LVCV (Lavčević d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LVCV (Lavčević d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

..nije to ništa moja prva kupnja je bila 100kom na 1489..pamtim ko sad taj dan kako sam bio sritan,već sam računao ono dosta mi je da dođe na 2000kn pa ću ja to prodat i razliku spičkat na ovo i ono..ali jebiga račun je bija bez krčmara..ja se pitam šta su napravili s lovom oni šta su nama to prodali..

vidim mnogi su kupovali po cijeni 10x većoj. mislim da kupnja na ovoj cijeni nije toliko riskantna odnosno da je dobitak veći i da je puno bolja kupnja od razvikanijih građevinara…međutim građevinari su u zadnje vrijeme vrlo nepopularni…s obzirom na pesimistične projekcije za građevinu što mislite vi koji ste više upoznati (ili zaglibili 🙂 ) kakva je perspektiva LVCV u budućnosti, a time i neko kretanje dionice u budućnosti

Sa tobom se složim. Građevinari nisu ravno popularni, i nečejo biti još dugo vrijeme.
Osobno mislim, da je ova dionica za one koji imajo vremena za čekanje, a to duuugoooo čekanje ( priča se o godinama). Moraš uzmit na obzir, da je stvarno nelikvidna dionica, a večinski vlastvik nije baš otvoren za javnost + matica mm ima svoje probleme. Kakve posledice če imat nakup Johna, pa čemo vidjet.
A istina je ta, da koliko je meni poznato, Montmontaža je kupovala ove dionice na rezini 250 kn, što znači da sve izpod ove rezine moglo bi biti dobro.

..kupnja nikad gora-to je katastrofa ali na drugu stranu i da netko poželi kupiti neznam koliko bi skupio na ovim razinama..

dok on kupuje nije loše

http://www.zse.hr/default.aspx?id=37442

..pa on kupuje već odavno od osmog miseca preko 1600kom..samo zašto do sada nije prijavljivao kupnju nije mi jasno ali ko ga briga..

Pogledao sam LVCV-r-a, ovo je moje mišljenje uzmite sa rezervom.Nemam dionice.
Situacija je loša u građevini, puno je problema kod privatnika u svim sektorima koji posluju u Hrvatskoj, korigirao sam svoje procjene te se spreman osobno za naredne 2 problematične godine(produljena recesija). LVCV nije zadužen, preživit će krizu ukoliko se ne dogode neke dubioze, manipulacije, prijevare od strane većinskog vlasnika. Ukoliko MMTZ i Rohan prijeđu 75% bit će u obvezi ponude za preuzimanje jer je očito da zajednički djeluju, možda će doći namjerno u ponudu za preuzimanje jer ide po prosječnoj cijeni 3 mjeseca prije nastanka obveze za preuzimanje ili po cijeni po kojoj su stjecali ovisno koja je veća. Građevina trenutno nije u fokusu, LVCV je zaboravljen i dionica je izrazito nelikvidna, tko kupi mora držati i biti dugoročan ulagač, puno toga postaje bitno(psiha, iskorištavanje krize od većinskih vlasnika,makro okolina i kriminal u gospodarstvu) van fundamentalnih okvira.
P/S 0,37
P/B 0,31
P/E 994,97
Gledajući prihode i knjigovodstvenu vrijednost vrlo podcijenjena dionica, samo treba imati u vidu da je recesija gdje im je profitabilnost umanjena i pitanje je kako će te hoće li naredne 3 godine(2011.,2012., 2013.) uopće moći imati dobit, hoću reći da je uspjeh ne ostvariti gubitak.

Pokazatelji likvidnosti
K. tekuće likv. 1,33 4/10
Novac/share 62,54 4/10
Ovo je vrlo dobro, LVCV ima kratk.finan.imovine + cash oko 60 kn po dionici!

Dug/kapital 71,83 % 4/10
Još uvijek dobro, mogu se dodatno zadužili te je poželjno da ovaj pokazatelj ne prelazi 80% odnosno maksimalno 100%.

P/EBITDA 8,4 4/10
Ovo je dobro, u krizi vrlo bitan pokazatelj, vidi se značajno usporavanje te pad profitabilnosti u recesiji odnosno EBITDA je manja te se ne očekuje rast profitabilnost već usporavanje.

P/CF 4,74 4/10
P/FCF 5,34 4/10
Ovo je odlično, kad je prosperitet teško je imati ovakve dobre pokazatelje.
CF-označava operativni tok novca a FCF(slobodni novčani tijek) je novac koji ostaje na raspolaganju dioničarima, kreditorima, dobavljačima…
FCF predstavlja novčani tok koji je na raspolaganju svim ulagačima (investitorima i kreditorima),nakon što se podmire izdaci za neto kapitalne investicije.
….
U prvom polugodištu 2011. godine GRUPA LAVČEVIĆ je ostvarila ukupne prihode u iznosu od
115,9 milijuna kuna, što predstavlja porast od 31,60%
u odnosu na isto razdoblje prethodne
godine. Ukupno ostvareni rashodi iznose 117,5 milijuna kuna, što je porast od 34,36% u odnosu
na isto razdoblje prethodne godine. Ostvareni gubitak prije oporezivanja iznosi 1,5 milijuna
kuna što je 321,02% manje u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

Vidi se pad zaliha i potraživanja, odnosno kratkotrajne imovine za 60 mil.kuna(toliko su smanjili i kratk.obveze), dugoročnih obveza praktički nemaju i to je velika prednost u recesiji,ukupne obveze prema bankama i finan.institucijama su oko 20 mil.kn te tu vidim priliku za veliki projekt u vlasttoj režiji(dok traje kriza) koje bi uz polugu mogle banke pratiti lavčevića. Ukupan dug/kapital je oko 50%, vidi se taj potencijal što sam naveo, uz napomenu da toga ne bude LVCV bi mogao uz neke gubitke bez problema vegetirati par godina.

Trenutno im je CF i FCF bitno pogoršan prema trendu, očekuje se da će biti lošije(vrlo dobro je to bilo u 2010.), po meni će biti pozitivan CF i FCF, trenutno je CF negativan(oko 20 mil.kn) za prvo polugodište 2011. uz pad kratk.finan.imovine + cash oko 20 kn po dionici(smanjenje značajno).
….
U vlasničkoj strukturi imamo smanjenje od drugog dioničara(dodjela HRVI), odnosno dokup većinskog vlasnika MMTZ i LVCV. Čini mi se da je većinskom prodao mimo burze aureus invest(2000komada.4.dioničar)
2. REPUBLIKA HRVATSKA 16.731 3,50 Zast. račun ZAGREB, HRVATSKA
4. HRVATSKA POŠTANSKA BANKA D.D. 8.335 1,74 Skrb. račun ZAGREB, HRVATSKA
8. ROHAN JOHN ANTHONY 2.660 0,56 Osnovni račun CORK, IRSKA

Štednja je mudrost trošenja.


Zna li se da li je što prodano od ovoga ?

Adriavinil – oko 90.000 m2 pripada Lavčeviću
Stinice – 38.000 m2
Sirobuja – 22.000 m2
Omiš – turističko 80.000 m2
Zadar Plovanija – 12.000 m2
Murter – 95.000 m2
Bihaćka – 3.700 m2 zgrade i 2.000 Garaže
Hotel Dujam u Splitu
Omišalj – 7.000 m2 sa 750 m2 zgrada
Šubićevac Šibenik – 2.000 m2 zgrada na 4.000 m2 zemljišta


Pošto sam danas aktivan, malo sam istraživao Lavčevića d.d. i van fundamentalnih okvira te pogledao unazad par stranica na forumu također te ugledao ovaj post. Dakle, po ovome rcimo da lavčević raspolaže sa 300 tisuća kvadrata zemljišta a vrednuje ga u bilanci sa 50 mil.kn odnosno to bi oko 170 kuna po kvadratu ili ti ga 23 eura po kvadratu. Pošto se cijena kreće u krizi po 6 većim iznosima na nekim od ovih lokacija, prije krize po 8 puta većim iznosima dolazim do toga da revalorizacijom zemljišta od 50 mil. kn dolazimo KONZERVATIVNOM PROCJENOM DO IZNOSA 250 MIL. KUNA.

Pošto će na nekim od tih zemljišta lavčević sam biti investitor možemo reći da ima "jeftino zemljište" za solidne projekte odnosno da to zemljište kad se realizira projekt uz pomoć partnera i banaka će značajno višestruko uvećati vrijednost lavčevića. Inače, vidim da Lavčević nije radio revalorizaciju imovine ni po zemljišta ni po materijalnoj imovini, jedino ima rezerve koja su jamstva banaka vjerojatno za projekte koj se možda nikad neće aktivirati. Dakle, REVLORIZACIJOM ULAGANJA DUGOTRAJNE IMOVINE KNJIGOVODSTVENA VRIJEDNOST BI MOGLA BITI VIŠESTRUKO VEĆA(samo zemljište bi moglo duplo uvećati knjigovodstvenu vrijednost).

LVCV na burzi vrijedi oko 70 mil.kn, samo zemljište vrijedi 3-4 puta više to ja odokativnom metodom vidim, zato većinski vlasnik kupuje. Inače, pogriješio sam ranije(postu iznad), HFP je vjerojatno uvećao malo poziciju jer netko nije otplatio sve dionice pa se vraćaju, inače je dijelio HRVI(braniteljima, radnicima po povlaštenim uvjetima i/ili nekome trećem). Vidi se u bilanci da će LVCV iskoristit krizu da bi realizirao vlastite projekte uz pomoć banaka te će tako smanjenje posla zbog recesije ublažiti zaposlenošću kapaciteta na svom zemljištu uz vlastite projekte.

Evo i jedne novosti, ne znam da li je bilo ali ponavljanje ja majka znanja.
http://www.novi-tjednik.hr/aktualnosti/aktualnosti/7245-umjesto-stanova-na-ubievcu-se-gradi-lidl.html
Prošlog je tjedna šibenskog Gradsko vijeće prihvatilo zahtjev Lavčevića kao vlasnika zemljišta za prenamjenom iz mješovito pretežito stambene u poslovnu zonu.
– Vlasnik zemljišta ima svu dokumentaciju potrebnu za izgradnju stambeno-poslovnog objekta, no od takvog vida gradnje su odustali. Cilj im je izgraditi isključivo poslovni, zapravo trgovački objekt dnevne potrošnje, a koliko je nama poznato riječ je o lancu Lidl – kazao nam je Krešimir Petković, pročelnik za Odjela za prostorno planiranje i zaštitu okoliša.

http://www.dalmacijanews.com/Biznis/View/tabid/73/ID/52270/Kastela-Na-prostoru-nekadasnjeg-Adriavinila-moglo-bi-se-zaposliti-1500-ljudi.aspx
Kemokompleks i Lavčević kupili su zemljište Adriavinila površine 230.000 metara četvornih zbog gradnje hotela i marine, no nakon analize lokacije sada traže promijene GUP-a. Prema toj analizi bi zona sa samo turističkim sadržajima bila ekonomski neopravdana jer se radi o prostoru na specifičnom položaju, u blizini industrijske zone i luke, a bez plaže. Problem bi nastao u zimskoj sezoni kada bi to postao mrtav prostor.

http://fmsdpomis.bloger.hr/post/gradonacelnice-za-ciji-ste-racun-rasprodali-omisku-imovinu/4873927.aspx
U prijavi za prodaju bivše tvornice Lavčeviću, Pajdek omiškog gradonačelnika sumnjiči za možebitnu zloporabu položaja i moguće kazneno djelo jer je prodaja atraktivnog zemljišta površine 86.000 kvadrata uz more za Grad bila štetna. Dakle, Lavčević je za 80.000 kvadrata parcele kraj mora platio četiri milijuna eura, dok su obveze Grada u tom projektu oko tri milijuna.

Štednja je mudrost trošenja.

..joj kad ovo pukne jedan dan bit će nas svadi..

Nino979, puno ti hvala na informacijama (kvalitetno napisana sa svim objasnjenjem).
Znači po tvoji kalkulaciji vredi real estate (samo zemljnište) oko 830kn oz. 111EUR/m2.
Onda ukupno lav vrijedi blizu 1milrd kn. No, i to je pričao prije četiri godina dPrimora na nekom drugom forumu u rubriki 10 dionica s največim rastom u 2008 (na žalost se to nije dogodilo).
Što se tiče praga 75% (osobno mislim, da je več dosegnut – samo mmtz+lav imata 76,32%, a sa Johanom je to 76,88%), pa sam več mnogo puta pisao prije par godina (sa možnim posledicam, koje možejo slediti). Zadeva je završena. Nemojte mi kazati, da vas nisam prije upozorio.

To je samo moje skromno mišlenje.

..ali kolega jan30 pa zar mislite da mmtz i da dade ponudu ajmo reći neki prosjek 200 +/- par posto pa koliko dionica će skupiti po toj cijeni..osim ako neda neku baš nemoralnu ponudu tipa BVPS +premija 15% e tada bi sve bilo moguće ..a ovako tko će mu prodati po ovim cijenama..


Ukoliko MMTZ i Rohan prijeđu 75% bit će u obvezi ponude za preuzimanje jer je očito da zajednički djeluju, možda će doći namjerno u ponudu za preuzimanje jer ide po prosječnoj cijeni 3 mjeseca(trgovine na zse prosjek) prije nastanka obveze za preuzimanje ili po cijeni po kojoj su stjecali(ROHAN i MMTZ te tako došli u obvezu za preuzimanje) ovisno koja je veća[/b].

2. REPUBLIKA HRVATSKA 16.731 3,50 Zast. račun ZAGREB, HRVATSKA
4. HRVATSKA POŠTANSKA BANKA D.D. 8.335 1,74 Skrb. račun ZAGREB, HRVATSKA
8. ROHAN JOHN ANTHONY 2.660 0,56 Osnovni račun CORK, IRSKA


10. NEXE GRUPA D.D. 1.873 0,39 Osnovni račun NAŠICE, HRVATSKA
Inače, problem bi mogao biti ovaj u top 10, ukoliko odluči na brzinu izaći te tako može srušiti prosjek dionice LVCV-r-a u zadnja 3 mjeseca prije obveze za preuzimanje. DAKLE, NE KAŽEM DA ĆE BITI PONUDE ZA PREUZIMANJE, NE ZNAM DA LI ĆE OVAJ IZLAZITI IZ DIONICE, samo iznosim mišljenje u kojem pozivam na oprez jer ukoliko bilo tko pokuša prodavati na ZSE veću količinu može srušiti cijenu te treba u "ova zanimljiva vremena" biti strpljiv jer malverzacije, "dogovori ispod stola", te kriminal i korupciju prisutnu na HTV-u, medijima, NIŠTA VAS NE SMIJE IZNENADITI.

http://www.business.hr/hr/Kompanije/Vijesti/Skegro-trazi-novac-za-Nexe-grupu
Škegro traži novac za Nexe grupu

Kako kažu, Nexe bi time prikupio nekoliko desetaka milijuna eura potrebnih za financiranje tekućih obveza i poslovanja u uvjetima pada građevinskih radova i sporoga gospodarskog rasta.


@jan30
, po mojoj kalkulaciji vrijedi real estate (samo zemljište) oko 500kn po dionici(KONZERVATIVNA PROCJENA), UKOLIKO STVARNO IMAJU TOLIKO ZEMLJIŠTA KOJE JE NAVEO KOLEGA KOJEG SAM CITIRAO,odnosno ukoliko nisu do tog zemljišta došla došli "potezima" koji su utuživi te izloženi sudskim sporovima(zabrana gradnje, zabrana prodaje, mrtvi kapital dok spor traje). Inače, možda i vrijedi revalorizacijom nekretnina i zemljišta oko 830 kuna, uz knjigovodstvenu vrijednost od 490 kuna to iznosi oko 1300 kuna po dionici, uz napomenu da bilo koji projekt na zemljištu daje dodadtnu vrijednost. TREBA REĆI DA JE TO MOJA PROCJENA, NE ZNAM TOČNO U KAVOM SU STANJU NEKRETNINE, POKRETNINE, ALATI, STROJEVI NI TOČNU KOLIČINU ZEMLJIŠTA TE OVO NIJE POZIV NA KUPNJU ILI PRODAJU.


@jan30
, ne može ubrajati vl.dionice, dakle nemaju 75% a da imaju HANFA bi reagirala po zakonu. Dakle, da povuku vl.dionice(ponište), imali bi preko 75% i ušli bi u obvezu za preuzimanje, odnosno kad Rohan i MMTZ skupa budu prešli 75% od ukupnog broja dionica(uključivo i vl.dionice) slijedi obveza za preuzimanje.


@flips
,uvijek ima spremnih prodati(npr.Nexe, aureus invest zbog likvidnosti, branitelji/HRVI/ zbog novca potrebnog za "goli život", mali ulagači zbog straha da neće imati kome prodati kasnije ili zbog straha od još gore nelikvidnosti dionice/mrtvi kapital/..).

p.s.možda i neće doći u obvezu za preuzimanje(ja ne bih prodavao da imam LVCV), treba imati u vidu sve, kriza nije prolazog karaktera, rizici su uvećani ali i prilike za zaradu su ogromne(višestruke) ukoliko sve završi "dobro" odnosno ukoliko se ne dogodi malverzacije, dubioze ili iznenadni gubitci(dobro bi bilo da tvrtka i vegetira/ne stvara dobit a ni gubitke/ dok kriza ne prođe).

Štednja je mudrost trošenja.

New Report

Close