MAIS (MAISTRA d.d. za hotelijerstvo i turizam)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska MAIS (MAISTRA d.d. za hotelijerstvo i turizam)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Iako je moje misljenje da ce biti blize milijardu kuna

@Igor9

1. Maistra će već ove godine imati prihod preko 850 mil kuna
2. Morali bi znati da je cijelokupno zaduženje od matice tj većinskog vlasnika i vodi se kao kratkoročna obveza
3. Nisam još vidio ovakav model izračuna prihoda. “sadašnja zarada je 34000 po jedinici” ??? Pa onda to množite sa popunjenosti i brojem jedinica i tu zajedno zbrajate i kampove i hotele 5*. Shvatio sam što ste izračunali ali mogli ste onda jednostavno reći da očekujete rast prihoda od 15% u 3 godine na ime više cijene zbog podizanja kategorije. Ako misle utrošiti 1,4 milijarde da bi prihod digli za 15% to i nema nekog smisla.
Na tih 1,4 milijarde ja očekujem rast prihoda od minimalno 30% a i to je malo.
Morali bi s tim novcima osigurati EBITDA od barem novih 100 mil (povrat 14 godina) a to onda znači cca 250 mil kuna novog prihoda.

Uprava kaže da je u zadnjem investicijskom ciklusu uložila 2,7 milijarde kuna da bi podigla prihod sa 400 na 800 mil kuna pa je to tu negdje.

Ovo je takav business i tako se to radi. Nemojte se previše osvrtati i uspoređivati sa LRH. To je nešto drugo, prvenstveno zbog većinskog vlasnika. Adris je ovdje dugoročno uložio velike novce, a to u LRH nije slučaj. Ostoja se ne bavi turizmom nego nečim drugim jer mu je tu spor povrat.

Nemoj misliti na m2!

Dakle u 2014 godini su ostvarili 2,97 milijuna nočenja, s tim da se može smjestiti preko 33.000 gostiju dnevno. 2 970 000/33 000=90 dana popunjenost 100%, godišnja popunjenost 25% (0,25)

Ukupni broj soba (smještajnih jedinica za 2014 g.) = 11 474

Ukupni prihod 744,71 milijun

Prihod po sobi 744 710 000/(0,25*11 474)=259 616 kn/god.

ili 259 616/7,6=34 160 eur/god.

Pise prihod po sobi, a treba pisat prihod po smjestajnoj jedinici

daliborop bi trebao biti moderator sektora turizam na ovom forumu:) Vidim da vi dečki radite i preko g.o., drago mi je da se malo rasplamasa rasprava o MAISu. U potpunosti se slažem sa, po meni, najbitnijom izjavom u ovom izlaganju, a to je da je za rast cijene samo bitno da investicija opravdava očekivanja tržišta kapitala, a možemo se složiti da je kod Maistre to slučaj. Neznam kako i zašto je ovo preraslo u usporedbu s LRH i moj tata je jači od tvoga i pomalo me smeta što se uvijek svede na to. Iako su firme slične po onom što predstavljaju i kuda ciljaju, Maistra se razvija zato jer je Adris odlučio da im je jedna od uzdanica za budućnost turizam, a LRH zato jer je Ostoja zeli zaraditi novac (kao i Adris, da nebi bilo). Ali, u igri su potpuno drugi ciklusi, periodi i pogledi zbog drukčijeg većinskog..ako si je Adris zacrtao da će iz Rovinja napraviti top destinaciju, to će tako biti, koliko god love morali upumpat unutra. I ta lova se upumpava jeftino, a ne skupo kao u nekim drugim slučajevima. Sad ne razumijem čemu toliki prijezir prema Adrisovom novcu? Možda bolje da ga drže u banci pri 4% kamate? Ili je problem što drugi nemaju pristup toj kasici? S druge strane, normalno da LRH ima veće i brže amortizacije jer se firmu u dugovima prodaje puno teže nego firmu bez dugova? Sad je samo pitanje kome se vjeruje više, tj koga vrednujete, Ostoju ili Adris..poanta je da i jedna i druga firma dobro posluju i racionalno se vode, ali svatko bira ono što mu se više sviđa, meni osobno MAIS, kanabisu očito LRH, ali neću ja sad vikat ti si kanabis u krivu, LRH ne valja, tome forum ne služi..

Ne radi se tu uopce o tome. Igor je rekao da ce dionica mais rasti 30%. Na pitanje da argumentira je rekao da ima projekciju. Tu projekciju nisam vidio. No ako se nekome da neka uzme najavljenih adrisovih 1,4 mlrd kuna ulaganja na rok od 5 god. Neka izracuna cijenu gradnje mais hotela i postojecu marzu, pa da vidimo kako ce to od 2015 do 2020 god izgledati. Usporedba sa lrh ne ide samo zato sto vjerujem da rade najbolji biznis (da ne vjerujem u to, ne bi ih kupovao), vec i zato sto je tamo sve poznato. Na 1 kunu uloga oni imaju 0,5kn prihoda i 15-20lipa dobiti.

Naravno to je poanta. Post sam i završio u tom smislu. Ne treba previše uspoređivati LRH i Maistru. U istoj su branši ali su dosta različiti.


@Igor9

Prihod po jedinici – RevPAR računate kao ukupni prihod / broj smj.jedinica
To je 744,7 mil / 11474 = cca 8.500 eur

No ovako gledano to vam ne znači previše tj nije usporedivo jer su tu prihodi hotela, naselja i kampova zajedno. Ja ne znam što bi sa tim podatkom. Druga tvrtka morala bi biti indentične strukture smještaja da bi se moglo uspoređivati.
Maistra ima 70% kapaciteta u kampovima, a LRH ni 10%.
Kod Maistre kampovi teško da nose više od 1/4 prihoda, a kod LRH je to 1%
Bilo bi znmljivo da negjde iskopate strukturu prihoda prema vrsti smještaja i popunjenost po kapacitetima.

Nemoj misliti na m2!

Projekcija od 30% rasta cijene izmedju 2. i 3. kvartala je dosta subjektivna, a temelji se na rastu 2014 godine i usporedbi sa slicnim turistima (rivp, plag), odnosno njihovom pribliznom izjednacavanju p/e.

Kao referenca je uzet p/e=30, s tim da plag i rivp imaju nesto veci, a mais nesto manji. Ako uzmemo da je zarada po dionici 10,94 kn, ispada da bi cijena trebala biti oko 30% visa u odnosu na drugi kvartal. Slicna situacija dogodila se 2014.g., odnosno rast je bio 30% izmedju kvartala.
Napomena; projekcija je subjektivna i vise je zasnovana na pretpostavkama, nego na cinjenicama

Meni pe nije parametar, kad svi skrivaju dobit radi manjeg poreza. Bolje koristiti ev ebitda.

Usporedba sa rivp i plag bas i ne stoji. Mislim da su firme u razlicitim ciklusima. Plag je kupila istt na 8,5 ev ebitda i radi konsolidaciju. Rivp sirenje i povecanje marze. A mais bez adrisa ne moze puno. Osim toga njih brzi povrat ni ne zanima. Oni rade ekskluzivu i tu je povrat kapitala sporiji. Dakle rivp,plag i lrh ce se znatno brze razvijati od mais.

https://trzistakapitala.files.wordpress.com/2015/07/maistara-prihodi.jpg za Dalibora

Hvala kolega luzer
Sad mi je žao što nisam postao svoje procjene. Bio sam vrlo blizu. Azurirati ću izračune kad stignem za računalo

Nemoj misliti na m2!

New Report

Close