“kapitalistički privid demokracije”.
Kakva sramota za poslovni.hr.
Gospodin Nisevic, gdje je u monetarnoj centralizaciji europe kapitalizam ?
U ogromnim socijalnim drzavama i populizmu, gdje je kapitalizam ?
Znate li vi, gospodine Nisevicu, sto je kapitalizam ?
Jako los komentar, covjek potpuno neupucen u tematiku i elementarnu ekonomiju pa baci koji citat salonskih socijalista…
A ovaj kao punch line da svabija (+francuska) odlucuju, je valjda od osnutka bilo jasno po statutu EU.
Imam dva prijedloga za vas :
1. Uhvatite se knjige. Locke, Mises, Bastiat, Friedman etc. savladajte osnove ekonomije i pojam kapitalizma.
2. Uclanite se u Zivi zid, Radnicku fronut pa sa njima oplakujte jadne grke.
ali svakako uz to odite sa poslovnog.hr i predite na advance.hr altered ili sto vec od te smijurije.
Grčki narod je solidnom većinom glasao protiv mjera štednje i novog bailouta. Merkel je odgovorila: OK, pola dugova vam otpisujemo, napustite eurozonu, provedite reforme, restrukturirajte se i vidimo se opet za pet godina. To je bilo najbliže onome što je grčki narod izglasao na referendumu i ako je netko poštivao volju grčkog naroda, to je upravo gđa. Merkel. Nazivati to “kapitalističkim prividom demokracije” je smiješno, ako je netko izigrao demokraciju onda je to upravo Tsipras i njegova vlada sa svojim kolebanjima, predomišljanjima i pregovorima s figom u džepu.
Grčki narod je solidnom većinom glasao protiv mjera štednje i novog bailouta. Merkel je odgovorila: OK, pola dugova vam otpisujemo, napustite eurozonu, provedite reforme, restrukturirajte se i vidimo se opet za pet godina. To je bilo najbliže onome što je grčki narod izglasao na referendumu i ako je netko poštivao volju grčkog naroda, to je upravo gđa. Merkel. Nazivati to "kapitalističkim prividom demokracije" je smiješno, ako je netko izigrao demokraciju onda je to upravo Tsipras i njegova vlada sa svojim kolebanjima, predomišljanjima i pregovorima s figom u džepu.
Grci bi htjeli da “sve bude isto kao pre”, da netko drugi plaća dok oni dobro žive, no problem je što je ta opcija u EU iscrpljena. Nešto kao Srbija u ex-YU ili sada težnja regionu Kukurikua.
Enrone,
Nažalost nije Nišević jedini. Kada bi htjeli istaknuti što najviše strši u ovoj tematici, to su razlike između njemačkih i engleskih (da ne kažemo anglosaksonskih) pogleda.
Sjećate li se reakcija u Njemačkoj kada je Grčka prije dvije godine izdala obeznice s 5-godišnjim dospijećem uz prinos od oko 4,5%? Nitko u Britaniji nije niti približno slično reagirao.
Drugo, ako bi pogledali česte i dramatoične apele dr. Hansa-Wernera Sinn-a na njemačkoj televiziji (onog iz Ifo insituta kojeg je kakti angažirao HDZ); postalo bi jasno da je on glasogovornik njemačkog javnog mijenja. Otpis duga da – i po njemu, ali uz uvjet izlaska iz eurozone.
Ne trebate biti Sinn da bi vam bilo jasno da je Grčka i bankrotirana i nekonkurentna (što se van Njemačke rado previđa). Zato se Sinn zalaže za ponovno uvođenje drahme. Sve to jedno bez drugog ne ide.