MAIS (MAISTRA d.d. za hotelijerstvo i turizam)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska MAIS (MAISTRA d.d. za hotelijerstvo i turizam)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ja sam računao da je popunjenost hotela 50%, naselja 30% i kampa 20%
Računao sam da je cijena po noćenju bila 500,300,100 kn

Stvarna popunjenost je 43.8%, 27.1%, 24.5%
Cijena po noćenju je 569, 325, 120 kn

Godišnji RevPAR je 23.455 eur, 12.783 eur, 3761 eur
Radili su sa 37% marže ali ni to sigurno nije ravnomjerno i najniža je u hotelima, a najviši u kampovima.
Ako maržu postavimo na 33%, 45%, 50% to znači da soba u hotelu donosi u prosjeku oko 7.600 eur godišnje, a ako uzmemo i ovu prosječnu to je 8.700 po sobi godišnje. Dakle na ulaganje od 160.000 eur isplativost je na 20 godina
Prilično dug period.

Nemoj misliti na m2!

Isplativost sa sadasnjim profilom hotela je 20 godina. Zato i ruse hotele sa 2* i 3* kako bi povecali isplativost, tj. smanjili broj godina otplate.
Razgovarali smo o isplativosti novih investicija, koja je ipak manja (11-12 god.)

Npr. cijena sobe u GHI je 173 000, kod Lone-a 180 000 eura, rade prihod 50 000 eura, dobit 17 000 eura. Dakle po ovom vidimo kolika je isplativost novih Maistrinih investicija


Meni pe nije parametar, kad svi skrivaju dobit radi manjeg poreza. Bolje koristiti ev ebitda.

[emo_palacg]


A mais bez adrisa ne moze puno. Osim toga njih brzi povrat ni ne zanima. …

Time si sve rekao, Maistra jeste Adris

Dakle rivp,plag i lrh ce se znatno brze razvijati od mais

ne nužno, to ovisi o poslovnoj strategiji Adrisa

moje poruke nisu poziv na kupnju, prodaju dionica niti savjet za ulaganje - za takve stvari imate vlastitu glavu SVE VAS BUM TUŽIL !

po sadasnjem trendu kolko godina treba mais sa isplati ovaj dug?

a zašto to tebe briga?

Maistra “nema” dug, to je posuđeni novac od adrisa, tako da sutra može biti 0

mislim da je pretjerano reći da Maistra nema dug, ali je u boljem položaju nego tvrtke koje zadužuju negdje drugdje ili tvrke kojima matica izbija novce nepovoljnim kamatama, a slažem se sa besmislenošću pitanja o vraćanju duga..dug po meni nije nikakav problem ako se on redovno servisira, novac je posuđen pod određenim uvjetima koji se zadovoljavaju i to je održivo poslovanje..s druge strane, u kontekstu ovih potresa sa dalekog istoka, maistra ostaje uredno unutar 10% od 250kn po komadu, a sprema nam se kvartalno izvješće najbolje sezone do sad..mislim da bi nam mogao ići u prilog Adris, ali ne novac od BT nego novac koji trenutno unutra čuči i čeka dividendu,a kada se to riješi i krene seoba naroda, siguran sam da će dobar broj njih zaviriti i ovdje, barem do kvartalnog;)

Maistra je turist koji je ove godine porastao najviše. 02.01.2015 god cijena je bila 131,70 kn, a sada je 253,30 kn, pa izračunajte koliki je to dug i da li će pasti ili rasti?

Maistra je vrhunska kompanija, ali apsolutno je smijesno rec kako maistra “nema” dug i kako on sutra moze biti 0. To sto je Adris vecinski vlasnik ne znaci da oni mogu otpisivat dug ili izvodit ikakve akrobacije s njim. Pa tako bi onda u svakoj kompaniji vecinski vlasnici mogli napravit drugu kompaniju i u nju pumpat novce i izvlacit pare.
No istina je da taj dug nije toliko velik da bi ugrozio poslovanje tako da nema razloga za brigu, samo ce eto profit za konkretno maistru biti manji u tom razdoblju.

Rekao sam nema sa navodnicima. Znaci ima, ali se ne treba zamarati s time.

Ni na belju se nisu zamarali dugom

New Report

Close