MIV (MIV – Metalska industrija Varaždin d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska MIV (MIV – Metalska industrija Varaždin d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


…Od kad je krenula cijena s 2.300 nije otišao niti jedan komad osim za njih dvoje, a pošto su sve osim bloka isključivo Rixecker rekao bi da njima gori a da Aucotr mirno spava

Da, Auctor i “ekipa” je uvijek nadglasao ovih 41%. Problem je samo taj sto oni formalno nikad nisu imali niti 25%. Ovo zajednicko djelovanje nikad nije okarakterizirano kao zajednicko djelovanje u smislu Zakona o preuzimanju pa nije bilo niti javne ponude za preuzimanje. Sada to mora biti slucaj jer Auctor sigurno drzi SZIF, Laguna Novigrad i Auctor, a to je skupa preko 25%.

Auctor nije pristao na onih 3500 od RI prije koju godinu pa mozda ovaj put RI pristane na 3500 Auctora i izadje iz MIV-a. Mi mozemo nagadjati, ali Auctor i RI vec znaju rasplet situacije.

Nisam baš siguran da Auctor i RI znaju rasplet.
S ovom transakcijom se nije ništa promijenilo u odnosima snaga.
Zašto je onda RI cijelo vrijeme dokupljivao, ako bi sad pristao na ponudu Auctora?
Mislim da to govori da je RI-u stalo do MIV-a i da bi još moglo biti borbe.

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

Sumnjam da će, tko god će prodavati, pristati ispod booka. A i prije bi rekao da će RI biti kupac nego prodavač ako će uopće biti između njih transakcija

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

@ ValueWalk

A koliki je book?

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

Book je negdje oko 10600kn, ali mislim da to nije bitna stavka. Stjecali su oni svoje dionice i po 15000 i po 2000.

Da pojasnim ono da samo Auctor i RI znaju sto ce biti. Tocnije, oni jedini odlucuju jer trece strane nema. U javnim ponudama se javlja jako malo dionicara, a oni koji drze znatne udjele unaprijed imaju dogovoreno kome ce prodati svoje dionice.

RI je pokupio nesto dionica u javnoj ponudi, ali mu ni to nije bilo dosta. Na GS je bio usamljen dok je Auctor imao svoje igrace, a mozda ima i svoje spavace.

Ako Auctor u javnoj ponudi skupi debelu vecinu, sto RI-u preostaje nego da ima proda svoj dio. Isto tako, mozda RI u nadmetanju ponudi bonus na trenutnu cijenu pa Auctor odluci prodati svoj dio i prepusti kompaniju. Samo oni znaju, koje su im opcije i koje karte u rukavu imaju.
Opcija je isto da i nakon javne ponude (ili vise njih) ostane status quo i da Auctor i dalje manjinskim udjelom bez problema upravlja kompanijom.

Ovo je samo razmatranje mogucih opcija i nema nikakve garancije da ce se bilo sto od navedenog i ostvariti.

@ Zlatek – book je nakon izvještaja za 2014 5.494 (osobno sam ga korigirao na 5.180 radi malo kozervativnije procjene) a EV/EBITDA 7,64 (korekcija na 8,5). Ne znam otkud worlocku takav book, ali slobodno neka me ispravi.

@ worlock – osim izračuna booka sve stoji što kažete. Moje mišljenje je da je Auctor prodavač prvo iz razloga što MIV i Elektroda kojoj su vlasnici više nemaju zajedničkih programa i “sinergijskih” efekata a drugi je što izgleda u zadnje vrijeme da se povlače iz dosta priča. A ono najbitnije , mogli su izaći iz ormara 🙂 i prije ovog rasta dati ponudu za preuzimanje koja bi bila manja od RI te ispunit formu jer im RI sigurno po tim cijenama ne bi prodao.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche


@ Zlatek – book je nakon izvještaja za 2014 5.494 (osobno sam ga korigirao na 5.180 radi malo kozervativnije procjene) a EV/EBITDA 7,64 (korekcija na 8,5). Ne znam otkud worlocku takav book, ali slobodno neka me ispravi.

Na brzinu sam racunao u tisucama kuna, a kratkorocne obveze u milijunima pa sam ih na taj nacin izostavio. BV je tu oko 5500Kn. Sorry.

Osobno ne drzim do BV u ovom slucaju. Sada tih 5500 izgleda super, ali 2008 u vrijeme nekretninskog boom-a je to bilo debelo podcjenjeno, tj. njihovo zemljiste u poslovnoj zoni je vrijedilo puno vise nego cijeli business. Dionica je tada bila 17000kn

Pitanje je business-a, tj. koliko profita oni mogu ostvariti.

Sudionici današnjeg bloka na PCTS jasno pokazuju da je i ovdje riječ o istoj ekipi

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Izgleda da je Skenderović prodao svoje po 5.000kn.
Za 2 dana ćemo vidjeti tko je kupac.
Da li se to igra zaoštrava?
http://www.zse.hr/default.aspx?id=33188

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

Dakle, i Skenderovic je rijesio svoj dio.
Znam jedino da on nije djelovao skupa sa Auctor-om vec da se distancirao od sudjelovanja i glasanja na GS. Kome je to prodao – mozda nije ni previse bitno jer je cijena 5000!

Ako je kupac jedan od vodećeg dvojca, Auctor ili Rixecker, da li je u obvezi dati javnu ponudu?

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.


Ako je kupac jedan od vodećeg dvojca, Auctor ili Rixecker, da li je u obvezi dati javnu ponudu?

RI nije obavezan dati javnu ponudu – koliko se meni cini. ZoPDD je prije propisivao vise pragova za preuzimanje, ali je to poslije ukinuto sa pragom od 25%. Oni su tada dali obveznu ponudu i vise nemaju obvezu, ali uvijek to mogu uciniti dobrovoljno.

Auctor je po meni vec u prekrsaju (članak 9. stavak 3.) jer nije objavljena obavijest o nastanku obveze. Auctor je definitvno povezan sa SLPF i LANO te drze vise od 25%.
Također, svaka dljnja kupnja (kao mozda ova danasnja) je dodatni prekrsaj (članak 40, stavak 1.).

Srećom, imamo HANFA-u koja će sigurno promptno reagirati i zastiti nas ulagace.

New Report

Close