Medvjeđi brlog

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Medvjeđi brlog

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

joj joj…zivci svima popustaju, nije to dobro. I Ledo osao 30 % dole dakle ne drzi se dobro.

Neka se pojedinci sjete kako su napadali RB-a, kako nasi brokeri nisu bili zabrinuti oko moguce krize u Americi (pa pojest cemo to mi za dorucak)… a gdje smo sada?

Jel to RB srusio burzu?

*** obrisano ***

Decki dragi, nemojte gubiti zivce[smiley]…jos bi moglo i zavrsiti kojim skokom sa zgrade u ulice Ivana Lucica. Odmorite se, petak je treba smisliti sto veceras. Na kraju krajeva to su samo novci[smiley]

Rijetko tko je bio dostojanstven dok je dobivao na burzi, tesko je ocekivati da ce se nauciti biti dostojanstven i kad se gubi… nazalost eto takvi smo mi…

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

Premješteno iz teme: [color=blue]Komentari trgovanja[/color]

Uh, svašta se ovdje događalo cijeli dan. Budući da sam bio odsutan od kompjutera, dobro mi dođe noćna smjena da sve lagano i u miru pročitam i analiziram. Stvarno je bilo svega, od krahova do bull trapova, od mirovinaca do ribarenja, od burze u Americi do burze u Bangladešu, i još puno raznih razloga zašto burza pada ili raste…

Po mojem mišljenju, sve su to malo značajni ili gotovo beznačajni razlozi zašto nam se ovo događa, a mislim da će se sa mnom složiti i oni koji su malo duže u ovo cirkusu. Sve ovo što se oko nas događa i prije se događalo i nije previše utjecalo na našu burzu!

Najveći problem se dogodio kad je naša vlast odlučila (a samo zbog dobivanja izbora i zbog niti jednog drugog razloga) ići u IPO HT-a! U preeeeviše novca su u tom trenutku dirnuli i pokrenuli takve procese koji će nas još dugo i jako bolno udarati, a mi ćemo tražiti razloge u svemu što nam tog dana bude odgovaralo!
Ne bih htio duljiti i obrazlagati što se sve nakon toga uzročno-posljedično događalo, ali posljedice vidite i sami: inflacija, zatvoreni pristupni fondovi, prekid pregovora s EU, loš imidž Hrvatske…

A najbolje su mi velike Hrvatine koje su ponosne na IPO HT-a, kao ono “bolje da mi kupimo naše nego da prodamo strancima, vidiš kako je Sanader sposoban i pametan, pravi je domoljub!” Pa onda mjesecima iza toga gužva na prodaji, e baš smo Hrvatine, naše ne damo! Redovi na prodaji veći nego kad se kupovalo!

Mi smo jako malo tržište na kojemu su dosad zarađivali ponajviše stranci ali i mi sami, sve do trenutka kad se nismo probahatili i odlučili zaraditi više od onih koji su za to po prirodi stvari zaduženi.
E onda je ekipa rekla: “Dosta, ne zaxebavajte se s nama, kakav IPO HT-a? O čemu pričate? Gospodo draga, sve vaše nesposobne vlasti unazad petnaestak godina su toliko para pokrale da vas jedino može spasiti rasprodaja nacionalnih dobara nama i nikome drugome, i naravno bez posrednika!”
IPO INE je bio test da se ispita kako narod diše, pa ako sve to fino završi u stranim rukama neće biti problema. Kad ono iznenađenje, preveliki postotak čuva dionice jako dugo i neće ih prodati! A nakon toga mi opet u IPO nacionalnog blaga! E tako više ne može!

Možda ovo zvuči previše kao “teorija zavjere”, ali i to mi je realnije nego izjava našeg vrlog premijera neki dan: “Ima jedna zemlja koja već godinama koči naš ulazak u EU!”
Ili ona druga, nešto kao: ” ZERP ostaje, budimo ponosni, ne damo našu ribu! Pa makar i ne ušli u EU”.
Nećemo mi u EU zbog naših lopovskih i nesposobnih vlasti u zadnjih petnaestak godina!

A što se oporavka burze tiče to stvarno ne znam kada će se dogoditi! U ponedjeljak sigurno neće, možda za par mjeseci! Jer oporavak sigurno nije rast od nekoliko posto, nego bi CROBEX trebao skočiti barem 50% da dođe preko razine od 6000 što bi mogli nazvati oporavkom. Stvarno ne znam koliko je onda vremena potrebno za oporavak!

Olakšao sam dušu, sad idem spavat! [yawn]

UPGRADING TO MARKET OUTPERFORM ON STRONG RAKIJA DEMAND!

Premješteno iz teme: [color=blue]Komentari trgovanja[/color]

Misko, mozda si i donekle u pravu, ali daj mi reci: zar mi sami ne snosimo istu razinu krivice u svemu tome?

Tko od nas nije vidio priliku za laku zaradu kod IPO HT? Cini li nas to drugacijim od Sanadera, Milanovica, Cacica i ostalih “perjanica”. Ne. Vristimo kako nema prodaje strancima, kako smo sve vec rasprodali a onda nam ponude nesto u vlasnistvo…i sto mi cinimo? ide to up up na 400-500 (samo da prodamo i zaradimo). A kome prodajemo? Strancima. I odjednom nas nije briga sto MI cinimo isto sto i prethodne vlasti. Naci cemo milijun izgovora i razloga zasto je to dobro. Ali, u konacnici je isto… dajemo guzu malo skuplje no nasi politicari.

Ako toliko vjerujemo u nasa poduzeca, zasto ne bi drzali nase dionice (i manjim dijelom spekulirali, naravno). Sto fali dividendi HT-a (neki kazu od 10-18 kn po dionici)? Zasto ne cuvamo nase firme jer i mi smo vlasnici tih firmi, bez obzira imali mi jednu ili tisucu dionica?

Definitivno imamo dvije vrhunske firme u Hrvatskoj (ima ih jos ali ne pratim druge). Jedna je Ingra, a drugu znas koja je[proud] (tu ne pricam o podcjenjenosti ili precijenjenosti dionice). Pogledaj sto se ovih dana dogadja s njima – i ne samo s njima. Ne ruse samo veliki nego i mali (panika, ‘shortanje’ margin callovi)… stari moj, Istinska pohlepa balkanskog covjeka… isti smo kao i ovi na vlasti (pa ta vlast izvire i iz naroda zar ne?). Uf…

Kolektivna odgovornost je zahebana stvar, no u ovom slucaju snosimo odgovornost – kolektivno. Nazalost, veliki dio ljudi (a forumasa pogotovo) ce i dalje traziti uzroke krize u stranim placenicima, pokvarenim fond managerima itd itd…..i nikad im nece doprijeti do mozga….

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

Premješteno iz teme: [color=blue]Komentari trgovanja[/color]


Istinska pohlepa balkanskog covjeka… isti smo kao i ovi na vlasti (pa ta vlast izvire i iz naroda zar ne?). Uf… Kolektivna odgovornost je zahebana stvar, no u ovom slucaju snosimo odgovornost – kolektivno.

Sve si rekao!

UPGRADING TO MARKET OUTPERFORM ON STRONG RAKIJA DEMAND!


Možda ovo zvuči previše kao “teorija zavjere”, ali i to mi je realnije nego izjava našeg vrlog premijera neki dan: “Ima jedna zemlja koja već godinama koči naš ulazak u EU!”
Ili ona druga, nešto kao: ” ZERP ostaje, budimo ponosni, ne damo našu ribu! Pa makar i ne ušli u EU”.
Nećemo mi u EU zbog naših lopovskih i nesposobnih vlasti u zadnjih petnaestak godina!

da li teorije zavjere imaju veze i sa svim drugim burzama u okruženju, neke su pale i više nego Crobex u siječnju, da li i tamo imaju utjecaj Sanader, ZERP i Slovenci? u privitku imate usporedbe burzi i njihov pad…

po mom mišljenju nema nikakve teorije zavjere…………………stvar je jednostavna…………………..evo kako ja to vidim
naže tržište je bilo precjenjeno
oprezniji investitori su počeli izvlačiti novac nakon IPO-a Htea
kriza u americi je potakla strane fondove da krenu u rasprodaju
iz rusije su stranci izvukli ( samo u siječnju 7 mrld dolara ) dakle nismo samo mi pogođeni ( pogledajte poljsku )
udjelničari su također prije dva mjeseca počeli izvlačiti sredstva pa su fondovi prisiljeni prodavati dionice
situacija sa certifikatima ( koju nitko nije spominjao a sad vidimo što nam je napravila )
na pad radi situacije sa certifikatima se nadovezuju margin callovi
panika malih ulagača ( naročito onih koji čitaju “Dnevnik malog ulagača” – tko im je kriv )

zbog svega navedenog mislim da nismo ni blizu dna …………………..više mi ni crobex na 3.000 ne izgleda nestvarno kao što mi je izgledao.

volio bih da se to ne dogodi ali koliko vidim nema nam pomoći[lol] [lol] [lol]

btw amerika je završila u crvenom ( a crobex je još i dobro prošao jer je sat dva prije kraja bio na minus 3.60% a završio je na minus 1,34% ili 4.108 )

može li gore? pa naravno da može...................uvijek može gore

…radi se o masovnom i velikom bijegu institucionalnih investitora iz dionica u uvjetima globalne financijske krize, tržišta u razvoju su najviše pogođena zbog manje likvidnosti nego razvijena tržišta i zbog veće opasnosti od financijskih potresa uzrokovanim pretjeranim zaduživanjem građana i države (koja je otišla većinom na potrošnju) što ima za posljedicu smanjnjenje BDP-a, pad kupovne moći građana itd…
zatim dolazi sve ostalo, regionalni problemi itd…
Teoriju da fondovi tresu da se pokupe jeftino dionice objesite mačku o rep.

po meni vrlo jednostavno:
– zar bi vi ulagali i pokušali zaraditi u tuđem dvorištu a vaša se kuća raspada ili u najmanju ruku hoće joj pasti krov

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=d4dff8bd-084f-4caf-9e45-0b505b1c46fd&open=sec

može li gore? pa naravno da može...................uvijek može gore

Vidim Ivek je pokrenuo veliku raspravu sinoć na korekciji. Naravno da mislim da puno toga stoji jer smo o tome već raspravljali prije nekoliko tjedana. Ja bi ipak dodao nekoliko stvari.

Uopće nije bitno nacionalnost ljudi koji povlače profit i vuku likvidnost sa našeg tržišta. Slovenci su nam najbliži, najbolje se znamo… Austrijanci, američki mirovinski fondovi, špekulanti koji su kupili zericu certifikata, svi se oni ponašaju logično, spašavaju profit ili režu gubitke jer se usporavanje svjetskog gospodarstva vidi iz aviona. Isto tako je logično trenutno ponašanje hrvatskih institucionalnih igrača, grčevito spašavaju sopstvenu likvidnost i ne daju da oni koji misle pobjeći se našeg tržišta povuku previše. Naravno da je mene najviše brige kako će u svemu proći naši mirovinski fondovi jer su oni kičma svakog ozbiljnijeg tržišta kapitala i svaka gluparija njihovih managera mi istog trena diže tlak na 200.

Ljudi moji pa to vam je Tržište, tako je kako je. Mene su neki optužili da sam okrutan, nisam ja okrutan gospodin Tržište je nemilosrdno i ne oprašta greške. Novac (pogotovo onaj pametni) je najveći kukavica na ovom svijetu i kad likvidnost namiriše krizu bježi glavom bez obzira. Meni je osobno žao onih koji su kasno ušli i kojima zvone margin call-ovi, ali tu nema previše pomoći jednostavno su se našli na vjetrometini.

Mi smo prošle godine imali dvije euforije, na proljeće i IPO HT-a. Nismo bili jedini, i druga mlada tržišta su neumjereno rasla u situaciji kad je truli globalni financijski sustav počeo puštati gnoj. I sada je stvar pukla, globalno gospodarstvo usporava i tržišta kapitala to ukalkuliravaju.

Mislim da ljudi koju odlučuju u ovoj državi, ako već nisu na vrijeme slušali pametnije od sebe (čitaj Rohatinskog), se moraju sada ozbiljno pripremiti. Po meni optimizam i stvarni napredak može donijeti jedino konsenzus. Konsenzus je najpotrebniji oko promicanja gospodarstva i olakšavanja života onima koji u ovoj državi stvaraju. Naravno za to je potrebna Velika koalicija, razumnost sindikata i maksimalna solidarnost sa pravom sirotinjom.

Kad to napravimo onda će nas se i Slovenci početi bojati a ne nam prijetiti, onda će nas i EU cijeniti i prestati ucjenjivati. Možda čak S&P i Moody’s ne srežu Todi kreditni rejting na junk kad(ako) kupi Migros.

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

@pančo

Molim vas da dok god postoji mogućnost da navodite linkove na željene članke umjesto copy/paste cijelog članka

Pozdrav!

Suricata suricatta

moze mi netko ukratko objasniti sto je certifikat? [huh]

New Report

Close