LRHC (LRH Hoteli Cavtat d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRHC (LRH Hoteli Cavtat d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nemate baš sve na jednom mjestu.. Morali bi se malo potruditi vaditi podatke iz prospekta na ZSE, zadnjeg objavljenog plana investicija, izvješća i tendera za projektiranje..

Osim toga na zadnjoj skupštini je član NO dao pregled sadašnjeg stanja po pitanju planiranih investicija.

Znači Cavtat 250 soba Albatros II, u istoj kategoriji kao i Albatros. To je proširenje.

Dizanje kategorizacije Epidaurusa. Tu se traže neke dozvole da bi se to također podiglo na Remisens Premium. Hotel je renoviran u Remisens standard 2017 kao i Bel Moreto i Casa Roza.

To je interna kategorizacija u Premium idu 4 i 5 *, a u Remisens 3 i 4*. Epidaurus će ići u Premium ali na 4*, za 5* mislim da nema tamo uvjeta i ovih 4*meće biti lako provesti. Neke stvari su zadane.

Cavtat je zasada isključivo sezonska destinacija, a u Portorožu za ovu NG vidim da su u ponudi svi hoteli. Metropol bi trebao raditi cijele godine, na njega je vezana kockarnica pa je i to razlog.

Možete si vaditi GOP iz godišnje izvješća jer uprava daje neke pregleda odvojeno za Cavtat i Portorož ali nemate baš potpunu analitiku. Pisao sam vam da je marža u Cavtatu nevjerojatno visoka, a da je u Portorožu bila najniža na razini grupe dok su bili u LRH. Prema planu (a nema nekog razloga da im ne vjerujemo) marža bi trebala rasti na razini grupe što bi ja svakako tumačio na način da značajnije raste marža u Portorožu. Za 2020 je plan 47,6% !!!

Ok, plan je objavljen u proljeće 2017. pa sam siguran da će to trebati malo prilagoditi novim okolnostima na tržištu. Ja kalkuliram sa 43-45% što je jako visoko. Pogotovo ako se uzme u obzir da LRHC ima isključivo hotelski smještaj koji u pravilu ima nižu maržu od kampova ili turističkih naselja i apartmana.
Jedna RIVP ima 34%, ARNT ispod 30%, MAIS 35% itd..

Očekuju nas tu neke korekcije jer sada je trošak uprave smanjen, a isti se zapravo plaća kroz troškove savjetovanja. U konačnici je to napravljeno u zajedničkom interesu. Bira se model koji je jeftiniji zbog manjih poreznih davanja. (zbog toga su i petljali sa dionicama kod bonusa)
Netko to gleda kao neku muljažu, ali ja znam da bi ja također u svojoj firmi tražio legalan model da platim što manja davanja.
Jeli bonus veliki ili mali, već smo raspravljali. Barem je transparentno. Piše u prospektu koliki je i vezan je za rezultate. Znamo formulu kako se računa osnovica.

Nadam se da sam pomogao.

Usput mirovinac nastavio kupovati. Digli su poziciju za 6%. Sve je to još sitno ali to se kod nas na burzi jako rijetko vidi, koliko ja pratim.

Nemoj misliti na m2!

Nesto se slabo prelijeva novac od LRH u LRHC…..😲


Tocno prije misec dana ovo je bilo na 1400 i tada sam nadokupio nesto sitno….u plusu 25%.
Da je i na godišnjoj razini ne bih se bunio…👍

Da razjasnimo onda,jel se bunis / cudis il si ravnodusan sad onda ha haaaa.

P.S.
Nadokupi jos,pa ces dic cijenu ha haa

Ne čudim se cijeni, tu je gdje sam je i očekivao, ja sam zadovoljan.
Čudim se kolegama, dosta ih je bilo najavilo da će se iz LRH prebaciti ovde, a po prometima se vidi da nije bas tako.
Da imam casha ja bi davno jos nadokupio LRHC.
Izasao sam iz LRH nesto prije ponude i nadokupio LRHC, JDGT, TNPG, ADPL….
Šta jos nije jasno?

PBZ CO OMF – A

I dalje kupuju. Ozbiljno razmišljam da odem prebaciti svoj 1 stup. Ne zato što kupuju LRHC nego jer imaju PGP u 5 godina (znači skoro od osnutka) od 9,18%, a u zadnje 3 godine PGP PGP 7,3%

Od svih obaveznih i dobrovoljnih fondova imaju najveći prinos, PGP na 5 godina im je za 12,4% viši od drugog po redu, i za 13,6% viši od MIREX-A

Znači na 3 i 5 godina imaju najviši prinos od mirovinaca svih kategorija pa i onih dobrovoljnih!

U zadnjih 12 mjeseci su za sada 0,4% slabiji od Erste Plavi-A koji je inače 2. fond po prinosima među svim fondovima.

Pošto je to dugoročno to su odlični prinosi, a razlika nije mala PBZ-CO A je svojim članovima u 5 godina zaradio kumulativno 55%, dok je npr AZ-B zaradio 25%

Nažalost jako malo ljudi je izbaralo fondove iz A kategorije i ostali su po inerciji u B. Koliko čujem sada će i B dio morati alocirati u dionice jer obveznice ne osiguravaju skoro nikakve prinose.

Nije ovo neka bitna pozicija niti će oni lupati po kupnji i dizati nam cijenu. Dobro je jer sad imamo osiguranu kakvu takvu likvidnost.

Meni je osobno najvažnije to da su određeni fondovi prepoznali potencija LRHC. Netko je napravio analize i odlučio da je ova cijena povoljna za ulaz.

Nemoj misliti na m2!

Kad sam se već dohvatio OMF-ova. Ako sam dobro shvatio po novom tko ne izabere ide u A, a ne više B. Možda malo više novca dođe na burzu.

Nemoj misliti na m2!


Nemate baš sve na jednom mjestu.

Sad ima 🙂


Ne čudim se cijeni, tu je gdje sam je i očekivao, ja sam zadovoljan.
Čudim se kolegama, dosta ih je bilo najavilo da će se iz LRH prebaciti ovde, a po prometima se vidi da nije bas tako.
Da imam casha ja bi davno jos nadokupio LRHC.
Izasao sam iz LRH nesto prije ponude i nadokupio LRHC, JDGT, TNPG, ADPL….
Šta jos nije jasno?

Ma sta se cudis ljudima,laprdaju bez veze. Ono sta kazu nema tezinu. 🙂

Dnevnik.si

Primorske novice

Sretna vam 2020 !

Bit će ovo jedna jako zanimljiva i dinamična godina u LRHC !!!
Ovo je godina u kojoj će se definirati što će biti sa LRHC u narednih 5-10 godina.

Prošlu godinu većina nas koji smo duže u LRH dočekala je to preuzimanje i prodaju o kojoj ja govorim od 2012-2013 kad je najavljena. Za tih 7-8 godina prinos je bio oko 20% godišnje i to ako LRHC cijenimo 1700 kuna koliko je sada na burzi.

No kako ja nemam ni malo dvojbe da će jednog dana i LRHC biti prodana i to barem po 10,5 EV/EBITDA ja LRHC vrednujem cca 1000 kuna više od sadašnje cijene na burzi pa onda prinos na LRH nije 20% godišnje nego 22-23%

Ali evo upamtimo ovaj post. 1.1.2020. Ovo je projekcija na minimalno 5-8 godina.
Kombinacijom investicija i akvizicija ja na duge staze očekujem prinos od prosječno 20-23% godišnje.
Očekujem da će LRHC na kraju također biti prodana i to prema poznatim parametrima: 10.5 EBITDA

Znam da će neki reći da sam strašno nerealan jer sa 20% godišnje za 7 godina dionica bi vrijedila 6000 kuna i poslovanje bi trebalo narasti za 250%
E pa ne treba poslovanje toliko rasti. Vidjeli smo modele po kojima je Šehanović generirao rast u LRH, no u LRH je osnovica bila jako niska. No bez obzira u 7-8 godina sa 200 mil kn prihoda dogurao je prihod na 500 mil kuna. No kod LRH imali smo strahovit rast profitabilnosti jer je EBITDA kad su došli bila 20 mil kuna, a sad kumulativno LRH+LRHC su dogurali na 200 mil kuna !

No kod LRHC nemamo tu rezervu. Nešto će se događati u Portorožu po tom pitanju ali to nisu te brojke koje mogu osigurati takav rast. Što više ja očekujem čak i neki mali pad marži.

I gdje je onda trik?

Trenutno nam naše neefikasno tržište nudi priliku za prinose koje ja spominjem.
Jer ako postavimo kao parametar konačne kapitalizacije 10,5 EV/EBITDA to znači da bi na cijeni dionice od 6000 kuna u 2027 EBITDA morala biti oko 170 mil kuna, što je zapravo samo duplo više od sadašnje.
Stvar je u tome da bi cijena na 10,5 EV/EBITDA sada trebala biti na 2700, a ne na 1700 kuna pa rast poslovanja od 12% godišnje osigurava u konačnici prinos od preko 20% godišnje.

To je jednostavna matematika. E sada kako u 7 godina udvostručiti prihode i zaradu je već drugo pitanje. No iskreno s time se ne moram previše mučiti. Imamo mi doktora za te stvari.

Sretno !!!

Nemoj misliti na m2!

Kaj se odjednom događa? Ima li netko info?
Ili netko iz čista mira odlučio investirat baš sad?
P.S. Kod nas nikad nije iz cista mira ha haaaa

New Report

Close