mislite da SAD nije normalna/uređena država?

@Worlock, slažem se s ovim što pišeš, ali nema veze s onim što sam ja rekao i mislio, fulao si metu tu…

Samo sam rekao da se prečesto na forumu piše i očekuje (ne samo na ovoj dionici jer to čak i nije slučaj) da netko skupi 25% i da ponudu kao da jedva čeka da uđe u ponudu za preuzimanje. Sumnjam da RI ne zna koliko točno ima Auctor i vjerojatno u skladu s tim nema smisla da daju ponudu jer ne bi ništa dobili dok ne ponude cijenu koju bi Auctor prihvatio. Jako jednostavno

Ovdje se naravno radi o upravljanju prije svega jer netko tko ima veći dio ne može upravljati na račun ovakve hrvatske (nenormalne) prakse i neprovođenaj zakona. Zato i jesmo tu gdje jesmo i zato imamo stranih investicija koliko imamo, pogotovo realiziranih

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

@ValueWalk
Navodno je RI nudio drugoj strani razne modele suradnje, ali nije bilo razumijevanja. Zasto i bi kad oni kontroliraju kompaniju.

Investitori, ovisno o okolnostima zele kontrolu ili potpunu kontrolu. Npr. Ericsson u ERNT drzi nekih 49%, a vec 20 godina u potpunosti kontrolira poslovanje. Nekad je to bilo manje dobro za dionicare (Ukidanje sa OTC trzista u Varazdinu), ali u zadnje vrijeme su stalno u top 5 kompanija po odnosu sa investitorima. Nema naznaka da bi oni isli u dokup i potpuno konsolidiranje ERNT. Sa druge strane imas one koji po svaku cijenu zele 100% preuzeti kompaniju i istisnuti dionicare i delistati sa burze. Npr. Siemens u HR.
Sve je to legitimno, ako su svi zadovoljni, ali cesto vecinski zele postati na teret ostalih/ manjinskih.


@snowlep

Mislim da je SAD itekako uredjena drzava u kojoj se postuju zakoni.
SEC radi svoj posao, ali takodjer ima jednakih i jednakijih (primjer IPO Facebook).

ovaj erste na poziciji 8. tko bi to mogao biti?

who dares, wins

@worlock: znam za to, ali je to vjerojatno cilj koji opravdava sredstvo (s njihove strane). Odbijaju sve pa makar bilo i racionalno dok ih ne dovedu u situaciju da izgube strpljenje i daju ponudu po cijeni koju ovu žele.

Ne opravdavam to da se razumijemo kao model poslovanja i kršenja svih mogućih praksa i zakona.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche


ovaj erste na poziciji 8. tko bi to mogao biti?

8.Erste i 10.Zaba drža zajedno 3,05%

Oni su odlučujući!
Zamislite koliko vrijede (bi vrijedile) njegove dionice ako je to jedan igrač sa dva skrbnička?

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

ma znam ali moje je pitanje to je to?

who dares, wins

@ verdi
Da ga pitaš da li bi prodao?
jesi ti taj u Zabi?[emo_namigusa]

btw, da li to netko ne prati što se ovdje događa?
Trgovina 2 dionice po 3.800…?

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

23057039320 to mu je broj u skdd pa ga po tome možeš pronaći. mislio sam da možda vi tu znate tko je pošto je manja dionica. sad je isti broj i u himr. a znaš da su i tu nekad bili ovi stručnjaci iz viktorije.

who dares, wins

New Report

Close