MAIS (MAISTRA d.d. za hotelijerstvo i turizam)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska MAIS (MAISTRA d.d. za hotelijerstvo i turizam)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Još jedna vijest.
Direktor/manager hotela LONE ………..strani državljanin, Njemac.
Što reći, nema kod nas managera za 5* hotel?

Valjda se nitko domaći sa traženim kvalifikacijama nije javio na natječaj?

szif kontrolira auctor,a oni imaju jako dobre odnose sa adrisom,čak su im vodili portfelj koliko ja znam.

već sam ranije iznio mišljenje,da adris treba sve maistrine hotele dati u strani management pod poznate brandove aa hilton,hyatt i slično


evo sad znamo i tko kupuje, SLAV. ZIF
podebljao je poziciju za lijepih 5.500 kom

Some people get rich studying artificial intelligence. Me, I make money studying natural stupidity

To je bilo vaše pitanje? Od Vas bi se očekivao kvalitetniji Komentar.

Koliko se sjećam, lani je taj SZIF prodavao Maistru. Kakva im je uopće strategija s tim kupoprodajama?


szif kontrolira auctor,a oni imaju jako dobre odnose sa adrisom,čak su im vodili portfelj koliko ja znam.

već sam ranije iznio mišljenje,da adris treba sve maistrine hotele dati u strani management pod poznate brandove aa hilton,hyatt i slično

Zašto?


evo sad znamo i tko kupuje, SLAV. ZIF
podebljao je poziciju za lijepih 5.500 kom

[/quote]

Sutra se konačno otvara hotel Lone. Poželimo mu uspješno poslovanje! [thumbsup]


Sutra se konačno otvara hotel Lone. Poželimo mu uspješno poslovanje! [thumbsup]

Sretno! [thumbsup] A kad će se raditi naredni hoteli? Uskoro…, ili je stavljeno malo na čekanje u skladu sa onom izjavom predsjednika uprave o tome kako će se preispitati strategija daljnjeg ulaganja u turizam…?

Bilo bi lijepo da se izgradi još tih par 5* hotela, da se Rovinj potpuno zaokruži u "grad sa 5*, sa turizmom od 5*", ali ako je to stvarno moguće jako dobro popuniti u pravom cjelogodišnjem turizmu, pristojnih cijena, i dovoljno efikasnog upravljanja troškovima (dakle da se kvalitetni hoteli uspiju izgraditi uz razumnu cijenu tj. razumnu amortizaciju dalje, da su varijabilni troškovi niži što znači manji fiskalni troškovi, jeftinija radna snaga…). Pitanje je da li je to sve moguće. Pitanje kad će se ispuhati naš nekretninski balon (pa da gradnje budu jeftinije), kada će se porezi (PDV…) spustiti na razinu konkurencije, kada će se doprinosi za zaposlenike spustiti pa da bruto plaće (uz njima zadovoljavajući neto) budu niže…, kada će se svi parafiskalni troškovi (kojekave naknade, komunalne i sl.) ukinuti ili smanjiti…, za sve to je prvo potrebno stvoriti uvjete, koje nikako da dočekamo, pa pitanje koliko ima smisla ulagati u ovu granu. Hoteli su još uvijek grana turizma kojom se u RH nema smisla baviti ali ja se nadam da će se to uskoro promijeniti. U svakom slučaju lakše je ovako sa hotelima visoke klase koji mogu postići određene cijene nego onima niske klase koji postižu dosta niže cijene uz nedovoljno niže troškove. Ali očito je da se to mora promijeniti. Tako da koliko god bilo nezgodno danas graditi nove hotele, kupovati one već izgrađene za cijenu nižu od book-a sigurno da je jako zanimljivo, pogotovo ako uz hotele dobivaš i kampove koji su već danas dobar biznis 😉

Za mene bi danas idealo što mogu zamisliti bilo: imati dobre kampove, i spremno zemljište za hotele. Zarađivati od kampova, i onda zarađeno jednoga dana kad se promijene uvjeti poslovanja uložiti u gradnju hotela! Šteta što su ovdje tako požurili. Trebali su malo pričekati sa novim hotelima a stare voditi tako da posluju sa kakvim takvim profitom. Sad ako će malo pričekati sa novima, to bi taman bio pokušaj na tom tragu, sa ovim nastavkom da se odraditi taktički kako treba, kada se već ovo do sada radilo manje optimalno – zbog prevelikog optimizma tj. nade da će se u ovoj državi nešto promijeniti, da će netko shvatiti što treba turizmu i kako mu "dopustiti" da radi…

Znači, kolega Lynx, ukratko, hoteli su neprofitabilni, pa se treba manuti ćorava posla i graditi kampove.


Znači, kolega Lynx, ukratko, hoteli su neprofitabilni, pa se treba manuti ćorava posla i graditi kampove.

Ne, to je sad nemoguće. To je evenutalno bilo moguće kada je preuzeta Maistra. Mogli su zatvoriti i srušiti sve hotele, ostaviti praznu zemlju da stoji i raditi samo sa kampovima dok ne dođe vrijeme za hotele… nažalost, to je očito bilo ne samo nemoguće nego i kad bi bilo moguće po mnogo osnova neprihvatljivo mnogima i ne baš društveno odgovorno (koliko bi ljudi ostalo bez posla zatvaranjem svih hotela prije 10 godina??).

Tako da je učinjeno što je bilo moguće, možda ne baš na najbolji mogući način (bolje bi bilo da su privremeno odgodili ulaganja i fokusirali se na rezanje troškova, kao Lukšići npr.), ali realnost je takva – okrutna. Međutim, polako dolaze bolja vremena, tako da sada treba gledati u budućnost. Uskoro će i hoteli postati profitabilni! I zato iako je možda još uvijek jako nezgodna stvar graditi nove hotele (ako se hiitno nešto ne promijeni po osnovama koje sam nabrojao!), sigurno postoji cijena po kojoj ima smisla kupiti postojeće hotele tj. naše hotelske i pogotovo diverzificiranije turističke kompanije i koja premda je svakako manja od cijene po kojoj bi se svi ti kapaciteti mogli izgraditi od nule, vjerojatno nije manja od sadašnjeg (“amrotiziranog”) book-a.

Jedino oni koji hotele niti nisu imali, samo kampove npr., oni mogu proći "genijalno" na taj način da u pravo vrijeme rade prave stvari, ali to ne mogu svi jer svijet nije takav da stvari prečesto ispadaju "potpuno idealno".

Sad npr. u ovakvim firmama koje već imaju hotele treba voditi računa o tome da se maksimalno optimira trenutno poslovanje, ulagati u kampove na način da se iz njih izvuče maksimum, i onda postepeno graditi prave nove hotele (5*) ali u skladu sa "realnošću" (uvjetima poslovanja koji se vide a ne onima o kojima se tek mašta u nadi da u ovoj državi "ima pameti" – jer je nema!, to treba shvatiti, naši "uvjeti poslovanja" su loši za sve one koji imaju radno intenzivan posao i međunarodnu konkurenciju fiskalnih i drugih kompetetivnih prednosti, kao i one za čiji posao je veliki input nekretnisnki kapital, stoga se tome treba prilagoditi koliko je moguće a čemu je očito način ne žuriti sa novim hotelima a političare u međuvremenu prisiliti da stvore "dobre posolvne uvjete" barem u smislu da ne budu lošiji od onih koje imaju konkurentske turističke zemlje)

Kolega Lynx, ako su hoteli neprofitabilni, treba ih zatvoriti ili prodati. Svrha je svakog objekta da donosi profit, ako profita nema, objekt nema svrhe. NIje važno je li to društveno odgovorno ili ne i što će reći lokalna zajednica. Zar bi Maistra trebala održavati neprofitabilne objekte zato da bi netko imao gdje raditi? A sad budite ozbiljni i recite mi koja to firma tako posluje? Ova u kojoj ja radim sigurno ne.


Kolega Lynx, ako su hoteli neprofitabilni, treba ih zatvoriti ili prodati. Svrha je svakog objekta da donosi profit, ako profita nema, objekt nema svrhe. NIje važno je li to društveno odgovorno ili ne i što će reći lokalna zajednica. Zar bi Maistra trebala održavati neprofitabilne objekte zato da bi netko imao gdje raditi? A sad budite ozbiljni i recite mi koja to firma tako posluje? Ova u kojoj ja radim sigurno ne.

Tako posluju državne firme i tako posluju firme privatnih osoba "velikog srca" i malo manje pameti. Bilo bi idealno da su pamet i srce podjednako veliki pa da se postupa "objektivno razumno", jer ovako ispadne "put u pakao, iako popločen dobrim namjerama".

Treba shvatiti da je najveća društvena odgovornost poslovati profitabilno uz kvalitetni povrat na kapital. Ako posluješ na način da tvoja kompanija ostvaruje povrat na kapital manji od nerizične kamatne stope ili čak i veći ali "nedovoljno veći" (!!), ti si zapravo u crvenom, i ti si zapravo društveno neodgovoran! To kad nas treba shvatiti, a vjerujem da to ne uspijevaju još uvijek mnogi i oni najpametniji, jer to jednostavno nije "kulturološki" kod nas tako prihvaćeno.

Međutim, inače, i ovdje… Investitori žive od nade 🙂 Tako i u Adrisu, hoteli jesu neprofitabilni (osim ovih novih koji bi mogli vrlo brzo biti profitabilni, ali za sada vjerojatno još uvijek nedovoljno) ali oni se "nadaju" da s vremenom to više neće tako biti, da će postati dovoljno jako profitabilni da se i "nadoknadi" sva izgubljena profitabilnost i sav stvoreni gubitak u tim tada jednoga dana "jako velikim" profitabilnostima 🙂

Dakle, što se više godine posluje sa nedovoljno velikim ili čak negativnim profitom, to se narednih godina mora imati veći profit da se to sve (uz uvažavanje "vremenske vrijednosti novca") adekvatno nadoknadi! Zato je pred upravom Maistre i Adrisa sada jedan jako veliki izazov. Ovdje nije potrebno godišnje ostvarivati "desetke milijuna neto dobiti", ovdje će uskoro biti prijeko potrebno ostvarivati stotine milijuna kn dobiti nakon oporezivanja – nadam se da će uspjeti.



Kolega Lynx, ako su hoteli neprofitabilni, treba ih zatvoriti ili prodati. Svrha je svakog objekta da donosi profit, ako profita nema, objekt nema svrhe. NIje važno je li to društveno odgovorno ili ne i što će reći lokalna zajednica. Zar bi Maistra trebala održavati neprofitabilne objekte zato da bi netko imao gdje raditi? A sad budite ozbiljni i recite mi koja to firma tako posluje? Ova u kojoj ja radim sigurno ne.

Tako posluju državne firme i tako posluju firme privatnih osoba "velikog srca" i malo manje pameti. Bilo bi idealno da su pamet i srce podjednako veliki pa da se postupa "objektivno razumno", jer ovako ispadne "put u pakao, iako popločen dobrim namjerama".

Treba shvatiti da je najveća društvena odgovornost poslovati profitabilno uz kvalitetni povrat na kapital. Ako posluješ na način da tvoja kompanija ostvaruje povrat na kapital manji od nerizične kamatne stope ili čak i veći ali "nedovoljno veći" (!!), ti si zapravo u crvenom, i ti si zapravo društveno neodgovoran! To kad nas treba shvatiti, a vjerujem da to ne uspijevaju još uvijek mnogi i oni najpametniji, jer to jednostavno nije "kulturološki" kod nas tako prihvaćeno.

Međutim, inače, i ovdje… Investitori žive od nade 🙂 Tako i u Adrisu, hoteli jesu neprofitabilni (osim ovih novih koji bi mogli vrlo brzo biti profitabilni, ali za sada vjerojatno još uvijek nedovoljno) ali oni se "nadaju" da s vremenom to više neće tako biti, da će postati dovoljno jako profitabilni da se i "nadoknadi" sva izgubljena profitabilnost i sav stvoreni gubitak u tim tada jednoga dana "jako velikim" profitabilnostima 🙂

Dakle, što se više godine posluje sa nedovoljno velikim ili čak negativnim profitom, to se narednih godina mora imati veći profit da se to sve (uz uvažavanje "vremenske vrijednosti novca") adekvatno nadoknadi! Zato je pred upravom Maistre i Adrisa sada jedan jako veliki izazov. Ovdje nije potrebno godišnje ostvarivati "desetke milijuna neto dobiti", ovdje će uskoro biti prijeko potrebno ostvarivati stotine milijuna kn dobiti nakon oporezivanja – nadam se da će uspjeti.
[/quote]

Ajd nas molim te postedi ovih petparačkih traktata o nečemu i ničemu… Ovo nije topic o upotrebi učenih reči u ekonomskoj praksi nego o kompaniji i njezinom poslovnom performansu. Sem toga, sintaksa tvoje rečenice je katastofalna pa te upućujem na sledeće: http://drzavnamatura.skole.hr/ucenje/esej da to popraviš što pre. Prijatno.

Tira tara i pastira u frulicu kad zasvira...

New Report

Close